Σελ. 13 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415182333 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 181-195 από 662
  1. #181
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειπα δεν μπορει να εχει 4G στο 951-Awmn, μπορεις να εχεις ιντερνετ και να παιξεις εναλλακτικα ΓΙΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤ μονο!
    εγω ηθελα να εχω VPN να περναω ολο το AWMN μεσω αυτου!!!
    αυτο μπορει να γινει αν πεσει ΕΝΤΕΛΩΣ το AWMN στην περιοχη οπως συνεβει τωρα, πριν ομως ειχε και μερικες φορες ειχε πολυ lag, οποτε εφοσον το μηχανημα εχει AWMN στον εαυτο του πως να περασει το awmn ολο μεσω ιντερνετ τοτε???
    φυσικο ειναι να μην γινεται, θελει route default distances και απο default ειναι σαν να εχει το 0, γιαυτο πηρα το δευτερο 951 για να παιζει σαν δευτερο GW και να εχει τα αντιστοιχα VPN.
    Τώρα πως ενεργοποιείτε το δεύτερο gateway σε περίπτωση lag;

  2. #182
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα πως ενεργοποιείτε το δεύτερο gateway σε περίπτωση lag;
    Καλημερα, δεν ενεργοποιειτε, συνεχεια δουλευει μονιμα με τα ovpns που ειπαμε, καποια στιγμη που ειχα ρωτησει, και ειχαμε πει για script κτλ για gateway failover τελικα δεν το εκανα γιατι δεν αξιζε.
    Ηθελα το VOIP που εχω ενα linksys PAP2 να περναει ΠΑΝΤΑ απο κινητη για μεγιστη αξιοπιστια οποτε απλα του δηλωσα σαν gw το 951-ιντερνετ.
    Σε πελατες DHCP κινητα-ταμπλετς-λάπτοπ απλα στον dhcp server στο 951-awmn που τρεχει και το wifi AP εχω δηλωσει τωρα να εχει dns και gw το 951-ιντερνετ.
    Επισης στο 951-awmn ειχε ενα route να λεει ολα τα 0.0.0.0/0 να τα εχει απο το ovpn που εδινα ιντερνετ μεσω του awmn απο Αθηνα απο το 109 δλδ.
    Οποτε αυτο ειναι disable και τα εχει απο το 951-internet.

    Οταν εχεις 2 gws μπορεις να κανεις πολλα κολπα. Δεν θεωρω οτι μου χρειαζεται το αυτοματο failover αφου μονο εγω τα διαχειριζομαι.
    Και επισης εχω προσβαση σε ολα τα rbs μου οπου και να ειμαι απο το tik-tool app και mikro winbox pro (android apps).

    Εχω και ενα cctv καταγραφικο με καμερες αλλα αυτο το βγαζω σε 2 πορτες στο ιντερνετ γιατι εκτος οτι θελει κωδικους θελει και συγκεκριμενες εφαρμογες για κινητο και PC και ειναι σε διαφορετικες πορτες.
    Την πορτα για web access δεν την εχω ανοιξει προς το ιντερνετ.
    Οποτε αυτο δεν με πειραζει. Και παιζω με ip cloud.
    Αν στο 951-awmn εχεις δηλωσει την route για τα 0.0.0.0/0 απο που θα τα βλεπει παλι εχουν ιντερνετ και αν εχει πεσει εντελως το AWMN τοτε εχουν και αυτο απο το δευτερο 951.
    Αν θες και το awmn να περναει απο κινητη ενω παιζει και το πραγματικο τοτε πρεπει να δηλωσεις σαν gw το 951-ιντερνετ.
    Πολυ μπερδεμα ε?

  3. #183
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    καθόλου μπέρδεμα. αφού το κάνεις χειροκίνητα θα μπορούσες να έχεις το 4g στο 951-awmn και να παίζεις με το route. επίσης για το voip θα έκανες mark τα πακέτα voip και θα τα έβγαζες μόνιμα από το 4g.
    Φυσικά με scipt και netwatch θα έκανες και αυτόματα την αλλαγή όταν έπεφτε η είχε lag το awmn.
    Να σου πω επίσης ότι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με awmn και δεν ξέρω αν έχει κάποιες ιδιαιτερότητες. Αλλά υποθέτω ότι στην τελικη το διαχειρίζεσαι σαν έναν provider.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas2911 : 28-08-17 στις 16:27.
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  4. #184
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καθόλου μπέρδεμα. αφού το κάνεις χειροκίνητα θα μπορούσες να έχεις το 4g στο 951-awmn και να παίζεις με το route. επίσης για το voip θα έκανες mark τα πακέτα voip και θα τα έβγαζες μόνιμα από το 4g.
    Φυσικά με scipt και netwatch θα έκανες και αυτόματα την αλλαγή όταν έπεφτε η είχε lag το awmn.
    Να σου πω επίσης ότι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με awmn και δεν ξέρω αν έχει κάποιες ιδιαιτερότητες. Αλλά υποθέτω ότι στην τελικη το διαχειρίζεσαι σαν έναν provider.
    καλησπέρα, οχι δεν εχει καμια σχεση με εναν provider και σαφως δεν εχει και την ιδια διαχειριση. Δεν μπορω να εξηγησω τωρα εδω ειναι μεγαλη ιστορια, ειναι πολυ πολυ πολυ ποιο δυσκολο απο την διαχειριση ενως ιντερνετ provider.
    Αν σου αρεσουν τα δικτυα και τα mikrotikia ωραια θα ηταν να ασχοληθεις παντως και να κανεις εναν κομβο, τουλαχιστον με 2-3 συνδεσεις το λιγοτερο. Κατω απο 2 δεν εισαι κομβος βεβαια.
    Αμα σε ενδιαφερει γραψε με PM ή να το δουμε στο επισημο forum του.

    Αυτο που λες παλι δεν γινεται, ειπαμε αν ειχα το 4G στο 951-awmn δεν μπορεις να κανεις VPN να περναει ΟΛΟ το awmn απο αυτο! αφου το ρουτερ αυτο ειναι ΜΕΡΟΣ του AWMN!!!
    Για να δουλεψει πρεπει να κλεισω τα BGP στο routing με τα εξωτερικα Rbs ωστε να μην βλεπει AWMN!
    Oταν υπαρχει το πραγματικο AWMN δεν παιζει με κανεναν αλλον τροπο το αλλο, πρεπει να ειναι σε αλλο ρουτερ να ειναι δλδ δευτερο gateway.
    Αυτο με το mark τα πακετα παλι δεν γινεται, γινεται οταν θες να περνας απο ιντερνετ, εγω το VOIP το περναω μεν απο ιντερνετ αλλα ΜΟΝΟ μεσω OPENVPN που παλι ειναι AWMN που εχω παρει απο την Αθηνα μεσω του ιντερνετ!
    δλδ δεν βγαζω τον αστερισκ στο ιντερνετ με λιγα λογια, μονο μεσω ovpn παιζει και εχει awmn ip ο server οπως ολα τα μηχανηματα μου.
    Τα scripts και το netwatch θα ειχε επιδραση ΜΟΝΟ αν ειχε πεσει εντελως το AWMN ή αν ειχε ping μεγαλο και θες να παρεις ιντερνετ απο το στικ. Στην περιπτωση του AWMN VPN παλι δεν γινεται για τον ιδιο λογο που εγραψα πριν.
    Τα εψαχνα ολα καιρο πριν. Εξαλου το κοστος του δευτερου 951 https://mikrotik.com/product/RB951Ui-2HnD δεν ηταν μεγαλο το πηρα σε προσφορα απο crazy sundays eshop και δεν ειναι το gigabit οπως αυτο που εχω για το Awmn https://mikrotik.com/product/RB951G-2HnD.

    Με λιγα λογια δεν θελω απλα να βλεπω απο το ενα σπιτι το subnet του αλλου, αλλα να μπορω να δω ΟΛΟ το awmn αμα εχει πεσει. Δλδ ολο το 10.0.0.0/8.
    Οπως τα εχω στησει τωρα ειναι ολα αψογα, μπορουσαν καποια πραγματα να ειναι ποιο αυτοματοποιημενα, αλλα δεν θελω ακομα ποιο πολυπλοκα τα πραγματα, εγω τα διαχειριζομαι μονο οποτε αν θελω κατι αλλο τα αλλαζω χειροκινητα.
    Αυτοματα παιζουν μονο αν πεσει κατι με default route distances numbers.

    Eπισης οπως λενε ολοι οι gourou και παλιοι στο AWMN, ΠΟΤΕ μην μπερδευουμε ενα ρουτερ που ειναι για AWMN με διαχειριση για ιντερνετ, ειτε ειναι stik, ειτε ειναι ppoe client.
    Απαιτουνται πολλα πραγματα παραπανω που μονο μπερδεματα και προβληματα θα προκαλεσουν οχι μονο σε εμας, αλλα σε ΟΛΟ το AWMN!
    οπως και εχει γινει απειρες φορες!
    γιαυτο και στην Αθηνα πηρα εσωτερικο το 109 https://mikrotik.com/product/CRS109-8G-1S-2HnD-IN, δεν μπορουσα να κανω οτι ηθελα στο 433ΑΗ https://mikrotik.com/product/RB433AH?
    γνωστα προβληματα ειναι απο λαθη σε ΝΑΤ πχ να βλεπουμε σε δρομολογησεις 192 κατι, ή ιντερνετικες ips και να χαλαει η δρομολογηση.
    Το BGP να διαφημιζει ips οτι νανε, απο εσωτερικα δικτυα πχ, να εχουν βαλει QoS και να πιανει και την κινηση του AMWM που απαγορευετε φυσικα! οπως και firewall rules, filters και να εχει γινει μπαχαλο!
    Οποτε για να εχουμε σωστη διαχειριση χωρις προβληματα ΠΑΝΤΑ επιβαλλεται το router για το ιντερνετ να ειναι αλλο μηχανημα!

    Εξαιρουνται vpns που περνανε μεσω του AWMN για να παρεις πχ ιντερνετ από εναν φιλο μεσω αυτου ή τον απεναντι, ή και το δικο μας αν εχουμε 2 κομβους οπως εγω πχ που εδινα ιντερνετ απο την Αθηνα στο εξοχικο.

    Τελος θεωρω οτι οποιος δεν ειναι γνωστης απο το δικτυο δεν μπορει να καταλαβει απολυτα και σορρυ αν σας μπερδευω κιολας.
    Εδω ομως τα λεμε καλυτερα απο το forum του awmn και γιαυτο γραφω μονο εδω αυτα τα πραγματα....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 28-08-17 στις 17:33.

  5. #185
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καθόλου μπέρδεμα. αφού το κάνεις χειροκίνητα θα μπορούσες να έχεις το 4g στο 951-awmn και να παίζεις με το route. επίσης για το voip θα έκανες mark τα πακέτα voip και θα τα έβγαζες μόνιμα από το 4g.
    Φυσικά με scipt και netwatch θα έκανες και αυτόματα την αλλαγή όταν έπεφτε η είχε lag το awmn.
    Να σου πω επίσης ότι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με awmn και δεν ξέρω αν έχει κάποιες ιδιαιτερότητες. Αλλά υποθέτω ότι στην τελικη το διαχειρίζεσαι σαν έναν provider.
    καλησπέρα, οχι δεν εχει καμια σχεση με εναν provider και σαφως δεν εχει και την ιδια διαχειριση. Δεν μπορω να εξηγησω τωρα εδω ειναι μεγαλη ιστορια, ειναι πολυ πολυ πολυ ποιο δυσκολο απο την διαχειριση ενως ιντερνετ provider.
    Αν σου αρεσουν τα δικτυα και τα mikrotikia ωραια θα ηταν να ασχοληθεις παντως και να κανεις εναν κομβο, τουλαχιστον με 2-3 συνδεσεις το λιγοτερο. Κατω απο 2 δεν εισαι κομβος βεβαια.
    Αμα σε ενδιαφερει γραψε με PM ή να το δουμε στο επισημο forum του.

    Αυτο που λες παλι δεν γινεται, ειπαμε αν ειχα το 4G στο 951-awmn δεν μπορεις να κανεις VPN να περναει ΟΛΟ το awmn απο αυτο! αφου το ρουτερ αυτο ειναι ΜΕΡΟΣ του AWMN!!!
    Για να δουλεψει πρεπει να κλεισω τα BGP στο routing με τα εξωτερικα Rbs ωστε να μην βλεπει AWMN!
    Oταν υπαρχει το πραγματικο AWMN δεν παιζει με κανεναν αλλον τροπο το αλλο, πρεπει να ειναι σε αλλο ρουτερ να ειναι δλδ δευτερο gateway.
    Αυτο με το mark τα πακετα παλι δεν γινεται, γινεται οταν θες να περνας απο ιντερνετ, εγω το VOIP το περναω μεν απο ιντερνετ αλλα ΜΟΝΟ μεσω OPENVPN που παλι ειναι AWMN που εχω παρει απο την Αθηνα μεσω του ιντερνετ!
    δλδ δεν βγαζω τον αστερισκ στο ιντερνετ με λιγα λογια, μονο μεσω ovpn παιζει και εχει awmn ip ο server οπως ολα τα μηχανηματα μου.
    Τα scripts και το netwatch θα ειχε επιδραση ΜΟΝΟ αν ειχε πεσει εντελως το AWMN ή αν ειχε ping μεγαλο και θες να παρεις ιντερνετ απο το στικ. Στην περιπτωση του AWMN VPN παλι δεν γινεται για τον ιδιο λογο που εγραψα πριν.
    Τα εψαχνα ολα καιρο πριν. Εξαλου το κοστος του δευτερου 951 https://mikrotik.com/product/RB951Ui-2HnD δεν ηταν μεγαλο το πηρα σε προσφορα απο crazy sundays eshop και δεν ειναι το gigabit οπως αυτο που εχω για το Awmn https://mikrotik.com/product/RB951G-2HnD.

    Με λιγα λογια δεν θελω απλα να βλεπω απο το ενα σπιτι το subnet του αλλου, αλλα να μπορω να δω ΟΛΟ το awmn αμα εχει πεσει. Δλδ ολο το 10.0.0.0/8.
    Οπως τα εχω στησει τωρα ειναι ολα αψογα, μπορουσαν καποια πραγματα να ειναι ποιο αυτοματοποιημενα, αλλα δεν θελω ακομα ποιο πολυπλοκα τα πραγματα, εγω τα διαχειριζομαι μονο οποτε αν θελω κατι αλλο τα αλλαζω χειροκινητα.
    Αυτοματα παιζουν μονο αν πεσει κατι με default route distances numbers.

    Eπισης οπως λενε ολοι οι gourou και παλιοι στο AWMN, ΠΟΤΕ μην μπερδευουμε ενα ρουτερ που ειναι για AWMN με διαχειριση για ιντερνετ, ειτε ειναι stik, ειτε ειναι ppoe client.
    Απαιτουνται πολλα πραγματα παραπανω που μονο μπερδεματα και προβληματα θα προκαλεσουν οχι μονο σε εμας, αλλα σε ΟΛΟ το AWMN!
    οπως και εχει γινει απειρες φορες!
    γιαυτο και στην Αθηνα πηρα εσωτερικο το 109 https://mikrotik.com/product/CRS109-8G-1S-2HnD-IN, δεν μπορουσα να κανω οτι ηθελα στο 433ΑΗ https://mikrotik.com/product/RB433AH?
    γνωστα προβληματα ειναι απο λαθη σε ΝΑΤ πχ να βλεπουμε σε δρομολογησεις 192 κατι, ή ιντερνετικες ips και να χαλαει η δρομολογηση.
    Το BGP να διαφημιζει ips οτι νανε, απο εσωτερικα δικτυα πχ, να εχουν βαλει QoS και να πιανει και την κινηση του AMWM που απαγορευετε φυσικα! οπως και firewall rules, filters και να εχει γινει μπαχαλο!
    Οποτε για να εχουμε σωστη διαχειριση χωρις προβληματα ΠΑΝΤΑ επιβαλλεται το router για το ιντερνετ να ειναι αλλο μηχανημα!

    Εξαιρουνται vpns που περνανε μεσω του AWMN για να παρεις πχ ιντερνετ από εναν φιλο μεσω αυτου ή τον απεναντι, ή και το δικο μας αν εχουμε 2 κομβους οπως εγω πχ που εδινα ιντερνετ απο την Αθηνα στο εξοχικο.

    Τελος θεωρω οτι οποιος δεν ειναι γνωστης απο το δικτυο δεν μπορει να καταλαβει απολυτα και σορρυ αν σας μπερδευω κιολας.
    Εδω ομως τα λεμε καλυτερα απο το forum του awmn και γιαυτο γραφω μονο εδω αυτα τα πραγματα....
    Το δέχομαι δεν έχω ιδέα από Awmn αλλά θα ήθελα να μάθω. Θα τα πούμε με pm.
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  6. #186
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δέχομαι δεν έχω ιδέα από Awmn αλλά θα ήθελα να μάθω. Θα τα πούμε με pm.
    ok οποτε θες, ευχαριστως να σε βοηθησω σε οτι γνωριζω.

  7. #187
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, υπαρχει καποιος να εχει usbstick 4G πανω σε mikrotik που να παιζει με LTE INTERFACE και οχι με PPP και να μου πει τι ταχυτητες πιανει με καποιο b/w test πχ με το oocla speedtest μεσω AP του μηχανηματος και συνδεση απο κινητο ή υπολογιστη? κυριως αναφερομαι σε στικακια της Huawei και βασικα το e3372s-153 που εχω εγω, ειναι ιδιο με αυτο εμφανισιακα http://www.ebay.ie/itm/HUAWEI-E3372-...Zrl-e#viTabs_0, αλλα μπορει να ισχυει και σε αλλα και ισως και σε αλλες μαρκες.
    Αν καποιος το ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ας γραψει.

    Eχει καποια οπως αυτο http://www.ebay.ie/itm/Huawei-E3372s...gAAOSwdzVXs0r1 οταν ειναι με το HILINE firmware παιζουν σε mikrotik Rbs με LTE interface και δινει την μεγιστη ταχυτητα του 4G που μπορουμε να πιασουμε.
    Σε PPP εχει λενε περιορισμο στα 25 γιαυτο ρωταω.

    Και τελος το ποιο δυσκολο αν καποιος εχει καταφερει στο μοντελο 3372 να αλλαξει firmware και να βαλει HILINE και αν του παιζει μετα σωστα με LTE interface.

    Exω βρει διαφορα σαν αυτο πχ https://www.lteforum.at/mobilfunk/fi...inkl-mod.2484/
    αλλα εκει που ειναι αμα το χαλασω την εβαψα, καλυτερα ειναι να παρω ενα ετοιμο αμα ειναι, που εχω και καρτα αλλη να το δοκιμασω (whats up twin sim) αλλα και αλλο 951.

    https://mum.mikrotik.com/presentations/US15/brian.pdf πολυ καλο αυτο! μπορει να το εχω ξαναδειξει δεν θυμαμαι ομως...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 06-09-17 στις 21:06.

  8. #188
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα, υπαρχει καποιος να εχει usbstick 4G πανω σε mikrotik που να παιζει με LTE INTERFACE και οχι με PPP και να μου πει τι ταχυτητες πιανει με καποιο b/w test πχ με το oocla speedtest μεσω AP του μηχανηματος και συνδεση απο κινητο ή υπολογιστη? κυριως αναφερομαι σε στικακια της Huawei και βασικα το e3372s-153 που εχω εγω, ειναι ιδιο με αυτο εμφανισιακα http://www.ebay.ie/itm/HUAWEI-E3372-...Zrl-e#viTabs_0, αλλα μπορει να ισχυει και σε αλλα και ισως και σε αλλες μαρκες.
    Αν καποιος το ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ας γραψει.

    Eχει καποια οπως αυτο http://www.ebay.ie/itm/Huawei-E3372s...gAAOSwdzVXs0r1 οταν ειναι με το HILINE firmware παιζουν σε mikrotik Rbs με LTE interface και δινει την μεγιστη ταχυτητα του 4G που μπορουμε να πιασουμε.
    Σε PPP εχει λενε περιορισμο στα 25 γιαυτο ρωταω.

    Και τελος το ποιο δυσκολο αν καποιος εχει καταφερει στο μοντελο 3372 να αλλαξει firmware και να βαλει HILINE και αν του παιζει μετα σωστα με LTE interface.

    Exω βρει διαφορα σαν αυτο πχ https://www.lteforum.at/mobilfunk/fi...inkl-mod.2484/
    αλλα εκει που ειναι αμα το χαλασω την εβαψα, καλυτερα ειναι να παρω ενα ετοιμο αμα ειναι, που εχω και καρτα αλλη να το δοκιμασω (whats up twin sim) αλλα και αλλο 951.

    https://mum.mikrotik.com/presentations/US15/brian.pdf πολυ καλο αυτο! μπορει να το εχω ξαναδειξει δεν θυμαμαι ομως...
    Πήγα να το δοκιμάσω εγώ με το Vodafone K5160 που είχα ρυθμίσει επιτυχώς, αλλά τώρα δε μου εμφανίζει το LTE interface, παρότι δεν έχω αλλάξει τίποτα από την τελευταία φορά που δούλεψε.
    Κάτι φαίνεται να μην μου δουλεύει στο usb...
    Κώδικας:
    /system resource usb print
    Στην αρχή δεν μου το δείχνει καθόλου, ούτε εάν το βγάλω/βάλω ούτε με usb power-reset.
    Αν το αφήσω επάνω, μετά από reboot το βλέπω ως USB, (ακόμη και εάν μετά το boot το αποσυνδέσω!).
    Το LTE interface άφαντο. Πήγα μπρος-πίσω το ROS μεταξύ 6.38.7 και 6.40.3, χωρίς διαφορά. Επίσης έβαλα το πακέτο lte, το οποίο δεν το είχα, αλλά δεν νομίζω ότι μου είχε χρειαστεί όταν είχα δουλέψει το στικάκι.
    Για την ώρα το αφήνω, θα το ξαναδοκιμάσω όταν βρω χρόνο, αλλά κάθε ιδέα είναι ευπρόσδεκτη.

  9. #189
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, δεν κανω δοκιμες με αυτο γιατι παιζει στο εξοχικο και δεν υπαρχει πλεον AWMN εκει (για προς τα εξω διαδρομες) δλδ βλεπομαστε μερικοι κομβοι μεταξυ μας μονο, οποτε δεν ειναι να κανω πειραματισμους.
    Παιζει 24 ωρες το 24ωρο και τρεχω και 3 ovpns.
    Αν ειναι καλυτερα ειναι να δωσω 40 ευρω να παρω το ετοιμο απο ebay-Ρωσσια που ειναι σε hilink mode, και εχω και το 109 και αλλο ενα 951 που εχουν usb για δοκιμες.
    Και φυσικα και twin sim whats up 4g.
    Δεν ξερω κιολας αν αξιζει να ασχοληθω, γιατι και αυτο με το PPP ενω στην Αθηνα στο 109 ειχα πιασει 33mbps, εκει πιανω 20-21 στην καλυτερη περιπτωση και τον Αυγουστο λιγοτερα, ξερω που ειναι οι κεραιες και ειναι κακοριζικες....λιγες σε χαμηλο σημειο πολυ λαθος αυτο, οποτε προφανως θα ειναι τσαμπα ο κοπος οσο ειμαι με Cosmote εκει περα. Vodafone και wind παιζουν πολυ καλυτερα εχουν πολυ καλυτερες κεραιες και ψηλα και εχουμε τσεκαρει σηματα και ειναι κλασεις καλυτερα παντα για 4G λεω. Αν το ηξερα απο πριν δεν θα εκανα cosmote παγιο αλλα σε μια απο τις αλλες εταιριες.

    Να τονισω οτι δεν εχω κινητο 4G ωστε να δω ενα speedtest μονο αμα δανειστω καποιου...και αυτο πρεπει να κανω γιατι αν δεν πιανει ταχυτητες ειναι περιττο το hilink mode, και ειμαι με 18μηνο συμβολαιο ξεκινωντας απο 15 Ioυνιου 2017!

  10. #190
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα! σημαντικες πληροφοριες ειδικα για hilink mode https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=89458

    hilink FW = το βλεπει σαν ethernet router (LTE interface)
    no hilink FW παιζει με PPP = το βλεπει σαν modem μεσω συνδεσης usb

    οπως εχω δει στο επισημο forum και οχι μονο οταν ειναι με PPP παιζει ποιο καλα και σωστα, ομως λογω PPP συνδεσης εχει περιορισμο ταχυτητας στα 25mbps πραγματικα, οποτε αν η περιοχη μας πιανει καλο σημα 4G τοτε ειναι θεμα, στην δικια μου περιπτωση με cosmote οπως ειπα και παραπανω, δεν πιανει πανω απο 20-21mbps με τιποτα, ενω στην Αθηνα ειχα δει 33mbps (οοcla speedtest με συνδεση wifi στο κινητο) μιλαω μονο για το download.
    Oποτε προφανως δεν αξιζει να το ψαχνω.

    Αν καποιος ομως εχει δουλεψει ΠΑΝΩ σε Mikrotik RB στικακι Huawei σε Hilink mode (LTE interface) θα ηθελα να μου πει τι ταχυτητα ειδε και με ποια εταιρια.
    Ξαναλεω ΠΑΝΩ στο mikrotik RB το usbstick 4G οχι αλλου!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήγα να το δοκιμάσω εγώ με το Vodafone K5160 που είχα ρυθμίσει επιτυχώς, αλλά τώρα δε μου εμφανίζει το LTE interface, παρότι δεν έχω αλλάξει τίποτα από την τελευταία φορά που δούλεψε.
    Κάτι φαίνεται να μην μου δουλεύει στο usb...
    Κώδικας:
    /system resource usb print
    Στην αρχή δεν μου το δείχνει καθόλου, ούτε εάν το βγάλω/βάλω ούτε με usb power-reset.
    Αν το αφήσω επάνω, μετά από reboot το βλέπω ως USB, (ακόμη και εάν μετά το boot το αποσυνδέσω!).
    Το LTE interface άφαντο. Πήγα μπρος-πίσω το ROS μεταξύ 6.38.7 και 6.40.3, χωρίς διαφορά. Επίσης έβαλα το πακέτο lte, το οποίο δεν το είχα, αλλά δεν νομίζω ότι μου είχε χρειαστεί όταν είχα δουλέψει το στικάκι.
    Για την ώρα το αφήνω, θα το ξαναδοκιμάσω όταν βρω χρόνο, αλλά κάθε ιδέα είναι ευπρόσδεκτη.
    καλημερα, το δοκιμασες και σαν PPP ? μπας και παιζει? διαβασα οτι σε μερικα στικακια αναλογα το FW που εχουν γιατι εκτος το hiline και το μη, εχει αλλο ενα FW που μπορεις καπως να αλλαζεις μεταξυ hiline mode και modem mode (PPP).
    Βεβαια αν δεν το βλεπει καν ειναι θεμα.
    Προτεινω να το δοκιμασεις σε ενα Pc να δεις αν παιζει και μετα στο Mikrotik μηπως επαθε κατι σαν H/W.

    Ξεχασα να πω οτι στο Mikrotik αν το βαλουμε σε usb προεκταση ή σε hub δημιουργει προβληματα, μπορει να μην το βλεπει καν, αλλες φορες το χανει κτλ.
    Ειναι σωστοτερο να μπει ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ επανω στην usb port στο RB μας! τα εχω παθει σε 2 Χ 951 RBs και στο 109, με διαφορα usb καλωδια προεκτασεις, αλλα και με usb hub 4port usb3.0 με δικο του τροφοδοτικο 2.1Α.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 08-09-17 στις 10:51.

  11. #191
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα! σημαντικες πληροφοριες ειδικα για hilink mode https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=89458

    hilink FW = το βλεπει σαν ethernet router (LTE interface)
    no hilink FW παιζει με PPP = το βλεπει σαν modem μεσω συνδεσης usb

    οπως εχω δει στο επισημο forum και οχι μονο οταν ειναι με PPP παιζει ποιο καλα και σωστα, ομως λογω PPP συνδεσης εχει περιορισμο ταχυτητας στα 25mbps πραγματικα, οποτε αν η περιοχη μας πιανει καλο σημα 4G τοτε ειναι θεμα, στην δικια μου περιπτωση με cosmote οπως ειπα και παραπανω, δεν πιανει πανω απο 20-21mbps με τιποτα, ενω στην Αθηνα ειχα δει 33mbps (οοcla speedtest με συνδεση wifi στο κινητο) μιλαω μονο για το download.
    Oποτε προφανως δεν αξιζει να το ψαχνω.

    Αν καποιος ομως εχει δουλεψει ΠΑΝΩ σε Mikrotik RB στικακι Huawei σε Hilink mode (LTE interface) θα ηθελα να μου πει τι ταχυτητα ειδε και με ποια εταιρια.
    Ξαναλεω ΠΑΝΩ στο mikrotik RB το usbstick 4G οχι αλλου!



    καλημερα, το δοκιμασες και σαν PPP ? μπας και παιζει? διαβασα οτι σε μερικα στικακια αναλογα το FW που εχουν γιατι εκτος το hiline και το μη, εχει αλλο ενα FW που μπορεις καπως να αλλαζεις μεταξυ hiline mode και modem mode (PPP).
    Βεβαια αν δεν το βλεπει καν ειναι θεμα.
    Προτεινω να το δοκιμασεις σε ενα Pc να δεις αν παιζει και μετα στο Mikrotik μηπως επαθε κατι σαν H/W.

    Ξεχασα να πω οτι στο Mikrotik αν το βαλουμε σε usb προεκταση ή σε hub δημιουργει προβληματα, μπορει να μην το βλεπει καν, αλλες φορες το χανει κτλ.
    Ειναι σωστοτερο να μπει ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ επανω στην usb port στο RB μας! τα εχω παθει σε 2 Χ 951 RBs και στο 109, με διαφορα usb καλωδια προεκτασεις, αλλα και με usb hub 4port usb3.0 με δικο του τροφοδοτικο 2.1Α.
    Δεν έχω ασχοληθεί ξανά και δεν το δοκίμασα PPP, γιατί πριν λίγο καιρό χωρίς να αλλάξω τίποτα το έβλεπα κανονικά ως LTE interface.
    Επειδή δοκιμάζω σε CRS109, υποχρεωτικά παρεμβάλω μετατροπέα micro-USB σε θηλυκό USB.
    Πάντως θα δοκιμάσω και να το στήσω ως PPP, και σε άλλο RB, και με άλλο καλώδιο... όποτε βρω χρόνο .
    Σε PC παίζει κανονικά.

    Η ταχύτητα που είχα πιάσει εγώ ήταν της τάξης των 25Mbps, αλλά την ίδια πιάνει και στο PC, λόγω περιοχής.

  12. #192
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, και εγω εχω και το 109 δεν αποτελει προβλημα αυτο.
    Εχω δοκιμασει καλωδια ομως προεκτασεις usb male-female επαιζε οποτε ηθελα σε οσα δοκιμασα, καλα για usbhub δεν το συζηταω καν!
    μπορει να ετυχε στο δικο μου τι να πω!
    δεν γινεται το ιδιο στικ να παιζει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και στα 2 modes!!
    θελει αλλαγη του firmware για να γινει αυτο, και οπως εχω διαβασει δεν γινεται σε ολα τα μοντελα, στα παλια δεν γινεται καν, οτι εχει εχει.
    Εγω δεν το πειραζω παντως γιατι εκει που ειναι δεν μπορω να διακοψω υπηρεσιες και αν χαλασει την εβαψα απλα!!!
    επισης οπως ειπα η περιοχη δεν πιανει καν την ταχυτητα περιορισμου του PPP με cosmote 4g και εχω 18μηνο συμβολαιο αρχιζοντας απο 15 Ιουνιου 2017 φετος δλδ! οποτε δεν εχει κανενα νοημα τελικα να το ψαχνω.

    Επισης οπως εμαθα τελικα με το hilink mode FW δλδ LTE interface κανει αυτοματο ΝΑΤ και δημιουργει θεματα και στο ανοιγμα πορτων, δλδ με PPP παιζει πολυ καλυτερα απλα λενε εχει περιορισμο στην ταχυτητα στα 25mbps, αλλα στην Αθηνα με το 109 ειδα σε speedtest oocla απο το κινητο μεσω wifi να πιανει και 33....χωρις εξωτερικη κεραια οποτε μαλλον δεν ειχα και το τελειο σημα.
    Τωρα πως γινεται να ξεπερναει εδω τον περιορισμο των 25 δεν ξερω!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 10-09-17 στις 19:41.

  13. #193
    Εγγραφή
    19-02-2007
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    ZTE H168N/MikroTik951G
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 14.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα παιδιά,

    Εχω δύο usb 3g vodafone στικάκια απλά το κακό είναι ότι δεν έχουν υποδοχή για εξωτερική κεραία. Παίζουν καλά με το mikrotik αλλα σκέφτομαι να αγοράσω ενα καινούργιο 4G.

    Μπορείται να μου προτείνεται κάποιο που να παίζει αξιόπιστα με ROS?

    Είναι για εξοχικό όπότε η πρόσβαση είναι ένα θέμα

  14. #194
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, δες αυτο και ολα τα παρεμφερη του http://www.ebay.ie/itm/Huawei-E3372s...gAAOSwdzVXs0r1 αυτα ειναι 100% αξιοπιστα.
    Οπως εχω γραψει και σε αλλα ποστς μου σε αυτο το θεμα αν εχεις διαβασει εχω αυτο το 3372 αλλα εμενα παιζει με PPP δλδ δεν ειναι σε Hilink mode (αλλαζει με FW και οχι σε ολα τα μοντελα), στο μη hilink που παιζει με PPP ειναι ποιο ευκολα τα setup και τα παντα, ομως δεν πιανει την μεγιστη ταχυτητα του 4G. Εχει λενε περιορισμο στα 25mbps πραγματικα.
    Εμενα στο εξοχικο η περιοχη με cosmote δεν παει πανω απο 20-21 και πολλα ειναι, οποτε με καλυπτει οσο ειμαι με Cosmote.
    Aυτα που ειναι σε hilink mode παιζουν με LTE interface στο mikrotik και ενω πιανουν ταχυτητα εχουν αλλα μειονεκτηματα οπως εχω διαβασει, οτι κανουν αυτοματο δικο τους ΝΑΤ και γενικα δημιουργουν προβληματα.
    Αν το θες απλα για ιντερνετ κανει και αυτο, αν θες να κανεις ΝΑΤ, να ανοιξεις πορτες κτλ θα εχεις θεμα και οχι μονο απο αυτο, αλλα και με τον παροχο σου αν δεν εχεις παγια συνδεση και να ζητησεις να σου ενεργοποιησουν το APN VPN-INTERNET αντι το σκετο internet.
    Αν δεν ειναι ενεργο δινουν ip πισω απο ΝΑΤ οι παροχοι καρτοκινητης και ακομα και σε παγιο αν δεν ενεργοποιηθει και δεν θα δουλευει τπτ, ουτε ip cloud, oυτε ανοιγμα πορτων, ΝΑΤ κτλ, γιατι απλα δεν θα εχεις public ip.
    Το λεω γιατι μπορει να ψαχνεσαι αργοτερα....
    για κεραια εχω αυτη με CRC9 βυσματα http://www.ebay.ie/itm/SMA-TS9-CRC9-...oAAOSwhIFZhlpd
    απο 1 γραμμη που επιανα εχω τερμα σημα καμπανα, με την κεραια να κοιταει σε παραθυρο προς την κατευθυνση που ειναι οι κεραιες, η αποσταση πρεπει να ειναι 1-1,5χλμ το πολυ.

    Το εχω μονιμα πανω σε 951 αυτο https://mikrotik.com/product/RB951Ui-2HnD και απο τα μεσα ιουνιου φετος μεχρι σημερα ειναι 24 ωρες το 24ωρο Online, με ενεργα openvpns κτλ και δουλευει 100% αξιοπιστα και αυτο και η κεραια και το stick.

    για τον ελεγχο μεσω μυνηματων δες στο θεμα εδω https://www.adslgr.com/forum/threads...F-Mikrotik-ROS

  15. #195
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Nikiforos

    άρα στην ουσία πλέον είσαι μόνο με το 4g της cosmote τώρα... που σημαίνει οτι θα μπορούσες να κάνεις την δουλειά σου και με μια απλή καρτα πχ taza... η voda international... και δίνεις λιγότερα το μήνα για το ίντερνετ σου... και εφόσον συνδέεσαι στο μικροτικ σου στην αθήνα... δεν θα είχες και πρόβλημα με το ΝΑΤ... αφού μέσω του vpn θα άνοιγες τις αντίστοιχες θύρες για τις συσκευές σου στο εξοχικό.

    η αλήθεια είναι οτι θα προτιμούσα και εγώ να κάνω μια σύνδεση... να μην έχω αυτό το κάθε μήνα στείλε σμσ για το ιντερνετ κτλ.... αλλά ζητάνε χρυσό για μερικά giga πια οι καλές εταιρείες... όταν στις κάρτες... τα δίνουν "τζάμπα"...

    θα πάρω μια κάρτα απο ταζα... που έχει πακέτο 4gb με 4.44ε το μήνα... να δω πως πάει το θέμα... δηλαδή έφτασα στο σημείο... ακόμα και να κοιτάω για συνδέσεις απο γερμανια μεριά με κάνα 10-15ε το μήνα... που δίνουν αρκετά gb σε σχέση με εδώ... μιας και το roaming δεν το χρεώνουν εξτρα.



    να ρωτήσω κάτι άλλο εγώ όμως τώρα... όπως έχουμε το 3-4g στικάκι... θα μπορούσε μεσω hub να μπει και ένα wifi στικάκι... με αποθηκευμένα δίκτυα οταν πχ είμαστε σε μια περιοχή... και να έχει προτεραιότητα το wifi και όταν πέφτει να περνάει αυτόματα στο 3-4g?

    - - - Updated - - -

    ...εφόσον είμαι πίσω απο ΝΑΤ του παρόχου... σημαίνει οτι δεν υπάρχει και κίνδυνος εισβολής από ίντερνετ σωστά?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

Σελ. 13 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415182333 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εδώ μιλάμε για Mikrotik RouterBoard
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 8479
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-24, 19:05
  2. Mikrotik Routerboards με Openwrt
    Από Nikiforos στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 101
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-24, 12:48
  3. Thomson 585 ADSL Bridge σε Mikrotik RB2011 set up
    Από jvam στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-14, 23:49
  4. Mikrotik RouterBoard RB2011U
    Από parianos85 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-14, 09:41
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕ MIKROTIK
    Από leopard75 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-14, 00:17

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας