Σελ. 19 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 9141718192021242939 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 271-285 από 662
  1. #271
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Το 1ο που λες ωραίο μηχάνημα φαίνεται... τσιμπιμενο βέβαια...
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  2. #272
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Μικρη διαφορα εχει απο το 2ο, το θεμα ειναι οτι δεν το εχει κανενας!
    δεν κοιταξα κανα ebay βεβαια.
    Επισης εχει δυνατοτητα με τα καταλληλα pigtails να παρει και εξωτερικη κεραια αλλα και οπως ειναι πρεπει να πιανει μια χαρα. Εξαλου σε ταρατσα θα μπει σε ιστο αμα ειναι.

  3. #273
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα, επειδη εχω φιλαρακι στον ΟΤΕ τεχνικο και τον ρωτησα απλα δεν γινεται...
    1. επειδη πρεπει να εισαι συνδρομητης ΟΤΕ, εγω ειμαι NOVA και δεν παιζει να αλλαξω γιατι περιμενω ΙΝΑLAN (εχω ηδη κανει αιτηση) και το συμβολαιο μου ληγει 1η ΝΟΕ 2018.
    2. Οπως μου ειπε ο φιλος μου δηλωνεις περιοχη οταν το παρεις που μενεις δλδ και που ειναι η γραμμη σου και κλειδωνει με κεραια της περιοχης, με το που φυγει απο την περιοχη και δεν πιανει εκεινη την κεραια τοτε αυτοματα απλα δεν θα ξαναπιασει σημα ποτε του.
    3. Ολοι και αυτος μου ειπαν οτι αμα δεν εχει σημα εκει περα 4G απλα το ξεχνας οπου και να το βαλεις δεν θα εχει καλο σημα και θα εχει προβληματα, κανεις δεν ξερει αν εχει υποδοχες για εξωτερικη κεραια.

    Ασε περιοχη μεσα στην Αθηνα στο Περιστερι ειναι τι να πουμε! απλα ειναι μονοκατοικια και εχει πολυκατοικιες τριγυρω και γενικα στην περιοχη εχει θεμα το σημα ειναι μειωμενο απο ολες τις εταιριες.
    και στην δουλεια μου παλι Περιστερι ποιο ψηλα ομως απο τον αδερφο μου η voda εχει ΜΗΔΕΝ τιποτα δλδ στο μαγαζι οποιος ερχεται δεν εχει σημα καν, και η wind εχει θεμα και η cosmote εχει λιγο σημα, δλδ μεσα στο μαγαζι πιανω Ε και καμια φορα λιγο Η+ τιποτα παραπανω. Απο τις εναλλαγες για να μιλησω πρεπει να βγαινω εξω.

    Σχετικα με το δορυφορικο το ξεχναμε γιατι 1ον πολυ υψηλο κοστος και συνδρομης και εξοπλισμου κτλ.
    Δινει μεν περισσοτερα GB αλλα του αδερφου μου δεν του χρειαζονται ΔΕΝ κατεβαζει τιποτα μεγαλα αρχεια ποτε.
    2oν δεν εμπιστευομαι το δορυφορικο λογω επηρεασης απο καιρικες συνθηκες ειμαι 100% σιγουρος οτι θα εχει προβληματα, υψηλο lag μαλλον θα εχει θεματα για να δωσω VOIP.

    Στην ταρατσα πιανει καμια γραμουλα 4G με καλο κινητο, πιστευω με κεραια μια χαρα θα ειναι.
    Και στο εξοχικο δεν ειχα σημα τετοιο και μεσα στο σπιτι εχω θεμα και σε ομιλια (με COSMOTE) αλλα οταν εβαλα το στικακι huawei και κεραια panel 35dbi 4G διπλα στο παραθυρο να κοιταει προς το Α/Κ που εχει πανω τις κεραιες (αποσταση περιπου 1χλμ) πιανω σημα τερμα 4G και απο τα μεσα Ιουνιου 2017 μεχρι τωρα που γραφω ΠΟΤΕ δεν εχει γινει η παραμικρη διακοπη. Εχει αξιοπιστια οχι 100% αλλα 1000% θα πω! ΦΤΟΥΥΥΥ ΦΤΟΥΥΥΥΥ μην το ματιαξω.... και ειμαι 1.000.000% ευχαριστημενος με την επιλογη μου αυτη αλλα και με τις αριστες επιδοσεις του και απο αξιοπιστια, ευκολια χρησης αλλα και ταχυτητα.

    Υπενθυμιζω οτι στην περιπτωση του εξοχικου ειχα παρει ηδη απο πριν το στικακι 4G γιαυτο και επιλεχτηκε μηχανημα που να εχει usb υποδοχη για να το βαλω και το πετυχα και σε προσφορα crazy sundays και το πηρα στις 11 το βραδυ πριν ληξει! ετυχε και το παραθυρι να ειναι στην σωστη θεση!!! δλδ να κοιταει προς το ΑΚ της COSMOTE και να ειναι απανω και οι κεραιες!!! οποτε δεν χρειαστηκε να μπει εξωτερικα οπως υπολογιζα στην αρχη.
    Αλλιως απλα θα εβαζα το μηχανημα με το στικ σε ενα εξωτερικο κουτακι.

    - - - Updated - - -

    το κουτι που λεω αλουμινιου ειναι αυτο https://www.hellasdigital.gr/network...6-4x-antennas/ τα δουλευω πολλα χρονια τωρα, στο εξοχικο εχω μεσα το 911 και μια μουφα UTP που δινει σε μια καμερα CCTV γιατι δεν εφτανε το καλωδιο και εδω στην Αθηνα το 433ΑΗ, εχει δουλευτει και με το Ubiquiti Router Station PRO μεσα το ενα κουτι. Ειναι φοβερα, ποιο ακριβα απο τα πλαστικα σαφως αλλα τετοια αξιοπιστια και αντοχη απλα δεν υπαρχει....
    τα συστηνω ανεπιφυλακτα!

    - - - Updated - - -

    Εχω καταληξει σε αυτα τα 2 που ειπαμε χτες :
    https://mikrotik.com/product/wap_lte_kit
    https://mikrotik.com/product/RBSXTLTE3-7

    θα προτιμουσα το 2ο, αλλα επειδη εχει ΜΟΝΟ 4G σιγουρα μπορει να δημιουργησει προβληματα και οπως ειπαμε ακομα και για 4G ΔΕΝ εχει την 800αρα μπαντα οπως και το κινητο μου και ισως αυτο να μειωνει και ταχυτητα.
    Δοκιμες σε speedtest ocla με φιλο που εχει cosmote 4g εδειξαν διπλες ταχυτητες σε κινητο που εχει την 800αρα σε σχεση με το δικο μου xiaomi mi max2 που δεν εχει.
    Το 1ο λοιπον μηχανημα που θελω ΔΕΝ το εχει κανεις, ουτε τα γνωστα μαγαζια Βουλγαρια και Πολωνια! αυτο θα πει καντεμια!!!!
    Το xpantit λεει παραδοση σε 1-2 μηνες που ειναι παρα πολυ, οποτε μαλλον θα πρεπει να βρω κατι αλλο.



    Εδώ ρώτησες? Αυτό δεν Είναι?


    https://www.senetic.gr/product/RBWAPR-2ND_R11E-LTE
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  4. #274
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Δεν ρωτησα αλλα φαινεται οτι δεν υπαρχει ετοιμοπαραδοτο.
    Στο www.xpatit.gr λεει 1-2 μηνες παντως.

    - - - Updated - - -

    Υπαρχει αλλο ενα που μοιαζει αυτο εδω περα αλλα εχει υποδοχη mini pci-e για LTE modem εχει μονο υποδοχη SIM https://www.xpatit.gr/products/diktu...l4-detail.html
    φτηνο το μοντεμ....https://www.xpatit.gr/products/diktu...rs-detail.html
    και θες και κεραια και pigtails.

  5. #275
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπερα, τελικα μετα απο ελεγχο που καναμε στην μονοκατοικια που λεγαμε η wind καλυπτει με 4G ολο το σπιτι....οποτε δεν χρειαζεται τπτ σχετικο με mikrotik.
    Θα μπει αυτο με συμβολαιο και τελος https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idiot...wris-stathero/
    απλα το λεω για την ιστορια και για να κλεισω αυτο το θεμα επειδη δεν μου αρεσει να αφηνω ανοιχτα θεματα.
    Ας ελπισουμε να μην υπαρξουν αργοτερα προβληματα....ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και τις προτασεις και θα εχω υποψην για μελλοντικες τοποθετησεις οπου χρειαστει.

    Εγω επειδη εχω Cosmote υπολογιζα βαση με αυτην και αυτη εχει μεγαλο θεμα εκει περα.
    Η wind παλια ειχε θεμα αλλα πανε χρονια τωρα μαλλον εφτιαξαν κεραιες...

  6. #276
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα, τελικα μετα απο ελεγχο που καναμε στην μονοκατοικια που λεγαμε η wind καλυπτει με 4G ολο το σπιτι....οποτε δεν χρειαζεται τπτ σχετικο με mikrotik.
    Θα μπει αυτο με συμβολαιο και τελος https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idiot...wris-stathero/
    απλα το λεω για την ιστορια και για να κλεισω αυτο το θεμα επειδη δεν μου αρεσει να αφηνω ανοιχτα θεματα.
    Ας ελπισουμε να μην υπαρξουν αργοτερα προβληματα....ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και τις προτασεις και θα εχω υποψην για μελλοντικες τοποθετησεις οπου χρειαστει.

    Εγω επειδη εχω Cosmote υπολογιζα βαση με αυτην και αυτη εχει μεγαλο θεμα εκει περα.
    Η wind παλια ειχε θεμα αλλα πανε χρονια τωρα μαλλον εφτιαξαν κεραιες...
    υποθέτω... το SimpleFi2 θα βάλεις... πιθανών να είναι πίσω απο ΝΑΤ αυτό... έχε το στα υπόψιν σου...

    κάτι αντίστοιχο νομίζω έχει και η βοντα... άκουσα...
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  7. #277
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    υποθέτω... το SimpleFi2 θα βάλεις... πιθανών να είναι πίσω απο ΝΑΤ αυτό... έχε το στα υπόψιν σου...
    κάτι αντίστοιχο νομίζω έχει και η βοντα... άκουσα...
    Kαι να ειναι μπορεις να ζητησεις να σου δωσουν public μονιμα. Θελουμε συναγερμο και καμερες αλλα αυτου δεν ειναι θεμα του τοπικ αυτου.
    Δεν ξερω τι σημα εχει η vodafone εκει καποια στιγμη παλιοτερα ειχε θεμα που ειχαμε κινητο με voda, τωρα δεν εχω καποιον να δοκιμασω.
    Επειδη εβαλε ο αδερφος μου παγιο wind τον συμφερει να βαλει και τετοιο εχει βελτιωθει πολυ πλεον στην περιοχη.
    Ευτυχως γλιτωσα την δουλεια....

    - - - Updated - - -

    Ριξε μια ματια εδω αν μπορεις εχω προβλημα με αυτο που μου ειχες προτεινει : https://www.adslgr.com/forum/threads...ge-mode/page22
    ρωτησα εκει επειδη πιστευω οτι αφορα το bridge στο 109.

  8. #278
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα!
    σημερα θα περιγραψω λιγο το πως εστησα στο 109 RB το wireless κτλ για να παρει ιντερνετ 4G μεσω wifi απο το κινητο που ειναι ενας ακομα τροπος να εχουμε ιντερνετ κινητης σε mikrotik μηχανημα.
    αυριο θα στηθει και σε ενα 951 στο εξοχικο για backup.
    Ο παρακατω τροπος περιγραφει μονο την λειτουργια του, δεν δειχνω firewall rules ισχυει οτι εχουμε πει στο θεμα του firewall αν θελουμε να ειμαστε καλυμενοι, και δεν εχω QoS, ή load balacing, παιζει ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ αντι αλλο ιντερνετ δλδ.

    Καταρχην να πω οτι στο θεμα αυτο στην 1η σελιδα σε παλιες εκδοσεις του ROS που ειχαμε τοτε υπηρχε virtual AP και επερνε οτι και το κυριο και χαλουσε το wireless, δεν γινοταν δλδ να εχεις AP και να εχεις και station. Τωρα γινεται.
    Οποτε δεν ειναι επιτακτικη η αναγκη αλλου μηχανηματος οπως ειχα κανει εγω στο 1ο ποστ αυτου του θεματος.
    Ομως δεν πρεπει να κανουμε scanning που θα χρειαστει καποιες φορες, γιατι τοτε γυρναει το κυριο wlan επισης σε station και βαζει το SSID που εχει το κινητο μας. Αν τα αλλαξουμε ομως γινεται το κυριο να ειναι σε bridge και το virtual να ειναι station.

    Οπως θα δουμε και στις εντολες κονσολας, εχω ηδη ενα wlan interface, κανω ενα virtual σε station, μετα κανω ενα dhcp client και εκει τικαρω ολες τις επιλογες για DNS, NTP και route ωστε να παιρνει αυτα του κινητου, της κινητης δλδ. Εχω κανει ενα wireless profile 1 εκτος το default. Βαζω εναν κανονα ΝΑΤ για να εχω ιντερνετ στο δικτυο μου και αυτα ειναι ολα. Στις _________βαζετε τα δικα σας, και στο subnet που εχω Χ.Χ.Χ.Χ σε ip, επισης εγω επειδη εχω awmn εχω αντιστοιχο κανονα στο NAT, σε αλλον πρεπει να ειναι λιγο διαφορετικος ο κανονας ΝΑΤ.
    Αν βαλουμε add default route yes στο κουτακι στο dhcp client τοτε δεν θελει στο ip - route δηλωση μπαινει αυτοματα, αλλιως πρεπει να του πουμε ολα τα 0.0.0.0/0 να εχουν gateway το wlan2-Cosmote4G.

    Κώδικας:
    /interface wireless> export
    /interface wireless
    set [ find default-name=wlan1 ] antenna-gain=4 band=2ghz-b/g/n channel-width=20/40mhz-Ce country=greece disabled=no frequency=auto mode=ap-bridge name=wlan1-Mars radio-name=Mars ssid=Mars \
        tx-power=1 tx-power-mode=all-rates-fixed wps-mode=disabled
    
    /interface wireless security-profiles
    set [ find default=yes ] authentication-types=wpa-psk,wpa2-psk,wpa-eap,wpa2-eap eap-methods="" group-ciphers=tkip,aes-ccm mode=dynamic-keys supplicant-identity=____________ unicast-ciphers=\
        tkip,aes-ccm wpa-pre-shared-key=_____________ wpa2-pre-shared-key=______________
    add authentication-types=wpa-psk,wpa2-psk eap-methods="" management-protection=allowed mode=dynamic-keys name=profile1 supplicant-identity="" wpa-pre-shared-key=_____________ \
        wpa2-pre-shared-key=_________________
    
    /interface wireless
    add disabled=no keepalive-frames=disabled mac-address=__________________master-interface=wlan1-Mars mode=station multicast-buffering=disabled name=wlan2-Cosmote4G security-profile=\
        profile1 ssid=NikmaxGT wds-cost-range=0 wds-default-cost=0 wps-mode=disabled
    
    /ip dhcp-client> export
    /ip dhcp-client
    add dhcp-options=hostname,clientid disabled=no interface=wlan2-Cosmote4G
    
    /ip firewall nat
    add action=masquerade chain=srcnat comment="Gia internet apo Kinito Cosmote4G" dst-address=!10.0.0.0/8 out-interface=wlan2-Cosmote4G src-address=10.X.XXX.0/27
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2018-04-05_19-04-17.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 05-04-18 στις 19:06.

  9. #279
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημέρα, νέο μηχανακι!!! https://mikrotik.com/product/sxt_lte_kit
    καλυτερο από όλα τα αλλα που εχουμε πει!!!
    ψηνομαιιιιιιιιι!!! αλλα θα δουμε….

    - - - Updated - - -

    να το αναλυσω λιγο το θεμα.
    Εχω πρόγραμμα 2,5 και 2,5 Gb τον μηνα (μερα και νυχτα) αλλα όταν είμαι εκει πχ ΣΚς και άλλες αργιες τοτε δεν με φτανουν αν το σκιζω πχ βιντεος youtube, novago κτλ.
    To awmn εκει παλι χαλασμενο οποτε χρειαζομαι παραπανω.
    Ετσι θελω να δινω από το κινητο που εχω W.U και παιρνει δωρακια πχ αυτό το ΣΚΔ εχω 5GB με 0.9 ευρω.
    Δυστυχως η COTE εκοψε τα πακετα giga now SK και Day στο πρόγραμμα που εχω, εχει μονο με τον μηνα ΠΟΛΥ ακριβα με τρελες τιμες!
    Ετσι εκανα αυτό που είχαμε πει σε αλλα ποστς να δινω μεσω wifi από ένα κινητο σε RB και αυτό να το διαμοιραζει στο εσωτερικο δικτυο ενσύρματα και ασυρματα.
    Όμως δεν εχω εκει καλο σημα cosmote μεσα στο σπιτι, οποτε θα δοκιμασω το ΣΚ το προηγουμενο κινητο μου να το εχω στην βεραντα να δουμε τι θα κανει σε wifi tethering mode, αλλα θα εχω μονο σημα Η+ (όχι 4G και δεν εχει και θελει και κεραια το μερος γενικα στα περιγυρα του σπιτιου μου).

    Ετσι σκέφτομαι μηπως και παρω το παραπανω και το 951 + στικ 4G το εχω για την Twin sim cosmote whats ups για περιστασιακη χρηση όταν είμαι εκει δλδ.
    Ειδωμεν….

    Εχει δοκιμασει κανα παλικαρι καποιο μηχανημα της mikrotik για κινητη ΟΧΙ με stick?

    - - - Updated - - -

    Τελος να ξαναδείξω τα μηχανάκια που είναι για sim :

    https://mikrotik.com/product/sxt_lte_kit (NEO)
    https://mikrotik.com/product/wap_lte_kit (εχει εσωτερικες κεραιες δεν είναι το ιδιο σαν κεραια όπως το απανω, μπορει όμως να παρει αν βαλουμε pigtails)
    https://mikrotik.com/product/ltap_mini (NEO) (δεν εχει modem)
    https://mikrotik.com/product/ltap_mini_lte_kit (NEO) (δεν υπαρχει μαλλον Ελλαδα και είναι και για ειδικες εφαρμογες)
    https://mikrotik.com/product/RBwAPR-2nD (δεν εχει modem)
    https://www.skroutz.gr/s/8018366/Mik...RBSXT-LTE.html (η παλια εκδοση του πρωτου, εχει ΜΟΝΟ 4G και δεν εχει την 800αρα μπαντα αρα ΜΑΚΡΙΑ!!!).

    Υ.Γ αν ξεχασα καποιο μπορειτε να το γραψετε, μιλαω μονο για μηχανήματα που περνουν sim τα ιδια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 23-05-18 στις 12:29.

  10. #280
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Το τροπο του τζαμπα ιντερνετ μεσω vpn........ δε τον ξερεις?
    Άλλα Ντάλλα....

  11. #281
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τροπο του τζαμπα ιντερνετ μεσω vpn........ δε τον ξερεις?
    γιατί δουλεύει?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  12. #282
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    /halkidiki/ormylia
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    6.606
    Downloads
    35
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    25/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΟΡΜΥΛΙΑ
    Router
    mTik hAP aC²
    SNR / Attn
    (dB) / 22(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τροπο του τζαμπα ιντερνετ μεσω vpn........ δε τον ξερεις?
    Ε πες και εμάς που έχουμε φάει λεφτά και λεφτά σε κάρτες.

  13. #283
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τροπο του τζαμπα ιντερνετ μεσω vpn........ δε τον ξερεις?
    οχι δεν εχω ακουσει κατι σχετικο, και πως ακριβως θα εχεις τσαμπα ιντερνετ σε μικροτικ?
    μιλας για τον τροπο στο κινητο?
    αν λες γιαυτο το ξερω αλλα δεν υπαρχει καμια απολυτως αξιοπιστια και ειναι για παρα πολυ συγκεκριμενη χρηση.
    Οχι για υπηρεσιες κτλ.

  14. #284
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    ναι για αυτο μιλαω και ειναι μια χαρα αξιοπιστο ρε φιλος. Τι εννοεις δεν ειναι για υπηρεσιες? Εγω παντως που το ειχα κανει μια χαρα δουλευε? Οκ ειναι λιγο πιο αργο καποιες φορες αλλα κλαιν μαιν. Αν εννοεις οτι για να μιλας επειδη ειναι μεσω vpn μπορει να κανει διακοπες, αυτο ναι μπορει να συμβαινει.

    Οσοι ενδιαφερεστε υπαρχει στο utube video. Ψαξτε στα Ελληνικα "πως να εχω δωρεαν ιντερνετ στο κινητο". Θα το βρειτε σχετικα γρηγορα.

    Μονο για καρτοκινητα παιζει, οχι σε συμβολαια.
    Άλλα Ντάλλα....

  15. #285
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι για αυτο μιλαω και ειναι μια χαρα αξιοπιστο ρε φιλος. Τι εννοεις δεν ειναι για υπηρεσιες? Εγω παντως που το ειχα κανει μια χαρα δουλευε? Οκ ειναι λιγο πιο αργο καποιες φορες αλλα κλαιν μαιν. Αν εννοεις οτι για να μιλας επειδη ειναι μεσω vpn μπορει να κανει διακοπες, αυτο ναι μπορει να συμβαινει.

    Οσοι ενδιαφερεστε υπαρχει στο utube video. Ψαξτε στα Ελληνικα "πως να εχω δωρεαν ιντερνετ στο κινητο". Θα το βρειτε σχετικα γρηγορα.

    Μονο για καρτοκινητα παιζει, οχι σε συμβολαια.
    γιατι εγω πχ βγαζω καμερες, και αλλα πραγματα και θελω 100% αξιοπιστια, στο εξοχικο γιαυτο εβαλα συμβολαιο για να εχω και public ip οποτε για εκει δεν κανει.
    αν καποιος εχει καρτοκινητο και απλα θελει να εχει ιντερνετ περιστασιακο κανει.
    Εγω ομως που στο κινητο δεν βαζω ΠΟΤΕ πακετα αλλα εκτος απο ιντερνετ και παιζω με δικο μου openvpn για να συνδεθω στα μηχανηματα μου και ειδικα στον αστερισκ μου τοτε δεν κανει.
    Εξαλου το ιδιο παιζει μεσω vpn οποτε δεν γινεται να δουλεψει κατι αλλο, αυτα εννοω.
    Το ξερω εδω και καιρο αλλα δεν ασχολουμε γιατι δεν με ενδιαφερει εμενα προσωπικα.
    Εχω φιλους που το εχουν βαλει αλλα δεν ειναι 100% αξιοπιστο ειναι απλα για να εχεις ιντερνετ στο κινητο (καρτοκινητο μονο) τιποτα παραπανω.

    Αν το δοκιμασει κανεις πανω σε mikrotik ας γραψει, μιλαω για στικ ή με την sim πανω σε μηχανημα οπως σε αυτα παραπανω, οχι με το κινητο σε wifi tethering mode, ειναι τροπος που εχω ηδη αναλυσει σε προηγουμενα ποστς.

    Υ.Γ επειδη δεν ξερω κατα ποσο ειναι νομιμος ο τροπος που αναφερθηκε (δεν αναλυθηκε) καλο ειναι να μην λεμε πολλα εδω για ευνοητους λογους.

Σελ. 19 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 9141718192021242939 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εδώ μιλάμε για Mikrotik RouterBoard
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 8467
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-24, 16:46
  2. Mikrotik Routerboards με Openwrt
    Από Nikiforos στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 101
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-24, 12:48
  3. Thomson 585 ADSL Bridge σε Mikrotik RB2011 set up
    Από jvam στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-14, 23:49
  4. Mikrotik RouterBoard RB2011U
    Από parianos85 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-14, 09:41
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕ MIKROTIK
    Από leopard75 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-14, 00:17

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας