Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 45
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για κάποιους κατασκευαστές -σαν τις HTC και LG- η ύπαρξη επέκτασης του αποθηκευτικού χώρου με κάρτα microSD, θεωρείται πλεονέκτημα και μπήκε στις τελευταίες Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  32gb-microsdhc-memory-card-with-kingston-microsd-to-sd-adapter-class-6_dnohtq1326781780249.jpg 
Εμφανίσεις:  631 
Μέγεθος:  35,4 KB 
ID: 154930εκδόσεις των flagship μοντέλων τους. Από την άλλη πλευρά η Samsung -που πρόσφατα ανακοίνωσε νέα σειρά microSD καρτών- δεν τις συμπεριέλαβε στα νέα Galaxy S6 και S6 Edge.

    Μια αιτιολόγηση για αυτό ήρθε να δώσει ο γνωστός Hugo Barra της Xiaomi, η οποία βάζει κάρτες επέκτασης μόνο στα οικονομικά της μοντέλα και την έχει καταργήσει στα flagship της.

    Συγκεκριμένα δήλωσε :

    "For high performance devices, we are fundamentally against an SD card slot."

    Η αιτιολογία που έδωσε είναι πως δεν θέλουν να θυσιάσουν την χωρητικότητα της μπαταρίας, την εργονομία, την εμφάνιση και σε ορισμένες περιπτώσεις την 2 κάρτα SIM, για να ενσωματώσουν μια κάρτα microSD. Επιπλέον οι κάρτες microSD χαλάνε εύκολα είναι ευάλωτες σε φθορά και συχνά έχουν κακή απόδοση μιας και υπάρχουν πολλές πλαστές στην παγκόσμια αγορά.

    You think you're buying like a Kingston or a SanDisk but you're actually not, and they're extremely poor quality, they're slow, they sometimes just stop working, and it gives people huge number of issues, apps crashing all the time, users losing data, a lot of basically complaints and customer frustration.

    It's gonna be a while before you finally accept that maybe the reason why it's not performing is because you put in an SD card, right?

    You're gonna blame the phone, you're gonna blame the manufacturer, you're gonna shout and scream and try to get it fixed, so many different ways until you say, 'Actually, let me just take the SD card out and see what happens.'"

    Πηγή : Engadget

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για κάποιους κατασκευαστές -σαν τις HTC και LG- η ύπαρξη επέκτασης του αποθηκευτικού χώρου με κάρτα microSD, θεωρείται πλεονέκτημα και μπήκε στις τελευταίες Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  32gb-microsdhc-memory-card-with-kingston-microsd-to-sd-adapter-class-6_dnohtq1326781780249.jpg 
Εμφανίσεις:  631 
Μέγεθος:  35,4 KB 
ID: 154930εκδόσεις των flagship μοντέλων τους. Από την άλλη πλευρά η Samsung -που πρόσφατα ανακοίνωσε νέα σειρά microSD καρτών- δεν τις συμπεριέλαβε στα νέα Galaxy S6 και S6 Edge.

    Μια αιτιολόγηση για αυτό ήρθε να δώσει ο γνωστός Hugo Barra της Xiaomi, η οποία βάζει κάρτες επέκτασης μόνο στα οικονομικά της μοντέλα και την έχει καταργήσει στα flagship της.

    Συγκεκριμένα δήλωσε :

    "For high performance devices, we are fundamentally against an SD card slot."

    Η αιτιολογία που έδωσε είναι πως δεν θέλουν να θυσιάσουν την χωρητικότητα της μπαταρίας, την εργονομία, την εμφάνιση και σε ορισμένες περιπτώσεις την 2 κάρτα SIM, για να ενσωματώσουν μια κάρτα microSD. Επιπλέον οι κάρτες microSD χαλάνε εύκολα είναι ευάλωτες σε φθορά και συχνά έχουν κακή απόδοση μιας και υπάρχουν πολλές πλαστές στην παγκόσμια αγορά.

    You think you're buying like a Kingston or a SanDisk but you're actually not, and they're extremely poor quality, they're slow, they sometimes just stop working, and it gives people huge number of issues, apps crashing all the time, users losing data, a lot of basically complaints and customer frustration.

    It's gonna be a while before you finally accept that maybe the reason why it's not performing is because you put in an SD card, right?

    You're gonna blame the phone, you're gonna blame the manufacturer, you're gonna shout and scream and try to get it fixed, so many different ways until you say, 'Actually, let me just take the SD card out and see what happens.'"

    Πηγή : Engadget
    Πιο χαζή δικαιολογία δεν θα μπορούσα να ακούσω.
    Αυτό είναι που λένε "καλύτερα να τρως παρά να μιλάς".
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    20-12-2007
    Περιοχή
    Δουβλίνο
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    240/24
    ISP
    Virgin
    Router
    RB2011
    Το ότι η κάρτα προκαλεί bottleneck στο κινητό ισχύει όμως και είναι πολύ απογοητευτικό όταν το ανακαλύπτεις της 1η φορά..

  4. #4
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Bottleneck? Γιατί; Τις εφαρμογές τις αφήνεις στην εσωτερική. Φωτογραφίες, video και λοιπά multimedia στην sd card.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-06-2008
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    21(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οτι έχει δικο έχει ο ανθρωπος και δεν χρειαζοταν καποιος CEO να μας το πει για να το καταλαβουμε όλοι μας το ξερουμε..Το Ζητημα ειναι οσο ανεβανουν τα specs πχ στην καμερα (εγγραφη βιντεο hd, 2k, 4k) τοσο ή υπαρξη περισσοτερου χωρου ειναι αναγκαια. Αλλοι παλι έχουν όλη την μουσικη τους στο κινητο και το εχουν σαν media player και δεδομενου οτι καποιοι ειναι απαιτητικοι και εχουν όλοι τη μουσική σε lossles μορφη (flac) καταλαβαινεται οτι ουτε μια εκδοση των 32gb σε ενα κινητο μπορει να ειναι αρκετή. Προσωπικα εγω δεν γεμιζω ουτε τα 16 γιγα του κινητου μου καθοτι εξυπηρετει τα βασικα επικοινωνια και καμια φορα βγαζω φωτογραφιες.Αλλά στο ταμπλετ μου εχω φουλαρει 16γιγα + 64γιγα sdcard φουλ μουσικη ,σειρες κλτ κτλ...Ολοι εχουν δικιο αλλά και αδικο μαζι καπου στη μεση ειναι η αληθεια.
    My other Pc is.... Eee PC

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vadou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Bottleneck? Γιατί; Τις εφαρμογές τις αφήνεις στην εσωτερική. Φωτογραφίες, video και λοιπά multimedia στην sd card.
    Γιατί και μόνο που υπάρχει το λειτουργικό σε κάποιες περιπτώσεις προσπαθεί να κάνει access την κάρτα, βάλε και το fat32, βάλε το ότι είναι ποιο αργή απο την εσωτερική μνήμη, βάλε το ότι τραβάει ρεύμα

  7. #7
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    no sd, no buy.

    είναι must η επέκταση της χωρητικότητας.

  8. #8
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mojiro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι η κάρτα προκαλεί bottleneck στο κινητό ισχύει όμως και είναι πολύ απογοητευτικό όταν το ανακαλύπτεις της 1η φορά..
    Κυρίως αν σου πουλήσουν φούμαρα και πάρεις αργή 10άρα ή βγει μαϊμού η σουπερτσάμπα "επώνυμη" 64άρα που αγόρασες από Ebay.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #9
    Εγγραφή
    09-12-2007
    Περιοχή
    Planet earth
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    400/40
    ISP
    Ziggo-Vodafone
    Εγώ συμφωνώ με τον Hugo Barra σε όλα όσα λέει, υπάρχει όμως ένα "αλλά"... Καλή και άγια η εσωτερική μνήμη όχι όμως να μας πιάνουν τον κ@λο για 64 ή 128 gb flash, ειδικά στις "ναυαρχίδες" με τις σούπερ ντούπερ κάμερες και αναλύσεις που γεμίζουν τη εσωτερική μνήμη στο λεπτό.
    "Δεν ελπίζω τίποτα. Δε φοβάμαι τίποτα. Είμαι λέφτερος."
    Ν. Καζαντζάκης

  10. #10
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί και μόνο που υπάρχει το λειτουργικό σε κάποιες περιπτώσεις προσπαθεί να κάνει access την κάρτα, βάλε και το fat32, βάλε το ότι είναι ποιο αργή απο την εσωτερική μνήμη, βάλε το ότι τραβάει ρεύμα
    Επιβαρύνει τη συσκευή σε "παρατηρήσιμο" βαθμό; Εγώ αυτή τη στιγμή πχ όπως έγραψα παραπάνω χρησιμοποιώ την sd σαν αποθήκη, με ανάλογο τρόπο που έχω στο pc τον ssd και τον μηχανικό δίσκο.
    Αν αφαιρέσω τελείως την sd θα δω κάπου διαφορά; (Καθαρά εγκυκλοπαιδική ερώτηση μιας και με βολέβει έτσι όπως χρησιμοποιώ τώρα την sd, οπότε δεν θέλω να αλλάξω κάτι.)

  11. #11
    Εγγραφή
    18-04-2010
    Περιοχή
    VY Canis Majoris
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.664
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.90 Mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    Διάβασα χθες την είδηση και δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση.
    Κατ'αρχάς είναι άλλη μια στροφή προς Apple πολιτικές η συγκεκριμένη κίνηση της Xiaomi. Δεν είναι κρυφό αυτό.
    Παρ'όλα αυτά, αν και δεν πιστεύω ότι όσα λέει τα εννοεί, συμφωνώ απόλυτα μαζί του.
    Χίλιες φορές να μας δώσουν μεγάλες χωρητικότητες παρά δυνατότητα επέκτασης.
    Αν είχα μια 128gb συσκευή -σε λογική τιμή- ούτε που θα με ένοιαζε η επέκταση.
    Τώρα έχω τιγκάρει την 32άρα μνήμη και ήδη γεμίζει και η 32άρα καρτούλα.
    Οπότε, προτιμώ μια πιο δραστική λύση στην εσωτερική αποθήκευση.

  12. #12
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Μπορεί να έχει κάποιο δίκιο, αλλά προσωπικά συσκευή χωρίς να παίρνει κάρτα δεν θα έπαιρνα, με τα σημερινά δεδομένα αν έχεις μια συσκευή με χώρο 32-128GB εσωτερικής είσαι οκ (οριακα τα 32GB), αν είναι μικρότερη η εσωτερική όμως ούτε λόγος να μην παιρνει καρτα!
    Τωρα σχετικα με τα προβληματα επειδή σε android παντα εχω πεσει σε συσκευες με λιγη εσωτερικη (ως γνωστον συνηθως ειναι χωρισμενη σε 1η εσωτερικη και 2η) και η 1η ειναι πολυ μικρη, πχ στο 8αρι tablet μου ειναι 0.98GB! οποτε επιβαλλονται πατεντες δλδ root που ετσι κι αλλιως ειναι must για εναν android user που σεβεται τον εαυτο του και φυσικα link2sd, ή αλλος τροπος οπως πειραγμα του αρχειου fstab για αντιστροφη των mount points ή με ενα script που καποτε ειχε κυκλοφορησει στο google play και το βγαλαν τωρα. Το 2ο δουλευω πλεον στο tablet αυτο. Σε αυτες τις περιπτωσεις μου εχει τυχει να κανουν καρτες ακομα και kingstone, να εχω αργες ταχυτητες πχ σε αναβαθμισεις απο το google play, να κολλαει η συσκευη και αλλα ωραια πραγματα.
    Στο κινητο που εχω με MTK cpu εχε τροπο να μεγαλωσεις την εσωτερικη, αρχικα δουλευα μια rom με αντεστραμενα απο την αρχη mount points που το ελεγε SWAP SD. Η κινεζικη καρτα δωρο 32GB καπουτ, μετα απο λιγο καιρο αλλη μια class 4 32αρα kingstone καηκε και αυτη. Τωρα εχω class 10 UHS-1 αλλα εκανα το κολπο να κανω την εσωτερικη απο 1.48GB σε 13,37!!!!!! εχω 16αρι Zopo 980 το 1ο 1/16/1.2 quad. Απο τοτε παει μαλιοκουβαρα και δεν κολαει δεν καταλαβαινει τπτ και φυσικα δεν χανω εφαρμογες μονες τους!!! οπως εγινε πριν χαλασουν εντελως οι καρτες!
    Επισης να τονισω οτι αρκετοι κατασκευαστες πλεον εχουν ΜΟΝΟΚΟΜΑΤΗ την εσωτερικη μνημη οποτε λυνεται εντελως το προβλημα μας αν εχουμε μια συσκευη με αρκετο χωρο. Ομως ουτε τα 16GΒ δεν αρκουν για τα αλλα μας αρχεια οποτε το να υπαρχει θυρα καρτας απλα επιβαλλεται...
    Ακομα και οταν ειχα iphone 3GS 16αρι ειχε γεμισει για πλακα, γιαυτο μετα οταν πηρα το 4αρι το πηρα με 32GB....
    Ενταξει αν εχουμε συσκευη να υποστηριζει USB OTG μπορουμε τα αρχεια μας να τα εχουμε και σε στικακι ή κάτι σαν αυτο που παλι παιρνει καρτα microSD : http://www.e-shop.gr/lamtech-micro-s...e-p-PER.575919 αλλα ενταξει να εχουμε καλωδια και ματζαφλαρια να κρεμονται επειδη δεν μπορουν να μας εχουν μια θυρα καρτας? ελεος απλα....

  13. #13
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Τα επιχειρήματα δεν είναι "ικανά" να δικαιολογίσουν τα αδικαιολόγητα. Δηλαδή τόσα κορυφαία μοντέλα (πχ Sony Z1,2,3) που έχουν SD τόσα χρόνια έπαθαν κάτι ή κατηγορήθηκαν για ανεπαρκή "απόδοση"

    Ας πούμε ότι έχει βάση. Θα μπορούσαν απλά να κλειδώσουν κάποιες λειτουργίες της sd, πχ να πάνε εκεί εφαρμογές και να αφήνουν μονο multimedia (πχ photos, videos). Αν δεν μπορεί να γράψει 4κ ας αφήνουν εγγραφή απλού hd και 4k μόνο στην εσωτερική μνήμη. Ακόμα ακόμα θα μπορούσαν να υλοποιήσουν "ελέγχους" ταχύτητας πριν γίνει αποδεκτή από το κινητό μία κάρτα.. Aυτά περί τα καταναλώνει ρεύμα με κάνουν και γελάω. Που να δείς οι full HD, 4k άχρηστες (ο άνθρωπος δεν βλέπει πάνω από 300dpi) οθόνες που βάζουν τι ρεύμα χαλάνε.

    No SD, no buy

    Δεν μου χρειάζεται να έχω τον καλύτερο επεξεργαστή, την επέκταση μνήμης όμως την χρειάζομαι.
    There is nothing like 127.0.0.1

  14. #14
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    4.769
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Μετάφραση στα μπλα μπλα του chief.... Σιγά μη σας βάλουμε και κάρτα sd.... εμείς θα σας πουλάμε 50$ τα 16gb... θες 128 ? πάρε ενα 150αρη στο κεφάλι.

    Όταν αγοράζει μια ναυαρχίδα τούμπανο, συνήθως θές να απολαύσεις ενα τοπ game ... στα 3 game install πάπαλα, 2 giga για πλάκα θέλει το καθένα

  15. #15
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    ότι πει ο θεός μας
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-15, 00:58
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-15, 13:18
  3. Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-15, 21:32
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-14, 18:42
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-14, 19:29

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας