Σελ. 664 από 1240 ΠρώτηΠρώτη ... 644654659662663664665666669674684 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.946-9.960 από 18594

Θέμα: Inalan

  1. #9946
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.644
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ισως να μαζεψανε κεφαλαιο με νεους συνδρομητες και με τα δωρα μεταβασης σε συμβολαιο (αν θυμαμαι καλα απο 100 σε 200-250mbps ) να εχουν υπολογισιμη ρευστοτητα σε καποια διαρκεια , και για μεγαλυτερες κινησεις .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  2. #9947
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα ξανακάνω τη φόρμα

    VDSL υπάρχει εδώ που είμαι,
    αλλά το upload εξακολουθεί να είναι περιοριστικός παράγοντας,
    από τότε που έβαλα VPN server
    και τώρα που κοιτάω να στήσω ένα φθηνό NAS στο σπίτι της μάνας μου στην επαρχία για offsite backups

  3. #9948
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.641
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Πάντως όπου πάει μαζεύει αρκετούς εταιρικούς πελάτες που εκεί έχει αν θυμάμαι καλά υψηλότερα πάγια. Δεν πιστεύω ότι κυνηγάνε τους οικιακούς πελάτες τόσο πολύ.
    Ειδικά τώρα που το video conferencing έχει ανέβει, κρα θα κάνουν για να έχουν συμμετρικό κύκλωμα και με ένα 1ms ping.

  4. #9949
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως όπου πάει μαζεύει αρκετούς εταιρικούς πελάτες που εκεί έχει αν θυμάμαι καλά υψηλότερα πάγια. Δεν πιστεύω ότι κυνηγάνε τους οικιακούς πελάτες τόσο πολύ.
    Ειδικά τώρα που το video conferencing έχει ανέβει, κρα θα κάνουν για να έχουν συμμετρικό κύκλωμα και με ένα 1ms ping.
    αυτός είναι ο λόγος που την προτίμησε η εταιρεία στην οποία δουλεύω για ένα υποκατάστημα μας στην Νέα Ιωνία (Περισσός)

  5. #9950
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.641
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Μα δεν είναι τρομακτικό!
    1ms, λες και είσαι μέσα στο GR-IX. Απλά να σκάβανε ποιο βαθιά το δρόμο, κάθε φορά που βλέπω να περνάνε νέα πίσσα σε κάποιο παράδρομο, σκέφτομαι πάλι κάτω θα μαι γιατί θα κόψει τίποτα πάλι ο εργολάβος!
    Την άλλη φορά περνάγανε νέο πεζοδρόμια, δεν μου κόπηκε τίποτα, αλλά ίνα πάλι είχαν κόψει οι εργάτες, είχε κατέβει ο τεχνικός να την συνδέσει και την είχε κρεμασμένη από μία νεραντζιά για να μην πέσει στα χώματα.

  6. #9951
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Εγώ ξέρω ότι προληπτικά η εταιρεία που εργάζομαι, μας βάζει όλους 7 μέρες W@H και θα είμαι αναγκασμένος να δουλέψω με 10-12mbit της Nova και θα σέρνονται όλα για να κάνω σωστά τη δουλειά μου...
    Και ξέρω ότι στα 70 μέτρα υπάρχει συνδρομητής σε μένα και η εταιρεία δεν θέλει/μπορεί να με καλύψει...

    Αν γίνει πάλι κανένα μεγάλο lockdown το χειμώνα κάποιοι από εμάς θα έχουν πρόβλημα πάλι...

    Πάντως θα συμφωνήσω με άλλα παιδιά που νομίζω ότι το είπαν σε άλλο θέμα της εταιρείας, ότι θα έπρεπε να καλύψουν περισσότερο μέρη που άλλες εταιρείες δεν έχουν καλύψει και έχουν αργήσει, παρά να πάνε κάπου που ήδη υπάρχουν...

    Τα συμβόλαια ως επί των πλείστων είναι 24μηνα οπότε ακόμα και με το "πέναλτι" που καλύπτει, δεν επαρκεί για να τους "πάρει".

    Τέσπα... εγώ είμαι πολύ στεναχωρημένος, περιμετρικά από το σπίτι μου έχουν συνδέσει άτομα και επειδή είμαι άτυχος να μένω σε πεζόδρομο, δεν με καλύπτουν...!

  7. #9952
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.641
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Αν κρίνω από το πως σκάβουν τότε μάλλον δύσκολα τα πράγματα. Στην ουσία, δεν σκάβουν, έχουν κάτι σαν φρέζα με ένα κάθετο δίσκο κοπής που στην ουσία χαράσσει την πίσσα στην άκρη του δρόμου.
    Με το μάτι που είδα θα έλεγα κάνα δυο πόντους άνοιγμα και γύρω στους πέντε βάθος. Για να έρθουν σε εσένα μάλλον θα πρέπει να πάρουν και κάποια άλλη άδεια ή απλά δεν το κάνουν γιατί πρέπει να σπάσουν την πλάκα του πεζόδρομου, να σκάψουν από κάτω και να ξαναπεράσουν νέα πλάκα.

  8. #9953
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.772
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πλάκες δεν σπάνε πουθενά.. (δεν συμφέρει το κόστος..)

    Και στα πεζοδρόμια/πεζόδρομους "σκάβουν" με τροχό ανάμεσα σε αρμούς,
    ή και πάνε στην άκρη τοίχων/πεζοδρομίων τσιμεντάροντας από πάνω την οπτική..

    https://www.adslgr.com/forum/threads...86#post6684386
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 23-08-20 στις 15:08.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  9. #9954
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Τα πλακάκια στο πεζόδρομο που είμαι, είναι σπασμένα χρόνια τώρα...
    Έρχεται ο δήμος που και που, κάνει μερική "πλακατόστρωση" όπου κρίνει εκείνος και μετά από καμιά 7μάδα είναι πάλι σπασμένα, αφού μπαινοβγαίνουν συνεχώς αυτοκίνητα (για 2-3 πολυκατοικίες που έχουν πάρκινγκ).

    Πιο παλιά είχαμε αλυσίδα για να μην μπαίνουν αμάξια και κλειδί είχαν μόνο οι κάτοικοι που είχαν αυτοκίνητο και έμεναν μέσα, αλλά την έσπασαν...

    Μετά είπαμε να βάλουμε τις αυτόματες κολώνες που ανεβοκατεβαίνουν μόνο για τους μόνιμους ενοίκους, αλλά δεν τους άρεσε γιατί λέει "κι αν πιάσουμε καμιά φωτιά, πως θα μπει η πυροσβεστική" κλπ...

    Γενικά ο συγκεκριμένος πεζόδρομος όλο προβλήματα έχει!

    Άλλος θα είναι ο λόγος που δεν έρχονται σε μας... ή δεν "φτάνει" καλά το σήμα ή δεν υπάρχει ζήτηση ή συνδυασμός των 2...

  10. #9955
    Εγγραφή
    26-11-2010
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έχει κανείς θέματα τελευταία ? Έχω γενικά ένα delay απο το άνοιγμα ιστοσελίδων μέχρι youtube κτλπ. Κάνω speed test σε server Θεσσαλονίκης και ενώ η ταχύτητα είναι οκ έχω ping 15-16ms.

  11. #9956
    Εγγραφή
    06-02-2015
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    827
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11888/793
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Le0pard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει κανείς θέματα τελευταία ? Έχω γενικά ένα delay απο το άνοιγμα ιστοσελίδων μέχρι youtube κτλπ. Κάνω speed test σε server Θεσσαλονίκης και ενώ η ταχύτητα είναι οκ έχω ping 15-16ms.
    Αυτό ακούγεται σαν πρόβλημα στο DNS resolution. Δοκίμασε να αλλάξεις DNS server για να δεις αν θα βελτιωθεί.

  12. #9957
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Le0pard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει κανείς θέματα τελευταία ? Έχω γενικά ένα delay απο το άνοιγμα ιστοσελίδων μέχρι youtube κτλπ. Κάνω speed test σε server Θεσσαλονίκης και ενώ η ταχύτητα είναι οκ έχω ping 15-16ms.
    καλημερα, ελειπα διακοπες αλλα χτες που γυρισα δεν ειδα κανενα προβλημα, ουτε οσο καιρο χρησιμοποιουσα το upload της απο εκει που ημουν.
    Εχεις το ρουτερ που δινουν ή και δικο σου μετα? γιατι ειναι κλειδωμενο το DNS στο δικο τους και δεν αλλαζει, οποτε ή πρεπει να εχεις δικο σου ρουτερ μετα, ή πρεπει να το κανεις χειροκινητα οπου θες για να δηλωσεις αλλους DNS ΑΝ ειναι απο αυτο.
    Επισης εισαι Θεσσαλονικη και κανεις εκει Ping? γιατι αν οχι ειναι λογικο αυτο. Μονο στην περιοχη μας δειχνει τελεια Pings.
    Και εγω που ειμαι Αθηνα αν κανω Θεσσαλονικη εχω ποιο μεγαλο αλλα σαν ταχυτητες σωστες.

    Πες και σε ποια περιοχη και πολη εισαι να σου απαντησουν απο εκει να δεις αν υπαρχει προβλημα.

  13. #9958
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Αναμενω εντος της βδομαδας συνδεση με το δικτυο στην Κυψελη - πηρα πολυ γρηγορα ημερομηνια.
    Επιτελους οπτικη ινα και στην Ελλαδα, για να κανουμε κανα home office της προκοπης.
    Βεβαια δεν θα ειμαι εδω για να το δω, αλλα θα το δοκιμασω απο Σεπτεμβρη που θα ερθω ξανα Ελλαδα.

  14. #9959
    Εγγραφή
    08-10-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Βλέπω στον χάρτη τους προστέθηκε Καισαριανή και Παγκράτι στο υπό επέκταση δίκτυο τους!

    Ίσως να έχω Inalan και πριν το 2025.

  15. #9960
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aurumnus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω στον χάρτη τους προστέθηκε Καισαριανή και Παγκράτι στο υπό επέκταση δίκτυο τους!

    Ίσως να έχω Inalan και πριν το 2025.
    και οχι μονο! δεν θυμαμαι πως ηταν ο χαρτης πριν αλλα βλεπω πολλες περιοχες στο κοκκινο πλεον, εκτος απο αυτες που λες, εχει και Γουδι, Ζωγραφου, Χαλανδρι, Βυρωνας (μερικως μαλλον), Ιλισσια, Φιλοθεη (μερικως?), Νεο Ψυχικο, Αγιος Λουκας (Κατω Πατησια), μια περιοχη κοντα στα Ανω Πατησια, Γκυζη, Ελληνορωσων, δεν ξερω αν μου ξεφυγε κατι.
    Μεγαλο μπραβο στην INALAN ευχομαι να μπορεσει να τα καλυψει συντομα και να παει και σε αλλες περιοχες!

    Ασχετο ακομα απο τις 31/3 εχω την ιδια Ip!!!!
    εχει μεινει κανεις τοσο καιρο με ιδια ip ΧΩΡΙΣ να εχει static??? or just me???

Σελ. 664 από 1240 ΠρώτηΠρώτη ... 644654659662663664665666669674684 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας