Σελ. 188 από 1225 ΠρώτηΠρώτη ... 168178183186187188189190193198208 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.806-2.820 από 18362

Θέμα: Inalan

  1. #2806
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SurvivaL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα σε όσα αναφέρεστε είναι ημίμετρα, ακόμα & bridge να μπορούσαμε να κάνουμε...Από την στιγμή που δυστυχώς δεν κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά ούτε ένα gpon router, ώστε να έχουμε εναλλακτικές!!!
    Μήν τα ισοπεδώνουμε όλα. Το Bridge δέν είναι ημίμετρο. Το Bridge είναι Bridge.
    Σε corporate environments αποτελεί πρωτεύον επιλογή όταν έχεις να κάνεις με dedicated hardware firewalls και routers.
    Δεν χρειάζεσαι Gpon/router αν έχεις δυνατότητα για bridge. 1000 φορές θα προτιμούσα ένα απλό ONT (Ας το πούμε Modem για να μην μπερδεύεται ο κόσμος αν και δεν είναι ακριβώς Modem) να το κάνω bridge με ένα ASUS RT-AC68U για παράδειγμα, παρά ένα Gpon/router.
    Πολύ απλά η εξέλιξη που έχει φάει ένα dedicated wireless router Και το hardware που έχει μέσα του το κάνουν αιώνες καλύτερο από ένα Gpon/router που θα βρείς σε normal χρήματα. Οι απαιτήσεις σε πόρους στο ΟΝΤ κομμάτι είναι τίποτα σε σχέση με τις απαιτήσεις που έχει ένα advanced wifi router την σημερινή εποχή στο routing Κομμάτι του. Το ONT κάνει μια συγκεκριμένη δουλειά, είναι straight forward τι να περιμένεις από αυτό. Ένα Wifi router Κάνει 100 πράγματα και συνέχεια εξελίσσεται και εμπλουτίζεται με καινούργιες δυνατότητες.
    Σίγουρα θα υπάρχουν και αξιόλογα gpon/routers αλλά σίγουρα για να πεις ότι θα πάρεις ότι παίρνεις από ένα RT-AC68U σε wireless και routing δυνατότητες θα πρέπει να δώσεις πολλά χρήματα. Αμφιβάλω αν θα βρείς κιόλας.

    PS. Δεν κάνω διαφήμιση στο ASUS, απλα το έβαλα σαν παράδειγμα γιατί είναι ένα καλό και διαδεδομένο wifi-router που κυκλοφορεί καιρό και έχει εξελιχθεί το firmware του.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BiSoNaS : 21-03-17 στις 02:21.

  2. #2807
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Για όποιον έχει μια απλή δορυφορική εγκατάσταση ήδη (13° και 19,2°), πραγματικά δεν αξίζει να πάρει TV.
    Αν δεν έχει τίποτα βέβαια, δεν διαφέρει και πολύ από στο start pack των άλλων παρόχων.

  3. #2808
    Εγγραφή
    14-12-2011
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    749
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    HG8546M
    @SurvivaL
    μου έκανες την καρδιά περιβόλι με την αναφορά σου για κολλήματα και τα συχνά restart.......
    Καμπάνες καμπανίζουν, κανόνια κανονίζουν..ΗΡΘΑΜΕ ρεεε...το νου σας!!!!!!

  4. #2809
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Περιοχή
    Αθήνα-Κόρινθος
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000Mbps/1000Mbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΧ. ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    ZTE 670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BiSoNaS Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Σίγουρα θα υπάρχουν και αξιόλογα gpon/routers....
    Σε ότι αφορά το bridge έχεις ένα δίκιο απλά εγώ είμαι της φιλοσοφίας όσο λιγότερες συσκευές δικτύωσης τόσο γρηγορότερες ταχύτητες πετυχαίνεις...Δλδ ένα καλό router που τα έχει όλα, παρά ένα gateway modem router σε bridge mode με ένα άλλο router κτλ.
    Πάντως ένα καλό & αξιόλογο επίσης gpon router έιναι & το TX-VG1530 της TP-Link...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rozak Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....Αν δεν έχει τίποτα βέβαια, δεν διαφέρει και πολύ από στο start pack των άλλων παρόχων.
    Ε όχι δεν διαφέρει...Τα start-packs των Nova & CosmoteTV έχουν τουλάχιστον αξιόλογα documentaries κανάλια...Προσωπικά κάτι τέτοιο περίμενα αλλά έμεινα με την χαρά...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paiktaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    @SurvivaL
    μου έκανες την καρδιά περιβόλι με την αναφορά σου για κολλήματα και τα συχνά restart.......
    Παιδιά να λέμε τα σύκα-σύκα & την σκάφη-σκάφη. Τον τελευταίο καιρό που τρέχω ταυτόχρονα torrents, μιλώ μέσω voip & βλέπω IPTV τρώει συχνά κολλήματα!!! Και τα torrents παραμετροποιημένα στο μισό εύρος της γραμμής!
    ~SurvivaL~

  5. #2810
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckbond Εμφάνιση μηνυμάτων
    και έρχεται ο γκούφης και πετάει την ερώτηση... Γιατί κάνετε Bridge...???
    καλημερα, γιατι ειναι μαπα τα μηχανηματα που δινουν οι παροχοι και θελουμε να δουλευουμε με τα δικα μας που κανουν παπαδες, προσωπικα εχω ενα routerboard της mikrotik και εχει και την υποδοχη SFP για το module οπτικης ινας, καποιος το ανεφερε ποιο πριν καπου.
    Οποτε το bridge το θεωρω και για μενα ειναι απλα MUST!!!
    ειτε μιλαμε για την Inalan, ειτε για VDSL, ειτε για ADSL που ακομα σε αυτη ειμαι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rozak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για όποιον έχει μια απλή δορυφορική εγκατάσταση ήδη (13° και 19,2°), πραγματικά δεν αξίζει να πάρει TV.
    Αν δεν έχει τίποτα βέβαια, δεν διαφέρει και πολύ από στο start pack των άλλων παρόχων.
    ναι αλλα θα παιζει σιγουρα καλυτερα απο τα δορυφορικα που εχουν τα γνωστα μειονεκτηματα ληψης. Αν ειχα Inalan θα το προτιμουσα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Υ.Γ. Ρωτάω για να γνωρίζω τι θα κάνω, όταν με το καλό συνδεθούμε στο Δήμο Αθηναίων.
    δημος αθηναιων? εδω που ειμαι ακομα VDSL δεν εχουμε....στον χαρτη της inalan δειχνει σχεδια για ψιλοκοντα μου αλλα ζησε Μαη μου να φας τρυφυλι οπως λενε....πιστευω οτι πρωτα θα τακτοποιησουν τον αλλο δημο και μετα σιγα σιγα θα ερθουν προς τα εδω, θα παρει πολλα χρονια η ιστορια, δεν ξερω που εισαι εσυ, σε μενα δεν εχει καν σχεδια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 21-03-17 στις 07:32.

  6. #2811
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Περιοχή
    Αθήνα-Κόρινθος
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000Mbps/1000Mbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΧ. ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    ZTE 670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...ναι αλλα θα παιζει σιγουρα καλυτερα απο τα δορυφορικα που εχουν τα γνωστα μειονεκτηματα ληψης....
    Μειονεκτήματα λήψης; Ποια, ΜΟΝΟ σε περίπτωση ισχυρής βροχόπτωσης να χαθεί το σήμα για δευτερόλεπτα & αυτό άντε 1-2 φορές τον χρόνο στη χώρας μας...
    Καλημέρες!!!
    ~SurvivaL~

  7. #2812
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SurvivaL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μειονεκτήματα λήψης; Ποια, ΜΟΝΟ σε περίπτωση ισχυρής βροχόπτωσης να χαθεί το σήμα για δευτερόλεπτα & αυτό άντε 1-2 φορές τον χρόνο στη χώρας μας...
    Καλημέρες!!!
    καλημερα!
    προσωπικα οσα εχω δει και εχω βαλει και εχω και εγω σε ολα συμβαινει, μιλαω για 80αρια hotbirds nova και ote tv αλλα και σε FTA, σε 60αρια ακομα χειροτερα!!!
    αν ειναι μεγαλα πολυ τοτε κουνανε κιολας και χανεις τα παντα!!! και με αερα σε αυτη την περιπτωση.
    Δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ σπανιο, σε ΚΑΘΕ ισχυρη βροχοπτωση γινεται δλδ αρκετα συχνα!
    και δεν ειναι αναγκη να ειναι χαλαζι, αρκει να βρεχει πολυ!
    και ο λογος ειναι απλος! οι δορυφοροι ειναι 36.000χλμ μακρια απο την γη, οταν βρεχει πολυ οπως εμεις δεν βλεπουμε με τα ματια μας μακρια, ετσι και οι δορυφοροι χανουν την οπτικη γιαυτο γινεται.
    Απλα οταν εχεις ποιο μεγαλο πιατο και πιανεις ευκολους δορυφορους πχ hot birds το φαινομενο ειναι ποιο "χαλαρο".
    Οταν εχεις μικρο πιατο πχ 60αρι επειδη το σημα δεν ειναι 100% αλλα μπορει πχ να ειναι 80% τοτε εχεις θεμα ποιο ευκολα.
    Σε οσους ξερω + 2 δικα μου πιατα 80αρια γινεται το ιδιο και ειναι ΓΕΝΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ και το ΜΕΓΑΛΟ μειονεκτημα της δορυφορικης ληψης.
    Πρεπει για να μην γινεται σχεδον καθολου δλδ στον βαθμο που αναφερεις να εχεις ΤΕΛΕΙΑ ληψη με σημα 100%, για τους δορυφορους του NOVA/OTE TV να εχεις ποιο μεγαλο πιατο πχ 1μετρο αντι 60-80cm, να εχει πολυ καλη στηριξη χωρις εμποδια κοντα του, και να μην το κουναει ο αερας.
    Σιγουρα με χιονοπτωση και χαλαζι οτι και να εχεις αποκλειετε να μην κανει νουμερα. Μιλαω για την περιπτωση δυνατης βροχης μονο οχι να ριχνει καρεκλες, γιατι μονο τα τρανταγματα που θα τρωει χανει το σημα.

    Σε ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ περιπτωση δεν ειναι καλυτερη η δορυφορικη ληψη απο την επιγεια με οπτικες ινες!

    Οποτε οταν βρεχει πολυ που μου εχει τυχει ΑΠΕΙΡΕΣ φορες δεν μπορω να δω καθολου NOVA αμα δεν σταματησει!
    αν θεωρεις εσυ οτι αυτο ειναι 1-2 φορες τον χρονο για λιγα secs ενταξει τι αλλο να πω.....προφανως μενεις καπου που δεν βρεχει πολυ???
    εχω 80αρι πιατο και το σημα ειναι 92%. Αν ηταν στην ταρατσα θα εβαζα 1μετρο αλλα εκει δεν χωραει ειναι στο μπαλκονι.
    Δεν εχω δει ποτε σημα ληψης να ειναι 100% παντα ειναι λιγοτερο, εχω δει ομως 98% με μεγαλο πιατο και παλι τα ιδια και χειροτερα, γιατι επειδη λογω της διαμετρου του ειναι περισσοτερο αυτο που ειναι στον "αερα" κουναει και χανει ποιο πολυ το σημα απο τα μικροτερα που κουνανε λιγοτερο!

    Με λιγα λογια λοιπον αν ειχε σε εμενα INALAN και εβαζα, θα εβαζα και TV για να αποφυγω αυτο το ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ προβλημα-μειονεκτημα της δορυφορικης ληψης που με κακοκαιρια δεν μπορεις να δεις (δυνατη βροχη, χαλαζι, χιονοπτωση, δυνατο αερα), αλλα και για να μην εχω ενα πιατο μπροστα στην θεα μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 21-03-17 στις 10:13.

  8. #2813
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.276
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Είμαι ~5 μήνες συνδρομητής και δεν έχω κανένα κόλλημα. Ότι επανεκκίνηση έχω κάνει είναι ασχετη με τη σύνδεση της οπτικής.

  9. #2814
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SurvivaL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ότι αφορά το bridge έχεις ένα δίκιο απλά εγώ είμαι της φιλοσοφίας όσο λιγότερες συσκευές δικτύωσης τόσο γρηγορότερες ταχύτητες πετυχαίνεις...Δλδ ένα καλό router που τα έχει όλα, παρά ένα gateway modem router σε bridge mode με ένα άλλο router κτλ.
    Πάντως ένα καλό & αξιόλογο επίσης gpon router έιναι & το TX-VG1530 της TP-Link...
    Η φιλοσοφία σου είναι λανθασμένη. Τεχνικά δεν έχει κανένα υπόβαθρο. Αντιθέτως πολλοί απο εμάς που είμαστε και τεχνικοί, θεωρούμε ημίμετρο να έχουμε ενα Modem/router all in one, διότι πολύ απλά σαν συσκευή και σαν σχέση απόδοσης τιμής κυρίως, θα είναι παντα υποδιέστερo απο ένα dedicated high end wireless router που είναι bridged με ενα καλό αξιόπιστο modem.( ONT, ADSL, VDSL, ότι γραμμή έχεις)
    Η φιλοσοφία σου είναι σωστή όταν έχεις να κάνεις με wireless repeaters και extenders που ναι χάνουν ταχύτητα ή έστω με πολλά switches και πολλα router σε ένα δίκτυο που σίγουρα δεν βοηθάνε.
    To tp-link πού είπες είναι της τάξης των 100 ευρώ, με Ν300 wifi. Ποιος enthusiast tech τυπος με απαιτήσεις μέσα στο σπίτι του θα πάρει ενα all in one gpon/router που υποστιρίζει μέχρι 2.488Gbps downstream 1.244Gbps upstream ενώ έχει μόνο 300mbps στο wifi. Κανείς. Ακόμα και αν το πάρει θα το πάρει για να το κάνει Bridge στο τουμπανο AC wireless router του των 200+ ευρώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SurvivaL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά να λέμε τα σύκα-σύκα & την σκάφη-σκάφη. Τον τελευταίο καιρό που τρέχω ταυτόχρονα torrents, μιλώ μέσω voip & βλέπω IPTV τρώει συχνά κολλήματα!!! Και τα torrents παραμετροποιημένα στο μισό εύρος της γραμμής!
    Για να μήν ταλαιπωρείσαι και για να μήν τρομοκρατείς και τον κόσμο άδικα, αν έχεις την οικονομική δυνατότητα βεβαια, πάρε ένα καλό wireless router Και συνδεσε το στο Huawei. Κλείσε το Wifi στο Huawei και βάλε σε dmz το ρουτερ σου. Αν το DMZ ειναι πολύπλοκο η έχεις θέμα με το double nat, βάλε το ρουτερ σου σε AP mode only, Και απλα συνδεσε σε αυτο όλες τις συσκευες σου wireless η μη. Μπορείς να βάλεις και το DHCP στο ρουτερ σου και να το κανεις disable στο Huawei. Απλά στο DHCP βάλε gateway Και dns την ip του Huawei. Γενικά άσε το Huawei απλά να κάνει μόνο το ONT και voip Κομμάτι και ενα ethernet link με το ρουτερ. τίποτα άλλο. Δεν θα έχεις κανένα κόλλημα. Τουλάχιστον εγώ δέν έχω .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BiSoNaS : 21-03-17 στις 11:27.

  10. #2815
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Περιοχή
    Αθήνα-Κόρινθος
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000Mbps/1000Mbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΧ. ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    ZTE 670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BiSoNaS Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Για να μήν ταλαιπωρείσαι και για να μήν τρομοκρατείς και τον κόσμο άδικα....
    Εγώ τρομοκρατώ τον κόσμο άδικα οι εσείς βρε παιδιά που προτείνεται εξτρά router ώστε & καλά να κάνει καλύτερα την δουλειά του κάποιος οικιακά πάντα....Μηχανικός είμαι & εγώ αλλά μην ξεχνάς ότι μιλάμε εδώ & ψάχνουμε οικιακές λύσεις. Εάν μιλάς επαγγελματικά ναι θα συμφωνήσω μαζί σου, άλλο κομμάτι όμως αυτό!!! Το router που πρότεινα της tp-link είναι υπεραρκετό ακόμα & για τον απαιτητικό χρήστη για οικιακή χρήση! Αλίμονο μην είχαμε όλοι από 2 router, 2 switch κτλ σπίτι μας!!!
    ~SurvivaL~

  11. #2816
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι ~5 μήνες συνδρομητής και δεν έχω κανένα κόλλημα. Ότι επανεκκίνηση έχω κάνει είναι ασχετη με τη σύνδεση της οπτικής.
    στους 5 μηνες και εγω δεν ειχα, ειπαμε με πολυ αερα υπαρχει θεμα, με πολυ βροχη και με χιονοπτωση και αυτη πρεπει να ειναι δυνατη ή να κατσει χιονι στο πιατο και να μην το ριξουμε.
    επισης ειπα τι αλλα παιζουν ρολο, ειναι γενικα αυτα της δορυφορικης ληψης δεν αποτελει προβλημα σε μειοψηφια.
    αυτα....
    και παλι θα προτιμησω απο οπτικη τηλεοραση αντι δορυφορικης ειναι κλασεις ανωτερη. Και απο θεμα lag επισης.

    Το θεμα ειναι θα δουμε INALAN εδω ή τσαμπα το συζηταμε???
    γιατι ακομα VDSL δεν βλεπω και ανησυχω....

  12. #2817
    Εγγραφή
    24-03-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    373
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50Mbps/5Mbps Homebooster
    ISP
    Cosmote
    Router
    Huawei DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BiSoNaS Εμφάνιση μηνυμάτων
    η έχεις θέμα με το double nat
    Το 99% των παραπόνων για "πιταρισμένα router" όταν τρέχει πρόγραμμα που χρησιμοποιεί bittorrent σε έαν οικιακό δίκτυο είναι από αδυναμία του router να διαχειριστεί και να δρομολογήσει τον όγκο των πακέτων που χρειάζονται NAT. Χωρίς bridge mode άμα το πρώτο router είναι bottleneck, δεν γλυτώνεις τίποτα.
    Packets: Lost in the intrawebs

  13. #2818
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    979
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Εγώ το μόνο που κατάλαβα από αυτό το thread (τις τελευταίες σελίδες) είναι πως χρειάζομαι επειγόντως ένα σεμινάριο στα δίκτυα!

  14. #2819
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Sofia, BG
    Μηνύματα
    3.313
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000MBPS
    ISP
    Mtel BG
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΝΗΝΩΝ
    Router
    Huawei
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    στους 5 μηνες και εγω δεν ειχα, ειπαμε με πολυ αερα υπαρχει θεμα, με πολυ βροχη και με χιονοπτωση και αυτη πρεπει να ειναι δυνατη ή να κατσει χιονι στο πιατο και να μην το ριξουμε.
    επισης ειπα τι αλλα παιζουν ρολο, ειναι γενικα αυτα της δορυφορικης ληψης δεν αποτελει προβλημα σε μειοψηφια.
    αυτα....
    και παλι θα προτιμησω απο οπτικη τηλεοραση αντι δορυφορικης ειναι κλασεις ανωτερη. Και απο θεμα lag επισης.

    Το θεμα ειναι θα δουμε INALAN εδω ή τσαμπα το συζηταμε???
    γιατι ακομα VDSL δεν βλεπω και ανησυχω....
    τηλεοραση μεσω οπτικης, δεν σου "τρωει" ταχυττητα; απο το ιντερνετ;

  15. #2820
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BiSoNaS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάσου οτι έχεις ένα High end router τον 250 euro, με wifi IEEE 802.11ac,με beamforming για μεγαλύτερη εμβέλεια στον χώρου σου, με εξελιγμένο QoS, με εξελιγμένο Parental Cotrol,Με εξελιγμένο Firewall, Με δυνατότητες διαμοιρασμού του Bandwidth ανάμεσα στις συσκευές σου, Με Traffic analyzer, Με advanced VPN capabilities, Με , Με, Με χιλια δυο καλούδια, και να έρθει η Inalan να σου πεί ..Δεν κάνω bridge. Δηλαδή χρησιμοποιείς το ρουτερ σαν Access Point ( 802.11ac + Beamforming οκ) και σαν switch αλλά ΌΛΑ τα άλλα άχρηστα. Σαν να μην τα έχεις. Είπαμε μπορείς να παίξεις με DMZ αλλά αυτά τα θεωρώ ημίμετρα. Αν δεν κάνεις bridge δεν παίρνεις το 100% του ρουτερ σου.
    Χμμμ… δηλαδή το bridge γίνετε για να δουλέψει σαν modem το router του παρόχου και για όλα τα υπόλοιπα να χρησιμοποιείς το δικό σου router…???

    Συγγνώμη για τις ερωτήσεις και το off topic αλλά θα ήθελα να καταλάβω…

Σελ. 188 από 1225 ΠρώτηΠρώτη ... 168178183186187188189190193198208 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας