Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    20-12-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    H nvidia 8800GT που εχω στο MacPro 3.1 (early 2008) τα εχει παιξει δυο φορές μεσα σε τρεις μηνες και την έχω επαναφερει με ψησιμο στους 200 οC.
    Όμως θελω να παρω μια καινουρια για PC η οποια να παιζει και στο Mac. Έχω τσεκάρει αυτή απο eshop
    http://www.e-shop.gr/vga-asus-geforc...l-p-PER.513685
    Ξέρω ότι το πιθανοτερο ειναι να παιζει με τους stock drivers του Yosemite, επισης η nvidia βγαζει drivers, αλλα επειδη ειναι non EFI δεν θα εχω boot screen.
    Εχει δοκιμασει κανεις σε mac τη συγκεκριμενη καρτα ή εστω καποια άλλη που μπορει να μου προτεινει σε αυτό περιπου το κοστος?
    θελω να εχω την καινουρια καρτα σαν βασικη και την 8800 καβα, οταν εχω καποιο προβλημα και χρειαζομαι boot screen.
    Δεν παιζω παιχνιδια, μονο κανα video editing και garageband που και που, όπως και μετατροπες ταινιων απο ενα format σε αλλο. Εννοειται ιντερνετ ενω εχω και vmware με εγκατεστημενο autocad 2012.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-09-2009
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Με τα stock drivers του yosemite δεν θα παίξει. Χρειάζεσαι τα drivers της NVIDIA. Boot screen δεν θα έχεις έτσι κι αλλιώς ανεξάρτητα από τα drivers που θα χρησιμοποιήσεις. Θα χρειασθείς επίσης και τους CUDA drivers.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-12-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστω πολυ,
    τους drivers τους εχω εγκαταστησει, που σημαινει ότι βαζω την 8800GT για να μπορεσω να εγκαταστήσω την GT740 και μετά μπορω να βγάλω την 8800GT και να εχω την καινουρια με τους εγκατεστημένους drivers? τους CUDA γιατι τους χρειαζομαι? Δεν παιζει χωρις αυτους?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geoplr : 02-05-15 στις 12:28.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-09-2009
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Μπορείς να κρατήσεις και τις δύο για την 740 για επεξεργασία και την 8800 για boot screen ή άσε μόνο την 740 δεν θα έχεις το μηλαράκι στην εκκίνηση άλλα όταν φορτωθεί το σύστημα όλα θα είναι κανονικά. Από την στιγμή που έχεις εγκαταστήσει τους drivers μπορείς να βγάλεις την 8800 και να βάλεις την 740. Τους cuda drivers τους χρειάζεσαι ώστε η κάρτα να καλύπτει τις απαιτήσεις επεξεργασίας που έχουν κάποιες εφαρμογές (adobe, davinci κλπ) όσον αφορά στην επεξεργασία. Τα προγράμματα τα οποία είναι συμβατά με cuda επιταχύνονται σε μεγάλο βαθμό όταν οι drivers είναι εγκαταστημένοι.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-11-2011
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    καλυτερα να μην το σκαλιζεις το μηχανημα αν εχεις θεμα πηγαινε το σε καποιο σερβισε

  6. #6
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από metalhead30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλυτερα να μην το σκαλιζεις το μηχανημα αν εχεις θεμα πηγαινε το σε καποιο σερβισε
    Εγώ λέω να κλείσουμε και το τμήμα του φόρουμ, να τα πηγαίνουμε στο "σερβισε" να μην τα σκαλίζουμε και παιδευόμαστε όλοι τσάμπα ναούμε.

    Δηλαδή ήρθες εδώ, και αφού δεν ήξερες να βοηθήσεις αντί για να φύγεις ή έστω να ενημερωθείς από τα συμφραζόμενα ήθελες να γράψεις μια κουταμάρα ντε και καλά;

  7. #7
    Εγγραφή
    22-04-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Βέροια
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120 / 120
    ISP
    HCN
    Router
    Mikrotik
    Μάλλον κάποιο μαγαζί που κάνει "σερβισε" θα έχει για να το λέει έτσι.. Όχι άλλο offtopic όμως.
    if it Moves, Compile it...
    || Cpu: INTEL-I7-3820 || Ram: 4x4gb RipjawsZ || Mobo: Asrock X79 Extreme4 || VGA: Gigabyte GTX 960 OC|| HDD: WD Blue 1TB || SSD: Samsung Evo 850 500gb || Monitor: LG D2343 + Samsung SyncMaster P2270HD || PSU:XFX 750W Pro Series XXX || Case: CM HAF 932 Advanced || CPU cooler: CM Nepton 240M || Mouse: Logitech MX Performance ||

  8. #8
    Εγγραφή
    05-11-2011
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ λέω να κλείσουμε και το τμήμα του φόρουμ, να τα πηγαίνουμε στο "σερβισε" να μην τα σκαλίζουμε και παιδευόμαστε όλοι τσάμπα ναούμε.

    Δηλαδή ήρθες εδώ, και αφού δεν ήξερες να βοηθήσεις αντί για να φύγεις ή έστω να ενημερωθείς από τα συμφραζόμενα ήθελες να γράψεις μια κουταμάρα ντε και καλά;
    ειδα φως και μπηκα

Παρόμοια Θέματα

  1. Acer Aspire 5920G - Καμμένη κάρτα γραφικών;
    Από PaZzZaRoNNi στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 87
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-17, 19:53
  2. ΘΕΜΑ ΜΕ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ
    Από Ore12 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-15, 21:28
  3. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-15, 23:43
  4. Καρτα γραφικών για crossfire στον ΑMD A10-5800Κ ή ξεχωριστή κάρτα γραφικών?
    Από evdometap στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-14, 02:00
  5. laptop acer προβλημα οθονη ή καρτα γραφικων;
    Από chrisgarger στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-14, 17:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας