Σελ. 4 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 234569 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 200
  1. #46
    Παιδιά μία είναι η λύση.
    Εισαγγελέας για αν ασκηθεί ποινική δίωξη για απάτη τόσο σε βάρος των παρόχων διότι πιστεύω ότι έχουν και αυτοί ευθύνη γιατί παρέχουνσ τις εταιρείες αυτές τα 5ψήφια νούμερα όσο και σε βάρος των εταιρειών αυτών με τα περίεργα 5ψήφια νούμερα που μας χρεώνουν και με την αποστολή αλλά και με την λήψη μηνυμάτων.
    Επίσης κατάθεση στον εισαγγελέα την απόφαση της ΕΕΤΤ για την συγκεκριμένη εταιρεία με αίτημα προς τον εισσαγγελέα της πλήρους εφαρμογής της.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shrederpitch10 : 16-02-17 στις 02:10.

  2. #47
    Εγγραφή
    20-03-2011
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15500/1000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΡΕΘΥΜΝΟ
    Router
    Draytek Vigor 2710
    SNR / Attn
    6(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σημερα διαπιστωσα κι εγω (κατοχος καρτοσυμβολαιου cosmote) μετα απο ληψη sms απο την εταιρια οτι το υπολοιπον μου ειναι λιγοτερο απο 1.5ευρω. Καλεσα λοιπον κι εγω τον παροχο μου και ρωτησα τι συμβαινει μου ειπε 5ψηφια. Λεω δεν εχω στειλει παρα μονο στο χαμογελο του παιδιου μερικες φορες. Μου λεει αρκει και να δεχεσαι μονο. Οντως ειχα δεχτει καποια απο το 54422 και 54666 τα οποια και επειδη με ενοχλουσαν τα εβαλα block list. Αυτα συνεχισαν να με χρεωνουν. Δεν εχω κανει εγγραφη πουθενα ουτε κι εγω. Τελοσπαντον μου εβαλε φραγη στα 5ψηφια που χρεωνουν, ζητησα το τηλεφωνο της εταιριας (telebox) τους καλεσα και μου ειπαν οτι θα μου κανουν πιστωση τα χρηματα σε λογαριασμο τραπεζας που θα τους υποδειξω σε mail που θα στειλω στο support@telebox.gr μαζι με βασικα στοιχεια. Απαραδεκτο το πως γινεται η εγγραφη στην υπηρεσια μιας και αποτι βλεπω μαλλον δε χρειαζεται να κανεις επιβεβαιωση...

  3. #48
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Κοντεύουν να κλείσουν 2 χρόνια απο τότε που άνοιξα την θεματικη ενότητα για το θέμα που αντιμετώπιζα.
    Ανα τακτικά χρονικά διαστήματα διαβάζω οτι πολλοί συνδόμητες ( και απο τους 3 παρόχους) έχουν θέματα με τα πενταψήφια νούμερα, χωρίς προηγουμένως να έχουν κάνει εγγραφη σε οποιαδήποτε υπηρεσία τους.
    Εφόσον το κράτος δεν βρίσκει λύση οριστική , τι πρέπει να κάνουμε ως συνδρομητές για την προστασία μας?
    Ρωτάω μήπως υπάρχει συμφέρον απο κράτος-ΕΕΤΤ-Παρόχους

  4. #49
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meletis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοντεύουν να κλείσουν 2 χρόνια απο τότε που άνοιξα την θεματικη ενότητα για το θέμα που αντιμετώπιζα.
    Ανα τακτικά χρονικά διαστήματα διαβάζω οτι πολλοί συνδόμητες ( και απο τους 3 παρόχους) έχουν θέματα με τα πενταψήφια νούμερα, χωρίς προηγουμένως να έχουν κάνει εγγραφη σε οποιαδήποτε υπηρεσία τους.
    Εφόσον το κράτος δεν βρίσκει λύση οριστική , τι πρέπει να κάνουμε ως συνδρομητές για την προστασία μας?
    Ρωτάω μήπως υπάρχει συμφέρον απο κράτος-ΕΕΤΤ-Παρόχους:whistle:
    Όλοι εισπράτουν από αυτά, Κράτος-φόρο, πάροχοι-τέλη τερματισμού, εταιρίες λαμόγια.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #50
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Σήμερα την πάτησα κι εγώ σε καρτοκινητό cosmote. 1η φορα συμβαίνει αυτό.

    21:05
    ΔΩPEAN SMS: BAΛE TO PIN 35326 ΣTO WEBPAGE KAI EΠIBEBAIΩΣE TH ΣYNΔPOMH MYGROOVYAPPS. 24.80EYPΩ/MHNA. TELEBOX

    21:08
    MYGROOVYAPPS ΣYNΔPOMH: 24.80EYPΩ/MHNA,TELEBOX BΘ:2155002935.ΔIAΓPAΦH:ΣTEIΛE STOP MYGROOVYAPPS ΣTO 54422

    Εννοείται δεν μπήκα σε κανέναν διαγωνισμό ούτε έχω κάνει εγγραφή κάπου. Και φυσικά ούτε ξέρω την webpage ούτε έδωσα pin.

  6. #51
    Εγγραφή
    11-10-2006
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Φαίνεται πως μου έγινε ακριβώς το ίδιο και εμένα σήμερα:
    Μου ήρθαν μαζί δυο SMS απο το 54666 - το πρώτο λέει
    ΔΩΡΕΑΝ SMS: ΒΑΛΕ ΤΟ PIN ***** ΣΤΟ WEBPAGE ΚΑΙ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕ ΤΗ ΣΥΝΔΡΟΜΗ DRAGONFLYM. 24.80ΕΥΡΩ/ΜΗΝΑ.TELEBOX

    και το δεύτερο
    DRAGONFLY, ΣΥΝΔΡΟΜΗ: 24.80ΕΥΡΩ/ΜΗΝΑ,TELEBOX ΒΘ:2155002935.ΔΙΑΓΡΑΦΗ:ΣΤΕΙΛΕ STOP DRAGON ΣΤΟ 54422

    Φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να συμπλήρωσα το αριθμό μου σε κάποιο website ή να πάτησα σε κάποιο link απο το κινητό μου.

    Είναι δυνατόν να υπάρχει τέτοιος παραλογισμός και να ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία έτσι απο μόνη της;
    Ή τα 2 μηνύματα αυτά είναι δόλωμα για να κάνω εγγραφή;
    Για την ώρα δεν έχω κάνει κάτι (δεν έχω στείλει ούτε καν STOP αφού δεν έχω ζητήσει ποτέ έναρξη) - τι λέτε;

  7. #52
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Νομίζω ότι υπάρχει η δυνατότητα φραγής εισερχομένων πενταψηφιων αριθμών. Μου το είχαν προτείνει και στη wind ,αλλά και στη vodafone όταν είχα διαμαρτυρηθεί πριν μερικούς μήνες που με χρέωναν κάθε μέρα 1 ευρώ για χρήση ίντερνετ. Ειδικά η wind το είχε παρακάνει.

  8. #53
    Εγγραφή
    11-10-2006
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Πριν λίγο μου ήρθαν και 3 SMS για τα "δήθεν" παιχνίδια μου. Μίλησα και με vodafone και έχει υπάρξει ήδη χρέωση (~2.5€/μήνυμα) οπότε έστειλα email και στους απατεώνες για να τελειώσει αυτή η κοροϊδία. Το έχουν αυτοματοποιήσει τόσο πολύ που μετά απο λίγο μου ήρθε μια αυτοματοποιημένη απάντηση που έλεγε για καλύτερη και γρηγορότερη εξυπηρέτηση, εάν πιστεύετε ότι έχει γίνει χρήση υπηρεσίας για την οποία θα θέλατε να προβούμε σε πίστωση, παρακαλούμε όπως απαντήσετε στο παρόν με την λέξη ΠΙΣΤΩΣΗ και τον αριθμό κινητού για τον οποίο πρόκειται, ώστε να το επισπεύσουμε.
    Το θράσος!
    Επίσης περιμένω πως και πως να ολοκληρωθεί η επικοινωνία με την εταιρία αυτή ώστε να προβώ και σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Αν και δυστυχώς φαίνεται πως μια χαρά βγάζουν τα σπασμένα παρά τα πρόστιμα...

    σε ευχαριστώ @thourios, έχω κάνει ήδη αίτηση για φραγή!

    - - - Updated - - -

    για τα πρακτικά, ο υπάλληλος της vodafone στο τηλέφωνο μου είπε πως είτε κάπου πληκτρολόγησα τον αριθμό μου (το οποίο είναι αδύνατον), είτε ήμουν μέσω 3G και όταν ανοίχθηκε μια τέτοια σελίδα στο browser του κινητού μου, ο server πήρε κατευθείαν το αριθμό τηλεφώνου μου από εκεί.

    Μου φάνηκε παρατραβηγμένο σε πρώτο άκουσμα, αλλά φαίνεται πως δυνητικά υπάρχει το MSISDN το οποίο μπορεί να αποσταλεί μέσα στο HTTP header αν είσαι σε 3G, αν το επιτρέπει η εταιρία τηλεφωνίας σου και αν αν, αν! Μια ενδιαφέρουσα παράμετρος είναι πως συνήθως οι εταιρίες δεν εκπέμπουν το MSISDN σου αδιακρίτως, αλλά σε συγκεκριμένα whitelisted sites, δηλαδή... συνεργάτες, όπως η Telebox ;-)
    Υπάρχει ενα τεστ αλλά μάλλον δεν θα σου δείξει πρόβλημα αφού διαφορετικό το domain mulliner.org και διαφορετικό το "whitelisted" domain της telebox...

    Πιάσ' το αβγό και κούρευ' το δηλαδή...

  9. #54
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Εγώ δεν είχα καν το κινητό στα χέρια όταν μου ήρθαν τα μηνύματα! Τα είδα μετά από 1 ώρα. Πάντως κανόνας..Με το που βλέπετε τέτοιο μήνυμα στέλνετε αμέσως stop. Τουλάχιστον θα χρεωθείτε μόνο για 1 μήνυμα.

  10. #55
    Εγγραφή
    01-02-2012
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Σήμερα έγινε ένας μικρός χαμούλης με την Cosmote.
    Ενώ είχε ξαναγίνει και με είχαν χρεώσει για τέτοιες ενέργειες, είχα ζητήσει να μπλοκάρουν κάθε τέτοια υπηρεσία.
    Σήμερα όμως πάλι τα ίδια.
    Το κόλπο έχει ως εξής. Σου στέλνουν ένα sms (δωρεάν στην αρχή) με ένα και καλά PIN το οποίο πρέπει να βάλεις σε ένα site.
    Δευτερόλεπτα μετά σου έρχεται άλλο sms (χρεώσιμο πλέον) ότι και καλά έκανες εγγραφή με συνδρομή 24,80€/μήνα. Για διαγραφή στέλνεις STOP σε κάποιο 5ψήφιο.
    Δεν έκανα ποτέ κάποια εγγραφή, πως πιστοποιούν αυτοί χρεώσεις δεν μπορώ να καταλάβω. Αρνήθηκα πεισματικά να στείλω STOP παρά τις συμβουλές της Cosmote καθώς με τον τρόπο αυτό όπως τους εξήγησα θα ήταν σαν να αποδεχόμουν την αρχική χρέωση.
    Δεν το χωρά το μυαλό μου ότι μπορούν τόσο εύκολα να πιστοποιούν ψευδείς χρεώσεις σε καταναλωτές και μετά να ζητάνε τα ποσά από τους παρόχους. Κάτι πολύ ύποπτο υπάρχει.
    Μυρίζει απάτη από χιλιόμετρα, αύριο τηλ. σε ΕΕΤΤ και στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος.
    Αυτή τη φορά θα το πάω μέχρι τέλους.

  11. #56
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν «μυρίζει» απάτη, είναι απάτη.
    Έχουμε αρκετές αναφορές στο φόρουμ.

    Γιατί δεν μπλοκάρεις τα sms απο πενταψήφια ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  12. #57
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.022
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Άμα είχες λεφτά να το πας μέχρι τέλους θα έπαιρνες καλά φράγκα για εξαπάτηση
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  13. #58
    Εγγραφή
    01-02-2012
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Λοιπόν σήμερα μίλησα με δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος οι οποίοι μου επιβεβαίωσαν ότι ο τρόπος αυτός χρέωσης είναι ο ορισμός της απάτης.
    Οι ίδιοι πάντως για να ασχοληθούν θα πρέπει να γίνει μήνυση και θα γίνει.
    Θα μιλήσω και με ΕΕΤΤ και με προϊστάμενο βάρδιας Cosmote και θα δω τις επόμενες κινήσεις, ίσως και μια αγωγή αποζημίωσης.
    Προσοχή, στην δίωξη μου είπαν ότι οποιαδήποτε επικοινωνία με δαύτους μπορεί να θεωρηθεί επιβεβαίωση χρήσης, αυτό που έλεγα στην Cosmote να μην στείλω STOP καθώς με αυτόν τον τρόπο είναι σαν να επιβεβαιώνω ότι κάποια στιγμή έκανα εγγραφή. Θέλει προσοχή.
    Νεώτερα σε λίγο.
    Είμαι τόσο εκνευρισμένος...

  14. #59
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.022
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alejsalonica Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν σήμερα μίλησα με δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος οι οποίοι μου επιβεβαίωσαν ότι ο τρόπος αυτός χρέωσης είναι ο ορισμός της απάτης.
    Οι ίδιοι πάντως για να ασχοληθούν θα πρέπει να γίνει μήνυση και θα γίνει.
    Θα μιλήσω και με ΕΕΤΤ και με προϊστάμενο βάρδιας Cosmote και θα δω τις επόμενες κινήσεις, ίσως και μια αγωγή αποζημίωσης.
    Προσοχή, στην δίωξη μου είπαν ότι οποιαδήποτε επικοινωνία με δαύτους μπορεί να θεωρηθεί επιβεβαίωση χρήσης, αυτό που έλεγα στην Cosmote να μην στείλω STOP καθώς με αυτόν τον τρόπο είναι σαν να επιβεβαιώνω ότι κάποια στιγμή έκανα εγγραφή. Θέλει προσοχή.
    Νεώτερα σε λίγο.
    Είμαι τόσο εκνευρισμένος...
    Λογικό φίλε μου. Σκισε τους το κώλο. Πραγματικά σε θαυμάζω
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  15. #60
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Η μήνυση θέλει 100 ευρώ εκτός αν το άλλαξαν

Σελ. 4 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 234569 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εφαρμογη μαζικης αποστολης μηνυματων
    Από kourkos στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-14, 08:11
  2. Κεραια για ληψη wifi απο γειτονα.
    Από nikosa2009 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-14, 00:05
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-14, 16:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας