Σελ. 20 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 10151819202122253040 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 286-300 από 662
  1. #286
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Καλα νομιμος δεν ειναι σε καμια των περιπτωσεων αλλα δε νομιζω να τρεχει και καστανο γενικως. Μια τρυπα εκμεταλλευεσαι. Επειδη και εγω παλαιοτερα το ειχα κανει, δεν ειναι τοσο τραγικο οσο τα λεει ο Νικηφορος. Απλα καποιες στιγμες με το vpn σερνοταν αλλα ειχα βρει ενα το οποιο ηταν αρκετα καλο.

    Γενικως καλο θα ηταν οποιος ειναι να το δοκιμασει σε ΜΤ να μας πει.
    Άλλα Ντάλλα....

  2. #287
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα νομιμος δεν ειναι σε καμια των περιπτωσεων αλλα δε νομιζω να τρεχει και καστανο γενικως. Μια τρυπα εκμεταλλευεσαι. Επειδη και εγω παλαιοτερα το ειχα κανει, δεν ειναι τοσο τραγικο οσο τα λεει ο Νικηφορος. Απλα καποιες στιγμες με το vpn σερνοταν αλλα ειχα βρει ενα το οποιο ηταν αρκετα καλο.

    Γενικως καλο θα ηταν οποιος ειναι να το δοκιμασει σε ΜΤ να μας πει.
    δεν ειπα ότι είναι τραγικο, ειπα ότι δεν κανει για να τρεχεις ΔΙΚΕΣ σου υπηρεσίες!!!
    για να ξερουμε και τι λεμε….
    αφενως δεν θα δουλευουν γιατι τρεχεις πισω από vpn και αφετερως δεν είναι και ασφαλες σιγουρα ακομα και αν δουλευαν, όπως πχ εγω που μπαινω σε δικο μου openvpn για να συνδεθω με τον αστερισκ μου να εχω παντου τηλεφωνο σταθερο….
    για ιντερνετ σε κινητο κανει φυσικα! δεν ειπα το αντιθετο!

    - - - Updated - - -

    Αν καποιος το εχει σε κινητο και το βαλει σε wifi tethering mode, όπως ειχα πει ότι δινεις στο mikrotik ασυρματα εννοείτε ότι μπορει να δωσει https://www.adslgr.com/forum/threads...erboard/page19 (ποστ #278).
    Το θεμα είναι αν εχεις την καρτα πανω σε μικροτικ με οποιοδήποτε τροπο στικ ή αυτονομο RB αν γινεται να παιξει γιατι πρεπει το vpn να γινει επανω στο ιδιο το μικροτικ.
    Και άλλο πραγμα το ρουτερ και άλλο το κινητο. Μπορει ετσι να μην παιζει.

  3. #288
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, δοκιμασα σημερα αυτο https://www.adslgr.com/forum/threads...erboard/page19 στο ποστ #278 και ενω δουλευε σε ενα RB951G-2HnD στο εξοχικο, τωρα στο 109 ενω τα ειχα κανει ολα αλλα ηταν disable συνδεονται ολα κανονικα, ιντερνετ δεν εχω....
    τελικα ομως ανακαλυψα πως το κινητο στο pc με συνδεση usb δινει κανονικα ιντερνετ (σε manjaro linux archlinux based distro) και δινει τα παρακατω routes εκτος αυτων που ειχα εχει αλλο ενα interface τωρα.

    Κώδικας:
    route -n
    Kernel IP routing table
    Destination     Gateway         Genmask         Flags Metric Ref    Use Iface
    0.0.0.0         192.168.42.129  0.0.0.0         UG    101    0        0 enp3s0u2
    0.0.0.0         10.2.237.4      0.0.0.0         UG    20100  0        0 enp0s10
    10.2.237.0      0.0.0.0         255.255.255.224 U     100    0        0 enp0s10
    192.168.42.0    0.0.0.0         255.255.255.0   U     101    0        0 enp3s0u2
    το εβαλα λοιπον το κινητο στην usb port του 109 και ειδα οτι με PPP συνδεθηκε εδωσε ip πισω απο ΝΑΤ οπως ειναι λογικο με την καρτοκινητη αλλα το θεμα ειναι οτι πεφτει και συνδεεται, εκανα διαφορες αλλαγες στο PPP αλλα τιποτα!
    εχει κανεις καμια ιδεα? το εχει δοκιμασει κανεις? ειναι αλλος ενας τροπος που δεν ειχα πει πριν!

    βασικα εχω μεινει χωρις ιντερνετ και σταθερο γιατι εσκαψαν κατω για να μουν βαλουν μετρητη φυσικου αεριου και εκοψαν τα καλωδια του ΟΤΕ!!!

  4. #289
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλησπέρα!
    ακομα απο τις 2 του μηνα ειμαι ΧΩΡΙΣ γραμμη....να χαιρομαι την NOVA....ΟΤΕ σου ερχομαι....

    Στο θεμα μας τωρα...
    επειδη τοσες μερες δεν ψαχτηκα γιατι δεν παιζει μεσω wifi το ap tethering με το 109 μου και ειχα βολευτει να βαζω απλα το κινητο με usb στο desktop pc, ειπα να δοκιμασω σημερα με usb στο 109.
    Στο προηγουμενο ποστ ειπα οτι το βλεπει σαν PPP αλλα ομως δεν εχει ιντερνετ λες και δεν περναει, συνδεεται και πεφτει.
    Τελικα ΔΕΝ ειχα ενεργοποιησει την επιλογη στο μενου του android που εχει για να διαμοιραστει ιντερνετ μεσω usb οπως την επιλεγω στο pc.
    Οταν εβαλα την επιλογη on τοτε στο 109 αυτοματα εμφανιστηκε lte interface και πηρε dhcp ip μια απο 192 κατι!
    οποτε ειναι πολυ απλα τα πραγματα βαζουμε ενα nat κανονα και ενα route και ειμαστε ετοιμοι!!!
    Το κινητο μου ειναι Xiaomi mi max 2 δεν ξερω αν θα πετυχει με ολα! ειδικα αν δεν ειναι Android.
    Oποτε εχουμε ακομα εναν τροπο κινητης σε mikrotik routerboards!
    Φυσικα το κινητο ταυτοχρονα φορτιζεται αλλα το συγκεκριμενο εχει ταχυφορτιστη οποτε ετσι αργει πολυ να φορτισει. (εχει και μπαταρια 5300mah!!!).
    Παρακατω τα exports - prints

    Κώδικας:
    /ip address> print
    Flags: X - disabled, I - invalid, D - dynamic 
     #   ADDRESS            NETWORK         INTERFACE                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           
     1 D 192.168.42.182/24  192.168.42.0    lte1
    Κώδικας:
    /ip dhcp-client> print
    Flags: X - disabled, I - invalid, D - dynamic 
     #   INTERFACE                                                                                                                                                                USE-PEER-DNS ADD-DEFAULT-ROUTE STATUS        ADDRESS           
     1 D lte1                                                                                                                                                                     yes          yes               bound         192.168.42.182/24

    Κώδικας:
    /ip firewall nat> export
    /ip firewall nat
    add action=masquerade chain=srcnat comment="masquerade for usb 4g modem" dst-address=0.0.0.0/0 out-interface=lte1
    Κώδικας:
    /ip route> print
    Flags: X - disabled, A - active, D - dynamic, C - connect, S - static, r - rip, b - bgp, o - ospf, m - mme, B - blackhole, U - unreachable, P - prohibit 
     #      DST-ADDRESS        PREF-SRC        GATEWAY            DISTANCE
     0 ADS  0.0.0.0/0                          192.168.42.129            2
     13 ADC  192.168.42.0/24    192.168.42.182  lte1                      0
    αφησα ΜΟΝΟ τα σχετικα και εβγαλα ολα τα αλλα, οτι ειναι με print εχει γινει αυτοματα και με export δεν τα δειχνει....
    οτι εβαλα εγω ειναι με export.

  5. #290
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!
    ακομα απο τις 2 του μηνα ειμαι ΧΩΡΙΣ γραμμη....να χαιρομαι την NOVA....ΟΤΕ σου ερχομαι....

    Στο θεμα μας τωρα...
    επειδη τοσες μερες δεν ψαχτηκα γιατι δεν παιζει μεσω wifi το ap tethering με το 109 μου και ειχα βολευτει να βαζω απλα το κινητο με usb στο desktop pc, ειπα να δοκιμασω σημερα με usb στο 109.
    Στο προηγουμενο ποστ ειπα οτι το βλεπει σαν PPP αλλα ομως δεν εχει ιντερνετ λες και δεν περναει, συνδεεται και πεφτει.
    Τελικα ΔΕΝ ειχα ενεργοποιησει την επιλογη στο μενου του android που εχει για να διαμοιραστει ιντερνετ μεσω usb οπως την επιλεγω στο pc.
    Οταν εβαλα την επιλογη on τοτε στο 109 αυτοματα εμφανιστηκε lte interface και πηρε dhcp ip μια απο 192 κατι!
    οποτε ειναι πολυ απλα τα πραγματα βαζουμε ενα nat κανονα και ενα route και ειμαστε ετοιμοι!!!
    Το κινητο μου ειναι Xiaomi mi max 2 δεν ξερω αν θα πετυχει με ολα! ειδικα αν δεν ειναι Android.
    Oποτε εχουμε ακομα εναν τροπο κινητης σε mikrotik routerboards!
    Φυσικα το κινητο ταυτοχρονα φορτιζεται αλλα το συγκεκριμενο εχει ταχυφορτιστη οποτε ετσι αργει πολυ να φορτισει. (εχει και μπαταρια 5300mah!!!).
    Παρακατω τα exports - prints

    Κώδικας:
    /ip address> print
    Flags: X - disabled, I - invalid, D - dynamic 
     #   ADDRESS            NETWORK         INTERFACE                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           
     1 D 192.168.42.182/24  192.168.42.0    lte1
    Κώδικας:
    /ip dhcp-client> print
    Flags: X - disabled, I - invalid, D - dynamic 
     #   INTERFACE                                                                                                                                                                USE-PEER-DNS ADD-DEFAULT-ROUTE STATUS        ADDRESS           
     1 D lte1                                                                                                                                                                     yes          yes               bound         192.168.42.182/24

    Κώδικας:
    /ip firewall nat> export
    /ip firewall nat
    add action=masquerade chain=srcnat comment="masquerade for usb 4g modem" dst-address=0.0.0.0/0 out-interface=lte1
    Κώδικας:
    /ip route> print
    Flags: X - disabled, A - active, D - dynamic, C - connect, S - static, r - rip, b - bgp, o - ospf, m - mme, B - blackhole, U - unreachable, P - prohibit 
     #      DST-ADDRESS        PREF-SRC        GATEWAY            DISTANCE
     0 ADS  0.0.0.0/0                          192.168.42.129            2
     13 ADC  192.168.42.0/24    192.168.42.182  lte1                      0
    αφησα ΜΟΝΟ τα σχετικα και εβγαλα ολα τα αλλα, οτι ειναι με print εχει γινει αυτοματα και με export δεν τα δειχνει....
    οτι εβαλα εγω ειναι με export.






    αν πεις δηλαδή να έχεις μόνιμα έτσι... δεν προλαβαίνει να στο φορτίσει?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  6. #291
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν πεις δηλαδή να έχεις μόνιμα έτσι... δεν προλαβαίνει να στο φορτίσει?
    αν το βαλω πανω αφου εχει φορτισει ψηλα απο πριν δεν εχει θεμα, αν ειναι πολυ χαμηλα ισως να εχει δεν ξερω.
    Δεν καταναλωνει μαλλον περισσοτερο απο οσο φορτιζει, απλα αργει παρα πολυ να φορτισει.
    Με τον δικο του φορτιστη κανει λιγες ωρες να φορτισει.

    Ο παραπανω τροπος δουλευει ακομα και αν το κινητο εχει 3G (H,H+) ή 2G (G,E), δλδ παλι το mikrotik το βλεπει σαν LTE interface ασχετως οτι το σημα του κινητου δεν ειναι 4G, το δοκιμασα.

  7. #292
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν το βαλω πανω αφου εχει φορτισει ψηλα απο πριν δεν εχει θεμα, αν ειναι πολυ χαμηλα ισως να εχει δεν ξερω.
    Δεν καταναλωνει μαλλον περισσοτερο απο οσο φορτιζει, απλα αργει παρα πολυ να φορτισει.
    Με τον δικο του φορτιστη κανει λιγες ωρες να φορτισει.

    Ο παραπανω τροπος δουλευει ακομα και αν το κινητο εχει 3G (H,H+) ή 2G (G,E), δλδ παλι το mikrotik το βλεπει σαν LTE interface ασχετως οτι το σημα του κινητου δεν ειναι 4G, το δοκιμασα.
    Μάλιστα... οπότε θέλει μελέτη το θεμα... το χειμώνα
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  8. #293
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα... οπότε θέλει μελέτη το θεμα... το χειμώνα
    ο Χειμωνας τι σχεση εχει ?

  9. #294
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο Χειμωνας τι σχεση εχει ?
    Στον τουρισμό δουλεύω... Τώρα είναι σεζόν... Δεν έχω χρόνο.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  10. #295
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον τουρισμό δουλεύω... Τώρα είναι σεζόν... Δεν έχω χρόνο.
    α οκ, δεν καταλαβα οπως το ειπες. Καλα δεν ειναι κατι δυσκολο αν θες να το κανεις, οπως ειπα αυτοματα γινονται τα σημαντικα, εναν κανονα ΝΑΤ θες και ενα route, 1 λεπτο δουλεια ειναι και ουτε αν τα εχεις ετοιμα!

  11. #296
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    το δοκίμασα στο 951 του αυτοκινήτου... plug n play κατάσταση είναι....

    οπότε θεωρητικά... με το αντίστοιχο σεταπ.... μπορείς να το έχεις περιστασιακά και σαν 2η γραμμή για multi-wan...

    - - - Updated - - -

    απλά συνδέοντας το... και ενεργοποιώντας το tethering μεσω usb στο κινητό.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  12. #297
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    το δοκίμασα στο 951 του αυτοκινήτου... plug n play κατάσταση είναι....

    οπότε θεωρητικά... με το αντίστοιχο σεταπ.... μπορείς να το έχεις περιστασιακά και σαν 2η γραμμή για multi-wan...

    - - - Updated - - -

    απλά συνδέοντας το... και ενεργοποιώντας το tethering μεσω usb στο κινητό.
    καλημέρα! ναι ετσι είναι, βασικα και το route μπορει να γινει αυτόματα απλα κατι δεν εχω τικαρει εγω.
    Όταν πας στα interfaces και το εχεις συνδεσει πανω με την επιλογή από το android το εχει ετοιμο το LTE interface και εκει εχει διαφορες ρυθμισεις όπως για DNS και αυτοματο route.
    Οποτε στην ουσια μονο το κανονα ΝΑΤ θες που τον ειχα ετοιμο από πριν δεν δοκιμασα αν παιζει και χωρις αυτόν.

    Ασχετο και σχετικο δεν το εχω δοκιμασει στο Cardroid μου ετσι το κινητο....θα πρεπει να δινει ιντερνετ μεσω usb, γιατι το εκανα μεσω wifi με tethering.

  13. #298
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, σχετικα με το από πανω εχω καποιο θεμα.
    Ενώ αν εχω το κινητο απευθειας στο PC όλα καλα, ειτε με 4G ειτε με 3G δεδομενα, όταν το εχω στο 109 με τον τροπο που ειπα μετα από καποια ωρα δεν εχει ιντερνετ ουτε το pc, ουτε το ιδιο το κινητο!!!
    τα ιδια και με 3G και με 4G και μολις το βγαλω εχει κανονικα!!!
    δεν βρισκω τι φταιει, το εχει δοκιμασει κανεις άλλος?

    - - - Updated - - -

    Καλημέρα, συμπληρωματικο….και χτες μετα από δοκιμες δεν βρηκα καποια λυση δεν ξερω τι γινεται κριμα….
    δοκιμασα και τον προηγουμενο τροπο με wifi και πλεον δεν δινει ιντερνετ με τιποτα.
    Όλα όπως τα ειχα πει, με dhcp client, dns εχει παρει, route ok, nat ok τιποτα!

    Θα δοκιμασω αν δεν εχουν φτιαξει την γραμμη μου και σημερα, με τον τροπο του 1ου ποστ δλδ με χρηση ενως αλλου μηχανήματος wifi ap σε client mode μπας και....
    Θα μπορουσα να παρω κανα στικακι 4G, αλλα επειδή παιζω με W.U πρεπει να δουλεψω την twin sim και οσο θα εχω ιντερνετ ετσι θα είμαι χωρις κινητο….
    οποτε πρεπει οπωσδήποτε να δουλευω με το κινητο σε tethering mode ειτε μεσω wifi, ειτε μεσω usb.

  14. #299
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα και παλι.
    Δυστυχως ακομα ειμαι χωρις γραμμη και πεδευομαι με κινητη....
    επειδη η κινητη ειναι του κινητου whats up δλδ, πρεπει να παιζω με το κινητο.
    Ενω στο pc ολα καλα, με το 109 ειναι τσακωμενο!
    Ολοι οι τροποι (εκτος usbstick 4G φυσικα) που εχω πει δεν παιζει κανενας στο 109!

    Ο ενας τροπος ειναι ειπαμε με το ovislink ap σε client mode, ο δευτερος με χρηση στο MT virtual wifi και ο τριτος με το κινητο στο usbport.
    Στους 2 πρωτους τροπους παιρνω ip κανονικα απο 192 κατι και δεν ρουταρει ομως με τιποτα. Εχω δοκιμασει τα παντα, ειχα κανει οδηγους αλλωστε αλλα ηταν σε RB με μια πορτα μονο!
    Και με το usbport παιζει γιατι ο βλεπει σαν LTE interface αλλα μετα απο λιγο μενει το κινητο χωρις να ρουταρει το ιντερνετ του και φυσικα το ιδιο και στο ΜΤ!

    Ετσι δεν βγαζω ακρη και δεν μπορω να εχω στο ρουτερ ιντερνετ κινητης...τα νευρα μου!!!! δεν εχει καμια ιδεα κανεις?

  15. #300
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα και παλι.
    Δυστυχως ακομα ειμαι χωρις γραμμη και πεδευομαι με κινητη....
    επειδη η κινητη ειναι του κινητου whats up δλδ, πρεπει να παιζω με το κινητο.
    Ενω στο pc ολα καλα, με το 109 ειναι τσακωμενο!
    Ολοι οι τροποι (εκτος usbstick 4G φυσικα) που εχω πει δεν παιζει κανενας στο 109!

    Ο ενας τροπος ειναι ειπαμε με το ovislink ap σε client mode, ο δευτερος με χρηση στο MT virtual wifi και ο τριτος με το κινητο στο usbport.
    Στους 2 πρωτους τροπους παιρνω ip κανονικα απο 192 κατι και δεν ρουταρει ομως με τιποτα. Εχω δοκιμασει τα παντα, ειχα κανει οδηγους αλλωστε αλλα ηταν σε RB με μια πορτα μονο!
    Και με το usbport παιζει γιατι ο βλεπει σαν LTE interface αλλα μετα απο λιγο μενει το κινητο χωρις να ρουταρει το ιντερνετ του και φυσικα το ιδιο και στο ΜΤ!

    Ετσι δεν βγαζω ακρη και δεν μπορω να εχω στο ρουτερ ιντερνετ κινητης...τα νευρα μου!!!! δεν εχει καμια ιδεα κανεις?
    ....με άλλους dns... δοκίμασες? ...ή και άλλους.

Σελ. 20 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 10151819202122253040 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εδώ μιλάμε για Mikrotik RouterBoard
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 8480
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-24, 20:23
  2. Mikrotik Routerboards με Openwrt
    Από Nikiforos στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 101
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-24, 12:48
  3. Thomson 585 ADSL Bridge σε Mikrotik RB2011 set up
    Από jvam στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-14, 23:49
  4. Mikrotik RouterBoard RB2011U
    Από parianos85 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-14, 09:41
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕ MIKROTIK
    Από leopard75 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-14, 00:17

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας