Σελ. 1078 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 10581068107310761077107810791080108310881098 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16.156-16.170 από 18565

Θέμα: Inalan

  1. #16156
    Εγγραφή
    06-02-2022
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Zyxel
    SNR / Attn
    33.7(dB) / 2.4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark Demis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αστα πίκρα μόλις το άκουσα μόνο δεν έκλαψα και το χειρότερο είναι ότι το vdsl καλοκαίρι δεν έχω γιατί ανάβουν από κάτω κλιματιστικα όλα μαζί και τρώει παρεμβολές και πολλές φορές δεν συγχρονίζει καν
    έτοιμος ήμουν να πω περνάω το σπιράλ εγώ ελάτε να περάσετε την ίνα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορεις να τα πεις λαθη. Ολα ειναι λεφτά. Ποσο σου κοστιζει το σκαψιμο, ποσα θα παρεις το μηνα, πότε θα τα παρεις πισω, πότε θα βγαλεις κερδος για να χρηματοδοτήσεις τον επομενο πελατη.
    Επειδη με 10.000 πελάτες το πραγμα παει εξαιρετικά αργά, και ακομα και η nova που μπηκε στο παιχνιδι της οπτικης πολυ αργοτερα εχει πανω απο τους διπλασιους ενεργούς, δεν βλεπω να πηγαινει κάπου η άσκηση.
    Έκτος αν υπαρχει ο κουβας με τα λεφτα, οπότε keep digging.
    Ομως η εποχη που ολοι μιλαγαν για νεα δικτυα αλλα δεν γινοταν τιποτε περασε. Τωρα οποιος ειναι να το κανει, το βλεπεις στους δρομους. Its now or never.
    Οτιδήποτε συμβαίνει από τον φράχτη μέχρι το διαμέρισμα είναι ευθύνη πελάτη (το είχα διαβάσει στον κανονισμό της cosmote, δεν θυμάμαι παράγραφο). Όταν ήρθα Ελλάδα για να βάλω γραμμή , έφερα δικό μου συνεργείο, περάσαμε σπιράλ και καλώδιο μέχρι τον κατανεμητή, 10 έτη τώρα παίζει στο 100% η vdsl, χωρίς παρεμβολή με S/FTP καλώδιο. Το ίδιο θα κάνω και με οπτική, 0,76-0,8€/μέτρο (υπόγειου τύπου, ενισχυμένο, 4ζευγο [8 ίνες]), κατάντησε να είναι φτηνότερο από το χαλκό .
    Από το 2013 με adsl..
    444-165444ΠΑΤΗΣΙΑ165VDSL_VECTORING/V.plusQ3/2021
    και μετά από μια 10ετία, ήρθε η VDSL (02/2023). Ευτυχισμένο το 2009.

  2. #16157
    Εγγραφή
    01-11-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Siemens CL-110
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andreecko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτιδήποτε συμβαίνει από τον φράχτη μέχρι το διαμέρισμα είναι ευθύνη πελάτη (το είχα διαβάσει στον κανονισμό της cosmote, δεν θυμάμαι παράγραφο). Όταν ήρθα Ελλάδα για να βάλω γραμμή , έφερα δικό μου συνεργείο, περάσαμε σπιράλ και καλώδιο μέχρι τον κατανεμητή, 10 έτη τώρα παίζει στο 100% η vdsl, χωρίς παρεμβολή με S/FTP καλώδιο. Το ίδιο θα κάνω και με οπτική, 0,76-0,8€/μέτρο (υπόγειου τύπου, ενισχυμένο, 4ζευγο [8 ίνες]), κατάντησε να είναι φτηνότερο από το χαλκό .
    το ζωρη τους ειναι απο τον φραχτι μεχρι απέναντι μεριά του δρόμου (δλδ μερικα μέτρα)

  3. #16158
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    238
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Vodafone 4G
    Router
    Oxygen HPV15400
    Οι παραδοσιακοί πάροχοι θέλουν 1-2 μήνες για να περάσουν οπτικές σε όλη την πολυκατοικία και η inalan θέλει 4-5 μήνες για να σκάψει λίγα μέτρα και να βάλει ένα κουτάκι στην είσοδο. Αποφάσισαν ξαφνικά πως δε θέλουν πελάτες; Εγώ ήξερα πως αν υπάρχει κουτί inalan στη δίπλα πολυκατοικία σου περνάνε ίνα πολύ γρήγορα.

  4. #16159
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εκτός και συντρέχει άλλος λόγος και δεν μπορούν να φέρουν από εκεί οπτική..

    Γείτονας περίμενε 1 χρόνο περίπου απάντηση, για επέκταση γραμμής από την γωνία του τετραγώνου..
    Τελικά 1 χρόνο μετά σκάψανε 1 τετράγωνο πιο πάνω για να βρουν τις οπτικές ίνες που περνάγανε από εκεί στον δρόμο, και τραβήξανε μία νέα γραμμή οπτικής
    για να βάλουν κάποια νέα κουτιά..

    Είχε προλάβει όμως στο μεταξύ η Wind με την νέα καμπίνα.

    Τώρα όμως εάν χρειαστεί και κάποιο νέο κουτί, πάλι πρέπει να σκάψουν για κάποια μικρή επέκταση.. 10-15 μέτρων.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  5. #16160
    Εγγραφή
    01-11-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Siemens CL-110
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xGreekGamerx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι παραδοσιακοί πάροχοι θέλουν 1-2 μήνες για να περάσουν οπτικές σε όλη την πολυκατοικία και η inalan θέλει 4-5 μήνες για να σκάψει λίγα μέτρα και να βάλει ένα κουτάκι στην είσοδο. Αποφάσισαν ξαφνικά πως δε θέλουν πελάτες; Εγώ ήξερα πως αν υπάρχει κουτί inalan στη δίπλα πολυκατοικία σου περνάνε ίνα πολύ γρήγορα.
    ολα τα άλλα κουτιά στην γειτονιά που έβαλαν (και έχουν βαλει παρααααααα πολλα) ένα μια μέρα ήρθαν έσκαψαν έβαλαν ξανά έκλεισαν όλα και τέλος προφανώς όταν αποφάσισα εγω να βάλω τράβηξαν χειρόφρενο (ο νόμος της γκαντεμιας λεγεται)

    προφανώς και θα συνρεχει καποιος ποιο σοβαρός λόγος από το δεν μπορουν να σκάσουν 15 μέτρα αλλά δεν παύει να ειναι γκαντεμιά

    αν δεις την φωτο κόκκινες κουκοιδες ειναι Inalan (και μάλλον καταλαβαίνω που ειναι δυσκολία )

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.png 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  70,6 KB 
ID: 250130

  6. #16161
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    238
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Vodafone 4G
    Router
    Oxygen HPV15400
    Το κουτί του διπλανού σπιτιού είναι στην πλευρά της οδού Κέκροπος ή στην πλευρά της οδού Ελ. Βενιζέλου;

    Που υποψιάζεσαι πως υπάρχει δυσκολία;

  7. #16162
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Περιοχή
    Αθήνα, Κέντρο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200+ Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    HG8546M & ZTE ZXHN H267A
    Καλημέρα,
    Γιατί απλά δε μαζεύουμε μαζί με τη περίπτωση του Dark Demis και όποιου άλλου είχε ή ακόμη έχει το ίδιο πρόβλημα και στέλνουμε ένα ωραίο γραμματάκι μαζί με φωτογραφίες και πλήρεις εξηγήσεις (ακόμη και οικονομικές) προς στο Fund που τους χρηματοδοτεί, ώστε να ξέρουν πως αξιοποιούνται οι επενδύσεις τους και μην ανησυχείτε καθόλου μετά. Αυτοί (στο Fund) ξέρουν πολύ καλά πως θα βάλουν στη θέση τους και τον Ουκρανό και όποιον άλλο ανακατεύεται σ' αυτό (αν και δε νομίζω ότι ο Ουκρανός ξέρει, είναι χαμηλότερου επιπέδου πρόβλημα αυτό).

  8. #16163
    Εγγραφή
    01-11-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Siemens CL-110
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xGreekGamerx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κουτί του διπλανού σπιτιού είναι στην πλευρά της οδού Κέκροπος ή στην πλευρά της οδού Ελ. Βενιζέλου;

    Που υποψιάζεσαι πως υπάρχει δυσκολία;
    Δίστιχός Βενιζέλου αλλιος θα το περνούσαν, και από απέναντι που ουσιαστικά είναι ελάχιστα μέτρα (10 15) δεν μπορούν να το περάσουν γιατί πρπει να σκάψουν πεζοδρόμιο το οποίο το έφτιαξαν πριν κάνα μήνα (είναι καινούργιο) αυτό ίσος είναι και θέμα και δεν μπορούν να πάρουν οκ για να σκάψουν

  9. #16164
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.402
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark Demis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δίστιχός Βενιζέλου αλλιος θα το περνούσαν, και από απέναντι που ουσιαστικά είναι ελάχιστα μέτρα (10 15) δεν μπορούν να το περάσουν γιατί πρπει να σκάψουν πεζοδρόμιο το οποίο το έφτιαξαν πριν κάνα μήνα (είναι καινούργιο) αυτό ίσος είναι και θέμα και δεν μπορούν να πάρουν οκ για να σκάψουν
    Δεν χαλάνε κανένα πεζοδρόμιο. Σκάβουν ανάμεσα στις πλάκες που δεν φαίνεται σχεδόν καθόλου. Μόνο τον πρώτο καιρό που είναι φρέσκο μετά την ψάχνεις. Για αυτό το λόγο άλλωστε κόβουν τόσο συχνά την ίνα και τρέχουν για αποκατάσταση.

  10. #16165
    Εγγραφή
    01-11-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Siemens CL-110
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χαλάνε κανένα πεζοδρόμιο. Σκάβουν ανάμεσα στις πλάκες που δεν φαίνεται σχεδόν καθόλου. Μόνο τον πρώτο καιρό που είναι φρέσκο μετά την ψάχνεις. Για αυτό το λόγο άλλωστε κόβουν τόσο συχνά την ίνα και τρέχουν για αποκατάσταση.
    Μπορεί να μην τους δίνουν οκ μπορεί και περιμένουν να μαζευτούν αιτήσεις από το ίδιο σπίτι (που δεν παίζει μόνο εγώ είμαι εκεί υπόλοιποι είναι 80+)
    Πάντος μου ήρθε κάπως 4 5 μήνες + ενώ είναι στα 15 μέτρα

  11. #16166
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ny_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω καποιες ερωτησεις προς την @INALAN TEAM , οποιος αλλος γνωριζει κατι ας μου απαντησει επισης αν δεν του ηταν μεγαλος κοπος..

    Εχουν σκαψει στην περιοχη μου για οπτικες απο την ιναλαν , ειμαι απο τους "τυχερους" που εχει και boxaki στο σπιτι του. Εσκαψαν τον δρομο, περασαν καλωδια, τοποθετηθηκαν τα μποξακια εξω απο τα σπιτια, εκλεισαν τον δρομο που ειχαν περασει ηδη τα καλωδια, και τωρα ειναι περασμενα τα μποξακια πανω στους τοιχους των σπιτιων με κατι καλωδια γυρω γυρω απο το καθε ενα...

    Οι ερωτησεις/αποριες μου λοιπον:

    1. Εχει περαστει ηδη η οπτικη προς το καθε box η θα γινει αργοτερα το "φύσημα" της ? (Αν δεν εχει περαστει, συνηθως εμπειρικα ποσος χρονος θα χρειαστει για να ολοκληρωθει η διαδικασια αυτη?)
    2. Γενικα , ποιος ειναι ο χρονος που απαιτείται για να εχεις στο σπιτι σου τις υπηρεσιες της inalan απο την στιγμη που εχει περαστει ηδη boxaki στο σπιτι σου ?
    3. Θα μπορεσω να χρησιμοποιησω δικο μου εξοπλισμο παραλληλα με το μοντεμ/ρουτερ που παρεχει η ιναλαν? Και πιο συγκεκριμένα για το FRITZ!Box 5530 Fiber ? (πχ μέσω wan θυρας)
    4. Διαθετετει η ιναλαν καποιο μοντεμ/ρουτερ που να δινει παραπανω απο μια εθερνετ θυρα του 1gbs? Και αν ναι υπαρχει καποιο μηνιαο κοστος για το συγκεκριμενο ? (στο σιτε δεν αναφερει κατι)
    5. Θα μπορεσω να τραβήξω με ενα Switch 1 Gbps συνδεμενο στην θυρα 1 του μοντεμ/ρουτερ που σου παρεχει η ιναλαν εξτρα καλωδια εθερνετ για τα pc που διαθετω η δεν ειναι διαθεσιμο κατι τετοιο?


    Θα ήμουν ευγνώμων αν απαντούσατε .

    Με εκτίμηση ,

    Καλησπέρα σας!

    1.Εχει περαστει ηδη η οπτικη προς το καθε box η θα γινει αργοτερα το "φύσημα" της ? (Αν δεν εχει περαστει, συνηθως εμπειρικα ποσος χρονος θα χρειαστει για να ολοκληρωθει η διαδικασια αυτη?)
    Γενικα , ποιος ειναι ο χρονος που απαιτείται για να εχεις στο σπιτι σου τις υπηρεσιες της inalan απο την στιγμη που εχει περαστει ηδη boxaki στο σπιτι σου ?
    -->Ο χρόνος σύνδεσης εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, αλλά μόλις δείτε το κουτί στην πολυκατοικία σας, ο μέγιστος χρόνος αναμονής εκτιμάται να είναι ένας μήνας, διότι η τοποθέτηση του κουτιού δε σημαίνει ότι έχει ενεργοποιηθεί ήδη το δίκτυο. Σε πολλές περιπτώσεις, βέβαια, μπορεί να γίνει και άμεσα, δηλαδή μέσα στην εβδομάδα.

    2. Θα μπορεσω να χρησιμοποιησω δικο μου εξοπλισμο παραλληλα με το μοντεμ/ρουτερ που παρεχει η ιναλαν? Και πιο συγκεκριμένα για το FRITZ!Box 5530 Fiber ? (πχ μέσω wan θυρας)
    --> Εμείς δίνουμε σήμα και τοποθετούμε εξοπλισμό που μετατρέπει ένα οπτικό σήμα σε ηλεκτρικό ή WiFi, Από εκεί και πέρα εάν επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε τον εξοπλισμό σας παράλληλα, εξαρτάται από εσάς

    3. Διαθετετει η ιναλαν καποιο μοντεμ/ρουτερ που να δινει παραπανω απο μια εθερνετ θυρα του 1gbs? Και αν ναι υπαρχει καποιο μηνιαο κοστος για το συγκεκριμενο ? (στο σιτε δεν αναφερει κατι)
    --> Διαθέτουμε, όμως κατά κανόνα, τέτοιου είδους εξοπλισμός χρησιμοποιείται από μεγάλες εταιρείες που είναι συνδεδεμένες στο δίκτυό μας. Τα τιμολόγια για υπηρεσίες και εξοπλισμό διαπραγματεύονται μεμονωμένα, διότι επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες.

    4.Θα μπορεσω να τραβήξω με ενα Switch 1 Gbps συνδεμενο στην θυρα 1 του μοντεμ/ρουτερ που σου παρεχει η ιναλαν εξτρα καλωδια εθερνετ για τα pc που διαθετω η δεν ειναι διαθεσιμο κατι τετοιο?
    --> Εάν καταλάβαμε σωστά την ερώτηση, μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, όμως θα σας προτείναμε να μιλήσετε με έναν τεχνικό μας. Για άμεση απάντηση, μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας μέσω του τσατ μας στο Telegram

  12. #16167
    Εγγραφή
    23-12-2004
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark Demis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να μην τους δίνουν οκ μπορεί και περιμένουν να μαζευτούν αιτήσεις από το ίδιο σπίτι (που δεν παίζει μόνο εγώ είμαι εκεί υπόλοιποι είναι 80+)
    Πάντος μου ήρθε κάπως 4 5 μήνες + ενώ είναι στα 15 μέτρα
    Σε εμένα, ίδια περίπτωση, τους πήρε μόνο 13 μηνες.
    Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
    http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

  13. #16168
    Εγγραφή
    06-12-2021
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ 7530 AX
    Αυτή να είναι όλη (και η μόνη) σου η ζημιά, αγαπητέ φίλε.

  14. #16169
    Εγγραφή
    01-11-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Siemens CL-110
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stratus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εμένα, ίδια περίπτωση, τους πήρε μόνο 13 μηνες.
    ε καλα προφανος δεν θα περιμενω μεχρι τοτε παιζει να αλλαξω και σπιτι απλα ειναι λιγο αστεια ολα αυτα

  15. #16170
    Εγγραφή
    23-12-2004
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark Demis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε καλα προφανος δεν θα περιμενω μεχρι τοτε παιζει να αλλαξω και σπιτι απλα ειναι λιγο αστεια ολα αυτα
    Καλά εννοείται ότι δεν τους περίμενα και έβαλα άλλη εταιρεία.
    Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
    http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Σελ. 1078 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 10581068107310761077107810791080108310881098 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας