Σελ. 9 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 200
  1. #121
    Εγγραφή
    08-10-2015
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    TP-Link W8960N V7
    SNR / Attn
    6(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς ότι ενώ έχεις ενεργοποιήσει την φραγή εισερχομένων από πενταψήφια συνεχίζεις να δέχεσαι sms και να χρεώνεσαι;
    Δεν γίνεσαι κατανοητός όπως τα γράφεις.
    οχι δεν χρεώνομαι γιατί δεν γράφει οτι έγινε η ενεργοποιήση της υπηρεσίας. Μου ήρθε μήνυμα οτι το Pin για την ενεργοποιήση ειναι το τάδε(και στο καπάκι σου λένε οτι εγγράφηκες κλπ)
    εγώ έμεινα στο κομμάτι που δέχεσαι το μήνυμα με το Pin.
    Μίλησα με την εξυπηρέτηση της βοντα και μου απαντησαν οτι αυτά είναι δωρεάν μηνύματα και δεν μπορούν να τα κόψουν, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να μιλήσω με το τηλέφωνο που δίνουν για την εξυπηρέτηση και να τους ζητήσω να σταματήσουν να με ενοχλούν.
    Rig: Corsair Carbide 250D / Intel Core I7 4790K @ 4.4 + Hydro H100i V2 / Asus Z87i-PRO / Corsair Vengeance Pro 16GB 1600MHz / ASUS GTX 760 2GB DCUII OC / XFX Pro 550W / Samsung 850 Evo 250GB / WD Caviar Black 1003FZEX / Windows 10 Pro X64 GR / LG 22MP68VQ-P / SideWinder X6+Roccat Savu / Logitech G231 Prodigy / Logitech F510

    Dell Q15R N5110-8173 + Intel 330 180GB// Mi A2 Lite 4/64

  2. #122
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Έγινε κατανοητό.
    Ξέρει κανείς αν είσαι γραμμένος στο μητρώο 11 αν επιτρέπεται να σου στέλνουν τέτοιου είδους sms ή το μητρώο αφορά μόνο κλήσεις.

  3. #123
    Εγγραφή
    08-10-2015
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    TP-Link W8960N V7
    SNR / Attn
    6(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    99% είμαι.
    φαντάζομαι είναι μόνο για κλήσεις μιας και δεν έχω δεχτεί ποτέ τόσα χρόνια. Αύριο όταν βρω χρόνο θα ρωτήσω τι παίζει εκτός αν με προλάβει κάποιος.
    Rig: Corsair Carbide 250D / Intel Core I7 4790K @ 4.4 + Hydro H100i V2 / Asus Z87i-PRO / Corsair Vengeance Pro 16GB 1600MHz / ASUS GTX 760 2GB DCUII OC / XFX Pro 550W / Samsung 850 Evo 250GB / WD Caviar Black 1003FZEX / Windows 10 Pro X64 GR / LG 22MP68VQ-P / SideWinder X6+Roccat Savu / Logitech G231 Prodigy / Logitech F510

    Dell Q15R N5110-8173 + Intel 330 180GB// Mi A2 Lite 4/64

  4. #124
    Εγγραφή
    05-07-2009
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    930
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105000/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως αυτό το πράγμα έχει καταντήσει επιδημία και η ΕΕΤΤ κοιμάται τον ύπνο του δικαίου, αντί να μας προστατεύσει με κάποιο τρόπο. Μου έτυχε και σε δικό μου νούμερο (κάρτα σιμ για ίντερνετ) και πρόσφατα στα κινητά συγγενών μου. Γιατι δλδ θα πρέπει με το έτσι θέλω να ανοίξω παρτίδες με την telebox και την κάθε telebox που με το έτσι θέλω με χρεώνει και θα πρέπει μετα με τηλέφωνα και emails να ζητάω τα χρήματά μου πίσω? Αίσχος δλδ

  5. #125
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Ρωτάω γιατί τελευταία που έχω γραφτεί στο μητρώο δεν μου έρχονται καθόλου μηνύματα αν και ποτέ δεν μου είχαν έρθει από τέτοιους αριθμούς.
    Παλιά μου έρχονταν sms τύπου. Μπες στη κλήρωση για ένα smart. Απέμειναν άλλα 19 κτλ. Τώρα κόπηκαν και αυτά.

  6. #126
    Εγγραφή
    14-09-2018
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    unknown
    Παιδιά καλησπέρα σε όλους.
    Μου συνέβη και εμένα προχθες το ίδιο... Σαν πρώτη κίνηση επικοινώνησα άμεσα (εντός 10 λεπτού από τη λήψη των μηνυμάτων μπορώ να σας πω) με τον πάροχο κινητής μου, στην προκειμένη την cosmote οπότε και ενεργοποίησα φραγή στα εισερχόμενα sms απο πενταψήφια με χρέωση, μου είπαν οτι χρεώθηκα για κάποια από τα sms αυτα και κρίμα και ότι πρόκειται για την Telebox και άκρες μέσες να βγάλω άκρη μαζί τους.
    Στη συνέχεια και μετά από αναζήτηση google έπεσα πάνω στη συζήτησή σας η οποία αποδείχθηκε σούπερ χρήσιμη (ευχαριστώ όλους και ιδιαίτερα τον vix123 του οποίου το email αποτέλεσε πηγή έμπνευσης για μένα), οπότε πήρα την κατάσταση στα χέρια μου... Τηλέφωνο στην telebox, απάντησε τηλεφωνητής που ευτυχώς έδινε email επικοινωνίας - support@telebox.gr - (δεν μπόρεσα να το εντοπίσω πουθενά στο site τους) και μετά ξεκίνησα την αλληλογραφία... Στη συνέχεια παραθέτω τα μηνύματα γιατί μπορεί να φανούν χρήσιμα και σε άλλους.

    Μήνυμα 1 προς Telebox

    Σήμερα 12/09/2018 στις 17:53 και χωρίς να έχει γίνει καμία σχετική κινήση από καμία συσκευή τηλεφωνική ή μέσω διαδικτύου ή με οποιοδήποτε άλλο τρόπο για ενεργοποίηση οποιουδήποτε είδους συνδρομής από μέρους μου, έλαβα εντελώς αναπάντεχα στο κινητό μου με αριθμό ******** ένα μήνυμα από 54666 που έγραφε:

    "ΔΩΡΕΑΝ SMS: ΒΑΛΕ ΤΟ PIN xxxxx ΣΤΟ WEBPAGE ΚΑΙ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕ ΤΗ ΣΥΝΔΡΟΜΗ LOTTYCLUB.24.80 ΕΥΡΩ/ΜΗΝΑ. TELEBOX:2155002935".

    Μέσα σε λίγα λεπτά, στις 17:55, πρωτού καν προλάβω να δω το συγκεκριμένο μηνύμα και προφανέστατα χωρίς ποτέ να έχω βάλει κανένα PIN σε καμία ιστοσελίδα, έλαβα και δεύτερο sms από 54666 που έγραφε
    "LOTTYCLUB ΣΥΝΔΡΟΜΗ:24.80 ΕΥΡΩ/ΜΗΝΑ, TELEBOX ΒΘ:2155002935.ΔΙΑΓΡΑΦΗ:ΣΤΕΙΛΕ STOP LOTTYCLUB ΣΤΟ 54422".

    Ακολούθησαν τρία συνεχόμενα μηνύματα με αστραπιαία ταχύτητα, δύο στις 17:55 και ένα στις 17:56 από τον αριθμό 54422 με links για κάποια παιχνίδια.
    Θορυβημένη από τον καταιγισμό μηνυμάτων στο κινητό μου τηλέφωνο, το οποίο δέχτηκε πέντε sms σε διάστημα μόλις τριών λεπτών, αντίκρυσα τα πέντε ως άνωθεν περιγραφέντα μηνύματα. Σε αυτό το σημείο να τονίσω ότι το τηλέφωνό μου είναι αυστηρά προσωπικό και κανείς άλλος δεν έχει πρόσβαση σε αυτό.

    Αμέσως επικοινώνησα με τον πάροχο μου κινητής τηλεφωνίας υποβάλλοντας αίτημα φραγής μηνυμάτων από πενταψήφια νούμερα από τον οποίο και ενημερώθηκα ότι τα μηνύματα αυτά έχουν αποσταλεί από την εταιρία σας Telebox και μάλιστα τα προερχόμενα από το 54422 επιφέρουν χρέωση του λογαριασμού μου κατά 2 ευρώ περίπου έκαστο.

    Με το παρόν μήνυμα θέλω να διαμαρτυρηθώ έντονα για την πρακτική σας, σύμφωνα με την οποία με εγγράψετε μονομερώς, χωρίς την συγκατάθεσή μου και ενεργώντας εντελώς αυθαίρετα σε συνδρομητική υπηρεσία και μάλιστα με χρέωση. Απαιτώ να μην ξαναχρησιμοποιήσετε τον αριθμό μου από κανένα από τα νούμερα που διαχειρίζεσθε, είτε με χρέωση, είτε χωρίς, καθώς τα μηνύματά σας μου προκαλούν όχληση και σας ζητώ να μου επιστρέψετε άμεσα το ποσό με το οποίο με χρεώσατε. Επίσης, με βάση και την νεότερη ευρωπαϊκή νομοθεσία για την προστασία των προσωπικών δεδομένων και επιφυλλασσόμενη για κάθε νόμιμο δικαίωμά μου, απαιτώ να ενημερωθώ για τον τρόπο με τον οποίο έφτασε στα χέρια σας το νούμερό μου.

    Απάντηση Telebox 1

    Καλησπέρα,


    Ο συγκεκριμένος αριθμός έχει απενεργοποιηθεί.


    Εχοντας πάντα ως γνώμονα την καλύτερη εξυπηρέτηση των συνδρομητών, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι ο συνεργάτης μας που διαχειρίζεται την υπηρεσία, μετά από προτροπή μας, θα προβεί σε πίστωση του ποσού που απορρέει από τη χρήση της υπηρεσίας.

    Η πίστωση μπορεί να γίνει μέσω ενός εκ των ακόλουθων τρόπων:


    Α) Εάν επιθυμείτε αγορά προπληρωμένου χρόνου ομιλίας για καρτοκινητό, παρακαλούμε επιβεβαιώστε ότι επιθυμείτε να γίνει η πίστωση μέσω αποστολής σε εσάς κωδικών για αντίστοιχο ποσό προπληρωμένου χρόνου ομιλίας, καθώς και τον πάροχο κινητής τηλεφωνίας σας.


    Β) Εάν επιθυμείτε κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό, παρακαλούμε όπως μας αποστείλετε τα πιό κάτω στοιχεία:

    Ονοματεπώνυμο κατόχου λογαριασμού:

    IBAN λογαριασμού:

    SWIFT της τράπεζας:

    Ονομασία τράπεζας:

    Αριθμός τηλεφώνου:

    Σας ενημερώνουμε πως τα παραπάνω στοιχεία (IBAN/SWIFT) μπορούν να χρησιμοποιηθούν μόνο για κατάθεση στο λογαριασμό σας. Για αποφυγή οποιασδήποτε παρερμηνίας, σας προτρέπουμε να το επιβεβαιώσετε αυτό με την τράπεζά σας.


    Παρακαλούμε απαντήστε στο παρόν αναγράφοντας τον τρόπο πίστωσης που επιθυμείτε, καθώς και τα στοιχεία που απαιτούνται για αυτόν.

    Από τη στιγμή που λάβουμε την απάντησή σας, η πίστωση θα γίνει εντός 5-6 εργάσιμων ημερών. Θα σας ενημερώσουμε ξανά μόλις δρομολογηθεί.


    Με εκτίμηση,

    Telebox Customer care

    Μήνυμα προς Telebox 2

    Γενικά επιθυμώ η πίστωση του ποσού να γίνει στο λογαριασμό του τηλεφώνου μου ********** το οποίο από λάθος σας και αυθαίρετα χρεώθηκε χωρίς τη συγκατάθεσή μου, όχι σε τραπεζικό λογαριασμό, ούτε με τη μορφή προπληρωμένου χρόνου ομιλίας ο οποίος είναι άχρηστος σε όποιον δε διαθέτει καρτοκινητό. Εφόσον μπορείτε να χρεώνετε αυθαίρετα και με ευκολία, θα πρέπει να μπορείτε αντίστοιχα να κάνετε τις απαιτούμενες κινήσεις και για την αποχρέωση του λογαριασμού.
    Επιπλέον δεν μου δώσατε καμια απάντηση για τον τρόπο με τον οποίο λάβατε εξαρχής τα στοιχεία μου.
    Αναμένω απάντησή σας επιφυλασσόμενη παντός νομίμου δικαιώματός μου.

    Απάντηση Telebox 2

    Καλημέρα,

    Η πίστωση θα δρομολογηθεί μέσω παρόχου κινητής τηλεφωνίας.
    Με εκτίμηση,

    Telebox Customer care



    Μερικές ώρες μετά από την τελευταία απάντηση Telebox έλαβα sms από την Cosmote "Αναφορικά με το αίτημά σας για τον λογαριασμό σας, σας ενημερώνουμε οτι θα σας επιστραφεί σχετικό ποσό σε επόμενο λογαριασμό κινητής. Παραμένουμε στη διάθεσή σας".

    Να διευκρινίσω ότι το αίτημα στην cosmote δεν έγινε από μένα, αλλά προφανώς από κίνηση της Telebox...
    Τα συμπεράσματα δικά σας...
    Ευχαριστώ όλους μέχρι τώρα για το feedback.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fasina : 14-09-18 στις 16:55.

  7. #127
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    872
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz!7530
    Μπράβο σου.

    Το κείμενο c/p για μελλοντική χρήση, φυσικά αν δεν έχεις πρόβλημα.

  8. #128
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    800
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Μπράβο κι από μένα.

    Η αναφορά σου στη "νεότερη ευρωπαϊκή νομοθεσία για την προστασία των προσωπικών δεδομένων" είναι επίσης ενδιαφέρουσα, αφού καταφανέστατα έχει παραβιαστεί. Σε ποιον φορέα καταγγέλουμε περιπτώσεις παραβίασης της νομοθεσίας για την προστασία των προσωπικών δεδομένων; Αφού της ΕΕΤΤ τα πρόστιμα δεν τους είναι αρκετά ας έχουν κι από κανέναν άλλο φορέα να τρώνε πρόστιμα μήπως καταστεί κάποια στιγμή πλέον ασύμφορη η πρακτική τους αυτή.

    Επίσης, με βάση τη διαμορφωμένη κατάσταση, μήπως για την προστασία των καταναλωτών θα έπρεπε να είναι by default απενεργοποιημένες οι υπηρεσίες πολυμεσικές πληροφόρησης σε όλους τους αριθμούς και όποιος θέλει να τις ενεργοποιεί; Περιορίζονται έτσι πολύ τα υποψήφια θύματα της εν λόγω πρακτικής, ενώ όποιος έχει πρόθεση να χρησιμοποιήσει τέτοιου είδους υπηρεσίες μπορεί μία φορά να ενεργοποιήσει τη δυνατότητα αυτή και στη συνέχεια να τις χρησιμοποιεί κανονικά.

  9. #129
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο κι από μένα.

    Η αναφορά σου στη "νεότερη ευρωπαϊκή νομοθεσία για την προστασία των προσωπικών δεδομένων" είναι επίσης ενδιαφέρουσα, αφού καταφανέστατα έχει παραβιαστεί. Σε ποιον φορέα καταγγέλουμε περιπτώσεις παραβίασης της νομοθεσίας για την προστασία των προσωπικών δεδομένων; Αφού της ΕΕΤΤ τα πρόστιμα δεν τους είναι αρκετά ας έχουν κι από κανέναν άλλο φορέα να τρώνε πρόστιμα μήπως καταστεί κάποια στιγμή πλέον ασύμφορη η πρακτική τους αυτή.

    Επίσης, με βάση τη διαμορφωμένη κατάσταση, μήπως για την προστασία των καταναλωτών θα έπρεπε να είναι by default απενεργοποιημένες οι υπηρεσίες πολυμεσικές πληροφόρησης σε όλους τους αριθμούς και όποιος θέλει να τις ενεργοποιεί; Περιορίζονται έτσι πολύ τα υποψήφια θύματα της εν λόγω πρακτικής, ενώ όποιος έχει πρόθεση να χρησιμοποιήσει τέτοιου είδους υπηρεσίες μπορεί μία φορά να ενεργοποιήσει τη δυνατότητα αυτή και στη συνέχεια να τις χρησιμοποιεί κανονικά.
    Αυτό δεν μπορεί να γίνει γιατί το σύστημα (νομοθεσία) είναι διάτρητο και οι εταιρείες κινητής είναι στο "κόλπο" (κερδίζουν αρκετά)
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  10. #130
    Εγγραφή
    14-09-2018
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    unknown
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nemesis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο σου.

    Το κείμενο c/p για μελλοντική χρήση, φυσικά αν δεν έχεις πρόβλημα.
    Εννοείται το κείμενο το ανέβασα για να το χρησιμοποιήσει όποιος άλλος το χρειασθεί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο κι από μένα.

    Η αναφορά σου στη "νεότερη ευρωπαϊκή νομοθεσία για την προστασία των προσωπικών δεδομένων" είναι επίσης ενδιαφέρουσα, αφού καταφανέστατα έχει παραβιαστεί. Σε ποιον φορέα καταγγέλουμε περιπτώσεις παραβίασης της νομοθεσίας για την προστασία των προσωπικών δεδομένων; Αφού της ΕΕΤΤ τα πρόστιμα δεν τους είναι αρκετά ας έχουν κι από κανέναν άλλο φορέα να τρώνε πρόστιμα μήπως καταστεί κάποια στιγμή πλέον ασύμφορη η πρακτική τους αυτή.
    Δυστυχώς δεν είμαι νομικός, αν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο θα ήταν καλό να μας ενημερώσει γιατί τα πρόστιμα για τέτοιες παραβάσεις ακούγεται πώς είναι τσουχτερά... Απάντηση γι' αυτό το κομμάτι δεν έλαβα από την Telebox...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fasina : 18-09-18 στις 15:11.

  11. #131
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.399
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Έλαβα και εγώ σήμερα δύο απανωτά sms για εγγραφή σε δύο δήθεν υπηρεσίες συνολικής χρέωσης γύρω στα 50 ευρώ το μήνα από τη βρωμοεταιρία VEOO αλλά σε επικοινωνία με τη Vodafone μου είπαν ότι δεν είχε γίνει χρέωση καθώς δεν υπήρχε υπόλοιπο στην κάρτα.
    Έγινε άμεσα φραγή.
    Εννοείται ότι δεν είχε εκκινηθεί εγγραφή από μέρους μου με κανένα τρόπο.
    Από αύριο συντάσσω μια καταγγελία εναντίον τους, για λόγους αρχής.
    Από την αντίδραση της Voda πάντως έμεινα ικανοποιημένος.

  12. #132
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Με το που θα βάλεις μέσα κάρτα θα σου την ρουφήξει.
    Ως προς τι έμεινες ευχαριστημένος με την Vodafone. Ο αριθμός αχρηστεύτηκε τελικά μέχρι να ξεκαθαρίσεις το θέμα. Χωρίς υπόλοιπο δεν μπορείς να κάνεις κλήσεις.

  13. #133
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.399
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Ελπίζω όχι γιατί με διαβεβαίωσαν ότι δεν υπήρχε αρνητικό υπόλοιπο και έτσι δεν εκκρεμεί χρέωση όπως και δεν μπορεί να γίνει νέα λόγω της φραγής.
    Kλήσεις κάνω από μια δεύτερη sim οπότε δεν βάζω συχνά χρήματα σε αυτή (την έχω για εισερχόμενες σε fritzbox), αλλά θα βάλω τώρα για να επιβεβαιώσω ότι είναι έτσι.

    - - - Updated - - -

    Εδώ οι ίδιοι έφαγαν πρόστιμο 250000€ αλλά συνεχίζουν ακάθεκτοι.

    https://www.digitallife.gr/prostimo-...hreoseis-82892

  14. #134
    Εγγραφή
    03-12-2018
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα,
    Είμαι ένα ακόμα θύμα της απάτης που λέγεται telebox. Την Κυριακή το απόγευμα δέχθηκα και εγώ ένα μήνυμα στο κινητό μου τηλέφωνο από το πενταψήφιο 54666 το οποίο έγραφε: «Δωρεάν SMS: Βάλε το PIN χχχχ στο webpage και επιβεβαίωσε τη συνδρομή σου zone4apps. 24,80 Ευρώ/Μήνα». Υποψιασμένος ότι ίσως πρόκειται για κάποια phishing τακτική γκούγκλαρα τον αριθμό για να μάθω περισσότερες πληροφορίες για αυτόν.
    Πριν προλάβω, έλαβα και δεύτερο μήνυμα στον οποίο ως δια μαγείας και χωρίς να εισάγω κανένα pin επιβεβαιώθηκε η συνδρομή. Πέντε λεπτά αργότερα έρχονται στο καπάκι δύο απανωτά μηνύματα από άλλο αριθμό, τον 54422, τα οποία παρέθεταν ένα λινκ για κάποιο είδους περιεχόμενο στην παραπάνω συνδρομή.
    Άμεσα τηλεφώνησα στον πάροχό μου (COSMOTE), οι οποίοι αποδείχθηκαν κατώτεροι των περιστάσεων. Αφού μου ανέλυσαν το ποσό που χρεώθηκα (~2 ευρώ/μήνυμα μόνο για το 54422), με παρέπεμψαν στην telebox δίνοντας ένα e-mail επικοινωνίας. Επιπλέον, ζήτησα φραγή εισερχομένων-εξερχομένων για όλα τα 5ψηφια η οποία ενεργοποιήθηκε στην τρίτη τηλεφωνική επικοινωνία μαζί τους σήμερα το απόγευμα (η απάντηση για την καθυστέρηση ήταν ότι τους είχα πει ότι θα το σκεφτώ!!! :S).
    Αναζητώντας πληροφορίες για το θέμα, βρήκα το συγκεκριμένο forum. Οι απαντήσεις των χρηστών fasina και vix123 ήταν ιδιαίτερα χρήσιμες.

    Σας παραθέτω την δική μου απάντηση:

    Καλησπέρα,

    Όπως σας εξήγησα και στο προηγούμενο mail (02/12/2018 - 20:47), ουδέποτε έδωσα την συγκατάθεση μου και δεν εγγράφηκα σε καμία υπηρεσία σας. Δεν συμπλήρωσα πουθενά και σε κανένα webpage οποιοδήποτε κωδικό/PIN. Σας πληροφορώ ότι τη συγκεκριμένη υπηρεσία αγνοούσα την ύπαρξή της.

    Σας επαναλαμβάνω ότι θα ήθελα να γνωρίσω τον τρόπο με τον οποίο περιήλθε στη διάθεση σας ο αριθμός του κινητού μου τηλεφώνου και τη χρήση των προσωπικών μου δεδομένων εν αγνοία μου και χωρίς την συγκατάθεση μου όπως ρητά ορίζει ο νέος κανονισμός ΕΕ 2016/679 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου για την προστασία των προσωπικών δεδομένων,

    Σας ενημερώνω ότι με το παρόν mail δεν συννενώ σε καμία περίπτωση και σε οποιαδήποτε άλλη χρήση των προσωπικών μου στοιχείων πέραν από το παραπάνω σκοπό της παρούσας αλληλογραφίας.

    Ζητώ τη διαγραφή όλων των προσωπικών δεδομένων που έχετε στη διάθεσή σας σύμφωνα με το άρθρο 17 του κανονισμόύ ΕΕ 2016/679 και την επιστροφή όλου του χρηματικού ποσού που παρατύπως και με δόλιο τρόπο χρεώσατε το λογαριασμό του κινητού μου τηλεφώνου.

    Τέλος σας δηλώνω ότι επιφυλάσομαι επί παντώς νομίμου δικαιώματός μου.

  15. #135
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.019
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    ανακαλυψα εναν τροπο αμα ξανα γινει ετσι σε καποιον που μπορει να βγαλει λεφτα ευκολα μολις σου ερθει μυνημα να κανεις καταγραφη οθονης να φανει οτι δεν εστειλες τιποτα και ηρθε μονο του το δευτερο μυνημα κανεις μια καταγγελια και φευγει αυτεπαγγελτα μυνηση
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

Σελ. 9 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εφαρμογη μαζικης αποστολης μηνυματων
    Από kourkos στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-14, 08:11
  2. Κεραια για ληψη wifi απο γειτονα.
    Από nikosa2009 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-14, 00:05
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-14, 16:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας