Σελ. 8 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 367891013 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 200
  1. #106
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.593
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsapi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.

    Είχα ακριβώς το ίδιο θέμα.

    5/12 έλαβα μία μπαταριά μυνημάτων από μία τέτοια υπηρεσία (η Telebox ήταν τελικά). Φυσικά και δεν έστειλα ούτε STOP ούτε τίποτα - βλακωδώς όμως έσβησα τα μυνήματα κατευθείαν. Καναδυό ώρες αργότερα έλαβα μύνημα από τη vodafone για αυξημένη κίνηση στο λογαριασμό μου. Πήρα επιτόπου την εξυπηρέτηση πελατών, όπου πέραν της φραγής που ενεργοποίησα, διαμαρτυρήθηκα έντοντα (κόσμια, αλλά έντονα). Εκνευρίστηκα ιδιαίτερα, γιατί από την εξυπηρέτηση πελατών μού έλεγαν ότι δεν είναι δυνατόν να λάβω τέτοια μυνήματα χωρίς να τα έχω ζητήσει και άλλα τέτοια.

    Εν πάσει περιπτώσει, σήμερα ήρθε ο λογαριασμός. Χρεώθηκα 3 μυνήματα από την telebox (συνολικά 5 ευρώ). Έχοντας ενδιάμεσα γκουγκλίσει το όλο θέμα, ξέροντας με βεβαιότητα ότι και αρκετοί άλλοι είχαν το ίδιο θέμα και ξέροντας ότι υπάρχει η λύση της καταγγελίας στην εεττ, ξαναπήρα επιτόπου τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών της vodafone. Την υπάλληλο την πήρα ζβάρνα κανονικότατα (εννοείται πάντα κόσμια). Αποτέλεσμα: θα μου πιστώσουν τα 5 ευρώ στον επόμενο λογαριασμό.

    Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να κάνω και καταγγελία στην εεττ - με την έννοια να μην αφήσω την απατεωνία να "περάσει" έτσι. Είναι εξοργιστικά απαράδεκτο αυτό που συμβαίνει - και συνυπεύθυνη είναι και η vodafone.
    Εννοείται πως θα κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ.
    Ο πάροχός σου συνεργάζεται με τις εταιρείες των απατεώνων και έχει κέρδη από αυτές.Είναι απόλυτα συνυπεύθυνος

  2. #107
    Εγγραφή
    17-08-2004
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    359
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    .
    Κάνε καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Και κράτα την αλληλογραφία, τον αριθμό καταγγελίας, και ότι άλλα στοιχεία προκύψουν. Ετοιμάζεται ομαδική κίνηση εντός του 2018 και χρειαζόμαστε όσους περισσότερους μπορούμε.

    Η Vodafone συνεργάζεται με απατεώνες, και δεν φαίνεται να την ενοχλεί. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, χρεώνονται άλλοι συμπολίτες μας από τις παράνομες αυτές υπηρεσίες, χωρίς να το γνωρίζουν, ή να ξέρουν πως να το αντιμετωπίσουν. Μην αφήσεις την επιστροφή των δικών σου χρημάτων, να επιτρέψει στη Vodafone Ελλάς και την Telebox να τα παίρνει (=κλέβει) από άλλους συμπολίτες μας. Συμβαίνει εδώ και χρόνια. Καιρός για μια αλλαγή. Λίγη υπομονή....

  3. #108
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Σας ενημερώνω για να το έχετε κι εσείς υπόψη σας.

    Σήμερα στις 19:24, έρχονται καπάκια τα εξής δύο SMS

    19:24 - 54666 - ΔΩPEAN SMS: BAΛE TO PIN 77231 ΣTO WEBPAGE KAI EΠIBEBAIΩΣE TH ΣYNΔPOMH LOTTYCLUB. 24.80EYPΩ/MHNA. TELEBOX 2155002935
    19:25 - 54666 - LOTTYCLUB ΣYNΔPOMH: 24.80EYPΩ/MHNA,TELEBOX BΘ:2155002935.ΔIAΓPAΦH:ΣTEIΛE STOP LOTTYCLUB ΣTO 54422

    ΠΡΟΦΑΝΩΣ χωρίς να στείλω ΤΙΠΟΤΑ και ΠΟΥΘΕΝΑ, 40'' αργότερα μου έρχονται 2 ΧΡΕΩΣΙΜΑ sms (και να ήθελα, δεν προλάβαινα να στείλω)


    19:25 -54422 - TA ΠAIXNIΔIA ΣAΣ HTTP://WAPIMO.COM/?P=TOKENS;U=3069XX...W198;AFF=FREEK
    19:25 -54422 - TA ΠAIXNIΔIA ΣAΣ HTTP://WAPIMO.COM/?P=TOKENS;U=3069XX...W198;AFF=FREEK

    ΚΑΠΑΚΙΑ, έρχεται από vodafone


    ΣAΣ ENHMEPΩNOYME OTI ME BAΣH TIΣ XPEΩΣEIΣ TOY ΛOΓAPIAΣMOY ΣAΣ,ENΔEXETAI NA EXETE EΓΓPAΦEI ΣE XPEΩΣIMH YΠHPEΣIA SMS MEΣΩ TPITΩN ETAIPIΩN. EAN ΔEN EΠIΘYMEITE NA THN ΔIATHPHΣETE,ΣTEIΛTE STOP ΣTOYΣ ΠENTAΨHΦIOYΣ APIΘMOYΣ AΠO TOYΣ OΠOIOYΣ ΛAMBANETE TA SMS. ΓIA ΠΛHPOΦOPIEΣ http://bit.ly/1emgaPa



    Παίρνω τηλέφωνο στο 13830 και μου λένε οτι τα 2 τελευταία τα έχω χρεωθεί και οτι δεν μπορεί να γίνει τίποτα γι'αυτά αλλά να πάρω τηλέφωνο στο 2155002934 (στο sms ήταν "5") για να το διευθετήσω.
    Σημειωτέον οτι το κέντρο τους είναι ανοιχτό 9 με 18:00....


    Προφανώς και ενεργοποίησα τη φραγή χρεώσιμων 5ψήφιων....


    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  4. #109
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.593
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Ρίξε και μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ,μην το αφήνεις έτσι

  5. #110
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Λεπόν.

    Σήμερα πήρα τηλέφωνο σε αυτό που μου έδωσε η vodafone. (215 5002934)
    Mια ευγενέστατη και ψύχραιμη κυρία με ενημέρωσε οτι το τηλέφωνο αυτό ανήκει στην Τelebox η οποία παρέχει υπηρεσίες εξυπηρέτησης πελατών στην LOTTYCLUB, από την οποία και προέρχονται τα χρεώσημα sms.

    Ενημέρωσα για το τι ακριβώς έγινε, και -όπως είχε κάνει και ο Κος Προϊστάμενος εδώ, τους ζήτησα τα στοιχεία της συσκευής και την ip από την οποία έγινε ενεργοποίηση (ΕΑΝ ΕΓΙΝΕ) τέτοιων υπηρεσιών, ώστε να καταθέσω μήνυση.

    Η κυρία μου είπε οτι θα μεταβιβάσει το αίτημά μου στην LOTTYCLUB και θα επικοινωνήσει εντός της ημέρας....................................................................

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  6. #111
    Εγγραφή
    08-10-2015
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    TP-Link W8960N V7
    SNR / Attn
    6(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πριν λίγο και εγώ δέχτηκα sms απο τον συγκεκριμένο αριθμό οτι το πιν για την εγγραφή ειναι το ταδε κλπ κλπ.
    εντος του επόμενου λεπτού δέχτηκα sms απο το 54970 οτι έγινε επιτυχώς η εγγραφή μου στην υπηρεσία chancestowinprizes. με χρεωση 2.08€/sms 3sms/εβδομαδα τηλ 2117800019 VEOO.

    Στο ενδιάμεσο στέλνω στο online support του CU, μέσα απο την σελίδα τους στο νετ οτι επιθυμώ την φραγή 5ψηφιων και οτι θα ηθελα επιστροφή των χρημάτων που θα χρεωθώ μέχρι την εφαρμογή της φραγής διαφορετικά να μου αποστείλουν αναλυτικό με το πότε εγγράφηκα στην υπηρεσία αυτή.

    Να μην τα πολυλογώ η φραγή έγινε επιτόπου και αναμένω να δω τι παίζει.
    Στο καπάκι έστειλα και στην cosmote (dual sim γαρ) για την αντίστοιχη φραγή 5ψηφιων όχι ότι μου έχει τύχει απο αυτήν κάτι αλλά να προσέχουμε.

    Ευτυχώς απο ΔΕΝ μου έφαγαν ούτε 0.01€ στο voda (λογικά πρόλαβα με την φραγή)
    Rig: Corsair Carbide 250D / Intel Core I7 4790K @ 4.4 + Hydro H100i V2 / Asus Z87i-PRO / Corsair Vengeance Pro 16GB 1600MHz / ASUS GTX 760 2GB DCUII OC / XFX Pro 550W / Samsung 850 Evo 250GB / WD Caviar Black 1003FZEX / Windows 10 Pro X64 GR / LG 22MP68VQ-P / SideWinder X6+Roccat Savu / Logitech G231 Prodigy / Logitech F510

    Dell Q15R N5110-8173 + Intel 330 180GB// Mi A2 Lite 4/64

  7. #112
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Ενημερώνω και εγω . Στο φοιτητικό της Vodafone έλαβα μήνυμα 54122 για συνομιλία.
    Τηλεφώνησα στην Vodafone έκανα φραγή στα 5ψηφια και εγγραφή στο μητρώο 11 .
    Στήν σύνδεση απο το 2015 που είχα κάνει την καταγγελία και το έγραψα και εδω δεν έχω πρόβλημα

  8. #113
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Τα καθέκαστα:

    Επικοινώνησαν μαζί μου χθες (από telebox) και μου έστειλαν SMS (όχι δε το χρεώθηκα ) που μου είπαν να στείλω τράπεζα, iban, δικαιούχο και τον αριθμό τηλεφώνου που έγινε η χρέωση για επιστροφή.

    Τα έστειλα σήμερα και αναμένω...

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  9. #114
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Καλησπέρα,

    Παρακολουθώ το θέμα σαν επισκέπτης εδώ και καιρό, αλλά σήμερα γράφτηκα με σκοπό να σας παραθέσω την καταγγελία που έκανα όταν έγινε κάτι παρόμοιο σε μένα, μήπως και φανεί χρήσιμη και σε κάποιον άλλο.

    Spoiler:

    Η παρούσα καταγγελία κοινοποιείται σε Telebox, Wind, ΕΕΤΤ.

    Αγαπητοί κύριοι/κυρίες,

    Θα ήθελα να καταγγείλω την εταιρεία Telebox για ενεργοποίηση υπηρεσίας υψηλής χρέωσης στο τηλέφωνό μου (x) χωρίς την έγκρισή μου.

    Αναλυτικά:
    • Στις (ημερομηνία/ώρα) έλαβα μήνυμα SMS από το 54422 για ενεργοποίηση υπηρεσίας στο οποίο ουδέποτε απάντησα, φοβούμενος ότι οποιαδήποτε ενέργειά μου μπορεί να θεωρούνταν ως συναινετική προς ενεργοποίηση υπηρεσίας.
    • Στις (ημερομηνία/ώρα) έλαβα μήνυμα ότι ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία, χωρίς να έχω προβεί σε κάποια ενέργεια εκ μέρους μου.
    • Αμέσως μετά στις (ημερομηνία/ώρα) έλαβα μήνυμα για κάποιο παιχνίδι το οποίο και αγνόησα, όπως και όλα τα υπόλοιπα που ακολούθησαν τις επόμενες μέρες.

    Σήμερα (ημερομηνία) παρατήρησα στον λογαριασμό μου ότι υπήρχαν 12 μηνύματα από τον αριθμό 54422 μέσα στον (μήνα), με χρέωση 1,6807 το καθένα, τα οποία φυσικά προέρχονται από την παραπάνω υπηρεσία. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να υπάρχει μια χρέωση 20,17 ευρώ (συνολικό ποσό πληρωμής 28,01 ευρώ) αποκλειστικά λόγω των παραπάνω μηνυμάτων, την οποία φυσικά και δεν αποδέχομαι.

    Με δεδομένο ότι:
    • Ποτέ δεν έκανα καμία ενέργεια opt-in δίνοντας τον τηλεφωνικό μου αριθμό σε ιστοσελίδα της Telebox ή της Wind.
    • Ποτέ δεν έδωσα σε άλλο ιστοχώρο το κινητό μου, στον οποίο να αναφέρονταν στους όρους ότι θα υπάρξει δημοσιοποίησή του και σε τρίτους (αν ήταν στους όρους, δε θα προχωρούσα).
    • Δεν ενεργοποίησα ποτέ κανέναν κωδικό που έλαβα μέσω SMS και επομένως δεν υπάρχει πιθανότητα κάποιος να ενεργοποίησε «εκ παραδρομής» το τηλέφωνό μου (εκτός αν ο κωδικός "διέρρευσε" είτε από την Telebox είτε από την Wind).
    • Ολόκληρη την ημέρα (ημερομηνία) όλες οι κινητές και σταθερές μου συσκευές με πρόσβαση στο διαδίκτυο ή σε δίκτυο κινητής ήταν είτε στον έλεγχό μου, είτε κλειδωμένες, είτε κλειστές.
    θεωρώ ότι η όποια ενεργοποίηση της συγκεκριμένης υπηρεσίας έγινε εν αγνοία μου και χωρίς την έγκρισή μου.

    Σε περίπτωση που η εταιρεία Telebox ή η Wind ισχυριστεί ότι όντως εγώ ενεργοποίησα την υπηρεσία, ζητώ τα εξής στοιχεία:
    • Διεύθυνση IP (ή/και IMEI τηλεφώνου) από την οποία έγιναν τα αιτήματα ενεργοποίησης και οι ακριβείς χρόνοι των αιτημάτων
    • Όλες τις δυνατές πληροφορίες της σύνδεσης (Είδος συσκευής, λειτουργικό σύστημα, USER-AGENT/browser, κτλ.)

    Σε περίπτωση που τα παραπάνω στοιχεία που αφορούν την ενεργοποίηση δεν είναι δικά μου, τότε η εταιρεία οφείλει να μου τα κοινοποιήσει ώστε να καταθέσω μήνυση για να ακολουθήσει άρση απορρήτου με σκοπό την ταυτοποίηση του τρίτου προσώπου. Αν όντως υπάρχει τέτοιο τρίτο πρόσωπο το οποίο ενεργοποίησε την υπηρεσία, αυτό συνεπάγεται ότι έχει παρανόμως γνώση προσωπικών μου δεδομένων και τουλάχιστον λαμβάνει και στέλνει SMS για λογαριασμό μου.


    Παρακαλώ για τις άμεσες ενέργειές σας έτσι ώστε:
    • να γίνει άμεση αποχρέωση του λογαριασμού μου από τις παράνομες χρεώσεις της εταιρείας Telebox
    • να απενεργοποιηθεί οποιαδήποτε υφιστάμενη επικοινωνία της εταιρείας Telebox με το κινητό μου και να απαγορευτεί οποιαδήποτε μελλοντική
    • η εταιρεία Telebox να σταματήσει τη δράση της στην Ελληνική επικράτεια, εφόσον τα πρόστιμα δεν φαίνεται να την συνετούν

    Τέλος, θα ήθελα να εκφράσω την έντονη δυσαρέσκειά μου προς την ΕΕΤΤ σαν αρμόδια ελέγχου τέτοιων υπηρεσιών αφού δεν λαμβάνει τα κατάλληλα μέτρα για να προστατέψει τους καταναλωτές (οι ανακοινώσεις και τα πρόστιμα δυστυχώς δεν φέρνουν αποτελέσματα, βλ. http://www.eett.gr/opencms/export/si...9-070_2010.pdf και http://www.eett.gr/opencms/export/si...15-10-2010.pdf), όπως και τον πάροχο κινητής τηλεφωνίας Wind, η οποία ουδέποτε με ενημέρωσε, ούτε με προστάτεψε από την ενεργοποίηση της συγκεκριμένης υπηρεσίας.

    Μια αναζήτηση στο internet για παρόμοιες περιπτώσεις (https://www.google.gr/search?q=teleb...te:.gr+telebox ή https://www.google.gr/search?q=telebox#q=site:.gr+54422) θα επιστρέψει δεκάδες αποτελέσματα από αρκετά χρόνια πριν, που δείχνει ξεκάθαρα ότι όλο αυτό το "σύστημα" είναι εις γνώση ΕΕΤΤ και παρόχων κινητής, οι οποίοι κάνουν τα στραβά μάτια μπροστά στα άμεσα και έμμεσα κέρδη που έχουν από αυτές τις εταιρείες.

    Άλλωστε στο ΦΕΚ 1651/Β/15-10-2010, αναφέρονται ρητά τα παρακάτω, τα οποία σύμφωνα με το παραπάνω ιστορικό κατεγγελιών ποτέ δεν τηρήθηκαν από την Wind:
    5. Ο Πάροχος Δικτύου, στην περίπτωση που μετά από καταγγελία καταναλωτή ή κατόπιν δικής του έρευνας διαπιστώσει ότι οι δευτερογενώς από αυτόν εκχωρηθέντες αριθμοί στον Πάροχο ΥΠΠ δεν χρησιμοποιούνται σύμφωνα με τα οριζόμενα στην κείμενη νομοθεσία για τους εν λόγω αριθμούς, τότε διακόπτει την παροχή των ΥΠΠ. Στην περίπτωση αυτή, σε συνεννόηση με τον Πάροχο Δικτύου Εκκίνησης Κλήσης, προβαίνουν στην μη χρέωση των σχετικών κλήσεων των καταναλωτών ή/και στην επιστροφή των καταγγελθέντων για αυτές τις κλήσεις ποσών.
    6. Σε περίπτωση μαζικών καταγγελιών καταναλωτών για μη νόμιμη παροχή συγκεκριμένων ΥΠΠ, ο Πάροχος Δικτύου Εκκίνησης Κλήσης υποχρεούται να διακόψει την παροχή πρόσβασης στις συγκεκριμένες ΥΠΠ και να ενημερώσει σχετικά την ΕΕΤΤ.



    Σας ενημερώνω ότι σκοπεύω να δημοσιοποιήσω οποιαδήποτε απάντησή σας και κυρίως οποιαδήποτε απάντηση των εταιρειών Telebox και Wind, όπως επίσης και να απευθυνθώ σε ευρωπαικές επιτροπές και δικαστήρια, εφόσον δεν υπάρξει το ζητούμενο αποτέλεσμα.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.
    (Ονομα/Επώνυμο)


    - - - Updated - - -

    Εννοείται ότι δεν έκανα καμία άλλη ενέργεια, είτε προς Telebox είτε προς Wind.

    Οπότε μετά από λίγες μέρες αυτή ήταν η συνέχεια:

    Spoiler:

    Η παρούσα καταγγελία κοινοποιείται σε Telebox, Wind, ΕΕΤΤ.

    Αγαπητοί κύριοι/κυρίες,

    Σε συνέχεια της πρώτης (με Αρ. Πρωτ. (Χ) και ημερομηνία (ημερομηνία), Αριθμός (Χ)) καταγγελίας μου, θα ήθελα να προβώ σε δεύτερη καταγγελία προς την εταιρεία Telebox για:
    • συνέχιση της υπηρεσίας υψηλής χρέωσης στο τηλέφωνό μου (τηλέφωνο) χωρίς την έγκρισή μου
    • ψευδή δήλωσή της ότι εγγράφηκα σε υπηρεσία της, χωρίς να αναφέρονται αποδείξεις

    Αναλυτικά η απάντηση της Telebox (την οποία έλαβα την (ημερομηνία)) στην πρώτη καταγγελία μου αναφέρει τα παρακάτω:
    κάτοχος του κινητού (τηλέφωνο) εγγράφηκε στην υπηρεσία του συνεργάτη μας (υπηρεσία TELEBOX) στις (ημερομηνία) και ώρα (ώρα) μέσω ιστοσελίδας: (βλ. συνημμένο έγγραφο ιστοσελίδας). Οι όροι χρήσης της ιστοσελίδας καθώς και τα μηνύματα επιβεβαίωσης εγγραφής, τον ενημερώνουν για τη φύση και τις χρεώσεις της υπηρεσίας. Η υπηρεσία προσφέρει περιεχόμενο για κινητά, και παρέχεται από συνεργάτη μας του εξωτερικού.
    Ο κάτοχος του κινητού (τηλέφωνο) αιτήθηκε εγγραφής στην υπηρεσία εισάγοντας τον αριθμό κινητού του στην ιστοσελίδα όταν του ζητήθηκε. Η επιβεβαίωση της επιθυμίας του για εγγραφή πραγματοποιήθηκε όταν εισήγαγε στην ιστοσελίδα τον μοναδικό αριθμό επιβεβαίωσης (PIN) που απεστάλη σε αυτόν, μέσω ενός SMS χωρίς χρέωση το οποίο περιλάμβανε επίσης τη φύση και το κόστος της υπηρεσίας.
    "

    Όπως είχα αναφέρει και στην αρχική μου καταγγελία, σε περίπτωση που η εταιρεία Telebox ή η εταιρεία Wind ισχυριστεί ότι όντως εγώ ενεργοποίησα την υπηρεσία, ζητώ τα εξής στοιχεία:
    • Διεύθυνση IP (ή/και IMEI τηλεφώνου) από την οποία έγιναν τα αιτήματα ενεργοποίησης και οι ακριβείς χρόνοι των αιτημάτων
    • Όλες τις δυνατές πληροφορίες της σύνδεσης (Είδος συσκευής, λειτουργικό σύστημα, USER-AGENT/browser, κτλ.)

    Σε περίπτωση που τα παραπάνω στοιχεία που αφορούν την ενεργοποίηση δεν είναι δικά μου, τότε η εταιρεία οφείλει να μου τα κοινοποιήσει ώστε να καταθέσω μήνυση για να ακολουθήσει άρση απορρήτου με σκοπό την ταυτοποίηση του τρίτου προσώπου. Αν όντως υπάρχει τέτοιο τρίτο πρόσωπο το οποίο ενεργοποίησε την υπηρεσία, αυτό συνεπάγεται ότι έχει παρανόμως γνώση προσωπικών μου δεδομένων και τουλάχιστον λαμβάνει και στέλνει SMS για λογαριασμό μου.

    Αντί αυτού, στην απάντηση της Telebox παρέχεται απλά το παρακάτω screenshot από κάποια ιστοσελίδα η οποία μου είναι άγνωστη και φυσικά δεν απαντάει στα παραπάνω ερωτήματά μου.

    (screenshot)

    Παράλληλα θα ήθελα να ενημερώσω ότι την (ημερομηνία) (τελευταία ημέρα σύμφωνα με την προθεσμία για απάντηση στην πρώτη μου καταγγελία) και ώρα (ώρα) δέχτηκα ένα τηλέφωνο από την κ. (ονοματεπώνυμο) (τηλέφωνο) η οποία ισχυρίστηκε ότι εργάζεται στην εταιρεία Telebox και ήθελε να με ενημερώσει ότι θα πρέπει να της κοινοποιήσω κάποιον τραπεζικό λογαριασμό μου έτσι ώστε να μου επιστραφούν τα χρήματα που αναφέρω στην καταγγελία μου.
    Όπως ενημέρωσα την κ. (ονοματεπώνυμο), εγώ δεν έχω καμία σχέση με την εταιρεία Telebox και δεν σκοπεύω να τους κοινοποιήσω κανέναν τραπεζικό λογαριασμό. Αν θέλουν να μου επιστρέψουν τα χρήματα θα πρέπει να απευθυνθούν στην εταιρεία κινητής τηλεφωνίας Wind, έτσι ώστε να γίνει από εκείνη η αποχρέωση του λογαριασμού κινητής τηλεφωνίας. Ακολούθως η κ. (ονοματεπώνυμο) με ενημέρωσε ότι θα το κανονίσουν όπως επιθυμώ.

    Την ίδια μέρα (ημερομηνία) εκδόθηκε νέος λογαριασμός από την Wind, στον οποίο υπάρχουν 6 νέα μηνύματα από τον αριθμό 54422 μέσα στον (μήνα), με χρέωση 1,6807 το καθένα, τα οποία φυσικά προέρχονται από την παραπάνω υπηρεσία. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να υπάρχει μια χρέωση 10,08 ευρώ (συνολικό ποσό πληρωμής 14,00 ευρώ) αποκλειστικά λόγω των παραπάνω μηνυμάτων, την οποία φυσικά και δεν αποδέχομαι. Στον ίδιο λογαριασμό συνεχίζει να υπάρχει η προηγούμενη παράνομη χρέωση των 28,01 ευρώ (νέο σύνολο 42,01 ευρώ), την οποία ομοίως δεν αποδέχομαι.

    Με δεδομένο ότι:
    • Ποτέ δεν έκανα καμία ενέργεια opt-in δίνοντας τον τηλεφωνικό μου αριθμό σε ιστοσελίδα της Telebox ή της Wind.
    • Ποτέ δεν έδωσα σε άλλο ιστοχώρο το κινητό μου, στον οποίο να αναφέρονταν στους όρους ότι θα υπάρξει δημοσιοποίησή του και σε τρίτους (αν ήταν στους όρους, δε θα προχωρούσα).
    • Δεν ενεργοποίησα ποτέ κανέναν κωδικό που έλαβα μέσω SMS και επομένως δεν υπάρχει πιθανότητα κάποιος να ενεργοποίησε «εκ παραδρομής» το τηλέφωνό μου (εκτός αν ο κωδικός "διέρρευσε" είτε από την Telebox είτε από την Wind).
    • Ολόκληρη την ημέρα (ημερομηνία) όλες οι κινητές και σταθερές μου συσκευές με πρόσβαση στο διαδίκτυο ή σε δίκτυο κινητής ήταν είτε στον έλεγχό μου, είτε κλειδωμένες, είτε κλειστές.
    • Η Telebox ισχυρίζεται χωρίς να έχει στοιχεία ότι εις γνώση μου ενεργοποίησα την υπηρεσία υψηλής χρέωσης
    θα ήθελα να καταγγείλω για δεύτερη φορά την εταιρεία Telebox.


    Παρακαλώ για τις άμεσες ενέργειές σας έτσι ώστε:
    • να γίνει άμεση αποχρέωση του λογαριασμού μου από τις παράνομες χρεώσεις της εταιρείας Telebox
    • η αποχρέωση να γίνει απευθείας στον λογαριασμό της Wind, αφού εγώ ουδεμία οικονομική ή άλλης φύσεως σχέση έχω με την Telebox, οπότε και δεν πρόκειται να τους κοινοποιήσω κάποιον τραπεζικό λογαριασμό μου
    • να απενεργοποιηθεί οποιαδήποτε υφιστάμενη επικοινωνία της εταιρείας Telebox με το κινητό μου και να απαγορευτεί οποιαδήποτε μελλοντική
    • οποιαδήποτε μελλοντική απάντηση από την εταιρεία Telebox (ή παρόμοιες εταιρείες) σε καταγγελίες συνδρομητών που περιλαμβάνει ισχυρισμούς ενεργοποίησης υπηρεσίας να συνοδεύεται από τα απαραίτητα αποδεικτικά αυτής
    • η εταιρεία Telebox να σταματήσει τη δράση της στην Ελληνική επικράτεια, εφόσον τα πρόστιμα δεν φαίνεται να την συνετούν

    Τέλος, θα ήθελα να εκφράσω την έντονη δυσαρέσκειά μου προς την ΕΕΤΤ σαν αρμόδια ελέγχου τέτοιων υπηρεσιών αφού δεν λαμβάνει τα κατάλληλα μέτρα για να προστατέψει τους καταναλωτές (οι ανακοινώσεις και τα πρόστιμα δυστυχώς δεν φέρνουν αποτελέσματα, βλ. http://www.eett.gr/opencms/export/si...9-070_2010.pdf και http://www.eett.gr/opencms/export/si...15-10-2010.pdf), όπως και τον πάροχο κινητής τηλεφωνίας Wind, η οποία ουδέποτε με ενημέρωσε, ούτε με προστάτεψε από την ενεργοποίηση της συγκεκριμένης υπηρεσίας.

    Μια αναζήτηση στο internet για παρόμοιες περιπτώσεις (https://www.google.gr/search?q=teleb...te:.gr+telebox ή https://www.google.gr/search?q=telebox#q=site:.gr+54422) θα επιστρέψει δεκάδες αποτελέσματα από αρκετά χρόνια πριν, που δείχνει ξεκάθαρα ότι όλο αυτό το "σύστημα" είναι εις γνώση ΕΕΤΤ και παρόχων κινητής, οι οποίοι κάνουν τα στραβά μάτια μπροστά στα άμεσα και έμμεσα κέρδη που έχουν από αυτές τις εταιρείες.

    Άλλωστε στο ΦΕΚ 1651/Β/15-10-2010, αναφέρονται ρητά τα παρακάτω, τα οποία σύμφωνα με το παραπάνω ιστορικό κατεγγελιών ποτέ δεν τηρήθηκαν από την Wind:
    5. Ο Πάροχος Δικτύου, στην περίπτωση που μετά από καταγγελία καταναλωτή ή κατόπιν δικής του έρευνας διαπιστώσει ότι οι δευτερογενώς από αυτόν εκχωρηθέντες αριθμοί στον Πάροχο ΥΠΠ δεν χρησιμοποιούνται σύμφωνα με τα οριζόμενα στην κείμενη νομοθεσία για τους εν λόγω αριθμούς, τότε διακόπτει την παροχή των ΥΠΠ. Στην περίπτωση αυτή, σε συνεννόηση με τον Πάροχο Δικτύου Εκκίνησης Κλήσης, προβαίνουν στην μη χρέωση των σχετικών κλήσεων των καταναλωτών ή/και στην επιστροφή των καταγγελθέντων για αυτές τις κλήσεις ποσών.
    6. Σε περίπτωση μαζικών καταγγελιών καταναλωτών για μη νόμιμη παροχή συγκεκριμένων ΥΠΠ, ο Πάροχος Δικτύου Εκκίνησης Κλήσης υποχρεούται να διακόψει την παροχή πρόσβασης στις συγκεκριμένες ΥΠΠ και να ενημερώσει σχετικά την ΕΕΤΤ.


    Επίσης, μέχρι να ολοκληρωθεί η αποχρέωση του λογαριασμού μου στην εταιρεία Wind, σε περίπτωση που υπάρξει είτε φραγή είτε διακοπή της υπηρεσίας μου κινητής τηλεφωνίας λόγω ληξιπρόθεσμων οφειλών προς την Wind, ενημερώνω προς θα προβώ σε καταγγελία και προς την Wind για αθέτηση των όρων παροχής υπηρεσίας.

    Σας ενημερώνω ότι σκοπεύω να δημοσιοποιήσω οποιαδήποτε απάντησή σας και κυρίως οποιαδήποτε απάντηση των εταιρειών Telebox και Wind, όπως επίσης και να απευθυνθώ σε ευρωπαικές επιτροπές και δικαστήρια, εφόσον δεν υπάρξει το ζητούμενο αποτέλεσμα.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.
    (Ονομα/Επώνυμο)



    Μετά από λίγο καιρό έγινε η αποχρέωση κανονικά και από τότε έχω ηρεμήσει.
    Βέβαια θέλω πολύ να ξαναγίνει κάτι παρόμοιο για να τους τα σύρω μία ακόμα φορά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spiderman : 11-08-18 στις 01:40.

  10. #115
    Εγγραφή
    08-10-2015
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    TP-Link W8960N V7
    SNR / Attn
    6(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meletis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενημερώνω και εγω . Στο φοιτητικό της Vodafone έλαβα μήνυμα 54122 για συνομιλία.
    Τηλεφώνησα στην Vodafone έκανα φραγή στα 5ψηφια και εγγραφή στο μητρώο 11 .
    Στήν σύνδεση απο το 2015 που είχα κάνει την καταγγελία και το έγραψα και εδω δεν έχω πρόβλημα
    και σε μένα σε βονταφον φοιτητικό έγινε η "ενεργοποιήση"
    Rig: Corsair Carbide 250D / Intel Core I7 4790K @ 4.4 + Hydro H100i V2 / Asus Z87i-PRO / Corsair Vengeance Pro 16GB 1600MHz / ASUS GTX 760 2GB DCUII OC / XFX Pro 550W / Samsung 850 Evo 250GB / WD Caviar Black 1003FZEX / Windows 10 Pro X64 GR / LG 22MP68VQ-P / SideWinder X6+Roccat Savu / Logitech G231 Prodigy / Logitech F510

    Dell Q15R N5110-8173 + Intel 330 180GB// Mi A2 Lite 4/64

  11. #116
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiderman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Παρακολουθώ το θέμα σαν επισκέπτης εδώ και καιρό, αλλά σήμερα γράφτηκα με σκοπό να σας παραθέσω την καταγγελία που έκανα όταν έγινε κάτι παρόμοιο σε μένα, μήπως και φανεί χρήσιμη και σε κάποιον άλλο.
    Εξαιρετικα τα κειμενα των καταγγελιων σου φιλε spiderman και μπραβο που τα αναρτησες γιατι με τις διαστασεις επιδημιας που εχει παρει η απατη αυτη σιγουρα πολλοι θα χρειαστει να προχωρησουν σε καταγγελια.

  12. #117
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Λεπόν, ενώ ο Λαόνος είναι στα μπάνια του, η telebox στις 13/8, μου πίστωσε το ποσό των 6,24.

    Το εντυπωσιακό είναι οτι με μόλις ΔΥΟ μηνύματα, μου χρέωσαν 6,24....
    Θα περιμένω το λογαριασμό της βόδα για να δούμε τι τελικά έγινε....

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  13. #118
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.022
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlindG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λεπόν, ενώ ο Λαόνος είναι στα μπάνια του, η telebox στις 13/8, μου πίστωσε το ποσό των 6,24.

    Το εντυπωσιακό είναι οτι με μόλις ΔΥΟ μηνύματα, μου χρέωσαν 6,24....
    Θα περιμένω το λογαριασμό της βόδα για να δούμε τι τελικά έγινε....
    Πάρε τηλέφωνο ή στείλε μήνυμα από φβ να σου κάνουν φραγή. Δέ ξανά έρχεται μήνυμα και δε ξανά κάνουν χρέωση μέχρι να γίνει η καταγγελία
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  14. #119
    Εγγραφή
    08-10-2015
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    TP-Link W8960N V7
    SNR / Attn
    6(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εμένα μιας και έχει γίνει επιτυχώς η φραγή μου ήρθε τα ξημερώματα μήνυμα απο freemsg με κωδικό ενεργοποιήσης, με την διαφορά οτι δεν σταλθηκε οτι εχω ενεργοποιήσει κατι κλπ.
    Rig: Corsair Carbide 250D / Intel Core I7 4790K @ 4.4 + Hydro H100i V2 / Asus Z87i-PRO / Corsair Vengeance Pro 16GB 1600MHz / ASUS GTX 760 2GB DCUII OC / XFX Pro 550W / Samsung 850 Evo 250GB / WD Caviar Black 1003FZEX / Windows 10 Pro X64 GR / LG 22MP68VQ-P / SideWinder X6+Roccat Savu / Logitech G231 Prodigy / Logitech F510

    Dell Q15R N5110-8173 + Intel 330 180GB// Mi A2 Lite 4/64

  15. #120
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Εννοείς ότι ενώ έχεις ενεργοποιήσει την φραγή εισερχομένων από πενταψήφια συνεχίζεις να δέχεσαι sms και να χρεώνεσαι;
    Δεν γίνεσαι κατανοητός όπως τα γράφεις.

Σελ. 8 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 367891013 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εφαρμογη μαζικης αποστολης μηνυματων
    Από kourkos στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-14, 08:11
  2. Κεραια για ληψη wifi απο γειτονα.
    Από nikosa2009 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-14, 00:05
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-14, 16:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας