Σελ. 857 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 837847852855856857858859862867877 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 12.841-12.855 από 18561

Θέμα: Inalan

  1. #12841
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncle_nontas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από σήμερα bye-bye inalan από μένα. Ικανοποιημένος πελάτης εδώ κ 2+ χρόνια. Δυστυχώς μετακομίζουμε σε σπίτι εκτός του δικτύου κάλυψης.
    Ας ελπίσουμε θείε εκεί που θα πάτε να έχει FTTH ή τουλάχιστον αξιοπρεπές internet...

    Δυστυχώς once you got INALAN you can never go back (παράφραση του γνωστού μότο)...

  2. #12842
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας ελπίσουμε θείε εκεί που θα πάτε να έχει FTTH ή τουλάχιστον αξιοπρεπές internet...

    Δυστυχώς once you got INALAN you can never go back (παράφραση του γνωστού μότο)...
    Έχει ηρωική adsl απ' το ΑΚ ΑΛΥΣΙΔΑ λέει. Στην πολυκατοικία όμως υπάρχει ftth απ' τη wind( το είδα με τα μάτια μου κ ρώτησα κ τον ένοικο). Όμως η wind δεν το βλέπει στο σύστημα, κ ζητά 60 εργάσιμες για τη σύνδεση. Οπότε , αίτηση για ftth σε cosmote και βλέπουμε...

  3. #12843
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncle_nontas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει ηρωική adsl απ' το ΑΚ ΑΛΥΣΙΔΑ λέει. Στην πολυκατοικία όμως υπάρχει ftth απ' τη wind( το είδα με τα μάτια μου κ ρώτησα κ τον ένοικο). Όμως η wind δεν το βλέπει στο σύστημα, κ ζητά 60 εργάσιμες για τη σύνδεση. Οπότε , αίτηση για ftth σε cosmote και βλέπουμε...

    Ολόκληρο το Α/Κ Αλυσίδα ανήκει στην Cosmote, οπότε δεν θα μπορούσε να έχει προχωρήσει σε κάθετη εγκατάσταση σε πολυκατοικία της περιοχής η Wind. Εκτός αν εννοείς ότι έχει γίνει μεν η κάθετη εγκατάσταση από την Cosmote, αλλά κάποιος ένοικος στην πολυκατοικία έχει βάλει FTTH μέσω της Wind...

  4. #12844
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.081
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Λογικά υπάρχει εγκατάσταση απ τον οτε και ο γείτονας έχει μέσω wind.
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  5. #12845
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολόκληρο το Α/Κ Αλυσίδα ανήκει στην Cosmote, οπότε δεν θα μπορούσε να έχει προχωρήσει σε κάθετη εγκατάσταση σε πολυκατοικία της περιοχής η Wind. Εκτός αν εννοείς ότι έχει γίνει μεν η κάθετη εγκατάσταση από την Cosmote, αλλά κάποιος ένοικος στην πολυκατοικία έχει βάλει FTTH μέσω της Wind...
    Α να γεια σου, αυτό.

  6. #12846
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Εγω παντως ψαχνω για σπιτι, και μια απο τις προυποθεσεις ειναι να υπαρχει καλυψη Inalan
    Μπορει να ακουγεται υπερβολικο, αλλα το ψωμι μου το βγαζω απο εξ αποστασεως εργασια και ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας για μενα, περα απο το entertainment.

  7. #12847
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.400
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παντως ψαχνω για σπιτι, και μια απο τις προυποθεσεις ειναι να υπαρχει καλυψη Inalan
    Μπορει να ακουγεται υπερβολικο, αλλα το ψωμι μου το βγαζω απο εξ αποστασεως εργασια και ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας για μενα, περα απο το entertainment.
    Εντάξει και ο ΟΤΕ σε πολλές περιοχές έχει βάλει όχι μόνο VDSL αλλά και οπτικές. Με την επιδότηση είναι καλή τιμή και συμφέρουσα. Το μόνο αρνητικό είναι το upload που δεν υπάρχει σύγκριση.

  8. #12848
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παντως ψαχνω για σπιτι, και μια απο τις προυποθεσεις ειναι να υπαρχει καλυψη Inalan
    Μπορει να ακουγεται υπερβολικο, αλλα το ψωμι μου το βγαζω απο εξ αποστασεως εργασια και ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας για μενα, περα απο το entertainment.
    Και πολύ καλά κάνεις.

    Ξέρει κανείς αν το ρουτεράκι που δίνουν είναι ξεκλείδωτο ;
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  9. #12849
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παντως ψαχνω για σπιτι, και μια απο τις προυποθεσεις ειναι να υπαρχει καλυψη Inalan
    Μπορει να ακουγεται υπερβολικο, αλλα το ψωμι μου το βγαζω απο εξ αποστασεως εργασια και ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας για μενα, περα απο το entertainment.
    σπίτι με τέτοια προυπόθεση θα βρεις δύσκολα δεν νομίζω κάποιος που έχει μπει σε τέτοιο κόπο να είναι ενοικιαστής και όχι ιδιοκτήτης και να μην το θέλει για δική του χρήση.

    σπίτι που να έχει εγκατάσταση FTTH από τους άλλους είναι πιο πιθανό να βρεις

  10. #12850
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    σπίτι με τέτοια προυπόθεση θα βρεις δύσκολα δεν νομίζω κάποιος που έχει μπει σε τέτοιο κόπο να είναι ενοικιαστής και όχι ιδιοκτήτης και να μην το θέλει για δική του χρήση.

    σπίτι που να έχει εγκατάσταση FTTH από τους άλλους είναι πιο πιθανό να βρεις
    Καθολου δυσκολο, τα σπιτια που κοιταω κατα συμπτωση ειναι σε περιοχες που περναει η οπτικη ινα της Inalan ακριβως απ'εξω.
    Σε καποιες αλλες περιπτωσεις υπαρχει ηδη κατανεμητης.
    Γενικα η πλειοψηφια ειναι σε περιοχες καλυψης της Inalan, οι αλλοι δεν εχουν οπτικη ινα ουτε καν σαν σκεψη.

  11. #12851
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθολου δυσκολο, τα σπιτια που κοιταω κατα συμπτωση ειναι σε περιοχες που περναει η οπτικη ινα της Inalan ακριβως απ'εξω.
    Σε καποιες αλλες περιπτωσεις υπαρχει ηδη κατανεμητης.
    Γενικα η πλειοψηφια ειναι σε περιοχες καλυψης της Inalan, οι αλλοι δεν εχουν οπτικη ινα ουτε καν σαν σκεψη.
    δύσκολο εννοώ να είναι ξενοίκιαστα

    άνθρωπος που έχει μπει στην διαδικασία να βάλει κουτί της INALAN δεν θα δώσει το σπίτι του

    επίσης το ότι υπάρχει κουτί από έξω δεν σε εξασφαλίζει όπως γνωρίζεις ότι θα σου βάλει η INALAN γραμμή (το έχουν πει πάρα πολλές φορές σε αυτό το θέμα)

  12. #12852
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    δύσκολο εννοώ να είναι ξενοίκιαστα

    άνθρωπος που έχει μπει στην διαδικασία να βάλει κουτί της INALAN δεν θα δώσει το σπίτι του

    επίσης το ότι υπάρχει κουτί από έξω δεν σε εξασφαλίζει όπως γνωρίζεις ότι θα σου βάλει η INALAN γραμμή (το έχουν πει πάρα πολλές φορές σε αυτό το θέμα)
    Τι να σου πω, εμενα παντως 2 σπιτια που αλλαξα (ενα των γονιων μου κι ενα δικο μου) μεσα σε ενα μηνα ειχα συνδεση. Στους γονεις μου μπηκε κατανεμητης, στο δικο μου υπηρχε ηδη.

  13. #12853
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να σου πω, εμενα παντως 2 σπιτια που αλλαξα (ενα των γονιων μου κι ενα δικο μου) μεσα σε ενα μηνα ειχα συνδεση. Στους γονεις μου μπηκε κατανεμητης, στο δικο μου υπηρχε ηδη.
    ναι βρε συ μακάρι να σου βάλουν σύνδεση από την INALAN 100/100 ή 200/200 καθώς αν δουλεύεις από το σπίτι (εξ αποστάσεως) είναι πάρα πολύ χρήσιμη.

    εγώ βολεύομαι με την ταπεινή σύνδεση οπτικών ινών από την COSMOTE FTTH 100/10

  14. #12854
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncle_nontas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από σήμερα bye-bye inalan από μένα. Ικανοποιημένος πελάτης εδώ κ 2+ χρόνια. Δυστυχώς μετακομίζουμε σε σπίτι εκτός του δικτύου κάλυψης.
    Όχι ρε φίλε,
    Υπομονή και μακάρι να βρεθεί γρήγορα λύση.

  15. #12855
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11264
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    12(dB) / 6,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παντως ψαχνω για σπιτι, και μια απο τις προυποθεσεις ειναι να υπαρχει καλυψη Inalan
    Μπορει να ακουγεται υπερβολικο, αλλα το ψωμι μου το βγαζω απο εξ αποστασεως εργασια και ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας για μενα, περα απο το entertainment.
    Ακόμη και να βρεις σπίτι στην περιοχή κάλυψης, δεν είναι βέβαιο ότι θα σε συνδέσουν κιόλας!

    Εμένα περνάει η ίνα ακριβώς μπροστά από την πολυκατοικία και χρειάζεται 3 μέτρα σκαπτικό για να βάλουν έναν κατανεμητή και περιμένω 5 μήνες από αρχές Ιουλίου, χωρίς να έχουν ιδέα πότε θα με συνδέσουν. Καταλαβαίνω πως τα σκαπτικά (ακόμα και για 3 μέτρα) χρειάζονται έγκριση από τον δήμο, αλλά δεν μπορώ να κατανοήσω ότι μετά από 5 μήνες δεν υπάρχει έστω ένα χρονοδιάγραμμα για το πότε θα γίνουν. Αυτό απλά μου δίνει την εντύπωση ότι δεν έχει γίνει καν η σχετική αίτηση από την εταιρία προς τον δήμο. Ειδικά όταν βλέπω παντού γύρω στην Κυψέλη να σκάβουν για διάφορους λόγους σαν να μην υπάρχει αύριο!
    There are 10 kinds of people. Those who understand binary and those who don't.

Σελ. 857 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 837847852855856857858859862867877 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας