Σελ. 13 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 3811121314 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 181-195 από 200
  1. #181
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200M/200M
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF511-TV
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από temeteron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thanks Φίλε να σε καλά! Θα το δοκιμάσω άν και τους έχω κάνει block μαύρη λίστα από το interface της Xiaomi όπου έχει επιλογή για αποκλεισμό αριθμού τηλεφώνου και μηνυμάτων από συγκεκριμένο αριθμό.
    Ο αποκλεισμός αυτός μέσω της συσκευής σου νομίζω ότι δεν αρκεί! Νομίζω ότι τα μηνύματα λαμβάνονται (και χρεώνονται) κανονικά, απλά δεν στα δείχνει! Τσέκαρέ το, για να είσαι σίγουρος..

    %tsapi%

  2. #182
    Εγγραφή
    05-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    9220/1817
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Oxygen της Vodafone
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 17(dB)
    Από όσο ξέρω και έχω δοκιμάσει, black list μόνο σε εισερχόμενες γίνεται. Τα SMS περνούν κανονικά.

    - - - Updated - - -

    Και η απάντησή τους:

    Καλημέρα,

    Εχοντας πάντα ως γνώμονα την καλύτερη εξυπηρέτηση των συνδρομητών, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι ο πελάτης μας που διαχειρίζεται την αντίστοιχη υπηρεσία,βάσει της πάγιας πολιτικής τους, θα προβεί σε πίστωση του ποσού που απορρέει από τη χρήση της υπηρεσίας μέσω παρόχου κινητής τηλεφωνίας
    Με εκτίμηση,
    Ομάδα Υποστήριξης Telebox
    support@telebox.gr
    Τηλ: 2155002939

    On 26/11/2019 22:54, xxxxxxxxxxx wrote:
    Κύριοι,

    Από τους πενταψήφιους αριθμούς 54666 και 54422 λάβαμε στον αριθμό 69xxxxxxxx μηνύματα από την εταιρία σας χωρίς την δική μας συναίνεση και υποθέτω ότι δεν θα χρεώσετε κανένα από τα 5 μηνύματα.

    Σας ζητούμε την άμεση διακοπή αποστολής μηνυμάτων στον παραπάνω αριθμό αφού:

    1. ΔΕΝ σας ζητήθηκε συνδρομή ή αποστολή οποιουδήποτε μηνύματος
    2. ΔΕΝ συμφωνήθηκε οποιαδήποτε χρέωση που τυχόν θα επιβάλλετε σε αυτόν τον αριθμό.

    Σας ενημερώνω ότι επιφυλάσσομαι για τις νόμιμες ενέργειες από την πλευρά μου σε περίπτωση που:

    1. Συνεχίσετε την αποστολή των ανεπιθύμητων μηνυμάτων
    2. Χρεώσετε τον παραπάνω αριθμό με οποιοδήποτε ποσό.

    Το παρόν κοινοποιείται και στον πάροχό μας αλλά και στην ΕΕΤΤ.

  3. #183
    Πήρά τηλέφωνο το 13888 μίας και έχω καρτοκινητό της Cosmote για να κάνω φραγή εισερχόμενων πενταψήφιων, και λέω εισερχόμενων γιατί διευκρίνησα πως σε κάποια συγκεκριμένα πενταψήφια θέλω να στέλνω οπότε μου έκανε φραγή εισερχόμενων. Υπάρχει και η εφαρμογή του Whatsup αλλά τους αριθμούς 54303 και 54578 δεν τους βρήκα στην λίστα για να τους κάνω φραγή.

  4. #184
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από temeteron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήρά τηλέφωνο το 13888 μίας και έχω καρτοκινητό της Cosmote για να κάνω φραγή εισερχόμενων πενταψήφιων, και λέω εισερχόμενων γιατί διευκρίνησα πως σε κάποια συγκεκριμένα πενταψήφια θέλω να στέλνω οπότε μου έκανε φραγή εισερχόμενων. Υπάρχει και η εφαρμογή του Whatsup αλλά τους αριθμούς 54303 και 54578 δεν τους βρήκα στην λίστα για να τους κάνω φραγή.
    στην εφαρμογη Cosmote το εχουν

  5. #185
    Εγγραφή
    25-01-2020
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Χαιρετώ τα μέλη, 2020 κι ακόμη συζητάμε για το ίδιο σπυρί τον 5ψήφιο 54422. Μόλις έκανα καρτοσυμβόλαια όλα τα κινητά της οικογένειας κι αρχίσαν τα γνωστά. Ομολογώ πως δεν περίμενα ακόμη να υπάρχουν τέτοια θέματα με τα 5ψήφια αλλά φαίνεται πως κερδίζουν και οι πάροχοι τηλεπικοινωνιών απ΄αυτά τα κόλπα, δυστυχώς, οπότε θέλουμε δε θέλουμε τα έχουμε λες και υπογράψαμε συμφωνητικό συμβίωσης, χα,χα! Ενημερώνω σχετικά με το τι έκανα εγώ λοιπόν. Είμαι συνδρομήτρια της Vodafone, έγραψα στο Live Chat το πρόβλημά μου. " Eπιθυμώ την φραγή των 5ψήφιων όλων των τηλεφωνικών μου κινητών γραμμών και θα ήθελα επιστροφή των χρημάτων που θα χρεωθώ μέχρι την εφαρμογή της φραγής διαφορετικά να μου αποστείλετε αναλυτικό λογ/σμό με το πότε εγγράφηκα στην υπηρεσία αυτή" Μου έστειλαν την εξής απάντηση "H φραγή έχει γίνει από εμάς σε όλες τις γραμμές σας. Εάν επιθυμείτε να πληροφορηθείτε με ποιον τρόπο πραγματοποιήθηκε η εγγραφή του αριθμού σας στην συνδρομητική χρέωση της εταιρείας Telebox ή για αμφισβήτηση της χρέωσης, θα χρειαστεί να επικοινωνήσετε με την ίδια την εταιρεία. Τηλ. επικοινωνίας 2155002934 ή αποστολή email στη διεύθυνση support@telebox.gr. Ωράριο λειτουργίας: 09:00-18:00" Τώρα προφανώς θ΄απευθυνθώ στην ΕΕΕΤ, στο συνήγορο του καταναλωτή και φυσικά θα στείλω ενα ωραιότατο sms στην TELEBOX, μήπως πετύχω κάποια πίστωση στο λογ/σμό μου. Ευτυχώς είναι μικρό το ποσό περίπου 15ευρώ αλλά όχι αμελητέο. Καλό Σ/Κ

  6. #186
    Εγγραφή
    05-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    9220/1817
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Oxygen της Vodafone
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 17(dB)
    Δυστυχώς οι απατεώνες συνεχίζουν με την συνεργασία των παρόχων. Αυτές οι βρωμο-δουλειές δεν γίνονται μόνο από την μια πλευρά. Πρέπει να έχουν την στήριξη και από τον πάροχο.

    Δεν θα παρακαλάς ούτε θα λές "θα ήθελα την επιστροφή...". Απαιτώ θα λες χωρίς κανένα περιθώριο συζήτησης ή αμφισβήτησης.

    Με δεδομένο βέβαια ότι δεν είχες συναινέσει σε καμιά από τις "υπηρεσίες" τους. Με δεδομένο λοιπόν ότι από την πλευρά σου δεν συμφώνησες σε τίποτα, μπορείς να απαιτείς να αποδείξουν αυτοί την IP, και τις ενέργειες που υποτίθεται έκανες προκειμένου να σε χρεώσουν.

    Αυτονόητο ότι θα στα επιστρέψουν. Αλλιώς υπάρχουν ΕΕΤΤ, Συνήγορος του Πολίτη και Επιτροπή ανταγωνισμού.

  7. #187
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Οι παροχοι ειναι στο κολπο ειναι συνεργατες τους γιατι βγαζουν λεφτα απο αυτη την δουλεια.
    ΑΝ μλοκαρουμε ΟΛΑ τα 5ψηφια ΚΑΙ των παροχων θα χανουν λεφτα και θα αναγκαστουν να τους κοψουν.
    Αυτο βεβαια ξερουν οι παροχοι οτι δεν το κανουμε οποτε ...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makiana75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ τα μέλη, 2020 κι ακόμη συζητάμε για το ίδιο σπυρί τον 5ψήφιο 54422. Μόλις έκανα καρτοσυμβόλαια όλα τα κινητά της οικογένειας κι αρχίσαν τα γνωστά. Ομολογώ πως δεν περίμενα ακόμη να υπάρχουν τέτοια θέματα με τα 5ψήφια αλλά φαίνεται πως κερδίζουν και οι πάροχοι τηλεπικοινωνιών απ΄αυτά τα κόλπα, δυστυχώς, οπότε θέλουμε δε θέλουμε τα έχουμε λες και υπογράψαμε συμφωνητικό συμβίωσης, χα,χα! Ενημερώνω σχετικά με το τι έκανα εγώ λοιπόν. Είμαι συνδρομήτρια της Vodafone, έγραψα στο Live Chat το πρόβλημά μου. " Eπιθυμώ την φραγή των 5ψήφιων όλων των τηλεφωνικών μου κινητών γραμμών και θα ήθελα επιστροφή των χρημάτων που θα χρεωθώ μέχρι την εφαρμογή της φραγής διαφορετικά να μου αποστείλετε αναλυτικό λογ/σμό με το πότε εγγράφηκα στην υπηρεσία αυτή" Μου έστειλαν την εξής απάντηση "H φραγή έχει γίνει από εμάς σε όλες τις γραμμές σας. Εάν επιθυμείτε να πληροφορηθείτε με ποιον τρόπο πραγματοποιήθηκε η εγγραφή του αριθμού σας στην συνδρομητική χρέωση της εταιρείας Telebox ή για αμφισβήτηση της χρέωσης, θα χρειαστεί να επικοινωνήσετε με την ίδια την εταιρεία. Τηλ. επικοινωνίας 2155002934 ή αποστολή email στη διεύθυνση support@telebox.gr. Ωράριο λειτουργίας: 09:00-18:00" Τώρα προφανώς θ΄απευθυνθώ στην ΕΕΕΤ, στο συνήγορο του καταναλωτή και φυσικά θα στείλω ενα ωραιότατο sms στην TELEBOX, μήπως πετύχω κάποια πίστωση στο λογ/σμό μου. Ευτυχώς είναι μικρό το ποσό περίπου 15ευρώ αλλά όχι αμελητέο. Καλό Σ/Κ
    θα στειλεις sms στην TELEBOX ?????

  8. #188
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Οι πάροχοι είναι υποχρεωμένοι να παρέχουν υπηρεσία στους ΥΠΠ, ζητήστε λοιπόν να αλλάξει ο κανονισμός ώστε να έχουν την δυνατότητα να τα μπλοκάρουν απο μόνοι τους.

  9. #189
    Εγγραφή
    17-08-2004
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    359
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πάροχοι είναι υποχρεωμένοι να παρέχουν υπηρεσία στους ΥΠΠ, ζητήστε λοιπόν να αλλάξει ο κανονισμός ώστε να έχουν την δυνατότητα να τα μπλοκάρουν απο μόνοι τους.
    "Ζητήστε".... σωστά... γιατί βασική ευθύνη έχει ο καταναλωτής, και είναι καθήκον του να σηκώσει πρώτος/η τη σημαία...

    Ενδιαφέρονται οι πάροχοι για την προστασία των καταναλωτών;
    Αν ναι, τι ουσιαστικές κινήσεις έχουν κάνει για να αλλάξει το θεσμικό πλαίσιο και να εκλείψει το φαινόμενο της αυθαίρετης εγγραφής μια και καλή;
    Το αυτόματο SMS με το pin ενεργοποίησης από τις ΥΠΠ, αφήνει έκθετο τον καταναλωτή, και μεταθέτει σε αυτόν το βάρος απόδειξης μη συμμετοχής. Είναι αδιανόητο.

    Όπως επίσης αδιανόητο είναι να παρουσιάζονται οι πάροχοι ως τυχαία ενδιάμεσα θύματα της απάτης. Κάντε μια βόλτα ορισμένοι να καθαρίσει λίγο το μυαλό σας.

    Το πρόβλημα δεν είναι άλυτο... είναι μάλλον ιδιαίτερα απλό να λυθεί. Μόνο προβληματισμό προκαλεί το ότι επιμένει. Κάποιος καχύποπτος θα σκεφτόταν ότι τα κέρδη της επιτροπής και των παρόχων από την απάτη, ίσως έχουν συμβάλλει σε αυτό...

  10. #190
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvanGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Ζητήστε".... σωστά... γιατί βασική ευθύνη έχει ο καταναλωτής, και είναι καθήκον του να σηκώσει πρώτος/η τη σημαία...

    Ενδιαφέρονται οι πάροχοι για την προστασία των καταναλωτών;
    Αν ναι, τι ουσιαστικές κινήσεις έχουν κάνει για να αλλάξει το θεσμικό πλαίσιο και να εκλείψει το φαινόμενο της αυθαίρετης εγγραφής μια και καλή;
    Το αυτόματο SMS με το pin ενεργοποίησης από τις ΥΠΠ, αφήνει έκθετο τον καταναλωτή, και μεταθέτει σε αυτόν το βάρος απόδειξης μη συμμετοχής. Είναι αδιανόητο.

    Όπως επίσης αδιανόητο είναι να παρουσιάζονται οι πάροχοι ως τυχαία ενδιάμεσα θύματα της απάτης. Κάντε μια βόλτα ορισμένοι να καθαρίσει λίγο το μυαλό σας.

    Το πρόβλημα δεν είναι άλυτο... είναι μάλλον ιδιαίτερα απλό να λυθεί. Μόνο προβληματισμό προκαλεί το ότι επιμένει. Κάποιος καχύποπτος θα σκεφτόταν ότι τα κέρδη της επιτροπής και των παρόχων από την απάτη, ίσως έχουν συμβάλλει σε αυτό...
    Σίγουρα κάποιοι πρέπει να κάνουν αυτή την βόλτα ώστε να τα βάλουν σε μια σωστή σειρά αφού καθαρίσει λίγο το μυαλό τους, αλλά χωρίς να πάρει πολύ αέρα.
    Οι διαβουλεύσεις ήταν δημόσιες, μπορούσες να συμμετάσχεις και εσύ πάντως.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 01-02-20 στις 14:16.

  11. #191
    Εγγραφή
    17-08-2004
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    359
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα κάποιοι πρέπει να κάνουν αυτή την βόλτα ώστε να τα βάλουν σε μια σωστή σειρά αφού καθαρίσει λίγο το μυαλό τους, αλλά χωρίς να πάρει πολύ αέρα.
    Οι διαβουλεύσεις ήταν δημόσιες, μπορούσες να συμμετάσχεις και εσύ πάντως.
    Αν όντως γνωρίζεις σε τι έχω συμμετάσχει, και τι όχι, να αρχίσω να ανησυχώ.

    Έκανες quote όλο το post μου χωρίς να πεις κάτι. Ποιά είναι η "σωστή σειρά" που αναφέρεις;

    Η άθλια αντιμετώπιση των παρόχων στο θέμα των πενταψήφιων, απέναντι τους καταναλωτές, έχει επισημανθεί πάμπολλες φορές. Βάζω και την προσωπική μου εμπειρία. Εκμεταλλεύονται το νομικό κενό στο έπακρο, αφήνοντας τους καταναλωτές να τα βγάλουν πέρα μόνοι τους (με εξαίρεση καλοπληρωτές-συμβολαίων, που τους επιστρέφουν τα κλεμμένα με συνοπτικές διαδικασίες για να λήξει το θέμα εκεί).
    Πάροχοι και ΥΠΠ βαδίζουν μαζί χέρι χέρι, με κοινό συμφέρον. Η ΕΕΤΤ τρέχει τρίτη από πίσω και μαζεύει τα ψίχουλα.

    Και μέχρι πρόσφατα, πριν πάρει τόσες διαστάσεις το θέμα... οι καταναλωτές κατηγορούνταν ως οι υπαίτιοι... "έβαζαν το pin χωρίς να το θυμούνται", ή το έκαναν "άλλοι" για αυτούς.... Και άντε να βγάλεις άκρη.
    Μέχρις ότου άρχισαν να χρεώνουν ασύστολα... routers, gps, φρυτέζες... και τότε ξεγυμνώθηκε το κύκλωμα...

    Εάν οι πάροχοι είχαν ως προτεραιότητα την προστασία των καταναλωτών, θα είχαν κάνει το αυτονόητο: θα είχαν κινηθεί συλλογικά ώστε να προωθήσουν το νομικό πλαίσιο που χρειάζεται. Η λύση του προβλήματος είναι απλή...

    Όμως δεν έχουν προτεραιότητα τους καταναλωτές, και δεν το έκαναν, και δεν το κάνουν... εδώ και δεκαετία πλέον που υφίσταται.

    Αυτοί που θεωρούν τους παρόχους ως θύματα με δεμένα τα χέρια, και ότι ο Τάσος ο συνταξιούχος θα πρέπει να πάρει μέρος σε διαβούλευση για να λυθεί το πρόβλημα.... με ξεπερνούν.

  12. #192
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvanGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν όντως γνωρίζεις σε τι έχω συμμετάσχει, και τι όχι, να αρχίσω να ανησυχώ.

    Έκανες quote όλο το post μου χωρίς να πεις κάτι. Ποιά είναι η "σωστή σειρά" που αναφέρεις;

    Η άθλια αντιμετώπιση των παρόχων στο θέμα των πενταψήφιων, απέναντι τους καταναλωτές, έχει επισημανθεί πάμπολλες φορές. Βάζω και την προσωπική μου εμπειρία. Εκμεταλλεύονται το νομικό κενό στο έπακρο, αφήνοντας τους καταναλωτές να τα βγάλουν πέρα μόνοι τους (με εξαίρεση καλοπληρωτές-συμβολαίων, που τους επιστρέφουν τα κλεμμένα με συνοπτικές διαδικασίες για να λήξει το θέμα εκεί).
    Πάροχοι και ΥΠΠ βαδίζουν μαζί χέρι χέρι, με κοινό συμφέρον. Η ΕΕΤΤ τρέχει τρίτη από πίσω και μαζεύει τα ψίχουλα.

    Και μέχρι πρόσφατα, πριν πάρει τόσες διαστάσεις το θέμα... οι καταναλωτές κατηγορούνταν ως οι υπαίτιοι... "έβαζαν το pin χωρίς να το θυμούνται", ή το έκαναν "άλλοι" για αυτούς.... Και άντε να βγάλεις άκρη.
    Μέχρις ότου άρχισαν να χρεώνουν ασύστολα... routers, gps, φρυτέζες... και τότε ξεγυμνώθηκε το κύκλωμα...

    Εάν οι πάροχοι είχαν ως προτεραιότητα την προστασία των καταναλωτών, θα είχαν κάνει το αυτονόητο: θα είχαν κινηθεί συλλογικά ώστε να προωθήσουν το νομικό πλαίσιο που χρειάζεται. Η λύση του προβλήματος είναι απλή...

    Όμως δεν έχουν προτεραιότητα τους καταναλωτές, και δεν το έκαναν, και δεν το κάνουν... εδώ και δεκαετία πλέον που υφίσταται.

    Αυτοί που θεωρούν τους παρόχους ως θύματα με δεμένα τα χέρια, και ότι ο Τάσος ο συνταξιούχος θα πρέπει να πάρει μέρος σε διαβούλευση για να λυθεί το πρόβλημα.... με ξεπερνούν.
    Ναι ναι, όλο μαζι έχουν κάνει συμμαχία για να σου φάνε τα χρήματα, ναι είναι σίγουρο πως σε ξεπερνούν οι άλλοι.

    Το quote το ξεκίνησες εσυ, με το να λες πάλι το κλασικό, που είναι το κράτος, πού είναι ο νόμος, εμένα ποιος θα με προστατέψει και τα κλασικά, έριξες φυσικά και τις προσβολές σου και έφυγες χωρίς να πεις κάτι άλλο.

    Υπάρχει κανονισμός, νόμος αν θέλεις, που έχει συγκεκριμένες υποχρεώσεις απο του παρόχους, είναι πολύ απλά τα πράγματα.
    Αν ήταν τόσο απλό δεν θα μιλούσαμε τώρα για νέο ΦΕΚ για το ότι θα πρέπει να στέλνει sms ο χρήστης ότι δέχεται και δεν θα έκανε πρόταση ο ΣτΚ να γίνεται πλέον η χρέωση στις ΥΠΠ μέσω κάρτας. Χαζοί θα είναι ή πληρωμένοι και αυτοί για να σου φάνε τα λεφτά μάλλον.

  13. #193
    Εγγραφή
    17-08-2004
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    359
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ναι, όλο μαζι έχουν κάνει συμμαχία για να σου φάνε τα χρήματα, ναι είναι σίγουρο πως σε ξεπερνούν οι άλλοι.
    Αν ήμουν ένας, μόνος μου, ο εμπαιγμός σου θα ήταν πετυχημένος. Όταν πρόκειται όμως για δεκάδες χιλιάδες καταναλωτές, σε βάθος δεκαετίας, μάλλον κάπου έχεις αστοχήσει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το quote το ξεκίνησες εσυ, με το να λες πάλι το κλασικό, που είναι το κράτος, πού είναι ο νόμος, εμένα ποιος θα με προστατέψει και τα κλασικά,
    Αυτό κατάλαβες εσύ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    έριξες φυσικά και τις προσβολές σου και έφυγες χωρίς να πεις κάτι άλλο.
    Είμαι εδώ, δεν έφυγα. Δεν διακρίνω μεγαλύτερη προσβολή στην συζήτηση, από την υποστήριξη (σου) ότι οι πάροχοι είναι αναγκασμένοι να κερδοσκοπούν από την απάτη χωρίς να μπορούν να αντιδράσουν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κανονισμός, νόμος αν θέλεις, που έχει συγκεκριμένες υποχρεώσεις απο του παρόχους, είναι πολύ απλά τα πράγματα.
    Εννοείται... ένας κανονισμός που επιτρέπει στον πάροχο να σου αφαιρεί χρήματα για λογαριασμό τρίτων, αυθαιρέτως, να κρατάει ο ίδιος προμήθεια, και να μην έχεις τη δυνατότητα να αποδείξεις ότι δεν έδωσες καμία συγκατάθεση. Είναι πολύ απλά τα πράγματα. Προς τι η αγανάκτηση;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ήταν τόσο απλό δεν θα μιλούσαμε τώρα για νέο ΦΕΚ για το ότι θα πρέπει να στέλνει sms ο χρήστης ότι δέχεται και δεν θα έκανε πρόταση ο ΣτΚ να γίνεται πλέον η χρέωση στις ΥΠΠ μέσω κάρτας.
    Το να στέλνει ο χρήστης SMS ότι δέχεται την υπηρεσία, και άρα να μπορεί πιο εύκολα να αποδειχθεί η συγκατάθεση του ή όχι, είναι όντως μια ριζοσπαστική προσέγγιση, που χρειάζεται 10+ χρόνια και πολλές διαβουλεύσεις για να συλληφθεί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαζοί θα είναι ή πληρωμένοι και αυτοί για να σου φάνε τα λεφτά μάλλον.
    Να θυμάσαι πάντα, ότι δεν απευθύνεσαι σε ένα άτομο, δεν απευθύνεσαι σε μένα... προσβάλλεις και χλευάζεις χιλιάδες κόσμο.

  14. #194
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvanGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν διακρίνω μεγαλύτερη προσβολή στην συζήτηση, από την υποστήριξη (σου) ότι οι πάροχοι είναι αναγκασμένοι να κερδοσκοπούν από την απάτη χωρίς να μπορούν να αντιδράσουν.
    από πού προκύπτει προσβολή επειδή ο οποιοσδήποτε μπορεί πχ να μη συμφωνεί με οτι κι εγώ, το πλήθος ή τον όχλο;

  15. #195
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvanGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ήμουν ένας, μόνος μου, ο εμπαιγμός σου θα ήταν πετυχημένος. Όταν πρόκειται όμως για δεκάδες χιλιάδες καταναλωτές, σε βάθος δεκαετίας, μάλλον κάπου έχεις αστοχήσει.



    Αυτό κατάλαβες εσύ...



    Είμαι εδώ, δεν έφυγα. Δεν διακρίνω μεγαλύτερη προσβολή στην συζήτηση, από την υποστήριξη (σου) ότι οι πάροχοι είναι αναγκασμένοι να κερδοσκοπούν από την απάτη χωρίς να μπορούν να αντιδράσουν.



    Εννοείται... ένας κανονισμός που επιτρέπει στον πάροχο να σου αφαιρεί χρήματα για λογαριασμό τρίτων, αυθαιρέτως, να κρατάει ο ίδιος προμήθεια, και να μην έχεις τη δυνατότητα να αποδείξεις ότι δεν έδωσες καμία συγκατάθεση. Είναι πολύ απλά τα πράγματα. Προς τι η αγανάκτηση;



    Το να στέλνει ο χρήστης SMS ότι δέχεται την υπηρεσία, και άρα να μπορεί πιο εύκολα να αποδειχθεί η συγκατάθεση του ή όχι, είναι όντως μια ριζοσπαστική προσέγγιση, που χρειάζεται 10+ χρόνια και πολλές διαβουλεύσεις για να συλληφθεί.



    Να θυμάσαι πάντα, ότι δεν απευθύνεσαι σε ένα άτομο, δεν απευθύνεσαι σε μένα... προσβάλλεις και χλευάζεις χιλιάδες κόσμο.
    Δεν απαντάς όμως,. θέλεις να πεις πως είναι χαζοί ή πληρωμένοι; να ξέρουμε δηλαδή

    Είναι υποχρεωμένοι να παρέχουν την υπηρεσία αυτή με αυτό τον τρόπο, αν δεν αλλάξει ο νόμος θα συνεχίσουν έτσι, δεν υπάρχει κάποια προσβολή εδώ εκτός απο το ότι κάποιος θεωρεί οτι μπορεί να κάνει ότι θέλει για ότι τον συμφέρει χωρίς να τον ενδιαφέρουν οι νόμοι, ο ίδιος που θα φωνάζει ζήτω όταν πέφτει πρόστιμο στους παρόχους γιατί ξεχάσανε να κάνουν κάτι όπως το ορίζει ο νομός.

Σελ. 13 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 3811121314 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εφαρμογη μαζικης αποστολης μηνυματων
    Από kourkos στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-14, 08:11
  2. Κεραια για ληψη wifi απο γειτονα.
    Από nikosa2009 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-14, 00:05
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-14, 16:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας