Σελ. 11 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 200
  1. #151
    Εγγραφή
    28-11-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    686
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    39321/3993
    ISP
    HCN
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TWG870
    Καλό θα ήταν να ανεβάσει κάποιος που έχει χρόνο μια φόρμα, ώστε όλοι εύκολα να κάνουν την καταγγελία, πολλοί (και εγώ ανάμεσα τους) δεν έχουν χρόνο ούτε και όρεξη μετά από 8 ώρες μπροστά σε υπολογιστή στη δουλειά να ασχοληθούν με απατεώνες.

  2. #152
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alfagamma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό θα ήταν να ανεβάσει κάποιος που έχει χρόνο μια φόρμα, ώστε όλοι εύκολα να κάνουν την καταγγελία, πολλοί (και εγώ ανάμεσα τους) δεν έχουν χρόνο ούτε και όρεξη μετά από 8 ώρες μπροστά σε υπολογιστή στη δουλειά να ασχοληθούν με απατεώνες.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...45#post6435145

  3. #153
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Πάντως απο το 2015 που δημιούργησα το συγκεκριμένο θέμα , προσωπικά εμένα αφού έκανα καταγγελία ( μου επιστρέψαν και το ποσό) , απευθείας έγινε φραγή σε 5ψήφια δέν έχω οποιαδήποτε ενόχληση.
    Πάντως ακούω αρκετούς τακτικά να χρεώνονται και να μήν το παίρνουν είδηση στίς αρχές.
    Συνένοχοι είναι και 3 παρόχοι αφού όλοι μαζί είναι στο παιχνίδι. Δέν τιμωρούνται , τότε καλά κανούν .
    Πόσα πρόστιμα έχουν φάει απο το 2010 ;
    PC
    CPU; Amd Ryzen 5 2400G CPU Cooling HYPER H411R , GPU : Onboard Vega 11 2Gb , PSU : CoolerMaster MasterWatt 450W , RAM:HyperX Predator 3000 MHz 2x4Gb , SSD : Intel 535 120 Gb +HDD WD Blue 1TB ,

  4. #154
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meletis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως απο το 2015 που δημιούργησα το συγκεκριμένο θέμα , προσωπικά εμένα αφού έκανα καταγγελία ( μου επιστρέψαν και το ποσό) , απευθείας έγινε φραγή σε 5ψήφια δέν έχω οποιαδήποτε ενόχληση.
    Πάντως ακούω αρκετούς τακτικά να χρεώνονται και να μήν το παίρνουν είδηση στίς αρχές.
    Συνένοχοι είναι και 3 παρόχοι αφού όλοι μαζί είναι στο παιχνίδι. Δέν τιμωρούνται , τότε καλά κανούν .
    Πόσα πρόστιμα έχουν φάει απο το 2010 ;
    Οι πάροχοι; Δε νομίζω να έχουν φάει πρόστιμο για τέτοιου είδους πρακτικές (με ότι βαρύτητα μπορεί να έχει η λέξη νομίζω, δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου κάτι σχετικό).
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  5. #155
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    (dB) / 11,5(dB)
    Και εγώ θύμα της Veoo...Ευχαριστώ τα παιδιά του forum από τα οποία "έκλεψα" κάποια μέρη από τις καταγγελίες τους. Παρακάτω η δική μου:

    Η παρούσα καταγγελία κοινοποιείται σε Veoo, Cosmote, ΕΕΤΤ και στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος..

    Αγαπητοί κύριοι/κυρίες,

    Θα ήθελα να καταγγείλω την εταιρεία Veoo για ενεργοποίηση υπηρεσίας υψηλής χρέωσης στο τηλέφωνό μου ****** ακούσια, δίχως να προηγηθεί ουδεμία ενέργεια από μέρους μου και συνεπώς δίχως την έγκρισή μου.

    Αναλυτικά:
    • Στις (8/6/2019/ 14:41) έλαβα μήνυμα SMS από το 54970 για ενεργοποίηση υπηρεσίας στο οποίο ουδέποτε απάντησα, ούτε πρόσεξα εγκαίρως
    • Στις ( 8/6/2019/ 14:42 ) έλαβα μήνυμα ότι ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία, χωρίς να έχω προβεί σε κάποια ενέργεια.
    • Στις ( 10/6/2019/ 14:40 ) έλαβα 3 μηνύματα, και τα 3 με χρέωση για κάποιο παιχνίδι/ερωτηματολόγιο τα οποία και δεν είχα αντιληφθεί έως και σήμερα.

    Η συνολική χρέωση εκτιμώ αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι περί τα 6 ευρώ ίσως παραπάνω.

    Το ότι τα μηνύματα στάλθηκαν περίπου την ίδια ώρα αν και σε διαφορετικές μέρες υποδηλώνει μια αυτοματοποιήση της συγκεκριμένης διαδικασίας που η εταιρία εκτελεί στις ~14:40. Πιστεύω πως στην περίπτωση μου έπεσα θύμα απάτης που η συγκεκριμένη αλλά και άλλες εταιρίες εκτελούν συστηματικά παρά τα διάφορα πρόστιμα που έχουν επιβληθεί κατά καιρούς από την ΕΕΤΤ σε ανάλογες περιπτώσεις.


    Με δεδομένο ότι:
    • Ποτέ δεν έκανα καμία ενέργεια opt-in δίνοντας τον τηλεφωνικό μου αριθμό σε ιστοσελίδα της Veoo.
    • Ποτέ δεν έδωσα σε άλλο ιστοχώρο το κινητό μου, στον οποίο να αναφέρονταν στους όρους ότι θα υπάρξει δημοσιοποίησή του και σε τρίτους.
    • Δεν ενεργοποίησα ποτέ κανέναν κωδικό που έλαβα μέσω SMS.

    Συμπεραίνω ότι η ενεργοποίηση της συγκεκριμένης υπηρεσίας έγινε εν αγνοία μου και χωρίς την έγκρισή μου.


    Σας παραθέτω μέρους του ΦΕΚ 1651/Β/15-10-2010, όπου αναφέρονται ρητά τα παρακάτω και αφορούν την Cosmote.

    5. Ο Πάροχος Δικτύου, στην περίπτωση που μετά από καταγγελία καταναλωτή ή κατόπιν δικής του έρευνας διαπιστώσει ότι οι δευτερογενώς από αυτόν εκχωρηθέντες αριθμοί στον Πάροχο ΥΠΠ δεν χρησιμοποιούνται σύμφωνα με τα οριζόμενα στην κείμενη νομοθεσία για τους εν λόγω αριθμούς, τότε διακόπτει την παροχή των ΥΠΠ. Στην περίπτωση αυτή, σε συνεννόηση με τον Πάροχο Δικτύου Εκκίνησης Κλήσης, προβαίνουν στην μη χρέωση των σχετικών κλήσεων των καταναλωτών ή/και στην επιστροφή των καταγγελθέντων για αυτές τις κλήσεις ποσών.
    6. Σε περίπτωση μαζικών καταγγελιών καταναλωτών για μη νόμιμη παροχή συγκεκριμένων ΥΠΠ, ο Πάροχος Δικτύου Εκκίνησης Κλήσης υποχρεούται να διακόψει την παροχή πρόσβασης στις συγκεκριμένες ΥΠΠ και να ενημερώσει σχετικά την ΕΕΤΤ.

    Πραγματοποιώ την συγκεκριμένη καταγγελία:

    για να παρθούν αποτρεπτικά μέτρα ώστε να περιοριστούν ανάλογες περιπτώσεις στο μέλλον από αυτήν ή άλλη παρόμοια εταιρία.
    να τιμωρηθεί η συγκεκριμένη εταιρία που εφαρμόζει αντιδεοντολογικές πρακτικές ώστε να κερδίσει παρανόμως χρήματα.


    Παρακαλώ να μου γνωστοποιηθούν από την εταιρία Veoo τα προσωπικά μου στοιχεία που έχει στην κατοχή της και τα στοιχεία της υποτιθέμενης εγγραφής μου(IP, browser, κτλπ) . Επίσης ζητώ την διαγραφή των προσωπικών μου δεδομένων από τα αρχεία της Veoo εξολοκλήρου σύμφωνα με τον κανονισμό την Ευρωπαϊκής Ένωσης ΕΕ 2016/679, την στιγμή που δεν έχω δώσει καμία συγκατάθεση.

    Έχω προχωρήσει σε τηλεφωνική επικοινωνία με την Cosmote η οποία έχει προωθήσει το αίτημά μου για επιστροφή των χρημάτων που παρακρατήθηκαν παρανόμως από την εταιρία Veoo. Παρακαλώ για τις άμεσες ενέργειές σας έτσι ώστε να επιστραφεί το πλήρες ποσό που χρεώθηκε από την εταιρία Veoo, εν αγνοία μου και χωρίς την έγκρισή μου.


    Τέλος, θα ήθελα να εκφράσω την έντονη δυσαρέσκειά μου προς την ΕΕΤΤ σαν αρμόδια αρχή ελέγχου τέτοιων υπηρεσιών γιατί δεν λαμβάνει τα κατάλληλα μέτρα για να προστατέψει τους καταναλωτές όπως και τον πάροχο κινητής τηλεφωνίας Cosmote, η οποία ουδέποτε με ενημέρωσε, ούτε με προστάτεψε από την ενεργοποίηση της συγκεκριμένης υπηρεσίας, και η οποία έχει κάποια επαγγελματική σχέση συνεργασίας με την εν λόγω εταιρία (Veoo).



    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.
    όνομα/επίθετο

  6. #156
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    LINKSYS Wireless-G ADSL H
    SNR / Attn
    6(dB) / 26(dB)
    Σήμερα έλαβα τα παρακάτω μηνύματα.

    Πήρα την COSMOTE και κάναμε άμεσα φραγή στα εισερχόμενα/εξερχόμενα 5ψήφια.
    Αν έχω χρεωθεί θα φανεί όταν βγει ο επόμενος λογαριασμός. Με συμβούλεψαν αν δω κάποια περίεργη χρέωση να τους ξανά καλέσω.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20190705-164038_Signal.png 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  187,5 KB 
ID: 204991

  7. #157
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Όσοι μπορείτε, κάντε καταγγελία στην ΕΕΤΤ (αν είναι στα Αγγλικά, επιλέξτε "Ελληνικά" και ΟΚ πάνω-πάνω στη σελίδα), όσο μικρό κι αν είναι το ποσό που σας χρέωσαν. Ή ακόμη κι αν έγινε εγγραφή σε συνδρομητική υπηρεσία χωρίς εσείς να βάλετε ποτέ το PIN επιβεβαίωσης, κάντε καταγγελία ακόμη κι αν δεν χρεωθήκατε (π.χ. γιατί δεν είχατε υπόλοιπο στο καρτοκινητό ή προλάβατε να βάλετε φραγή). Αυτοί ποντάρουν στο ότι πολλοί δεν θα κάτσουν να κάνουν καταγγελία για τόσο μικρό ποσό. Προσοχή, καταγγέλλετε την εταιρεία που στέλνει τα SMS, όχι τον πάροχο κινητής.

    H Τelebox ανήκει στην εταιρεία NETSMART (CYPRUS) LTD, δείτε και το μήνυμα του yiapap εδώ
    Μια άλλη εταιρεία είναι η Dimoco (54578). Τα στοιχεία της είναι εδώ.

    Σε παρόμοιες περιπτώσεις που πήγαν στα δικαστήρια, οι εταιρείες τους έκαναν τζίρους εκατομμυρίων ευρώ ετησίως, αλλά επώνυμες καταγγελίες υπήρχαν μόνο γύρω στις 200. Έτσι οι κατηγορούμενοι υποστήριζαν ότι όλοι οι άλλοι (που δεν έκαναν καταγγελία) είχαν γραφτεί με τη θέλησή τους και δεν είχαν κανένα παράπονο. Αυτό έχει ιδιαίτερη σημασία γιατί πρέπει να κρίνει το δικαστήριο ότι η ζημιά που προκάλεσαν (και το όφελος που αποκόμισαν) από την απάτη ήταν άνω των 30,000 ευρώ, ώστε να θεωρηθεί κακούργημα. Αν είναι κάτω των 30,000, θεωρείται πλημμέλημα και παραγράφεται στην πενταετία. Εκεί ποντάρουν. Στις λίγες καταγγελίες.

  8. #158
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.896
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    i5-12600K + Arctic Freezer 34 Duo || MSI Pro Z690-A DDR4 || G.Skill Ripjaws V 2x16GB 3600MHz || Gigabyte GeForce RTX 3060 12GB GDDR6 Gaming OC || Samsung 970 Evo Plus 500GB || Dell S2721DGFA IPS HDR Gaming Monitor 27" QHD || Logitech G502 Proteus

  9. #159
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.338
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Και στο my Vodafone app, ρυθμίσεις, Διαχείριση 5ψήφιων SMS τρίτων εταιριών

  10. #160
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Πολλά παράπονα στο https://www.newsit.gr/egklhma/apates...oseis/2840599/

  11. #161
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Έτυχε και ήμουν παρόν σπίτι.
    Πλέον παίρνουν τηλέφωνο και στα σταθερα και λένε οτι κάποιο μέλος της οικογένειας είχε τροχαίο.
    Φυσικά και η φωνή ήταν πειραγμένη και φάνηκε.
    Πήραν τηλέφωνο μέσα στήν εβδομάδα και το σήκωσε η μητέρα μου.
    PC
    CPU; Amd Ryzen 5 2400G CPU Cooling HYPER H411R , GPU : Onboard Vega 11 2Gb , PSU : CoolerMaster MasterWatt 450W , RAM:HyperX Predator 3000 MHz 2x4Gb , SSD : Intel 535 120 Gb +HDD WD Blue 1TB ,

  12. #162
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.270
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meletis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτυχε και ήμουν παρόν σπίτι.
    Πλέον παίρνουν τηλέφωνο και στα σταθερα και λένε οτι κάποιο μέλος της οικογένειας είχε τροχαίο.
    Φυσικά και η φωνή ήταν πειραγμένη και φάνηκε.
    Πήραν τηλέφωνο μέσα στήν εβδομάδα και το σήκωσε η μητέρα μου.
    λες να τηλεφωνούν από πενταψήφια με απόκρυψη;

  13. #163
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    λες να τηλεφωνούν από πενταψήφια με απόκρυψη;
    Στήν αναγνώριση φαινόταν νούμερο Αγγλίας.
    Ίσως να είναι και εικονικοί τηλεφωνικοί αριθμοί.
    PC
    CPU; Amd Ryzen 5 2400G CPU Cooling HYPER H411R , GPU : Onboard Vega 11 2Gb , PSU : CoolerMaster MasterWatt 450W , RAM:HyperX Predator 3000 MHz 2x4Gb , SSD : Intel 535 120 Gb +HDD WD Blue 1TB ,

  14. #164
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meletis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτυχε και ήμουν παρόν σπίτι. Πλέον παίρνουν τηλέφωνο και στα σταθερα και λένε οτι κάποιο μέλος της οικογένειας είχε τροχαίο. Φυσικά και η φωνή ήταν πειραγμένη και φάνηκε. Πήραν τηλέφωνο μέσα στήν εβδομάδα και το σήκωσε η μητέρα μου.
    Αν και offopic, προτείνω σε τέτοιες περιπτωσεις να ειδοποιείται άμεσα η Αστυνομία.

  15. #165
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    ο κατηφορος για τον cosmote συνεχίζετε ....
    Πληρώνετε απ το 54970 για την υπηρεσια και μολις εμεις χρεωθούμε απ τα μυνηματα αυτοματης χρεωσης παραληπτη μας στελενει sms οτι μας χρεωσε τρίτος και πως να κανουμε φραγη. Ωραιοι τυποι... και αυτοι πληρώνονται και το 54970
    Εγραψα και στη σελιδα τους στο facebook και το εσβησαν σε ενα λεπτο. Σιγα μη δεν λογοκρινόταν

Σελ. 11 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εφαρμογη μαζικης αποστολης μηνυματων
    Από kourkos στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-14, 08:11
  2. Κεραια για ληψη wifi απο γειτονα.
    Από nikosa2009 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-14, 00:05
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-14, 16:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας