Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 49
  1. #16
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχεις VDSL από καμπίνα, που σημαίνει ότι η Wind νοικιάζει την υπηρεσία από τον ΟΤΕ.
    Στην περίπτωση αυτή το VDSL είναι ακριβώς το ίδιο σε όποιον πάροχο κι αν πας (OTE, Wind, HOL). Όλα τα άλλα που σου ανέφεραν οι πωλητές του ΟΤΕ είναι για να γελάνε οι πέτρες.

    Αν τα στατιστικά στοιχεία τη σύνδεσης και ο συγχρονισμός είναι τα ίδια με τον πρώτο καιρό, αλλά απλά έχει πέσει η ταχύτητα του download στο διαδίκτυο, υπεύθυνος είναι ο πάροχός σου (Wind).
    Αν ο συγχρονισμός της γραμμής έχει μειωθεί, τότε η ευθύνη είναι του ΟΤΕ.
    Σε κάθε περίπτωση εσύ έχεις να κάνεις με τον πάροχό σου. Σε αυτόν θα πάρεις τηλέφωνο, που είναι ο μόνος αρμόδιος για να μιλήσει αν χρειαστεί με τον ΟΤΕ. Πρώτα όμως πρέπει να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν έχει θέμα όλη η εσωτερική σου εγκατάσταση (από κατανεμητή έως και μέσα στο σπίτι).

    Έχεις υπογράψει συμβόλαιο με δέσμευση 24 μηνών. Αν φύγεις νωρίτερα θα πληρώσεις το τέλος πρόωρης διακοπής αυτού του συμβολαίου.

  2. #17
    Εγγραφή
    19-06-2014
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παλαιότερα όταν παρατηρήθηκε η πρώτη πτώση της ταχύτητας είχαν έρθει 2 τεχνικοί, ένας της Wind και ένας του OTE και είπαν πως δεν υπάρχει πρόβλημα στην πολυκατοικία ή εσωτερικά στον χώρο μου. Είχα φέρει και ηλεκτρολόγο μάλιστα και ούτε αυτός βρήκε κάτι.

    Τώρα που έπεσε και άλλο η ταχύτητα/συγχρονισμός πέρασε τεχνικός της Wind και μου είπε πως συγχρονίζει χαμηλά στην πολυκατοικία (40mbps) και θα το ελέγξει και τεχνικός του ΟΤΕ. Την επόμενη μέρα έλαβα SMS πως το πρόβλημα λύθηκε (που δεν ισχύει).

    Όσον αναφορά τα τέλη αποσύνδεσης στο συμβόλαιο αναφέρει αυτό (και παρακάτω αναγράφονται οι τιμές):

    Σε περίπτωση καταγγελίας της Σύμβασης από τον Πελάτη χωρίς
    υπαιτιότητα της Εταιρείας
    ή από την Εταιρεία λόγω υπαιτιότητας του Πελάτη, ο Πελάτης οφείλει,
    πέραν της εξόφλησης των λογαριασμών του έως την χρονική στιγμή ισχύος της καταγγελίας, να
    καταβάλει επίσης στην Εταιρεία τα παρακάτω ποσά
    σύμφωνα με την ακόλουθη κλιμάκωση και
    ανάλογα με τον χρόνο που απομένει έως τη συμβατική λήξη:
    Εφόσον λοιπόν το πρόβλημα διαπιστωθεί πως είναι από αυτούς τότε δεν χρεώνομαι, εξάλλου δεν θα υπήρχε λόγος να διακόψω το συμβόλαιο αν όλα πήγαιναν καλά.

  3. #18
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slackulator Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον λοιπόν το πρόβλημα διαπιστωθεί πως είναι από αυτούς τότε δεν χρεώνομαι, εξάλλου δεν θα υπήρχε λόγος να διακόψω το συμβόλαιο αν όλα πήγαιναν καλά.
    Αν είναι καλωδιακό το πρόβλημα, δεν είναι υπαιτιότητα της Wind, αλλά του ΟΤΕ.
    Αν αυτός της απαντήσει ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι (έχει γίνει πολλές φορές), η Wind σηκώνει τα χέρια ψηλά και τρέχα εσύ να βρεις το δίκιο σου (μηδαμινή πιθανότητα).
    Εξάλλου και η ΕΕΤΤ αναφέρει ρητά ότι στις xDSL συνδέσεις δεν υπάρχει εγγυημένη ταχύτητα.

  4. #19
    Εγγραφή
    19-06-2014
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Σαν πελάτη, δεν με ενδιαφέρει ποιανού είναι το πρόβλημα, εμένα με ενδιαφέρει να λυθεί. Εφόσον μου είπαν πως βρέθηκε το πρόβλημα και μετά έλαβα sms πως λύθηκε ενώ δεν ισχύει έχουν την ευθύνη.
    Δυστυχώς έτσι όπως έχουν τα πράγματα στην Ελλάδα (μόνο εδώ γίνεται αυτό, κλασσικά) ο ΟΤΕ μπορεί να μας "απειλεί" ελεύθερα μιας και αυτός παρέχει τις γραμμές στις άλλες εταιρίες, για να κερδίζει πελάτες.
    Με τις τιμές που έχει όμως να τις χαίρεται τις γραμμές του.

  5. #20
    Εγγραφή
    19-06-2014
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Σήμερα έγινε και αυτό, ανιστράφηκε δηλαδή το actual με το max rate. Είχε γίνει και παλιά που ενώ είχα το θέμα με την ταχύτητα είχε κλειδώσει στα 49999 για μερικές μέρες...(ενώ το max είχε γίνει 38mbps)


  6. #21
    Εγγραφή
    06-04-2007
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Αναφερω εδω περιπτωση φιλου, τα στοιχεια μπορουν να γινουν γνωστα σε καθε ενδιαφερομενο:

    Πριν απο κανα μηνα τον πηρε εξωτερικη συνεργατρια της Wind να του πουλησει δωρεαν ρουτερ και VDSL συνδεση, λεγοντας του οτι η περιοχη του καλυπτεται απο VDSL, με μονο 10 ευρω το μηνα πανω απο οτι δινει (ειναι ηδη στη Wind) χωρις καμια δεσμευση - επιβαρυνση και με την διευκρινηση οτι οποτε νομιζει οτι δεν τον καλυπτει μπορει να φυγει, περιοχη ΝΙκαια.
    Πριν απο μια βδομαδα του ηρθε το ρουτερ και η συνδεση, ο φιλος επιανε για δυο τρεις μερες οριακα 35 mbps και ηταν ευχαριστημενος, να σημειωσω εδω οτι πριν με ADSL επιανε παντα 13 - 15 και ποτε παρακατω.
    Ολα αυτα μεχρι προχτες που κανει το τεστ και βλεπει οτι δεν παει παραπανω απο 18, συνεχισε να μετραει ολη μερα με το ιδιο αποτελεσμα... Την επομενη ξαναμετραει, τα ιδια και παιρνει τηλ να ζητησει εξηγησεις... αφου του λενε το σχετικο ποιημα "κανε εκεινο, βγαλε το καλωδιο, κανε ρεσετ στο ρουτερ" κλπ το αποτελεσμα το ιδιο, επικοινωνησε πολλες φορες, δεν υπηρχε βλαβη αλλα η ταχυτητα το ιδιο απαραδεχτη.
    Την επομενη μερα και αφου ξαναμετραει και βλεπει παλι 18mbps, αρχιζει ενας γολγοθας με τηλεφωα ωσπου κατορθωνει να μιλησει με στελεχος της εταιριας, του λεει το προβλημα, παιρνει απαντηση "αφηστε μας να κανουμε εναν ελγχο και θα σας παρουμε εμεις".... μετα απο κανα μισαωρο τον παιρνει το ιδιο στελεχος και του λεει "κυριε ταδε, η περιοχη σας δεν καλυπτεται απο VDSL απο τη εταιρια μας" !!!!!!!
    Κοκαλο ο δικος μου....μεχρι να ξαναβρει τη λαλια του και να της απαντησει οτι η κυρια ταδε - η εξ. συνεργατης που ειχε κρατησει το ονομα της - μου ειπε οτι η περιοχη μου καλυπτεται απο την εταιρια σας και αν θελω να προχωρησω χωρις καμια δεσμευση κλπ κλπ.... για να παρει την απαντηση οτι "ξερετε, η κυρια ταδε δεν ειναι μελος της εταιριας μας αλλα εξωτερικη συνεργατις" ! οποτε κι ο φιλος την πλακωνει στα μπινελικια κανονικα και της λεει" ακου εδω, εχω υπογραψει χαρτια με την παραλαβη του ρουτερ που φερουν το ονομα wind οποτε θα σας κραξω παντου και θα σας παω δικαστικα και οπου αλλου μπορω".
    Η ιστορια ειναι περα για περα αληθινη και τα στοιχει του φιλου μπορουν να γινουν γνωστα ανα πασα στιγμη.
    Εσεις τι θα κανατε;...

  7. #22
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    μπορει να παει παλι σε adsl

  8. #23
    Εγγραφή
    06-04-2007
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_871 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορει να παει παλι σε adsl
    Ναι αυτο ειναι γνωστο, αλλα να σου πουλαει VDSL και μετα να σου λει η ιδια εταιρια οτι η περιοχη που εγω σου πουλησα VDSL δεν καλυπτεται απο την εταιρια δεν πρεπει να ερευνηθει, δεν πρεπει να καταγγελθουν και να τιμωρηθουν αυτες οι πρακτικες;...

  9. #24
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μια δοκιμη ηταν.. Αφου ειπε χωρις δεσμευση.
    Γιατι κανουμε την τριχα τριχιά?

    Μετα βγαινουν αλλοι κα φωναζουν , γιατι δεν μας αφηνετε να δοκιμασουμε.....

  10. #25
    Εγγραφή
    06-04-2007
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια δοκιμη ηταν.. Αφου ειπε χωρις δεσμευση.
    Γιατι κανουμε την τριχα τριχιά?

    Μετα βγαινουν αλλοι κα φωναζουν , γιατι δεν μας αφηνετε να δοκιμασουμε.....
    Φιλε συγνωμη, πας καλα, επικοινωνεις;...
    Τι δοκιμη μου λες ρε φιλε, μου πουλαει ο αλλος μερσεντες και μου λεει να κανω δοκιμη με φιατακι;
    Τι παθητικοτητα ειναι αυτη ;...

  11. #26
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Πηρες mercedes υπο δοκιμη με 10 ευρώ για να τη δοκιμασεις. Προφανως το γκαραζ σου ειναι μικρο και δεν χωραει. Τι να κανουμε?
    Τεχνολογικος περιορισμος. Και το vdsl οταν δινεται απο αστικο κεντρο ειναι "μεχρι" οσο παει.
    Τα 18 με 2-3 mbit upload που υποψιαζομαι οτι εχεις ειναι καλυτερα απο το adsl. Αν αξιζουν αυτα για σενα 10 ευρω, δεν θα το κρινω εγώ προφανως.

    Ας δουμε την δικια σου εναλλακτική. Απαγορευεται ρητως και δια ροπαλου να μπαινει vdsl αν δεν πιανει την ονομαστικη ταχυτητα.
    Οπότε αν εγώ κανω τη δουλεια μου καλυτερα με τα 18/3 από τα 15/,8 να μην τα παρω ποτέ με τη δικη σου λογική.

    Αν δεν σου κανει, φυσικα και να επιστρεψεις σε adsl. Οταν και αν μπουν καμπινες στη περιοχη σου ΘΑ πάρεις την ονομαστική.
    Μεχρι τοτε υπομονή.

  12. #27
    Εγγραφή
    19-06-2014
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν και αν μπουν καμπινες στη περιοχη σου ΘΑ πάρεις την ονομαστική.
    Μεχρι τοτε υπομονή.
    Ναι γιατί και εγώ που είμαι από καμπίνα πιάνω το maximum νομίζεις...το έχω δηλώσει βλάβη πολλές φορές αλλά δεν.

  13. #28
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slackulator Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι γιατί και εγώ που είμαι από καμπίνα πιάνω το maximum νομίζεις...το έχω δηλώσει βλάβη πολλές φορές αλλά δεν.
    τι αποσταση εχεις απο την καμπινα?

  14. #29
    Εγγραφή
    19-06-2014
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_871 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι αποσταση εχεις απο την καμπινα?
    Λιγότερο από 300 μέτρα. Εξάλλου για αρκετούς μήνες κλείδωνε στα 49mbps, μετά στα 45mbps και τώρα στα 40mbps (στο router, γιατί η πραγματική ταχύτητα είναι άλλα -3 mbps).
    Υπάρχει δέσμευση της Wind για ελάχιστη ταχύτητα VDSL στα 35mbps που αν δεν κάνω λάθος αν δεν μπορεί να τα παρέχει φεύγεις χωρίς τέλη αποσύνδεσης.

    Είναι καθαρά δικό τους πρόβλημα δυστυχώς, γι αυτό έκανα και αίτηση φορητότητας και εδώ και ένα μήνα δεν έχουν περάσει την προσφορά που δέχτηκα...
    Αν έρθει ο λογαριασμός χωρίς την προσφορά έχει φύγει καταγγελία.

  15. #30
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    617
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slackulator Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει δέσμευση της Wind για ελάχιστη ταχύτητα VDSL στα 35mbps που αν δεν κάνω λάθος αν δεν μπορεί να τα παρέχει φεύγεις χωρίς τέλη αποσύνδεσης.
    Αυτή η δέσμευση πού υπάρχει;;

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μείωση 5€ στο VDSL της Wind
    Από Slackulator στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-15, 22:11
  2. Oι αθωες χρεωσεις της wind. Ποσο φανερα μας κλεβουν
    Από ohristou στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-14, 19:46
  3. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-14, 11:48
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-14, 01:34
  5. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-14, 19:19

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας