Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-45 από 45
  1. #31
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά μην γράφουμε ότι θέλουμε, άλλο το κόστος μιας EMMC flash για internal storage και άλλο μιας απλής microSD. Άλλη ποιότητα, άλλη αντοχή, άλλο κόστος κατασκευής κλπκλπ.
    Σωπα Καλέ, τι λες τώρα, αφού τα παιδιά ξέρουν.

  2. #32
    Εγγραφή
    01-11-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    431
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Η ύπαρξη υποδοχής για MicroSD επιβαρύνει την συσκευή? Γιατί αν ναι, οκ, θα μπορούσα να το καταλάβω. Αν πάλι όχι, γιατί δεν αφήνουν τον τελικό χρήστη να επιλέξει?
    "Μόνο το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα δεν έχουν όρια. Και για το σύμπαν δεν είμαι απολύτως πεπεισμένος."
    Albert Einstein

  3. #33
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Θυμάμαι τη φόλα της ζωής μου που έφαγα με ένα bada. Τραβούσε ωραίο video στα 720p, αλλά δεν προλάβαινε να το αποθηκεύσει στην αργή SD.

    Στην εσωτερική μνήμη προλάβαινε, αλλά ήταν μικρή. Οπότε έγραφα για λίγο και μετά περίμενα με τις ώρες να τελειώσει η μετακίνηση. Βαρέθηκα την διαδικασία και σταμάτησα να τραβάω video.

    Και δεν είχα πάρει καμμία μούφα κάρτα. Επώνυμη - νομίζω - sandisk. Από τότε δοκιμάζω όλες τις SD (όχι τις micro) και βλέπω πως καμμία δεν πλησιάζει αυτά που διαφημίζουν. Η τελευταία που δοκίμαζα διαφημίζεται ως 30MB/s ενώ πιάνει 3Μb/s.

    Πολύ φούμαρα πουλάνε.

    Ε, σήμερα αν θέλει ο άλλος 60fps σιγά μην προλάβει η microSD.

    Το fat32 μιά χαρά είναι για μεγάλα αρχεία. Και με σωστά permissions στο mount είναι και ασφαλή τα αρχεία. Υπάρχουν λύσεις, αλλά δεν ασχολούνται.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  4. #34
    Εγγραφή
    24-06-2007
    Περιοχή
    τρικαλα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    289
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωπα Καλέ, τι λες τώρα, αφού τα παιδιά ξέρουν.
    Ναι μωρε,ειναι ασχετα τα παιδια.Δεν ξερουν οτι το κοστος κατασκευης μνημης ειναι μεγαλυτερο απο το κοστος κατασκευης του επεξεργαστη

  5. #35
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    In the Stargate Universe...
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16699/985
    ISP
    OTEnet
    Router
    Huawei EchoLife 520c
    SNR / Attn
    4.1(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά μην γράφουμε ότι θέλουμε, άλλο το κόστος μιας EMMC flash για internal storage και άλλο μιας απλής microSD. Άλλη ποιότητα, άλλη αντοχή, άλλο κόστος κατασκευής κλπκλπ.
    Είμαι πολύ σίγουρος πως όσοι θέλουμε υποδοχή για SD στις συσκευές μας δεν έχουμε την απαίτηση να έχει την ποιότητα και την αντοχή της EMMC. Το πρόβλημα είναι ο χώρος και η χρήση SD είναι ένας φθηνός και εύκολος τρόπος να επεκτείνει κανείς τη χωρητικότητα της συσκευής.

    Τα πράγματα είναι απλά, όποιος θέλει περισσότερη εσωτερική μνήμη αγοράζει μοντέλα που την έχουν. Όποιος δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις και θέλει απλά χώρο προτιμά την αρκετά φθηνότερη λύση της SD. Προσωπικά δεν μου χρειάζεται "υψηλής ποιότητας και αντοχής" εσωτερική μνήμη, προτιμώ την SD μου με πολύ χώρο και χαμηλό κόστος.
    >> James Randi <<--- A man to admire, a man to respect

    Linux4Coffee
    You'll never know what you're missing until you try Arch

    "Next time you want to buy a computer, consider buying a mac (and installing Windows/Linux on it). Even after five years, when it's cheap chinese hardware is obsolete there will be someone ignorant enough to buy it for ten times the price."

  6. #36
    Εγγραφή
    16-08-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωπα Καλέ, τι λες τώρα, αφού τα παιδιά ξέρουν.
    Μα αφου παιδια ξερετε οτι πραγματι οι εσωτερικες ειναι ακριβοτερες γιατι δεν μας λετε κ ΠΟΣΟ. Γιατι προφανως κανετε αυτο ακριβως που κατηγορειτε: Γενικες διαπιστωσεις.
    Ειναι αραγε αρκετο για να δικαιολογησει το +100 Ευρω για 32GB??
    Απο οσο ξερω τελευταια στα 100 ευρω κινουνται ανεξαρτητα προιοντα (με ολα τα μεγαλα κοστη που αυτο εσωκλειει) οπως οι SSD (με ταχυτατους controllers και τα ρεστα) των 128-256 GB(!)

    ΕΙναι ΤΟΣΟ προφανης ο λογος της αυξησης του περιθωριου κερδους στην high end κατηγορια μεσω του εξαναγκασμου του αγοραστικου κοινου της κατηγοριας αυτης να διαθεσει (αφου τελικα μπορει) το παρανω ποσο για την αποκτηση παραπανω εσωτερικης μνημης. Η Apple εδειξε το δρομο πολυ καιρο πριν, σαν εξπερτ στο αρμεγμα των (ηλιθιων) καταναλωτων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gnavro : 09-05-15 στις 14:24.

  7. #37
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ούτε εγώ γνωρίζω συγκεκριμένα, αλλά οι διαφορές τιμών με βάση την εσωτερική μνήμη, φαίνονται εξωπραγματικές. Θα πόνταρα τα λεφτά μου στην κοροιδία.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  8. #38
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gnavro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα αφου παιδια ξερετε οτι πραγματι οι εσωτερικες ειναι ακριβοτερες γιατι δεν μας λετε κ ΠΟΣΟ. Γιατι προφανως κανετε αυτο ακριβως που κατηγορειτε: Γενικες διαπιστωσεις.
    Ειναι αραγε αρκετο για να δικαιολογησει το +100 Ευρω για 32GB??
    Απο οσο ξερω τελευταια στα 100 ευρω κινουνται ανεξαρτητα προιοντα (με ολα τα μεγαλα κοστη που αυτο εσωκλειει) οπως οι SSD (με ταχυτατους controllers και τα ρεστα) των 128-256 GB(!)

    ΕΙναι ΤΟΣΟ προφανης ο λογος της αυξησης του περιθωριου κερδους στην high end κατηγορια μεσω του εξαναγκασμου του αγοραστικου κοινου της κατηγοριας αυτης να διαθεσει (αφου τελικα μπορει) το παρανω ποσο για την αποκτηση παραπανω εσωτερικης μνημης. Η Apple εδειξε το δρομο πολυ καιρο πριν, σαν εξπερτ στο αρμεγμα των (ηλιθιων) καταναλωτων.
    Πέριπου 8 ευρώ τα 8GB, σίγουρα όχι 100, αλλά ούτε και 10

  9. #39
    Εγγραφή
    20-02-2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    975
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ενδεικτικες τιμές για eMMC 5.0 modules (sandisk ή toshiba) για odroid
    16GB : 39$
    32GB : 49$
    64GB : 79$

  10. #40
    Εγγραφή
    16-08-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Και προφανως δεν ειναι αυτες οι τιμες (αλλα ακομα πιο χαμηλες) που ψωνιζουν οι Apple, Sammy και οι αλλοι μεγαλοι κατασκευαστες τις κολοσσιαιες ποσοτητες που χρειαζονται απο δαυτες...

  11. #41
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.225
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Το ζήτημα είναι απλό και δεν μπορώ να καταλάβω την ειρωνεία μερικών. Εγώ χρειάζομαι μεγάλο αποθηκευτικό χώρο, γιατί γουστάρω να έχω τα πάντα από μουσική, βίντεο κλπ στο κινητό μου και όχι σε cloud. Έχω πρόγραμμα συμβολαίου το οποίο δίνει 200 mb δωρεάν και δεν πρόκειται να το αλλάξω, για να σκάω λεφτά που χρειάζομαι επειδή υιοθετούν όλοι τις άθλιες πρακτικές της apple και των υπολοίπων μεγάλων. Αγοράζω πάντα κινητό με επέκταση μνήμης (της xiaomi έχω παρεμπιπτόντως) και ποτέ μα ποτέ δεν είχα πρόβλημα με σωστές 10 class κάρτες της Samsung, Sandisk κλπ. Η 64 gb Samsung Evo που έχω τώρα αποθηκεύει χωρίς κανένα πρόβλημα τα 1080p video μου, και έχει μια χαρά ταχύτητες όταν γράφω δεδομένα από και προς το pc. Ας αφήσουν λοιπόν τις κουτοπονηριές και ας δώσουν στον καταναλωτή τη δυνατότητα να έχει όση μνήμη αυτός κρίνει ή εναλλακτικά ας ρίξουν τις τιμές των μοντέλων με μεγάλη εσωτερική μνήμη.
    Κινητό: Samsung Galaxy A52s



    Νίκος Χανδόλιας

  12. #42
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    μην αμφισβητείτε την προεδράρα ρε βέβηλοι. για το καλό σας το κάνουν αυτό. στις low-mid end συσκευές υπάρχει χώρος και καλή διάθεση για sd slot. στις high end που το χρήμα περισσεύει, δεν υπάρχει. είναι απλά τα πράγματα
    είναι καλύτερο για σας (ποια εταιρία το λάνσαρε αυτό 1η; )
    China's Apple
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος raspoutiv : 11-05-15 στις 01:11.
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  13. #43
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    μην αμφισβητείτε την προεδράρα ρε βέβηλοι. για το καλό σας το κάνουν αυτό. στις low-mid end συσκευές υπάρχει χώρος και καλή διάθεση για sd slot. στις high end που το χρήμα περισσεύει, δεν υπάρχει. είναι απλά τα πράγματα
    είναι καλύτερο για σας (ποια εταιρία το λάνσαρε αυτό 1η; )
    China's Apple
    έτσι ακριβώς.
    Διαλέξτε μία "κανονική" mid range που δέχεται sd. Δεν υπάρχει λόγος να πληρώνεται το πιο high end. Ολα κάνουν την δουλειά τους και τα "mid range" ανταποκρίνονται (το mid range είναι "άδικος" χαρακτηρισμός πολλές φορές). Αν πάλι θέλετε με το ζόρι το καλύτερο σε cpu κτλ (για ψυχολογικούς λόγους φαντάζομαι όχι για λειτουργικούς) εντάξει κάποιος θα βγάζει high end με sd μια δοθείσα εποχή (πχ sony, κινέζικα). Στους αντροιντάδες δεν ταιριάζουν εκβιασμοί. Οταν θα συμβεί φεύγουμε.
    There is nothing like 127.0.0.1

  14. #44
    Εγγραφή
    14-12-2006
    Περιοχή
    ΠΡΩΗΝ Ελληνικη Μακεδονία
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.692
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15044/1024
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6(dB) / 33(dB)
    Φοβερη δικαιολογια ο CEO. Eχει κι αλλου πορτοκαλιες Mr...

  15. #45
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.739
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Οι Ινδοί στο XDA developers λιγότερο δυσαρεστημένοι είναι πάντως
    OK boomer

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-15, 00:58
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-15, 13:18
  3. Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-15, 21:32
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-14, 18:42
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-14, 19:29

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας