Σελ. 284 από 1224 ΠρώτηΠρώτη ... 264274279282283284285286289294304 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.246-4.260 από 18351

Θέμα: Inalan

  1. #4246
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Αθήνα δεν νομίζω ότι υπάρχει άρνηση, απλά ζητάνε τα μαλλιά της κεφαλής και δεν θα είναι βιώσιμο το πάγιο/τιμή των πακέτων της Inalan...
    Πως θα πληρώσουν το στρατό των υπαλλήλων που κουβαλάνε;Ψωμί φαί δεν έχει ο δήμαρχος κι ορεκτικά ζητάει.Ραδιοφωνικό σταθμό με άπειρο προσωπικό πχ.

  2. #4247
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.012
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theodore41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως θα πληρώσουν το στρατό των υπαλλήλων που κουβαλάνε;Ψωμί φαί δεν έχει ο δήμαρχος κι ορεκτικά ζητάει.Ραδιοφωνικό σταθμό με άπειρο προσωπικό πχ.

    Πριν καμιά 25αριά χρόνια, τότε που γινόντουσαν τα απίστευτα όργια στον Δήμο Αθηναίων, είχα μια γνωστή που είχε προσληφθεί εκεί με ειδικότητα, κρατηθείτε: Βοηθός γυψαδόρου!

    Φυσικά δεν είχε ιδέα τι σημαίνει γύψος, και για χρόνια ολόκληρα ούτε καν πατούσε στον Δήμο...

  3. #4248
    Εγγραφή
    26-11-2010
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ναι οκ συμφωνώ απόλυτα με όσα λέτε,αλλά όταν εδώ και χρόνια είμαι με 4mbps συγνώμη που δεν έχω και τόση υπομονή.Ας τελειώσει το off-topic εδώ.

  4. #4249
    Εγγραφή
    19-10-2016
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Ιλιγγιώδης 4/1
    ISP
    HOL
    Router
    Τ_Τ
    Επειδή κι εγώ ασφυκτιούσα με την 4/1 που έπιανε ο χαλκός στην περιοχή μου, έβαλα τελικά VDSL που την μοιράζομαι με τους γονείς. Αποδείχθηκε πως τελικά έκανα καλά, επειδή ανάσανα λιγάκι και μπόρεσα να κάνω την δουλειά μου. Είχαν ξεκινήσει να επανέρχονται μνήμες PSTN τόσο αργά που πήγαινα. Με αυτά που βλέπω στον Δήμο Γαλατσίου, δεν ελπίζω να φτάσει γρήγορα, όμως και να έρθει και αύριο που λέει ο λόγος, θα έχω παράλληλα και τις δύο μέχρι να λήξει η VDSL.

    Αν βλέπεις πως στην περιοχή σου τα έργα προχωράνε, θα σου πρότεινα να κάνεις υπομονή και να μην δεσμευτείς για δύο χρόνια, είναι τζάμπα χρήματα που θα τα αρπάξει κάποια μεγάλη εταιρία. Καλύτερα περίμενε ξέρω 'γω κάνα δίμηνο και αν δεν έχουν φτάσει από το 2018 και μετά, πήγαινε σε άλλη εταιρία. Εννοείται πως αν δεν έχεις κάνει ήδη αίτηση, κάνε άμεσα. Πριν πας σε VDSL, πάρτους και κάνα τηλ και ζήτα τους κάποιο χρονοδιάγραμμα, δες και πώς κυλάνε τα έργα, και αποφάσισε επιτόπου.

  5. #4250
    Εγγραφή
    26-11-2010
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έχω κάνει αίτηση εδώ και κάνα μήνα.Μου είπαν ότι η περιοχή μου είναι αμέσως η επόμενη,αλλά δεν λένε(δεν μπορούν μάλλον)περίπου σε πόσο θα γίνει αυτό.Αν πχ ήξερα ότι σε 2-3 μήνες θα αρχίσουν τα έργα προφανώς θα περίμενα πολύ πιο άνετος.Άν όμως είναι κάνα 6μηνο με χρόνο,πόσο να περιμένω.Προφανώς δεν έχω τίποτα με την inalan για να μην παρεξηγηθώ, ότι μπορούν κάνουν οι άνθρωποι σε αυτό το μπουρδέλο-κράτος.

  6. #4251
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Θελω να θιξω το θεμα των 24 μηνων.

    Πριν αρκετα χρονια (2-4-6, δεν θυμαμαι και καλα πλεον), καποιος ειχε καταφυγει στο δικαστηριο για το θεμα αυτο. Τοτε ειχαν και 36 και 48 μηνες συμβολαια..

    Το δικαστηριο εκρινε (νομολογια δηλαδη για σημερα), οτι ολες αυτες οι συμβασεις ειναι καταχρηστικες και αρα παρανομες. Οτιδηποτε περαν των 12 μηνων. Και ο ανθρωπος δικαιωθηκε.

    Ετσι αποσυρθηκαν αυτες οι προσφορες γενικα. Στη πορεια, οι παροχοι αναθαρρησαν και "τσουλησαν" σιγα-σιγα στους 18, και μετα στους 24 μηνες. Σιωπηρη εξαπατηση δηλαδη, μιας και η αποφαση ηταν σαφης.

    Επομενως, μολις περασετε τους 12 μηνες, γραψτε τους εκει που πρεπει! Απλως αρνηση πληρωμων, αφου βεβαια τους κανετε εγγραφη ειδοποιηση-καταγγελια της συμβασης ενα (1) μηνα πριν οπως λεει και η συμβαση σας (στα ψιλα).

    Αμαν.

  7. #4252
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.012
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θελω να θιξω το θεμα των 24 μηνων.

    Μπορεί και να κάνω λάθος, αλλά δεν νομίζω ότι είναι και πολύ μεγάλο το ποσοστό αυτών που πληρώνουν στους παρόχους τα πρόστιμα για την πρόωρη διακοπή των συμβολαίων. Και δεν έχουν και κανέναν πρακτικό τρόπο για να εξαναγκάσουν τον καταναλωτή να πληρώσει.

    Δίνουν απλά αυτές τις απαιτήσεις στις εισπρακτικές εταιρείες, οι οποίες με τα σημερινά δεδομένα της τεχνολογίας είναι παντελώς ανίκανες, έστω και να ενοχλήσουν τον οποιονδήποτε. Ο καθένας μπορεί να βάλει call blocker στο κινητό, καθώς και να προσθέτει τα νούμερα στη φραγή κλήσεων σε ένα σχετικά καινούριο ασύρματο τηλέφωνο...

  8. #4253
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δικαστηριο εκρινε (νομολογια δηλαδη για σημερα), οτι ολες αυτες οι συμβασεις ειναι καταχρηστικες και αρα παρανομες. Οτιδηποτε περαν των 12 μηνων. Και ο ανθρωπος δικαιωθηκε.
    Η τότε δικαίωση ήρθε προφανώς για το τι ίσχυε τότε. Εδώ και κάποια χρόνια, τα 24μηνα είναι απόλυτα νόμιμα.
    Ο νόμος αναφέρει ότι πρέπει να σου δίνει την δυνατότητα για 12μηνο συμβόλαιο. Όμως ταυτόχρονα επιτρέπει να έχει και άλλη μικρότερη ή μεγαλύτερη διάρκεια συμβολαίου (μέγιστο 24μηνο) με διαφορετικό πάγιο.
    Αυτό σημαίνει ότι μια χαρά μπορούν να υπάρχουν 24μηνες συμβάσεις, αλλά δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να τις αποδεχθείς, οπότε εφόσον το θέλεις μπορεί να σου δώσει 12μηνη, αλλά είναι στην πολιτική της εταιρείας ποιο θα είναι το πάγιο σε κάθε περίπτωση.
    Αποτέλεσμα αυτού είναι ότι όσο μεγαλύτερη είναι η διάρκεια της σύμβασης, αντίστοιχα μειώνεται το πάγιο. Αν δεν θέλεις καθόλου δέσμευση, τότε δεν υπάρχει καθόλου έκπτωση και το πάγιο ισούται με το ονομαστικό που είναι πανάκριβο.

    Και κάτι τελευταίο. Δεν υπάρχει νομολογία και δεδικασμένο όπως στο αγγλικό δίκαιο, ότι εφόσον κάποιος κέρδισε μία υπόθεση, θα γίνει το ίδιο και σε σένα. Στο ελληνικό δίκαιο κάθε υπόθεση κρίνεται μοναδικά.

  9. #4254
    Εγγραφή
    25-01-2017
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    154000/158000
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei
    Path Level
    Fastpath
    Για σας φίλοι του φόρουμ σας παρακολουθώ εδώ και δυο χρόνια και είπα να συνδεθώ εδώ για να τα λέμε σχετικά με την ιναλαν.

    ΠΡΟΣ INALAN (και όποιον άλλον ξέρει)
    Μήπως ξέρετε γιατί δεν έχουν κάνει τον χάρτη κόκκινο ενώ η ίνα προχωράει ετσει (δείτε φωτο)

    Έχω και καπια βίντεο με σκαψίματα δεν ξέρω αν πρέπει να τα ποσταρο (τα τράβηξα για τον εαυτό μου και μόνο)
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 9479E0E2-14C9-46C0-A34C-547124DF81E8.jpeg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GEORGEVASS : 21-11-17 στις 00:36.

  10. #4255
    Εγγραφή
    16-11-2017
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps Down, 10Mbps Up
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα! Σε πόσο καιρό (χρόνια, λογικά...) θα έρθει το δίκτυο της Inalan και σε άλλες περιοχές της Αττικής; (Προς Κερατσίνι πχ )

  11. #4256
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Overloaded Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα! Σε πόσο καιρό (χρόνια, λογικά...) θα έρθει το δίκτυο της Inalan και σε άλλες περιοχές της Αττικής; (Προς Κερατσίνι πχ )
    μαζι με το μετρο της θεσσαλονικης κατεβαινει

  12. #4257
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.974
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Είδα τις τιμολογιακές πολιτικές και τις ταχύτητες που δίνουν Wind και ΟΤΕ και πραγματικά απορώ με αυτόν που τις ορίζει...
    Με τις τιμές που δίνει η INALAN είναι πραγματικά κλεψιμέικες...!!! Δεν υπάρχουν...!!!
    -
    Αν η INALAN ξεπεράσει το Γαλάτσι και μπει στο Δήμο Αθηναίων θα κλάψουν μανούλες...!!!

  13. #4258
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Μηνύματα
    540
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz!Box 7530 AX
    Path Level
    Interleaved
    Ερώτηση προς INALAN, μένω στα όρια των πρώην δήμων Σταυρούπολης-Πολίχνης επί της οδού Ιεραποστόλου Κοσμά. Βλέπω στο χάρτη σας ότι η κάλυψη του δικτύου σταματάει μόλις λίγα στενά πιο πάνω στην Πολίχνη. Μέσα στην οδό μου περνάει κεντρική αρτηρία του ΟΤΕ όπου σύμφωνα με λεγόμενα τεχνικού του ΟΤΕ υπάρχει και κεντρική οπτική ίνα (πάει Ευκαρπία). Υπάρχει περίπτωση να επεκταθεί το δίκτυό σας και προς εδώ, δεδομένης και της υποδομής που υπάρχει ήδη (μη επιβεβαιωμένο αλλά πιστεύω ισχύει αν κρίνω και από τα τεράστια φρεάτια του ΟΤΕ κατά μήκος της σκαμμένης αρτηρίας).
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  14. #4259
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    340
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από glamour_services Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει περίπτωση να επεκταθεί το δίκτυό σας και προς εδώ, δεδομένης και της υποδομής που υπάρχει ήδη (μη επιβεβαιωμένο αλλά πιστεύω ισχύει αν κρίνω και από τα τεράστια φρεάτια του ΟΤΕ κατά μήκος της σκαμμένης αρτηρίας).
    Η υποδομή του ΟΤΕ και οποιασδήποτε άλλης εταιρίας δεν έχει σχέση με την Inalan, η οποία έχει δικό της δίκτυο οπτικών ινών.

    Για το υπόλοιπο της ερώτησης σου, και για αν μπορεί να επεκταθεί προς εσένα, θα απαντήσει η ίδια η εταιρία ή πάρε τηλέφωνο να μιλήσεις μαζί τους.

  15. #4260
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GEORGEVASS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για σας φίλοι του φόρουμ σας παρακολουθώ εδώ και δυο χρόνια και είπα να συνδεθώ εδώ για να τα λέμε σχετικά με την ιναλαν.

    ΠΡΟΣ INALAN (και όποιον άλλον ξέρει)
    Μήπως ξέρετε γιατί δεν έχουν κάνει τον χάρτη κόκκινο ενώ η ίνα προχωράει ετσει (δείτε φωτο)

    Έχω και καπια βίντεο με σκαψίματα δεν ξέρω αν πρέπει να τα ποσταρο (τα τράβηξα για τον εαυτό μου και μόνο)
    Καλησπέρα σας. Μερικές φορές αργεί να κοκκινίσει ο χάρτης γιατί στην πορεία των έργων πάντα υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι ή απλά να καθυστερήσει. Σε αυτές τις περιπτώσεις , όταν τα έργα ολοκληρώνονται τότε κοκκινίζει και ο χάρτης ή γίνεται απευθείας μπλε αν δοθεί άμεσα και σήμα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Overloaded Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα! Σε πόσο καιρό (χρόνια, λογικά...) θα έρθει το δίκτυο της Inalan και σε άλλες περιοχές της Αττικής; (Προς Κερατσίνι πχ )
    Καλημέρα σας.
    Όπως έχουμε ξαναπεί είναι αδύνατον να δώσουμε χρονοδιάγραμμα για μακρινές περιοχές και περιοχές όπου δεν είμαστε ενεργοί ή δεν εμπίπτει στα άμεσα-επόμενα πλάνα μας.

Σελ. 284 από 1224 ΠρώτηΠρώτη ... 264274279282283284285286289294304 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας