Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 49
  1. #1
    Εγγραφή
    19-06-2014
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Lightbulb
    Αρχικά όταν έκανα την σύνδεση το modem τερμάτιζε στα 49,999 και 4,999 και στο speedtest στα 48mbps. Επίσης κατέβαζα με 5.6mb/s (ίσως και περισσότερο) από το ftp του ote: http://speedtest.ftp.otenet.gr/
    Όσο περνάει ο καιρός όμως (σε 2 μήνες κλείνει χρόνο το συμβόλαιο μου) παρατηρώ αισθητή μείωση στην ταχύτητα του download. Μετά από κάποιο διάστημα έπεσε / κλείδωνε στα 45mbps (και 43 στο speedtest) και μετά από δήλωση βλάβης και έλεγχο από τεχνικούς (ΟΤΕ/Wind) και ηλεκτρολόγο στην πολυκατοικία και στο σπίτι διαπιστώθηκε πως δεν υπάρχει πρόβλημα...

    Τις τελευταίες μέρες κλειδώνω στα 38mbps και 35mbps στο speedtest. Μετά τον έλεγχο τεχνικού της Wind διαπιστώθηκε πρόβλημα στην εξωτερική καλωδίωση και περιμένω τεχνικό του ΟΤΕ για να δούμε τι θα γίνει.

    Όλος περιέργως την ίδια ημέρα έλαβα τηλεφώνημα από το 13888 του ΟΤΕ για να μου κάνουν προσφορά και μετά από αναφορά του προβλήματος που έχω με την ταχύτητα στην Wind μου είπε πως η Wind νοικιάζει τις γραμμές από τον ΟΤΕ (το γνωρίζουμε αυτό) και κάνει ενίσχυση σήματος για να "πιάνουμε" ταχύτητες VDSL και γι αυτό υπάρχει αυτή η σταδιακή μείωση + επειδή προσθέτουν και άλλα άτομα σε μία γραμμή. Επίσης ανέφερε πως οι γραμμές της Wind δεν περνάνε από τις καμπίνες του ΟΤΕ αλλά δέχονται ενίσχυση από το αστικό κέντρο. Αρχικά δηλαδή μου είπε πως η VDSL της Wind είναι ADSL στην ουσία που δέχεται ενίσχυση αλλά μετά το γύρισε και μου είπε πως είναι 30αρα VDSL που παίρνουν από τον ΟΤΕ (και πάλι δέχεται ενίσχυση)

    Τι από τα παραπάνω ισχύει; γίνεται όντως αυτό ή ο υπάλληλος την είδε λίγο ψαράς;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slackulator : 14-05-15 στις 10:59.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Οτι σου λενε για ενισχυσει ειναι βλακειες. οπως λειτουργει του ΟΤΕ λειτουργουν ολα στην Ελλαδα και σε ολο το κοσμο. απλα μπορει να εχει προβλημα η γραμμη. μπορει να εχει παρα πολλες συνδεσεις vdsl ,μπορει να μου τους φτανει το bandwidth και να το μειωνουν. μπορει να συμβαινουν πολλα.
    απλα οι τεχνικοι που δουλευουν στις εταιριες δεν εχουν εμπειρια για να λυνουν ολα τα προβληματα. δε τα ξερουν ολα. οταν εχουν παιδακια να δουλευουν λογικο ειναι
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  3. #3
    Εγγραφή
    19-06-2014
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Φαντάζομαι αν αποφασίσω να διακόψω το συμβόλαιο δεν θα πληρώσω το κόστος αποσύνδεσης (160€ είναι τώρα μιας και μένει 1 χρόνος) εφόσον πρόκειται για πρόβλημα δικό τους.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Εκάλη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.534
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ZTE H1600
    Πρόσεξε γιατί ακόμα και το vdsl είναι μέχρι 50. Με την ίδια λογική λοιπόν που δε θεωρούσαν πρόβλημα το ότι στα 24 έπιανες 3, μπορούν να σου πουν πως δεν είναι πρόβλημα πως από τα 50 πιάνεις 35 (και πάλι χαρούμενος να είσαι)

  5. #5
    Εγγραφή
    19-06-2014
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Catchphrase Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσεξε γιατί ακόμα και το vdsl είναι μέχρι 50. Με την ίδια λογική λοιπόν που δε θεωρούσαν πρόβλημα το ότι στα 24 έπιανες 3, μπορούν να σου πουν πως δεν είναι πρόβλημα πως από τα 50 πιάνεις 35 (και πάλι χαρούμενος να είσαι)
    Πριν ήμουν στον ΟΤΕ και έπαιρνα από αστικό κέντρο adsl, τώρα όμως είναι από καμπίνα και στο τηλέφωνο όσες φορές πείρα μου είπαν πως είναι περίεργο γιατί από καμπίνα θα έπρεπε να τερματίζει - όπως και έκανε στην αρχή (είναι και αρκετά κοντά). Άλλοι με VDSL Wind δεν έχουν παρατηρήσει πτώση στο download; μιλάω για διάστημα μηνών/έτους από την έναρξη της σύνδεσης.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Εκάλη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.534
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ZTE H1600
    Μήπως και τώρα παίρνεις από Α/Κ;;; Πως είσαι σίγουρος πως είσαι από καμπίνα; Και αφού υπάρχει καμπίνα, γιατί ο ΟΤΕ σου έδινε από Α/Κ;

  7. #7
    Εγγραφή
    19-06-2014
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Είναι 4 χιλιόμετρα μακριά το αστικό κέντρο, οπότε δεν γίνεται να παίρνω VDSL από εκεί, αυτό το ξεκαθάρισα από την αρχή της σύνδεσης αλλιώς δεν θα είχα κάνει συμβόλαιο.
    Ο ΟΤΕ μου έδινε από Α/Κ γιατί δεν δίνουν adsl από καμπίνα (σήμερα τους κάλεσα να ρωτήσω).

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αφου εισαι με wind vdsl περνεις σιγουρα απο KV, αρα το vdsl ειναι το ιδιο ειτε απο τον οτε ειτε απο την wind ειτε απο τη hol.

  9. #9
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    Χαλανδρι.
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.277
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    206/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Nokia
    SNR / Attn
    9(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    λογικα κατι εχει αλλαξει ειτε στη καλωδιωση ειτε στο καφαο .Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να δηλωνεις βλαβη μεχρι να το φτιαξουν...

  10. #10
    Εγγραφή
    19-06-2014
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Ευτυχώς υπάρχουν και άλλες εταιρίες με παρόμοιες τιμές και υπηρεσίες. Το έχω δηλώσει είδη πολλές φορές το πρόβλημα και μου λένε πως δεν μπορεί να γίνει κάτι καλύτερο για την γραμμή οπότε θα κοιτάξω σε άλλη εταιρία.
    Είναι ξεκάθαρα δικό τους πρόβλημα γιατί τα στατιστικά του modem δεν έχουν αλλάξει από την ημέρα που έκανα την σύνδεση, παρά μόνο έπεσε η ταχύτητα για τους γνωστούς λόγος (αν δεν μπορούν να εξυπηρετούν πολλές γραμμές και ρίχνουν τις ταχύτητες σε πάροδο χρόνου είναι δικό τους θέμα).

  11. #11
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν υπαρχει καμμια αλλη εταιρεια. Φυσικος παροχος της γραμμης ειναι ο ΟΤΕ και μονον οι τεχνικοι του μπορουν να σου λύσουν το προβλημα.
    Οι υπολοιποι αγοραζουν την υπηρεσια vdsl kv απο τον οτε και την μεταπωλουν. Για οποιδηποτε θεμα ακραιου δικτυου, αρμοδια ειναι τα συνεργεια του οτε που ομως πρεπει να παρουν εντολη για βλαβη απο τον εκαστοτε παροχο.

  12. #12
    Εγγραφή
    19-06-2014
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπαρχει καμμια αλλη εταιρεια. Φυσικος παροχος της γραμμης ειναι ο ΟΤΕ και μονον οι τεχνικοι του μπορουν να σου λύσουν το προβλημα.
    Οι υπολοιποι αγοραζουν την υπηρεσια vdsl kv απο τον οτε και την μεταπωλουν. Για οποιδηποτε θεμα ακραιου δικτυου, αρμοδια ειναι τα συνεργεια του οτε που ομως πρεπει να παρουν εντολη για βλαβη απο τον εκαστοτε παροχο.
    Και πως θα λύσει το πρόβλημα μου ο ΟΤΕ από την στιγμή που δεν ανήκω στο δίκτυο του; να καλέσω δηλαδή στο 13888 και να μιλήσω με τεχνικό;

  13. #13
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αφου τσεκαρεις την εσωτερικη σου εγκατασταση, θα μιλησεις με τη wind εξηγωντας οτι περνεις vdsl απο καμπινα που ειναι διπλα σου και η ταχυτητα δεν ειναι αυτη που πρεπει..
    Αυτοι θα βαλουν τη βλαβη στον ΟΤΕ. Στο δικτυο του ανηκεις, απλα δεν ξερει εσενα αλλα την wind. Ο οτε εχει πουλησει στη wind συγκεκριμενη ταχυτητα απο το kv, και πρεπει να διορθωσει τη βλαβη.

  14. #14
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το μονο σιγουρο ειναι οτι αν εισουν στον ΟΤΕ το θεμα θα λυνοταν αμεσως.

  15. #15
    Εγγραφή
    19-06-2014
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_871 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μονο σιγουρο ειναι οτι αν εισουν στον ΟΤΕ το θεμα θα λυνοταν αμεσως.
    Στον ΟΤΕ ήμουν πριν πάω στην Wind και υπήρχαν περιπτώσεις που έμεινα πάνω από εβδομάδα χωρίς internet λόγο προβλήματος. Αυτό είχε συμβεί 2 φορές.
    Ο ΟΤΕ κάνει ότι θέλει πλέον, μπορεί και να ευθύνεται για την πτώση της ταχύτητας για να σου πλασάρει μετά το "μόνο εμείς έχουμε και μπορούμε να παρέχουμε τις ταχύτητες που αναφέρουν τα συμβόλαια" όπως και έγινε εξάλλου (το αναφέρω στο πρώτο post).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slackulator : 15-05-15 στις 15:56.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μείωση 5€ στο VDSL της Wind
    Από Slackulator στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-15, 22:11
  2. Oι αθωες χρεωσεις της wind. Ποσο φανερα μας κλεβουν
    Από ohristou στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-14, 19:46
  3. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-14, 11:48
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-14, 01:34
  5. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-14, 19:19

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας