Σελ. 337 από 1233 ΠρώτηΠρώτη ... 317327332335336337338339342347357 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.041-5.055 από 18488

Θέμα: Inalan

  1. #5041
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από INALAN TEAM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας.
    Αρχικά φταίει ότι οι μετρήσεις είναι ασύρματα. Δεύτερον κάτι έχει συμβεί με τους servers που χρησιμοποιούν τα speedtests και συγκεκριμένα η δρομολόγηση από Θεσσαλονίκη προς αυτούς, συμβουλεύουμε να τσεκάρει αυτός που έκανε αυτά τα τεστ, τον σερβερ UltraNed Ltd και τέλος να σας πω πως ο καλύτερος τρόπος μέτρησης είναι να το download ενός torrent.
    Καταρχάς, από που προκύπτει πως έκανε το τεστ ασύρματα;

    Κατά δεύτερον, από το να έχουν ξαφνικά πρόβλημα δρομολόγησης όλοι οι servers στους διάφορους παρόχους, πιο πιθανό είναι να έχει κάποιο πρόβλημα η Cogent. 94ms για την Αθήνα από τη Θεσσαλονίκη δείχνει πρόβλημα δρομολόγησης παρόχου.

    Ο καλύτερος τρόπος μέτρησης είναι ένα single http ή ftp download που δείχνει πραγματικά την απόδοση του δικτύου.

  2. #5042
    Εγγραφή
    05-10-2017
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από INALAN TEAM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας.
    Αρχικά φταίει ότι οι μετρήσεις είναι ασύρματα. Δεύτερον κάτι έχει συμβεί με τους servers που χρησιμοποιούν τα speedtests και συγκεκριμένα η δρομολόγηση από Θεσσαλονίκη προς αυτούς, συμβουλεύουμε να τσεκάρει αυτός που έκανε αυτά τα τεστ, τον σερβερ UltraNed Ltd και τέλος να σας πούμε πως ο καλύτερος τρόπος μέτρησης είναι να το download ενός torrent.



    με τον εν λογω χρηστη ειμουν παρων και επισημανω τα εξης

    οι μετρησεις εγιναν ενσυρματα
    Με 1000ρι καλωδιο FTP cat6 η μονη θυρα στο δικτυο 100αρα ειναι του ρουτερ σας οι αλλες 1000αρες
    το τορρεντ παει στιγμιαια εως 8 και παει απο 6 εως 8 ΜΒ συνεχομενα μπαλαντζαρει ( με 1000+ seeders)

    μηπως το κλαδι της γραμμης ειναι υπερφορτομενο ;;;
    ενα αρχειο μεγαλο ( οχι τορρεντ) δεν παει ποτε πανω απο 8 ΜΒ

    επισης εκανα upload ( στο πισι του χρηστη) αρχειο 500ΜΒ ανεβηκε σε 8 λεπτα ενω επρεπε να ανεβει λογικα σε 1 λεπτο περιπου !!!

  3. #5043
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.141
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    94ms για την Αθήνα από τη Θεσσαλονίκη δείχνει πρόβλημα δρομολόγησης παρόχου.
    Υποθέτω ότι βγαίνουν στο Internet ανεξάρτητα στη Θεσσαλονίκη, από Cogent. Συνεπώς, μάλλον είναι κάτι πιο κοντά σε Θεσσαλονίκη->Φρανκφούρτη->Αθήνα. Όπως και να χει όμως, αυτό από μόνο του δεν είναι κάτι που θα επηρέαζε την ταχύτητα με οποιονδήποτε προορισμό.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  4. #5044
    Εγγραφή
    26-11-2010
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα, με είχαν πάρει τηλέφωνο πρίν περίπου 1 μήνα για Νεάπολη Θεσσαλονίκης, και μου είπαν ότι οι συνδέσεις θα αρχίσουν περίπου σε δύο μήνες.Βλεπώ σε αρκετές οδούς έχετε ήδη σκάψει.Να υπολογίσω ότι μέσα στον Μάϊο θα έχω συνδεθεί ? Οδός Αγίου Γεωργίου.Ευχαριστώ !

  5. #5045
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Ο απαράβατος κανόνας όσο ανεβαίνουν οι ταχύτητες που διαθέτει ο καθένας μας είναι ότι δεν φτάνει τι ταχύτητά έχεις εσύ, αλλά τι μπορεί να σου δώσει ο άλλος . Επίσης οι διασυνδέσεις και οι δρομολογήσεις στο να επικοινωνήσουν δυο σημεία δεν είναι πάντα οι ιδίες και για αυτό τιμές διαφέρουν (απόσταση, πόσοι κομβόι μεσολαβούν, τι bandwidth διαθέτουν και ποσό φορτωμένοι είναι).

    Γενικά τελευταία το speedtest.net δεν τα πάει καλά (ο server στο GRNET ίσως σου δίνει πιο καλά αποτελέσματα). Ίσως φταίει ότι "μάθαμε" το κόλπο και οι server είναι full. Θα σου πρότεινα επίσης το https://www.nperf.com, πάντα μου έδινε καλυτέρα αποτελέσματα.

  6. #5046
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arist1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    με τον εν λογω χρηστη ειμουν παρων και επισημανω τα εξης

    οι μετρησεις εγιναν ενσυρματα
    Με 1000ρι καλωδιο FTP cat6 η μονη θυρα στο δικτυο 100αρα ειναι του ρουτερ σας οι αλλες 1000αρες
    το τορρεντ παει στιγμιαια εως 8 και παει απο 6 εως 8 ΜΒ συνεχομενα μπαλαντζαρει ( με 1000+ seeders)

    μηπως το κλαδι της γραμμης ειναι υπερφορτομενο ;;;
    ενα αρχειο μεγαλο ( οχι τορρεντ) δεν παει ποτε πανω απο 8 ΜΒ

    επισης εκανα upload ( στο πισι του χρηστη) αρχειο 500ΜΒ ανεβηκε σε 8 λεπτα ενω επρεπε να ανεβει λογικα σε 1 λεπτο περιπου !!!
    Εάν ήταν ενσύρματα, παρακαλούμε τον φίλο σας α) να μας δείξει ένα τεστ με την βοήθεια του server UltraNET Ltd όπως σας ζητήσαμε β) εάν ούτε εκεί δείξει σωστές ταχύτητες τότε να καλέσει στα κεντρικά να το δούμε μαζί.

    Το να είναι κάτι "υπερφορτωμένο" δεν υφίσταται σαν έννοια στην εταιρεία και την πολιτική μας. Πολύ απλά σταματάμε τις συνδέσεις και περιμένουμε ενίσχυση σήματος ή και ίδρυση παρακλαδιού του κορμού και τότε μόνο θα συνδεθούν οι υπόλοιποι ενδιαφερόμενοι της περιοχής,αυτό αφορά εσάς προσωπικά. Καθώς ρωτάτε συνέχεια πότε θα σας συνδέσουμε.

    Ο συνδρομητής μας λοιπόν να έρθει σε επικοινωνία μαζί μας για να δούμε τι συμβαίνει, εάν όλα είναι όπως τα λέτε.

  7. #5047
    Εγγραφή
    05-10-2017
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Αυτό που αφορά εμένα μου το έχετε πει και γι'αυτό δεν το έθιξα. Αν και αρχικά μου είχατε πει ότι θα γινόταν σύνδεση την προηγούμενη βδομάδα.

    Τηλεφωνικός μου είπαν σημερα ότι το κλαδί στην οδό μου γέμισε και δεν γινεται να παρω απο αυτο σημα. οποτε θα πρέπει να περιμένω νέα σύνδεση από νέο κλαδί. Δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Απλά ανέβασα ένα προβληματισμό ως απορία διότι πολύ απλά δεν ειδα αλλά πρόβληματα από άλλους χρήστες.

    Πράγμα που σημαίνει ότι μου φάνηκε κουφό αυτό επειδή ως εταιρία έχετε θέση το πιχη πολύ ψηλά και μπράβο σας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος arist1988 : 24-04-18 στις 14:06.

  8. #5048
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Le0pard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, με είχαν πάρει τηλέφωνο πρίν περίπου 1 μήνα για Νεάπολη Θεσσαλονίκης, και μου είπαν ότι οι συνδέσεις θα αρχίσουν περίπου σε δύο μήνες.Βλεπώ σε αρκετές οδούς έχετε ήδη σκάψει.Να υπολογίσω ότι μέσα στον Μάϊο θα έχω συνδεθεί ? Οδός Αγίου Γεωργίου.Ευχαριστώ !
    Καλησπέρα σας. Το χτίσιμο του κορμού προχωράει κανονικά, έχουμε ολοκληρώσει πάνω από τον μισό. Το ευχάριστο είναι πως γενικότερα η περιοχή της Νεάπολης θα καλυφθεί σύντομα σχεδόν όλη, σε αντίθεση με κάποιες άλλες περιοχές που δραστηριοποιούμαστε πολύ πιο τμηματικά. Εσείς απλά θα πρέπει να κάνετε λίγη υπομονή παραπάνω, καθώς βρίσκεστε κοντά στα τελευταία μας φρεάτια.

  9. #5049
    Εγγραφή
    26-11-2010
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κατανοητό, γνωρίζετε μήπως στο περίπου αν θα συνδεθώ μέσα στον Μάϊο η Ιούνιο ? Ρωτάω για να ξέρω τι θα κάνω με την τωρινή μου σύνδεση.Κάναμε τόση υπομονή πάντως λίγο ακόμα μπορούμε να περιμένουμε

    Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

  10. #5050
    Εγγραφή
    05-10-2017
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Le0pard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατανοητό, γνωρίζετε μήπως στο περίπου αν θα συνδεθώ μέσα στον Μάϊο η Ιούνιο ? Ρωτάω για να ξέρω τι θα κάνω με την τωρινή μου σύνδεση.Κάναμε τόση υπομονή πάντως λίγο ακόμα μπορούμε να περιμένουμε

    Ευχαριστώ για την ενημέρωση.
    Το ίδιο και για μένα ακριβώς.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  11. #5051
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Le0pard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατανοητό, γνωρίζετε μήπως στο περίπου αν θα συνδεθώ μέσα στον Μάϊο η Ιούνιο ? Ρωτάω για να ξέρω τι θα κάνω με την τωρινή μου σύνδεση.Κάναμε τόση υπομονή πάντως λίγο ακόμα μπορούμε να περιμένουμε

    Ευχαριστώ για την ενημέρωση.
    Καλύτερα ας περιμένουμε την ολοκλήρωση του κορμού και την έναρξη των πρώτων συνδέσεων. Τότε και θα είναι πιο σίγουρο και εμφανές για το πότε θα προγραμματιστεί και η δική σας σύνδεση. Πολύ γενικά και με μεγάλη επιφύλαξη το βλέπουμε για τέλη Μαΐου με αρχές Ιουνίου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arist1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο και για μένα ακριβώς.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Για την δική σας περίπτωση τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά. Δεν εξαρτάται καθόλου από εμάς. Τα απαραίτητα έγγραφα και οι μελέτες θα δοθούν σύντομα στον τεχνικό τμήμα του Δήμου. Αφού πρωτοκολληθούν, θα πρέπει να περάσουν 2-3 διαφορετικά συμβούλια για τα οποία ούτε και οι ίδιοι δεν μπορούν να είναι σίγουροι για τις ημερομηνίες.Μπορεί να γίνουν ανά 1-2 εβδομάδες απόσταση μεταξύ τους, όμως μπορεί και ανά έναν μήνα! Το μόνο που έχουμε να πούμε σε τέτοιες περιπτώσεις είναι "Υπομονή" στους ενδιαφερόμενους αλλά και σε εμάς τους ίδιους.

  12. #5052
    Εγγραφή
    31-12-2014
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Άνω Κυψέλη έχουν ξεκινήσει οι συνδέσεις;

  13. #5053
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από achilleas13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άνω Κυψέλη έχουν ξεκινήσει οι συνδέσεις;
    καλησπέρα! αμ μπραβο και ηθελα και εγω να ρωτησω!
    τι γινεται εκτος απο τον κεντρικο κοσμο εγιναν αλλες συνδεσεις σε καθετους δρομους? πηρε κανεις INALAN σπιτι του?

  14. #5054
    Εγγραφή
    20-01-2005
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    huwai
    άρχισαν τουλάχιστον σε μένα ήταν να μπει την Παρασκευή που πέρασε αλλά επειδή καθυστέρησαν λίγο στο ραντεβού και δεν είχα περισσοότερο χρόνο έκλεισα νέο ραντεβού για αυτή την Παρασκευή.

  15. #5055
    Εγγραφή
    28-09-2016
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλους, ποιοι είναι οι επίσημοι DNS της INALAN? Βλέπω πως το έχω στο αυτόματο, συνδεόμαστε σε google ή σε άλλους; Ευχαριστώ!

Σελ. 337 από 1233 ΠρώτηΠρώτη ... 317327332335336337338339342347357 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας