(κατά λάθος το δημοσίευσα και στον γενικό VDSL τομέα του site)

Καλημέρα!

Μένω στον Καρέα και για καιρό είχαμε ΟΤΕ ADSL (11-12 mbps). Λόγω οικονομικών ζητημάτων αλλάξαμε σε WIND ADSL (έχουμε και άλλες υπηρεσίες από WIND και μας κάνουν μια μικρή έκπτωση) και έχουμε τώρα την αποκρουστική ταχύτητα των 2-3 mbps. Δε θα βοηθούσε να αλλάζαμε παροχέα προς το παρόν, επομένως μέσα σε αυτή την εβδομάδα κάναμε αίτηση για VDSL. Οι ερωτήσεις μου είναι:

1. Είδα ένα άρθρο περί "υποσχέσεων" της Wind για κατώτατο όριο 35 mbps σε όποιον παρέχουν τη σύνδεση. (http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=486254) Iσχύει; Το μόνο που έλεγξα στο site είναι αν η γραμμή μας "διαθέτει" VDSL δε ξέρω αν θέτουν ως κριτήριο την απόσταση και τη συμπεριλαμβάνουν ως συντελεστή για τον έλεγχο γραμμής. Η γραμμή προφανώς διαθέτει. Αυτό με περνάει στην επόμενη ερώτηση:

2. Υπάρχουν ξεχωριστά ΚΑΦΑΟ (ή "μέρη που αν είσαι κοντύτερα πιάνει καλύτερα") VDSL και ADSL ή η VDSL δυνατότητα είναι ενσωματωμένη στα προϋπάρχοντα; Γιατί αν υπάρχουν νέα μόνο με VDSL τότε επίσης υπάρχει και η πιθανότητα να έχουν τοποθετήσει ένα στη γύρω περιοχή μου. Ή απλά δεν έχω καταλάβει πως δουλέυει το όλο θέμα.

Ένας φίλος στην ίδια περιοχή (δε μένει πολύ κοντά μου, αλλά ο Καρέας γενικά δεν είναι πολύ μεγάλη περιοχή) πιάνει ~40mbps με VDSL.

Ευχαριστώ.