Σελ. 11 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 662
  1. #151
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν καταλαβες τι ειπα! καταρχην τετοιο πακετο ΠΟΤΕ δεν δινει πισω απο ΝΑΤ το ξεκαθαρισα 1000 φορες πριν το κανω!
    κατα δευτερον ειπα οτι εχει public ip γιατι οταν παω στο showmyip.com δειχνει την ιδια με το address, στο network εχει απο 10.
    Kαι ξαναρωταω γιατι εχει public ip και το network ειναι απο 10αρα? αυτο παιζει καπου ρολο? γιατι πισω απο ΝΑΤ η ip που εχω στο ιντερνετ δεν ειναι!
    Δες την φωτο αυτη https://www.adslgr.com/forum/attachm...6&d=1492013845
    γιαυτο αλλωστε και το ip cloud παιζει κανονικα και κανει update, ενω πισω απο ΝΑΤ εβγαζε μυνημα οτι δεν δουλευει.

    δινω περισσοτερα στοιχεια :

    Κώδικας:
    /ip address> print
    Flags: X - disabled, I - invalid, D - dynamic 
     #   ADDRESS            NETWORK         INTERFACE                                                                                                                                            
                                                                                                                                
     1 D 5.203.200.222/32   10.112.112.239  ppp-out1
    Κώδικας:
    /ip firewall nat
    add action=masquerade chain=srcnat comment="masquerade ppp for usb 4g modem" dst-address=0.0.0.0/0 out-interface=ppp-out1
    Κώδικας:
    [nikiforos@MikroTik] /ip route> print
    Flags: X - disabled, A - active, D - dynamic, C - connect, S - static, r - rip, b - bgp, o - ospf, m - mme, B - blackhole, U - unreachable, P - prohibit 
     #      DST-ADDRESS        PREF-SRC        GATEWAY            DISTANCE
     0 ADS  0.0.0.0/0                          10.112.112.239            0
      7 ADC  10.112.112.239/32  5.203.200.222   ppp-out1                  0
    στα routes ειδικα πολυ περιεργο ετσι? εχω αφησει μονο οτι εχει σχεση τα αλλα τα εβγαλα.
    απο κατω στην φωτο βλεπουμε οτι η ip που εχω ειναι η ιδια η public.
    Τα 10αρια νουμερα τι ρολο βαρανε? αμα δουμε στο ποστ μου #143 εκει ειναι με καρτα twin sim cosmote whats up και παιρνει πισω απο ΝΑΤ, βλεπουμε την 10αρα address αλλα το network ειναι παρομοιο!!!
    και στην αλλη φωτο τα "αορατα" sms λογω Ελληνικων χαρακτηρων!

    Θα δω το ΣΚ που θα παω περα να το δω στο 951 εκει που πρεπει να δουλευει το 711 σαν 2ο gateway να παιρνει ιντερνετ απο το 951 και να κανει ενα vpn client.
    Αυτο θελω να δουλευει ουτε πορτες χρειαζομαι ουτε τπτ παραπανω.
    Ελπιζω να γινει η δουλεια μου και να μην εχω παρατραγουδα...

    ..αυτή 10.112.112.239 που είναι? μήπως έχεις αυτήν... 10.112.112.239 με gateway την 5αρα που βλέπεις?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  2. #152
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..αυτή 10.112.112.239 που είναι? μήπως έχεις αυτήν... 10.112.112.239 με gateway την 5αρα που βλέπεις?
    στο 1ο code που εβαλα αμα δεις λεει οτι ειναι το network αυτο, η ip ειναι η 5αρα που βγαινει απεξω, αφου ρε συ εδειξα εικονα και το show my ip και ειπα και το ip cloud κανει κανονικα ανανεωση στην 5αρα εκεινη ειναι η public, οι 10αρες ειναι το network. Απλα ρωταω τι σχεση εχουν γιατι ειναι παρομοιες με του network οταν εδινε πισω απο ΝΑΤ το whats up.

    ip address> print
    Flags: X - disabled, I - invalid, D - dynamic
    # ADDRESS NETWORK INTERFACE

    1 D 5.203.200.222/32 10.112.112.239 ppp-out1

    τωρα ομως δεν μπορω να κανω δοκιμες απο εδω να δω αν παιζουν αυτα που θελω να κανω γιατι ειναι εντελως διαφορετικο το setup των Rbs απ οτι εκει περα.
    Θα δω αυριο.

    μετα απο μερικες δοκιμες εκανα port scanning απο το κινητο μεσω ιντερνετ κινητης εκει και ειδα οτι ολες οι πορτες ειναι κλειστες!
    εχω κανει port forwarding και δεν δουλευει τιποτα!
    μετα απο λιγο ψαξιμο στο myphone λενε οτι παιζει σαν APN internet και πρεπει να τους πουμε να ενεργοποιησουν το vpn και μετα στο κουτακι βαζουμε vpn-internet αντι σκετο ιντερνετ και παιζει κανονικα.
    Ισως γιαυτο να εχει 10αρες στο network.
    αν και εκει δεν θελω πορτες μπορει να αποτελεσει ισως αλλου προβλημα και να πεδευομαι τσαμπα.

    καλα τωρα το εβαλα παλι και δινει ολο 10αρες αντι public!!! πωπω τα νευρα μου....
    και απο cosmote ειπαν με παγιο εχεις μονο public και στον Γερμανο!
    οταν με καλεσουν θα τους πω να μην ξαναδω πισω απο ΝΑΤ....
    αμα ειναι ετσι ξεραμε να το κανουμε και με W.U χωρις δεσμευσεις και να γλιτωνω πανω απο τα μισα χρηματα.

    /ip address> print
    Flags: X - disabled, I - invalid, D - dynamic
    # ADDRESS NETWORK INTERFACE
    2 D 10.178.47.234/32 10.112.113.18 ppp-out1
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 16-06-17 στις 22:44.

  3. #153
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, τελικα καλα νεα επιτελους ενεργοποιηθηκε απο την cosmote το APN vpn-internet!
    πλεον παιρνω κανονικα public ip, το ip cloud κανει αμεσως ανανεωση και με ενα προγραμμα για android port scanner https://play.google.com/store/apps/d...portscan&hl=el μαζι με 4 πορτες που εγω ανοιξα στο ΝΑΤ στο 109, βρηκε 26 πορτες ανοιχτες!!!
    ειπαμε να ανοιξουν αλλα αυτο ειναι σουρωτηρι!!!
    οποτε φανταζομαι αφου θα ειναι μονιμα ανοιχτο στο 951 θα πρεπει να του βαλω και firewall rules...
    οσο για τον ελεγχο των δεδομενων τελικα δεν θελει μυνηματα απο το mikrotik, αρκει η εφαρμογη cosmote app που μπορεις να δεις ανα πασα στιγμη τα υπολοιπα σε καθε νουμερο σου!!! https://play.google.com/store/apps/d...t.widget&hl=el
    οποτε δεν με πειραζει και τοσο για τα sms στο mikrotik καθως ειδα οτι μερικα που στελνει η cosmote στα Ελληνικα δεν εμφανιζονται καν τα γραμματα στο mikrotik!

    και απο pc δειχνει πολυ λιγοτερες πορτες ανοιχτες αλλα ειναι μεσα αυτες που ανοιξα εγω.

    Κώδικας:
    [nikiforos@nikiforos-arch ~]$ nmap 149.210.45.148
    
    Starting Nmap 7.50 ( https://nmap.org ) at 2017-06-20 21:56 EEST
    Nmap scan report for 149-210-45-148.mobile.nym.cosmote.net (149.210.45.148)
    Host is up (0.89s latency).
    Not shown: 992 closed ports
    PORT     STATE SERVICE
    21/tcp   open  ftp
    22/tcp   open  ssh
    23/tcp   open  telnet
    53/tcp   open  domain
    80/tcp   open  http
    1723/tcp open  pptp
    2000/tcp open  cisco-sccp
    8291/tcp open  unknown
    Τονιζω οτι πριν ενεργοποιηθει το APN "vpn-internet" δεν συνδεοτανε ετσι, μονο με σκετο "internet" που δινει ip πισω απο ΝΑΤ, oποτε ουτε πορτες ανοιχτες, ουτε και μπορεις να κανεις ΝΑΤ ή οτιδηποτε αλλο σχετικο...

    Επισης πιστευω οτι δεν υπαρχει λογος να πεδευομαι με αυτα που ειχα γραψει παλιοτερα με gateway failovers, scripts κτλ για internet μεσω ονpn client και awmn εκει, γιατι και κατα πολυ μικροτερη ταχυτητα εχει και μεγαλυτερη αποκριση (επειδη υπαρχουν προβληματικες διαδρομες δρομολογησης) αλλα και επειδη το πακετο κινητης εχει 2,5+2.5 gb για το βραδυ οποτε ειναι παρα παρα πολλα και χαμενα θα πηγαινουν....
    τωρα αν ειμαι εκει για οικονομια μπορω να το γυρναω στο αλλο ιντερνετ απο εφαρμογη στο κινητο mikro winbox https://play.google.com/store/apps/d...nbox.pro&hl=el
    ή εναλλακτικα αν εχει προβλημα το awmn internet τοτε αλλαγη sim στο στικακι και cosmote twin sim w.u μιας και στο κινητο εχω απεριοριστο πρακτικα ιντερνετ με πολλα παραπανω GBs.

    Περισσοτερα την Κυριακη που θα εγκατασταθει μονιμα το στικακι στο 951 εκει που θα ειναι η θεση του...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2017-06-20_21-48-32.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 21-06-17 στις 06:23.

  4. #154
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, αυτο το ΣΚ επιτελους τελειωσα με το στησιμο του ιντερνετ κινητης router https://routerboard.com/RB951Ui-2HnD
    λιγα λογια για οσους ενδιαφερονται, αν καποιος που ενδιαφερεται εχει περισσοτερες αποριες ή κατι δεν καταλαβαινει ας γραψει σε αυτο εδω το θεμα.

    Οπως ειχα πει επειδη δεν εχω σταθερη γραμμη εκει εβαλα ιντερνετ κινητης cosmote internet on the go παγιο με 2,5gb + 2,5gb το βραδυ.
    Ευτυχως δεν χρειαζονται μυνηματα απο το ROS καθως εχει εφαρμογη η cosmote και οποτε θες απο το κινητο βλεπεις το υπολοιπο. Εξαλου το ROS μυνηματα στα Ελληνικα τα δειχνει κενα!
    Και φυσικα με την ενεργοποιηση του APN VPN-INTERNET που ζητησα απο την Cosmote εχω παντα public ip, ανοιγουν κανονικα πορτες, μπορω να κανω ΝΑΤ, VPN κτλ και παιζει και το ip cloud στο ROS.

    Επειδη εχω και το https://routerboard.com/RB951G-2HnD που ειναι awmn router εσωτερικο και ρουταρει ενα εξωτερικο 411 και ενα 911 εχω απο εκει ovpn internet και τηλεφωνια σταθερο μεσω VOIP.
    Ετσι οταν το δικτυο παιζει καλα δουλευω με αυτο το ιντερνετ και αμα δεν παιζει καλα και ειμαι εκει το γυρναω σε κινητης.

    Για να μην εχω ομως ΠΟΤΕ προβλημα στα κρισημα μηχανηματα δλδ καμερες (DVR CCTV) και τηλεφωνια (Linksys PAP2) τα συγκεκριμενα τα εχω δηλωσει gw το 951 για ιντερνετ το 1ο που ειπα πανω.
    Ενω οι πελατες DHCP (φορητοι υπολογιστες, κινητα, ταμπλετς κτλ) παιρνουν απο το 2ο.
    Οι καμερες επισης βγαινουν και στο ιντερνετ γιατι ετσι κι αλλιως θελουν ειδικο προγραμμα μεσω του ip cloud απο το 1ο μηχανακι που εχει και το ιντερνετ απο το στικ 4G κινητης.

    Στο καθε 951 εχω βαλει routes εναλλακτικα ωστε αμα κλεισει κατι να γυρισει αυτοματα με default route distances δλδ.
    Αυτο της κινητης βλεπει ολο το 10.0.0.0/8 μεσω ιντερνετ VPN μονιμα και ειναι 2ο gateway.
    αν πεσει πχ το πραγματικο AWMN απο το 1ο τοτε αυτοματα παιρνει απο αυτο μεσω ιντερνετ και δινει σε ολους.
    Αν πεσει το ιντερνετ ovpn αυτοματα δινει κινητης και παει λεγοντας.
    Επισης μπορω στους dhcp πελατες να ορισω gw το 1ο και ετσι και ιντερνετ και awmn να εχουν μεσω κινητης, βολικο αν η διαδρομη του awmn εχει προβληματα και καρασερνεται.

    Τα προβληματα τωρα :
    1. Το pap2 βλεπει τον server στην Αθηνα (τον αστερισκ) μεσω vpn internet γιατι βλεπει ολο το awmn απο εκει. Ελα ομως που απο την Αθηνα δεν παει εκει αλλα μεσω awmn! και καλα να παιζει, αμα εχει πεσει? τοτε δεν παει!!!
    η λυση ηταν να κανω vpn server στο 1ο 951 ωστε να δινω Αθηνα ip απο αυτο το subnet, και εκει εβαλα μια route την ip του pap2 να την περναει παντα μεσω αυτου του vpn.
    Ετσι η διαδρομη του voip παει ΠΑΝΤΑ μονο μεσω ιντερνετ!
    Θα μπορουσε να γινει μεσω ιντερνετ χωρις VPN και τοσα κολπα αλλα για λογους ασφαλειας και μονο δεν βγαζω τον αστερισκ απευθειας στο ιντερνετ...(SOLVED)

    2. Οταν το OVPN σερνεται ή πεσει το ιντερνετ Αθηνας οπως εγινε αυτο σημερα, ΔΕΝ γυρναει αυτοματα σε κινητης, γιατι καταλαβαινει αν εχει πεσει το interface μονο.
    Μικρο το κακο γιατι ειμαι εκει συνηθως. Αν ομως πχ ειναι αλλοι και εγω λειπω δεν θα μπορουν να το γυρισουν, θα πρεπει να με παρουν να μπω με vpn απο το κινητο με το mikro winbox pro να το κανω.

    3. Mε το που εδωσα ιντερνετ κινητης με σκισανε....εγινε ενας χαμος απο επιθεσεις, τελικα εστησα το firewall οπως στο 109 αλλα τo vpn που συνδεεται απο το 951 το 1ο στο 109 μου το κοβει το firewall, ετσι εκοψα 2 κανονες που δεν θα επρεπε αλλα δεν ξερω τι πρεπει να κανω να περναει καθως ερχεται στο 109 μεσω ip cloud δλδ με ονομα απο το ιντερνετ οχι με ip. Ειναι κατι που θα το γραψω και στο θεμα του firewall να το δουμε εκει.

    Αυτο εδω ειναι πολυ ενδιαφερον : https://wiki.mikrotik.com/wiki/Advan...hout_Scripting
    και ποιο απλα αλλα δεν μετραει το ping οπως : https://wiki.mikrotik.com/wiki/Two_gateways_failover
    και με script για την μετρηση του ping (δεν θα το προτιμουσα με τπτ για λογους αξιοπιστιας και επειδη δεν το καταλαβαινω φυσικα) : https://wiki.mikrotik.com/wiki/Failover_Scripting

    απο το επισημο forum : https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=23738

    και κατι σε pdf : https://serman.maxdesk.com/user/viewarticlepdf/9378

    οταν βρω χρονο θα δοκιμασω τπτ και ενημερωνω για οσους ενδιαφερονται....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 03-07-17 στις 08:32.

  5. #155
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Για το 2 υπάρχει το netwatch. Αν κάνει ping τρέχει script A αν δεν κάνει ping script b
    wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Tools/Netwatch
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  6. #156
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, το εχω ξαναπει και το ξερω, δεν μου κανει ετισ ομως, αυτο σημαινει να εχει πεσει το gw.
    εγω θελω να ορισω ενα νουμερο σε ms και να πω αν εχεις πανω απο αυτο τοτε θα γυρνας στο αλλο, οταν πεσει ποιο χαμηλα θα πας στο 1ο.
    Μαλλον μονο με ping μπορει να γινει, και απο πανω το 1ο λινκ νομιζα οτι το κανει αλλα μπα, απλα ειναι αντι netwatch.

  7. #157
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα, το εχω ξαναπει και το ξερω, δεν μου κανει ετισ ομως, αυτο σημαινει να εχει πεσει το gw.
    εγω θελω να ορισω ενα νουμερο σε ms και να πω αν εχεις πανω απο αυτο τοτε θα γυρνας στο αλλο, οταν πεσει ποιο χαμηλα θα πας στο 1ο.
    Μαλλον μονο με ping μπορει να γινει, και απο πανω το 1ο λινκ νομιζα οτι το κανει αλλα μπα, απλα ειναι αντι netwatch.
    Κάνε τον κόπο και δες το netwatch.
    Εσύ ορίζεις το threshold του ping...

  8. #158
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε τον κόπο και δες το netwatch.
    Εσύ ορίζεις το threshold του ping...
    οκ θα το κοιταξω αυτο λες?

    interval (time; Default: 1m) Time interval between pings. Lowering this will make state changes more responsive, but can create unnecessary traffic and consume system resources.

  9. #159
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το timeout!

    έχει και παράδειγμα σε αυτό που θές!!!


    https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Tools/Netwatch

  10. #160
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, ωραια θα το δοκιμασω, αλλα τελικα το script δεν το γλιτωνω ετσι ?
    δλδ για να ανακεφαλαιωσω σχετικα με το συγκεκριμενο θεμα των 2 internet gateways.

    Να πω οτι καταρχην οι μονοι που θα επηρεαζονται απο αυτο ειναι οι πελατες DHCP ασυρματοι και ενσυρματοι, καθως τα σταθερα μηχανημα που εχουν ιντερνετ εκτος τα ιδια τα rbs ειναι ενα linksys pap2 (voip), και ενα DVR CCTV (καταγραφικο με καμερες), αυτα τα 2 παιζουν παντα μονο μεσω ιντερνετ κινητης για μεγιστη αξιοπιστια.

    Το wifi και dhcp server ειναι στο 951 που εχει το awmn routing (ρουταει 2 εξωτερικα rbs 411+911).
    Στο ιδιο RB εχει το ovpn client που παιρνει ιντερνετ απο το αλλο σπιτι και το δινει στο εσωτερικο μου δικτυο.
    Εχω το 2ο 951 που ειναι ιντερνετ ρουτερ κινητης cosmote 4G.

    Οποτε θελουμε στο 951 που εχει το wifi ανοιχτο και dhcp, να του πουμε ολα τα 0.0.0.0/0 να τα παιρνει απο το ovpn client, και τωρα αν αυτο πεσει παει και το γυρναει απο το 2ο 951 (ιντερνετ κινητης).
    Το προβλημα μου ειναι οτι μερικες φορες δεν πεφτει αλλα μπορει να σερνεται πχ πολυ το awmn και πρεπει να μπω εγω να το κλεισω χειροκινητα ωστε να παει απο το 2ο 951 (ιντερνετ κινητης).
    Επισης μου ετυχε την Κυριακη το πρωι να μην εχω ιντερνετ και ειχε κολλησει το adsl modem στο σπιτι!!!
    οποτε εφοσον το ovpn client ηταν συνδεδεμενο δεν γυριζε το gw.

    Αυτο θελω να κανω σε γενικες γραμμες. Τωρα τον Αυγουστο ειδικα που θα μενουν και αλλοι εκει θα ειναι θεμα αμα συμβαινει το παραπανω καθως εγω μπορει να λειπω και θα με ψαχνουν στα τηλεφωνα μετα να φτιαξω το ιντερνετ!
    αλλιως για τον αλλον καιρο δεν υπαρχει θεμα, το γυρνουσα και χειροκινητα απο το κινητο με την εφαρμογη mikro winbox pro.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 05-07-17 στις 09:12.

  11. #161
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Ναι δε το γλυτωνεις. Στο ειχα πει και σε αλλο ποστ οτι θες script με netwatch και σου ειχα δωσει και ενα γρηγορο παραδειγμα. Ετσι κινησου. το timeout θα το ορισεις εσυ κατα ποσο σε βολευει. Βαλτο 200ms για αρχη, ή 500ms.
    Άλλα Ντάλλα....

  12. #162
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι δε το γλυτωνεις. Στο ειχα πει και σε αλλο ποστ οτι θες script με netwatch και σου ειχα δωσει και ενα γρηγορο παραδειγμα. Ετσι κινησου. το timeout θα το ορισεις εσυ κατα ποσο σε βολευει. Βαλτο 200ms για αρχη, ή 500ms.
    Καλησπέρα, ωραια θα δοκιμασω και θα επανελθω! thanks

  13. #163
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημερα, εν αναμονη καθως στο παιχνιδι μαλλον θα μπει και απο γειτονα ιντερνετ εξωτερικα ασυρματο που θα ερχεται με sstp vpn.
    Πολυ περιπλεκονται τα πραγματα τελικα....

    βασικα ολη η ιστορια ειναι αυτο που ερχεται με ovpn client γιατι ειναι μεσω του awmn (12-15hops) οποτε μπορει χωρις να πεσει, να laggarei τρελα και να ειναι χαλια το ιντερνετ.
    Το αλλο τωρα ειναι 2-3 hops και δεν εχει θεμα οποτε νομιζω μπορει να βολευτει απλα με route default distances (σειρα προτεραιοτητας routing).
    Ομως αυτα τα 2 πρεπει να παιζουν πριν το internet κινητης και μονο αν δεν παιζει κανενα να πηγαινει απο εκει για οικονομια στα GB's.

  14. #164
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Βρήκα χρόνο να ξαναδοκιμάσω τα στικάκια μου με αναβαθμισμένο ROS, και πλέον τα βλέπω στο CRS109.
    Και τα δύο είναι PPP, αλλά δεν ολοκληρώνουν εξερχόμενη κλήση, οπότε οποιαδήποτε σύσταση για τις ρυθμίσεις είναι ευπρόσδεκτη.
    Η σύνδεση είναι Vodafone και οι συσκευές είναι:
    Vodafone K4203 (3G)
    Huawei E3276 (4G)

    Κάπως έτσι είναι οι ρυθμίσεις μου. Έχω κοκκινήσει τα πεδία για τα οποία θέλω επιβεβαίωση (έχουν να κάνουν με τον πάροχο και με τα συγκεκριμένα στικάκια).

    Κώδικας:
    /interface ppp-client> print
    Flags: X - disabled, R - running 
     0  R name="ppp-out1" max-mtu=1500 max-mru=1500 mrru=disabled port=usb2
          data-channel=2 info-channel=2 apn="internet" user="" password="" pin=""
          profile=default phone="" dial-command="ATDT" modem-init=""
          null-modem=no dial-on-demand=no add-default-route=yes use-peer-dns=yes 
          allow=pap,chap,mschap1,mschap2
    Άλλα δύο στικάκια στα οποία έχω πρόσβαση είναι το K4201-Z (3G) και το K5160 (4G).
    To πρώτο είναι 3G, αλλά το wiki λέει ότι έχει LTE interface. Τα έχει δοκιμάσει κανείς?

    Και τα τέσσερα στικάκια που έχω αναφέρει, είναι στην κατηγορία 4G LTE cards and modems:
    https://wiki.mikrotik.com/wiki/Suppo...rds_and_modems

    Η περιγραφή που έχει για το καθένα είναι:

    Vodafone (Huawei) K4203v7.xxNot supported in ROS v6, but as this modem supports MBIM drivers support will be possible in ROS v7.
    Huawei E3276-150v6.xxppp interface
    Vodafone K5160v6.37Some settings are ignored.
    Vodafone K4201-Zv6.8Some settings are ignored. LTE interface.

  15. #165
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, το LTE interface ισχυει μονο για 4G στικακια και εφοσον εχουν και το αναλογο FW, γιατι εμενα ειναι 4G αλλα παιζει με PPP δλδ στο interfaces με LTE δεν παιζει.
    Θα το δω οταν παω σπιτι τι εχει το δικο μου που παιζει, να δω τα exports και θα απαντησω, τωρα γυρισα και ειμαι δουλεια ηδη...

Σελ. 11 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εδώ μιλάμε για Mikrotik RouterBoard
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 8480
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-24, 20:23
  2. Mikrotik Routerboards με Openwrt
    Από Nikiforos στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 101
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-24, 12:48
  3. Thomson 585 ADSL Bridge σε Mikrotik RB2011 set up
    Από jvam στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-14, 23:49
  4. Mikrotik RouterBoard RB2011U
    Από parianos85 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-14, 09:41
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕ MIKROTIK
    Από leopard75 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-14, 00:17

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας