Έχω μια συσκευή IomegaTV που έχει εσωτερικά ένα δίσκο 2GB με ext3 partition
Πάνω στον ίδιο δίσκο έχει και άλλα partition που αποτελούν το λειτουργικό σύστημα της συσκευής και τον boxee player.
Η συσκευή αποτελεί και το NAS μου τώρα.

Θέλω να βγάλω τον δίσκο, να τον βάλω πάνω σε ένα router D-LINK 806L με usb3. Δεν θέλω να δώσω λεφτά για κάποιο case γιατί είναι της τάξης των 30 ευρώ και με 100 αγοράζω πακεταρισμένο δίσκο.

Ρώτησα λοιπόν την D-LINK εδώ στο Βέλγιο αλλά σαφείς απαντήσεις δεν πήρα για την ιδέα μου και άρα πρέπει να πειραματιστώ.
Ξέρω μόνο ότι το router διαβάζει μόνο δίσκους με ntfs. Ξέρω επίσης ότι το router έχει τροφοδοτήσει ικανοποιητικά μικρούς δίσκους αλλά για αυτόν από το iomegatv δεν γνωρίζω καθώς δεν ξέρω αν δεν τον έβλεπε λόγω partition ή λόγω ρεύματος.
Θεωρητικά το ρεύμα πρέπει να είναι αρκετό από το usb3 μπλε βύσμα

Μόλις κάνω αυτό τότε πάπαλα ο δίσκος για το iomegatv.
Σε περίπτωση που δεν δουλέψει θα ήθελα να επαναφέρω τον δίσκο στην αρχική του κατάσταση ώστε να επαναφέρω και το NAS.

Αν έχετε κάποια χρήσιμη πληροφορία για το εγχείρημα παρακαλώ...

Πέρα από το εγχείρημα χρειάζομαι και κάποια βοήθεια για λογισμικό σε windows.
Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να πάρω αντίγραφο του δίσκου bit προς bit και μετά να το επαναφέρω αν χρειαστεί; Ένα hd-image tool θα κάνει δουλειά; Όπως είπα, αν δεν δουλέψει θέλω να ξέρω ότι θα επιστρέψω στην παρούσα κατάσταση.
Αφού πάρω το image, θα μπορέσω με windows να ξυλώσω όλα τα linux partitions; Θα χρειαστώ κάποιο ειδικό λογισμικό;

Ευχαριστώ