Σελ. 16 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 6111415161718212636 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 226-240 από 662
  1. #226
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    οκ αυτό θα κανω και θα ενημερωσω. Γιατι τωρα δεν πρεπει να παιζει όπως πριν, γιατι με το άλλο setup στο 1ο ποστ εδινε το ovislink ips, δλδ ειχε ενεργο dhcp server, τωρα όμως θελω να είναι το 109 όπως είναι τωρα, οποτε δεν μπορει να παιξει ετσι.
    το 109 δεν έχει wifi?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  2. #227
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    το 109 δεν έχει wifi?
    καλησπέρα, εχει φυσικα αλλα εχει μονο μια καρτα ενσωματωμενη, δεν μπορει να ειναι ap bridge και ταυτοχρονα να κανει και την αλλη δουλεια!
    δεν θελω να μην ειναι ενεργο γιατι το θελω για αλλες συσκευες.
    Αν ηταν καποιο rb που παιρνει καρτες mini pci παραπανω απο 1 φυσικα τοτε θα μπορουσε να γινει και να μην χρειαζεται το ovislink AP.

  3. #228
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα, εχει φυσικα αλλα εχει μονο μια καρτα ενσωματωμενη, δεν μπορει να ειναι ap bridge και ταυτοχρονα να κανει και την αλλη δουλεια!
    δεν θελω να μην ειναι ενεργο γιατι το θελω για αλλες συσκευες.
    Αν ηταν καποιο rb που παιρνει καρτες mini pci παραπανω απο 1 φυσικα τοτε θα μπορουσε να γινει και να μην χρειαζεται το ovislink AP.
    Μπορεις να φτιάξεις virtual AP.
    Έτσι ώστε να έχεις ένα σαν AP και ένα σαν client

  4. #229
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεις να φτιάξεις virtual AP.
    Έτσι ώστε να έχεις ένα σαν AP και ένα σαν client
    Αυτό είχα κατά νου και εγώ... αν μπορεί να παίξει φυσικά έτσι.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  5. #230
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είχα κατά νου και εγώ... αν μπορεί να παίξει φυσικά έτσι.
    Μια χαρά παίζει

  6. #231
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    δεν γινεται αυτο που λες...
    το virtual AP που εχω κανει αλλες φορες πρεπει να ειναι στην ιδια συχνοτητα και αλλα πραγματα τα ιδια με το αρχικο.
    Δεν μπορει να παιξει ετσι.
    το ενα να ειναι ap bridge και το αλλο πως θα παρει απο το κινητο?
    το εχεις δοκιμασει ή ετσι το λες?

    μπορω να δοκιμασω γιατι δεν εχω προλαβει ακομα να ασχοληθω με το ovislink ακομα στο κουτι του ειναι.

  7. #232
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν γινεται αυτο που λες...
    το virtual AP που εχω κανει αλλες φορες πρεπει να ειναι στην ιδια συχνοτητα και αλλα πραγματα τα ιδια με το αρχικο.
    Δεν μπορει να παιξει ετσι.
    το ενα να ειναι ap bridge και το αλλο πως θα παρει απο το κινητο?
    το εχεις δοκιμασει ή ετσι το λες?

    μπορω να δοκιμασω γιατι δεν εχω προλαβει ακομα να ασχοληθω με το ovislink ακομα στο κουτι του ειναι.
    Εννοείται ότι είναι στην ίδια συχνότητα με ότι αυτό συνεπάγεται.
    Αλλά ναι γίνετε και ναι το έχω κάνει.

    Το virtual AP το κάνεις station του λες σε πιο ssid και με τι security profile να συνδεθεί και μετά το χρησιμοποιείς σαν WAN

  8. #233
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Ναι εχω δοκιμασει μονο σε AP's εγω γιαυτο ειναι προβλημα.
    Μαλιστα ξερω περιπτωσεις που σε εξωτερικες συνδεσεις χρησιμοποιουν Virtual AP's για να μην βαζουν και αλλη καρτα+pigtail+πιατο δορυφορικο 80αρι+feeder αναφερομαι στο awmn φυσικα...αλλα πρεπει να ειναι στην ιδια ευθεια τα links γιατι εκει ειναι μεγαλο το προβλημα με την ιδια συχνοτητα και ακομα περισσοτερο το κεντραρισμα γιατι δεν μπορεις να εχεις τελειο και στους 2 οποτε πρεπει να ειναι και σε κοντινες αποστασεις.

    Τωρα το εβαλα και μπηκε κανονικα σε station mode, για να δουμε...
    μακαρι να γινεται να μην χρειαζεται το ovislink.

    Κωστα το εχεις κανει σιγουρα?
    αν ειναι πες μου πως το σεταρεις γιατι δεν βλεπω να γινεται....
    εβαλα το virtual σε station και εκανε το ιδιο στο 1ο!!!
    αρα πως γινεται?

    Μαλλον πρεπει να ειναι στο IΔΙΟ mode ΟΛΑ τα virtual, γιατι στο 411 με παλια εκδοση λογω licence 3 ειχα κανει πολλα νομιζω και 8, αλλα μονο σε AP.

    - - - Updated - - -

    εδω λενε οτι δεν γινεται https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=81750
    δεν μπορει με μια καρτα wifi να εχεις και access point και client (station) mode! νομιζω ειναι λογικο αλλωστε κιολας.

    Κωστα εσυ που λες το ειχες κανει τι ειχες κανει ακριβως? μην χανω τον χρονο μου τσαμπα! γιατι ακρη δεν βγαζω οπως ολα δειχνουν δεν γινεται για τεχνικους λογους!

    - - - Updated - - -

    edit νομιζω οτι πετυχε, εκανα πατατα, επρεπε ΠΡΩΤΑ να κανω ενα διαφορετικο προφιλ, και εκει που ελεγε SSID να γραψω αυτο που θελω να συνδεθει ο πελατης virtual.
    Τωρα δειχνει να εχει συνδεθει.

    - - - Updated - - -

    Εκανα και ενα dhcp client δηλωντας το wlan2-Cosmote4G οπως το ονομασα και πηρε μια περιεργη ip προφανως πισω απο ΝΑΤ ?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2018-03-17_20-42-38.png  

    Screenshot_2018-03-17_20-47-25.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 17-03-18 στις 21:15.

  9. #234
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Είναι η iP από το hotspot του κινητού σου.

    - - - Updated - - -

    Στην ουσια τωρα θες... mangle...nat & routes... για το multiwan σου
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  10. #235
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    ενταξει ολα καλα πετυχε εχω κανονικα ιντερνετ! thanks Kωστα! δεν καταλαβα στην αρχη τι ειχα κανει λαθος αλλα το βρηκα!
    Τα δειχνω ολα μαζεμενα απο κονσολα τι εχω κανει.
    Ναι εκανα και ΝΑΤ αλλιως δεν ειχε ιντερνετ, το route το εβαλε αυτοματα.
    Τωρα εχω κλεισει την route για το pppoe για να παιξει.

    Κώδικας:
    /ip address> print
    Flags: X - disabled, I - invalid, D - dynamic 
     #   ADDRESS            NETWORK         INTERFACE                                                                                                                                            
                                                                                                                         
     2 D 192.168.43.45/24   192.168.43.0    wlan2-Cosmote4G                                                                                                                                      
    
    /ip dhcp-client
    add dhcp-options=hostname,clientid disabled=no interface=wlan2-Cosmote4G
    
    /ip firewall nat
    add action=masquerade chain=srcnat comment="Gia internet apo Kinito Cosmote4G" dst-address=!10.0.0.0/8 out-interface=wlan2-Cosmote4G src-address=10.X.XXX.0/27
    Κώδικας:
    /interface wireless
    set [ find default-name=wlan1 ] antenna-gain=4 band=2ghz-b/g/n channel-width=20/40mhz-Ce country=greece disabled=no mode=ap-bridge name=wlan1-Orion radio-name=orion ssid=Orion tx-power=1 \
        tx-power-mode=all-rates-fixed wps-mode=disabled
    /interface wireless security-profiles
    set [ find default=yes ] authentication-types=wpa-psk,wpa2-psk,wpa-eap,wpa2-eap eap-methods="" group-ciphers=tkip,aes-ccm mode=dynamic-keys supplicant-identity=Andromeda unicast-ciphers=\
        tkip,aes-ccm wpa-pre-shared-key=xxxxxxxx wpa2-pre-shared-key=xxxxxxx
    add authentication-types=wpa-psk,wpa2-psk eap-methods="" management-protection=allowed mode=dynamic-keys name=profile1 supplicant-identity="" wpa-pre-shared-key=xxxxxxx \
        wpa2-pre-shared-key=xxxxxxxx
    /interface wireless
    add disabled=no keepalive-frames=disabled mac-address=XXXXXXXXXX master-interface=wlan1-Orion mode=station multicast-buffering=disabled name=wlan2-Cosmote4G security-profile=\
        profile1 ssid=NikmaxGT wds-cost-range=0 wds-default-cost=0 wps-mode=disabled
    Κώδικας:
    /ip route> print
    Flags: X - disabled, A - active, D - dynamic, C - connect, S - static, r - rip, b - bgp, o - ospf, m - mme, B - blackhole, U - unreachable, P - prohibit 
     #      DST-ADDRESS        PREF-SRC        GATEWAY            DISTANCE
     0 ADS  0.0.0.0/0                          192.168.43.1              1
     13 ADC  192.168.43.0/24    192.168.43.45   wlan2-Cosmote4G           0
    - - - Updated - - -

    Μαθαμε και κατι καινουριο σημερα! ειχα παντα την εντυπωση οτι πρεπει να ειναι το wireless στο ιδιο mode! δεν ξερω μηπως επειδη το ειχα κανει στην 5.13 τοτε μηπως και δεν γινοταν!
    ευτυχως που δεν χρειαζεται αλλο μηχανημα ειναι πολυ ποιο καλα ετσι!
    και για εναλλακτικα αν παιζει, αλλα και αμα καταφερω να το κανω προσθετικο με την ADSL!
    σημερα ομως ειναι πιταρισμενο το δικτυο της cosmote, πολυ χαμηλη ταχυτητα, αλλες μερες ειχα 60+ και τωρα με το ζορι εχει 20 στο ocla speedtest. Ελεος δλδ!

  11. #236
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Προσθετικό θα το κάνεις.... θα σου στείλω αύριο... Πώς τα εχω εγώ... να κάνεις δοκιμή... αν δεν το καταφέρεις μόνος μέχρι τοτε
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  12. #237
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενταξει ολα καλα πετυχε εχω κανονικα ιντερνετ! thanks Kωστα! δεν καταλαβα στην αρχη τι ειχα κανει λαθος αλλα το βρηκα!
    Τα δειχνω ολα μαζεμενα απο κονσολα τι εχω κανει.
    Ναι εκανα και ΝΑΤ αλλιως δεν ειχε ιντερνετ, το route το εβαλε αυτοματα.
    Τωρα εχω κλεισει την route για το pppoe για να παιξει.

    Κώδικας:
    /ip address> print
    Flags: X - disabled, I - invalid, D - dynamic 
     #   ADDRESS            NETWORK         INTERFACE                                                                                                                                            
                                                                                                                         
     2 D 192.168.43.45/24   192.168.43.0    wlan2-Cosmote4G                                                                                                                                      
    
    /ip dhcp-client
    add dhcp-options=hostname,clientid disabled=no interface=wlan2-Cosmote4G
    
    /ip firewall nat
    add action=masquerade chain=srcnat comment="Gia internet apo Kinito Cosmote4G" dst-address=!10.0.0.0/8 out-interface=wlan2-Cosmote4G src-address=10.X.XXX.0/27
    Κώδικας:
    /interface wireless
    set [ find default-name=wlan1 ] antenna-gain=4 band=2ghz-b/g/n channel-width=20/40mhz-Ce country=greece disabled=no mode=ap-bridge name=wlan1-Orion radio-name=orion ssid=Orion tx-power=1 \
        tx-power-mode=all-rates-fixed wps-mode=disabled
    /interface wireless security-profiles
    set [ find default=yes ] authentication-types=wpa-psk,wpa2-psk,wpa-eap,wpa2-eap eap-methods="" group-ciphers=tkip,aes-ccm mode=dynamic-keys supplicant-identity=Andromeda unicast-ciphers=\
        tkip,aes-ccm wpa-pre-shared-key=xxxxxxxx wpa2-pre-shared-key=xxxxxxx
    add authentication-types=wpa-psk,wpa2-psk eap-methods="" management-protection=allowed mode=dynamic-keys name=profile1 supplicant-identity="" wpa-pre-shared-key=xxxxxxx \
        wpa2-pre-shared-key=xxxxxxxx
    /interface wireless
    add disabled=no keepalive-frames=disabled mac-address=XXXXXXXXXX master-interface=wlan1-Orion mode=station multicast-buffering=disabled name=wlan2-Cosmote4G security-profile=\
        profile1 ssid=NikmaxGT wds-cost-range=0 wds-default-cost=0 wps-mode=disabled
    Κώδικας:
    /ip route> print
    Flags: X - disabled, A - active, D - dynamic, C - connect, S - static, r - rip, b - bgp, o - ospf, m - mme, B - blackhole, U - unreachable, P - prohibit 
     #      DST-ADDRESS        PREF-SRC        GATEWAY            DISTANCE
     0 ADS  0.0.0.0/0                          192.168.43.1              1
     13 ADC  192.168.43.0/24    192.168.43.45   wlan2-Cosmote4G           0
    - - - Updated - - -

    Μαθαμε και κατι καινουριο σημερα! ειχα παντα την εντυπωση οτι πρεπει να ειναι το wireless στο ιδιο mode! δεν ξερω μηπως επειδη το ειχα κανει στην 5.13 τοτε μηπως και δεν γινοταν!
    ευτυχως που δεν χρειαζεται αλλο μηχανημα ειναι πολυ ποιο καλα ετσι!
    και για εναλλακτικα αν παιζει, αλλα και αμα καταφερω να το κανω προσθετικο με την ADSL!
    σημερα ομως ειναι πιταρισμενο το δικτυο της cosmote, πολυ χαμηλη ταχυτητα, αλλες μερες ειχα 60+ και τωρα με το ζορι εχει 20 στο ocla speedtest. Ελεος δλδ!
    Χαίρομαι που τα κατάφερες
    Είναι περίπου ένα χρόνο που μπορεί να παίζει σε διαφορετικό Mode το virtual AP, δεν θυμάμαι από ποια έκδοση ακριβώς

  13. #238
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαίρομαι που τα κατάφερες
    Είναι περίπου ένα χρόνο που μπορεί να παίζει σε διαφορετικό Mode το virtual AP, δεν θυμάμαι από ποια έκδοση ακριβώς
    thanks! ε γιαυτο δεν γινοταν ειχα δοκιμασει στην εκδοση 5.13!
    μαλιστα αυτη η εκδοση ειχε ενα bug που σε licence 3 μπορουσες να κανεις παρα πολλα virtual ap's!!!
    τα εχω γραψει στο 1ο ποστ οταν ειχα κανει δοκιμες στο παλιο 411.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσθετικό θα το κάνεις.... θα σου στείλω αύριο... Πώς τα εχω εγώ... να κάνεις δοκιμή... αν δεν το καταφέρεις μόνος μέχρι τοτε
    τωρα δεν εχω αλλο χρονο, οποτε στειλε μου οτι μπορεις να το δω! thanks!

    Και το κακο τωρα, οση ωρα εχω ανοιχτο στο κινητο το tethering wifi mode δεν παιζουν ουτε το my cosmote, ουτε το W.u app που σημαινει δεν μπορω να δω τα υπολοιπα! πρεπει να το κλεινω!

    - - - Updated - - -

    Sorry εχω μια απορια, θα δοκιμασω εννοειτε, αλλα οταν ενωσω τις 2 γραμμες adsl δλδ και αυτη του κινητου δλδ 2 WAN στην ουσια, τι γινεται με τα αλλα τα σχετικα, δλδ με το ανοιγμα πορτων, το ΝΑΤ, το firewall, τα DNS, πως θα δουλευουν ολα αυτα? μηπως μπερδευονται? ειδικα οταν της κινητης λογικα η ip ειναι πισω απο ΝΑΤ και οχι public οπως της ADSL.

  14. #239
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημερα και καλο ΣΚ!
    λοιπον επειδη οπως εγραψα εδω https://www.adslgr.com/forum/threads...rBoard/page312 θελω μια λυση σχετικα με κινητη, και ανακαλυψα τωρα κατι το γραφω εδω γιατι αφορα μονο κινητη.

    Βρηκα λοιπον αυτο το βιντεο https://www.youtube.com/watch?v=okixjOiD06U και βλεπω οτι ενα 411 που μιας και εχω το ειχα συνηθισει παντα με mini pci wifi card, εδω βλεπω μια με κινητη!!!
    επειδη το μηχανημα αυτο ειναι σχετικα φτηνο αν παμε στο απλο μοντελο ειναι ιδανικη λυση ΑΝ δεν θελουμε wifi και πολλες ethernet.
    Εχει δοκιμασει κανεις κατι τετοιο ή γενικα καποιο modem mini pci 4g ή εστω 3g?

    - - - Updated - - -

    Φυσικα σαν λυση αλλα το ειπα στο αλλο θεμα υπαρχει και αυτο https://mikrotik.com/product/rbm33g ομως δεν εχει modem.
    Δεν ξερω τελικα εχω μπερδευτει....
    Αλλη μια λυση ειναι ενα απλο μηχανακι που απλα να εχει usb πεταμε και το στικακι και τα βαζουμε σε ενα κουτι εξωτερικου χωρου και τελειωνει το θεμα.
    Αν ειναι στην ταρατσα το modem μπορει ισως να εχει καλο σημα χωρις και εξωτερικη κεραια αλλα θελει δοκιμη αυτο.
    Εξαρταται και το υψος του ιστου.

    - - - Updated - - -

    Εδω και το ενα αρχειο pdf για την κινητη που μας λεει πολλα πραγματα : https://mum.mikrotik.com/presentations/US15/brian.pdf

    δεν ειναι το αλλο 411 τελικα....αλλα αυτο https://mikrotik.com/product/RB411UAHR δυστυχως εχει καταργηθει αυτο το μοντελο!

    - - - Updated - - -

    για να υπολογισουμε το κοστος το 4g stick που εχω ηδη ειναι αυτο δεν το εχω βρει ποιο φτηνα https://www.ebay.ie/itm/Unlocked-Hua...kAAOSweuxWRGEc
    και κεραια που μπορει να μπει και εξωτερικα δεν εχει θεμα https://www.ebay.ie/itm/35dBi-4G-LTE...QAAOSws5pZNhvO αυτη ειναι κιολας που ηδη εχω αλλα μεσα στο σπιτι.

    - - - Updated - - -

    Ωπα βρηκα ποιο φτηνο μοντελο δεν το ειχα δει! ισως παλιοτερα αλλα τοσα που ειναι μετα δεν τα θυμαμαι...λολ!
    https://mikrotik.com/product/m11g
    αυτο εχει υποδοχη sim και μπορει να παρει και modem επισης.

    - - - Updated - - -

    και modem https://mikrotik.com/product/r11e_lte

    - - - Updated - - -

    καλο ανεκδοτο η τιμη του.....https://www.skroutz.gr/s/13925711/Mi...-R11e-LTE.html
    ε αμα ειναι τετοιες τιμες δεν αξιζει δεν το συζηταμε! εκτος αμα βρεθει απο αλλου φτηνα κατω απο την μιση τιμη δλδ.
    Exει πολλες μαρκες και τιμες καλες στο ebay αλλα πως ξερω αν θα παιζει σε μικροτικ?

  15. #240
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στο έγραψα και πριν 6 μήνες, ότι για 4G οι τιμές των modules ξεφεύγουν. Μέχρι 3G είναι καλές.
    Δεν σε βολεύει το RBM33G που παίρνει το USB 4G που έχεις;

Σελ. 16 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 6111415161718212636 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εδώ μιλάμε για Mikrotik RouterBoard
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 8479
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-24, 19:05
  2. Mikrotik Routerboards με Openwrt
    Από Nikiforos στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 101
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-24, 12:48
  3. Thomson 585 ADSL Bridge σε Mikrotik RB2011 set up
    Από jvam στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-14, 23:49
  4. Mikrotik RouterBoard RB2011U
    Από parianos85 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-14, 09:41
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕ MIKROTIK
    Από leopard75 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-14, 00:17

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας