Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 76
  1. #61
    Εγγραφή
    19-06-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    494
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από runner70 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σταθερο πηγαινε στα αρνητικα του εναντι του android. Αλλα αν θελεις να αφησεις εντυπωσεις, γραψτο οπως νομιζεις.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από runner70 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικοτητες χωρις ουσια.
    συνεχιζονται οι γενικοτητες.

  2. #62
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.566
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mb
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από illuminati Εμφάνιση μηνυμάτων
    συνεχιζονται οι γενικοτητες.
    Δεν προκειται να το κανω VS εδω μεσα γιατι εχουμε βγει ηδη off topic. Αν το θελεις τοσο πολυ ανοιξε ενα topic να πανε να γραψουν ολοι. Τελος απο εμενα.

  3. #63
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από runner70 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι στο χερι τους αλλα δεν το γνωριζουν. Και ειναι τοσο απλουστατο οσο απλουστατο ειναι και να κανεις root στην πλειοψηφια των συσκευων.
    Μια χαρά το γνωρίζουν. Το βλέπουν μπροστά τους!

    Αν θεωρείς ότι το να πεις όχι σε ένα pop-up (στην οθόνη του κινητού σου) για την πρόσβαση της Χ εφαρμογής που μόλις άνοιξες στις επαφές σου π.χ. είναι ίδιας δυσκολίας με το να κάνεις root, και το να παίζεις με πακετάκια τότε κάτι πάει πολύ στραβά ή δουλευόμαστε.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  4. #64
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.566
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mb
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά το γνωρίζουν. Το βλέπουν μπροστά τους!

    Αν θεωρείς ότι το να πεις όχι σε ένα pop-up (στην οθόνη του κινητού σου) για την πρόσβαση της Χ εφαρμογής που μόλις άνοιξες στις επαφές σου π.χ. είναι ίδιας δυσκολίας με το να κάνεις root, και το να παίζεις με πακετάκια τότε κάτι πάει πολύ στραβά ή δουλευόμαστε.

    Απομονωσες μια φραση και αφησες εξω την σημαντικοτερη:

    "Αλλα δεν θα περιμενω απο εναν που δεν εχει ιδιαιτερες γνωσεις με την τεχνολογια να κανει κατι τετοιο. Οπως και ο ιδιος βεβαια δεν θα ασχολιοταν με τα permissions. Τα αποδεχεται ολα και προχωραει. Ας μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας. "


    Το να σου πεταει το pop-up δεν σημαινει οτι θα καθισεις να ασχοληθεις και θα κρινεις γιατι σου ζηταει τα ταδε permissions η Χ εφαρμογη. Θα καθισει να ασχοληθει καποιος που μπαινει στα τεχνολογικα fora. Η πλειοψηφια ομως δεν θα το κανει οπως για τον ιδιο λογο και η πλειοψηφια δεν θα κανει root ενα κινητο.

    Ασχετο-σχετικο το να κανεις root σε αρκετες συσκευες ειναι απλα 1 click σε μια εφαρμογη. Ουτε πακετα πλεον ουτε τιποτα.

  5. #65
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Κοίτα νομίζω ότι το ζορίζουμε και το τραβάμε από τα αυτιά.

    Προφανώς και ένας που δεν έχει σχέση με την τεχνολογία μπορεί να κλείσει τα permissions σε μια εφαρμογή στο iOS. 4-5 κατηγορίες permissions είναι και είναι κοινές για όλες τις εφαρμογές και ο τρόπος που στο ζητάει το λειτουργικό είναι κοινός. Δεν έχει να ψάξεις τίποτα, απλά να απαντήσεις σε μια ερώτηση. Αν δεν θέλει ο Χ χρήστης να ασχοληθεί είναι άλλο ζήτημα και δεν έχει σχέση με την τεχνολογία. Αν δε μπορείς να το δεχτείς αυτό έχουμε άλλη αντίληψη της πραγματικότητας και του τι είναι τετριμμένο και δεν έχει νόημα η πολλή ανάλυση.

    Από εκεί και πέρα εμένα που είναι το επάγγελμά μου η πληροφορική, δεν έχω κάνει ποτέ root, δεν έχω καμία όρεξη να κάνω και δεν θέλω να μάθω με πόσους διαφορετικούς τρόπους γίνεται (αν και οι πιο πολλοί που έχω δει/χαζέψει ξεκινάνε με το "συνδέουμε το κινητό με usb με τον υπολογιστή").

    Οπότε σε καμία περίπτωση δεν δέχομαι ότι έχουν την ίδια πολυπλοκότητα τα παραπάνω και ότι θέλουν την ίδια μελέτη από τον χρήστη.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  6. #66
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    H Google μερικές φορές νομίζει ότι είμαστε χαζοί και και απλοποιεί πράγματα που δεν της ζήτησε κανείς να απλοποιήσει.
    Ευπρόσδεκτο να πάει μια φορά προς την αντίθετη κατεύθυνση. Αυτή είναι μια βασική έλλειψη του Android και η άλλη βασική έλλειψη του Android είναι ένα σωστό backup/restore της συσκευής, όπου έχει βελτιωθεί πολύ αλλά έχει δρόμο ακόμα.
    Η τρίτη βασική έλλειψη του Android (αλλά μόνο για tablets και κινητά με πολύ μεγάλη οθόνη) είναι η έλλειψη split screen, κάτι που όμως άλλοι κατασκευαστές έχουν βάλει στις συσκευές τους και η Google κοιμάται, και που το χάνουμε βάζοντας custom ROM. Φοβάμαι ότι θα το κάνει μόνο αν το κάνει πρώτη η Apple.

  7. #67
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από s.s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στείλε μου τον κώδικα του iOS, να κάνω compile μια rom όπως θέλω εγώ και να προσθέσω ότι features θέλω γιατί δεν μπορώ να τον βρω .
    chέκαρε την υπογραφή μου
    OK boomer

  8. #68
    Εγγραφή
    03-11-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Του γείτονα...
    Path Level
    Interleaved
    Ούτε το iOS ούτε το android μας ενημερώνουν για τα permissions των προ-εγκατεστημένων εφαρμογών.
    Επιτέλους θα πρέπει το OS κατά την εκκίνηση να κάνει την χρυσή ερώτηση: Τι χρήστης είσαι?
    Εγώ μπορεί να θέλω και firewall για να βλέπω κάθε εισερχόμενη / εξερχόμενη σύνδεση, ενώ κάποιος άλλος να μην ξέρει καν τι είναι τα permissions και τι το firewall. Χρόνο για custom roms δεν έχουμε αλλά και να είχαμε σιγά μην καθόμουν σπίτι να μαγειρεύω κάθε λίγο και λιγάκι rom για το κινητό μου, πληρώνω και τα θέλω έτοιμα και σωστά! Για το android υπάρχουν εφαρμογές που κάνουν σωστό backup και γενικά σε android ότι και αν ήθελα με λίγο ψάξιμο το βρήκα, στο iOS πάλι θεωρητικά σε jailbreak συσκευή κάνεις ότι θέλεις (ακόμα και frameworks φορτώνεις από τρίτες πηγές). Και τα δυο OS είναι αξιόλογα με την ουσιαστική διαφορά να την βλέπουμε στις συσκευές και όχι στο OS. Τώρα όσοι τρώγεστε για το ποιο OS είναι το καλύτερο να θυμάστε ότι και τα 2 κάνουν σχεδόν τα πάντα, σχεδόν με τον ίδιο τρόπο, με ίδια αρχιτεκτονική, με την διαφορά ότι το ένα είναι open source και το άλλο όχι. Προσωπικά προτιμώ το iOS γιατί απλά δουλεύει και οι συσκευές της Apple είναι αξιόπιστες και τρέχουν καλά για 2-3 χρόνια αλλά έχω και δεύτερη συσκευή που είναι Android (htc one) και είμαι εξίσου ικανοποιημένος.
    it's better to be a Pirate than to join the navy. -Steve Jobs
    Hackintosh the pirate way!

  9. #69
    Εγγραφή
    03-09-2003
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει PC με δίκτυο :)
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    10 Gbps
    ISP
    ΕΔΕΤ
    Router
    Cisco μαραφέτια
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να πάρεις Levis και να μην πάρεις Κινέζικο. Την ίδια δουλειά κάνουν, η ερώτηση έχει να κάνει με τι ανάγκες ικανοποιεί το κάθε πράγμα, και δεν μιλάω σε χρηστικό επίπεδο. Είναι καθαρά προσωπικό θέμα.
    Αν και λίγο άκυρη σύγκριση, αν ένα κινέζικο παντελόνι είναι π.χ. 100 ποιοτικό βαμβάκι όπως π.χ. και ένα BOSS, τότε εγώ προσωπικά δεν έχω θέμα. Άλλωστε και τα δύο made in china είναι. Ίσως και στο ίδιο εργοστάσιο! :-P
    Όσον αφορά το μη χρηστικό επίπεδο, ναι είναι θέμα "μούρης", συμφωνώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ch2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Να το rootάρεις χωρίς να χάσεις την εγγύηση?
    2. Να παίρνεις update προσεχώς, το πολύ πολύ ένα update ακόμα και αν (ενημερωτικά έχει βγει 5.0.1 update αλλά όχι για εδώ, η sam τα κάνει ανά χώρα για κάποιο λόγο που η ίδια μόνο ξέρει)
    3. Να σβήσεις τις σαβούρο-apps της sam, εκτός αν το rootάρεις

    Μπορεί να μην έχουν σημασία τα παραπάνω για κάποιον, μπορεί και να έχουν, αρκεί αυτός που δίνει τα χρήματά του να τα έχει υπόψιν
    1. Το πρώτο δε μου έχει χρειαστεί ποτέ και πιστεύω οι ανάγκες μου είναι πάνω από τον μέσο χρήστη
    2. Για τα updates συμφωνώ, σίγουρα στην Apple αυτό είναι ένα συν, αν και δε μου έχει λείψει κάτι με το 4.4.4 που είμαι τώρα. Το συγκεκριμένο είναι βέβαια πιο σύνθετο και δεν φταίει μόνο η Google για τα updates. Το S3 4G πήρε Andorid 4.4.4 επειδή και καλά έχει 2GB μνήμη ενώ το S3 το απλό δεν πήρε με αυτή την άκυρη δικαιολογία από τη Samsung. Βέβαια το 4.4.4 τρέχει άνετα σε συσκευές με 1GB μνήμη.
    Αν κάποιος θέλει άμεσα τα επίσημα updates (όχι custom ROMs) μάλλον μια συσκευή Nexus είναι μονόδρομος.
    3. Προσωπικά τις έχω κάνει disable και τέλος. Βέβαια μου τρώνε τον αντίστοιχο χώρο αλλά αυτός που μένει και πάλι μου είναι υπεραρκετός.

    Το σημαντικότερο είναι αυτό που αναφέρεις στο τέλος. Να ξέρει ο άλλος τι αγοράζει και τι ακριβώς πληρώνει. Το 80% (μην πω και παραπάνω) των smartphone users μπορεί να κάνει άνετα τη δουλειά του με μια συσκευή αντίστοιχη με το S4 των 260 (πλέον) ευρώ, όπως ανέφερα παραπάνω. Αν εξαιρέσουμε από τις προδιαγραφές μας το πουλ-μουρ φυσικά!

  10. #70
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από userbeta7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε το iOS ούτε το android μας ενημερώνουν για τα permissions των προ-εγκατεστημένων εφαρμογών.
    Επιτέλους θα πρέπει το OS κατά την εκκίνηση να κάνει την χρυσή ερώτηση: Τι χρήστης είσαι?
    Εγώ μπορεί να θέλω και firewall για να βλέπω κάθε εισερχόμενη / εξερχόμενη σύνδεση, ενώ κάποιος άλλος να μην ξέρει καν τι είναι τα permissions και τι το firewall. Χρόνο για custom roms δεν έχουμε αλλά και να είχαμε σιγά μην καθόμουν σπίτι να μαγειρεύω κάθε λίγο και λιγάκι rom για το κινητό μου, πληρώνω και τα θέλω έτοιμα και σωστά! Για το android υπάρχουν εφαρμογές που κάνουν σωστό backup και γενικά σε android ότι και αν ήθελα με λίγο ψάξιμο το βρήκα, στο iOS πάλι θεωρητικά σε jailbreak συσκευή κάνεις ότι θέλεις (ακόμα και frameworks φορτώνεις από τρίτες πηγές). Και τα δυο OS είναι αξιόλογα με την ουσιαστική διαφορά να την βλέπουμε στις συσκευές και όχι στο OS. Τώρα όσοι τρώγεστε για το ποιο OS είναι το καλύτερο να θυμάστε ότι και τα 2 κάνουν σχεδόν τα πάντα, σχεδόν με τον ίδιο τρόπο, με ίδια αρχιτεκτονική, με την διαφορά ότι το ένα είναι open source και το άλλο όχι. Προσωπικά προτιμώ το iOS γιατί απλά δουλεύει και οι συσκευές της Apple είναι αξιόπιστες και τρέχουν καλά για 2-3 χρόνια αλλά έχω και δεύτερη συσκευή που είναι Android (htc one) και είμαι εξίσου ικανοποιημένος.
    Όσοι τρώγονται για το ποιο OS την έχει μεγαλύτερη, ας θυμηθούν ότι μιλάμε για μεγαθήρια δισεκατομμυρίων. Απλά δεν αξίζει
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  11. #71
    Εγγραφή
    13-07-2004
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Mbps/50Mbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Κοιτάζω την ανακοίνωση και σκέφτομαι: Μα αυτό δεν υπάρχει ήδη στην MIUI;

  12. #72
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και λίγο άκυρη σύγκριση, αν ένα κινέζικο παντελόνι είναι π.χ. 100 ποιοτικό βαμβάκι όπως π.χ. και ένα BOSS, τότε εγώ προσωπικά δεν έχω θέμα. Άλλωστε και τα δύο made in china είναι. Ίσως και στο ίδιο εργοστάσιο! :-P
    Όσον αφορά το μη χρηστικό επίπεδο, ναι είναι θέμα "μούρης", συμφωνώ.
    Καθόλου, ίσα ίσα, ότι κινητό και να πάρεις στην Foxconn φτιάχνεται, και ναι, το "βαμβάκι" διαφέρει και στις δυο περιπτώσεις. Και δεν είναι θέμα μούρης, αν νομίζεις ότι θα βγάλεις γκόμενα με κινητό την σήμερον ημέρα μάλλον σε σπηλιά θα μένεις εδώ και 20 χρόνια.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  13. #73
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν νομίζεις ότι θα βγάλεις γκόμενα με κινητό την σήμερον ημέρα μάλλον σε σπηλιά θα μένεις εδώ και 20 χρόνια.


    Τα κάνει αυτά ένα Xiaomi;;;
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  14. #74
    Εγγραφή
    12-02-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Παιδια εαν ενα κινητο εχει ηδη unlocked bootloader εαν το κανεις root θα κανει reset?

  15. #75
    Εγγραφή
    03-09-2003
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει PC με δίκτυο :)
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    10 Gbps
    ISP
    ΕΔΕΤ
    Router
    Cisco μαραφέτια
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθόλου, ίσα ίσα, ότι κινητό και να πάρεις στην Foxconn φτιάχνεται, και ναι, το "βαμβάκι" διαφέρει και στις δυο περιπτώσεις. Και δεν είναι θέμα μούρης, αν νομίζεις ότι θα βγάλεις γκόμενα με κινητό την σήμερον ημέρα μάλλον σε σπηλιά θα μένεις εδώ και 20 χρόνια.
    Συνεχίζεις την ίδια άκυρη σύγκριση με τα ρούχα και χρησιμοποιείς και προσωπικούς χαρακτηρισμούς.
    Ελπίζω η ηλικία που γράφεις να μην είναι αληθινή. Αυτά

Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-15, 23:17
  2. Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-15, 03:35
  3. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-14, 17:02
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-14, 19:29
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-14, 11:35

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας