Σελ. 498 από 568 ΠρώτηΠρώτη ... 478488493496497498499500503508518 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.456-7.470 από 8515
  1. #7456
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το θεωρώ σωστό να μπουν περιορισμοί στα μηνύματα. Το αν δεν έχεις εσύ ελεύθερο χρόνο για να γράφεις ή να διαβάζεις δεν σημαίνει απολύτως τίποτα.

    Ίσως όμως να σε βοηθούσε αν υπάρχει βαθμολογία στα σχόλια οπότε να σκιπάρεις αυτά που κάνουν μπαμ ότι είναι "κακά"



    Συμφωνούμε στην ουσία αλλά το ρανκινγκ για μένα έχει πολύ χώρο για χειραγώγηση. Πολλά μέλη γράφουμε χρόνια και έχουμε δημιουργήσει απόψεις για μέλη και πολλοί γνωρίζονται. Θα φτάσουμε να δημιουργήσουμε κλίκες .Είναι άδικο να γράφει κάποιος και τελικά να μην ακούγεται.Το limit είναι ψυχρό και πιο δίκαιο και ουσιαστικά δεν σε περιορίζει. Επίσης πιστεύω ότι είναι και πιο εύκολο στην υλοποίηση. Νομίζω ότι υπάρχει στο φόρουμ κάτι που μετράει μηνύματα τεχνικά και μη. Θυμάμαι παλιά είχε γίνει ο διαχωρισμός γιατί κάποιοι απέκτησαν τεράστια νούμερα έχοντας πολύ ελεύθερο χρόνο και γράφοντας σε θέματα χωρίς να συνεισφέρουν στην αρχική αποστολή του φόρουμ.

    Αυτό είναι και ένα τυπικό παράδειγμα προσαρμογής στις συνήθειες των χρηστών προς βελτίωση της εμπειρίας όλων.

    Απλά θέλει λίγο προσαρμογή ο αλγόριθμος του που μετράει χρόνο μεταξύ μηνυμάτων.

  2. #7457
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνούμε στην ουσία αλλά το ρανκινγκ για μένα έχει πολύ χώρο για χειραγώγηση. Πολλά μέλη γράφουμε χρόνια και έχουμε δημιουργήσει απόψεις για μέλη και πολλοί γνωρίζονται. Θα φτάσουμε να δημιουργήσουμε κλίκες .Είναι άδικο να γράφει κάποιος και τελικά να μην ακούγεται.Το limit είναι ψυχρό και πιο δίκαιο και ουσιαστικά δεν σε περιορίζει. Επίσης πιστεύω ότι είναι και πιο εύκολο στην υλοποίηση. Νομίζω ότι υπάρχει στο φόρουμ κάτι που μετράει μηνύματα τεχνικά και μη. Θυμάμαι παλιά είχε γίνει ο διαχωρισμός γιατί κάποιοι απέκτησαν τεράστια νούμερα έχοντας πολύ ελεύθερο χρόνο και γράφοντας σε θέματα χωρίς να συνεισφέρουν στην αρχική αποστολή του φόρουμ.

    Αυτό είναι και ένα τυπικό παράδειγμα προσαρμογής στις συνήθειες των χρηστών προς βελτίωση της εμπειρίας όλων.

    Απλά θέλει λίγο προσαρμογή ο αλγόριθμος του που μετράει χρόνο μεταξύ μηνυμάτων.
    Γιατί να μην ακουστεί αυτός που θα έχει -10 σε ένα συγκεκριμένο μήνυμα. Δεν σου λέω να κρυφτεί το μήνυμα απλώς να είναι εμφανές πως αν δεν το διαβάσεις δεν θα χάσεις και πολλά.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  3. #7458
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνούμε στην ουσία αλλά το ρανκινγκ για μένα έχει πολύ χώρο για χειραγώγηση. Πολλά μέλη γράφουμε χρόνια και έχουμε δημιουργήσει απόψεις για μέλη και πολλοί γνωρίζονται. Θα φτάσουμε να δημιουργήσουμε κλίκες .Είναι άδικο να γράφει κάποιος και τελικά να μην ακούγεται.
    Πιστευω όσοι προτείνουν ranking ή like/dislike σύστημα βαθμολόγησης είναι και οι ίδιοι που πιθανόν θα κάνουν τη χειραγώγηση, που συμφωνώ ότι είναι εξαιρετικα εύκολη.

  4. #7459
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να μην ακουστεί αυτός που θα έχει -10 σε ένα συγκεκριμένο μήνυμα. Δεν σου λέω να κρυφτεί το μήνυμα απλώς να είναι εμφανές πως αν δεν το διαβάσεις δεν θα χάσεις και πολλά.
    Α οκ. Εννοείς απλά με κάποιο ranking αντίστοιχο αυτών του χρήστη, πχ τον αριθμό μηνυμάτων. Ναι οκ, θα μπορούσε. Γενικά προτιμώ απλά πράγματα. Ίσως γιατί ο λόγος που το έγραψα είναι γιατί αισθάνομαι ότι κάποια μέλη καταχράζονται τον διαβάσιμο χώρο.

    Τώρα μου ήρθε καφρίλα ιδέα και θα την γράψω απλά για πλάκα. Αντί για ignore, αuto spoiler tag

  5. #7460
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων



    Συγνώμη αλλά εδώ πέρα είναι χώρος για το Τι θα θέλατε να υπάρχει και όχι τι υπάρχει.
    Του απάντησα πως δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός για τα νέα μέλη εκτός απο αυτά που αναφέρονται στους κανόνες, είπα μάλιστα και την απόψη μου πως δεν πιστεύω πως θα μπει κάποιος άλλος περιορισμός ειδικά για το πόσα μηνύματα μπορεί να γράψει κάποιος, ούτε για τους νέους ούτε για τους παλιούς.
    όποτε τα δάχτυλα σου αλλού

  6. #7461
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α οκ. Εννοείς απλά με κάποιο ranking αντίστοιχο αυτών του χρήστη, πχ τον αριθμό μηνυμάτων. Ναι οκ, θα μπορούσε. Γενικά προτιμώ απλά πράγματα. Ίσως γιατί ο λόγος που το έγραψα είναι γιατί αισθάνομαι ότι κάποια μέλη καταχράζονται τον διαβάσιμο χώρο.

    Τώρα μου ήρθε καφρίλα ιδέα και θα την γράψω απλά για πλάκα. Αντί για ignore, αuto spoiler tag
    Δεν είναι κανένα τρομερό μπέρδεμα. Όταν πχ διαβάζω κάποιες φορές σχόλια στο arstechnica είναι πολύ εύκολο να δω την αναλογία θετικών και αρνητικών μηνυμάτων. Δηλαδή αν ένα μήνυμα έχει 45 θετικές και 1 αρνητική κάνει μπαμ το πράσινο +44. Επίσης κάνει μπαμ το κοκκινο αρνητικο -25 σε άλλο μήνυμα. Πολλές φορές προσπερνάω σχόλια σαν αυτό.

    Το -25 δεν προκύπτει από καμιά κλίκα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  7. #7462
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Εγώ συμφωνώ με τον chat1978.
    Είναι πολύ σπαστικό, να βλέπω κάποια μηνύματα, τύπου:
    Δεν ξέρω να σου απαντήσω, γιατί δεν έχω αυτό το router.
    Επίσης με ενοχλεί που κάποια μέλη απαντάνε σε ερωτήσεις μερικών που μας θεωρούν "υπαλλήλους τους"
    και ρωτάνε για τα απλούστατα πράγματα που το google είναι γεμάτο απαντήσεις.

  8. #7463
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ συμφωνώ με τον chat1978. Είναι πολύ σπαστικό, να βλέπω κάποια μηνύματα, τύπου: Δεν ξέρω να σου απαντήσω, γιατί δεν έχω αυτό το router. Επίσης με ενοχλεί που κάποια μέλη απαντάνε σε ερωτήσεις μερικών που μας θεωρούν "υπαλλήλους τους" και ρωτάνε για τα απλούστατα πράγματα που το google είναι γεμάτο απαντήσεις.
    Το να προσπαθούν κάποιοι, ενδεχομένως, να ανεβάσουν τον αριθμό των μηνυμάτων τους είναι και αυτό μια μορφή χειραγώγησης.

  9. #7464
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ συμφωνώ με τον chat1978.
    Είναι πολύ σπαστικό, να βλέπω κάποια μηνύματα, τύπου:
    Δεν ξέρω να σου απαντήσω, γιατί δεν έχω αυτό το router.
    Επίσης με ενοχλεί που κάποια μέλη απαντάνε σε ερωτήσεις μερικών που μας θεωρούν "υπαλλήλους τους"
    και ρωτάνε για τα απλούστατα πράγματα που το google είναι γεμάτο απαντήσεις.
    Να το κλείσουμε το φόρουμ τότε αφού όλα μπορούν να τα βρούνε στο Google; τα άλλα φόρουμ που θα τους δώσει το λινκ το Google να κλείσουν και εκείνα αφού μάλλον θα υπάρχουν και άλλα σημεία που θα έχουν την απάντηση;

    Και Εμένα με ενοχλούνε ποστ τύπου μα γιατί δεν ψάχνεις στο Google ή για την ορθογραφία που πραγματικά δεν βοηθάνε τον χρήστη.

    Like (thanks) υπήρχε παλιότερα, καταργήθηκε γιατί τελικά δεν είχε τα σωστά αποτελέσματα
    Καλό θα είναι πριν ζητήσουμε τι θα θέλαμε να κοιτάμε αν υπάρχει σχετική συζήτηση παλιότερα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 02-09-19 στις 00:52.

  10. #7465
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να το κλείσουμε το φόρουμ τότε αφού όλα μπορούν να τα βρούνε στο Google; τα άλλα φόρουμ που θα τους δώσει το λινκ το Google να κλείσουν και εκείνα αφού μάλλον θα υπάρχουν και άλλα σημεία που θα έχουν την απάντηση;

    Και Εμένα με ενοχλούνε ποστ τύπου μα γιατί δεν ψάχνεις στο Google ή για την ορθογραφία που πραγματικά δεν βοηθάνε τον χρήστη.
    Αξιότιμε sdikr,
    αναφέρθηκα σε απλούστατες ερωτήσεις π.χ τι είναι το pbx ?
    και κάποιο μέλος βάζει σαν απάντηση τον σύνδεσμο με την πρώτη απάντηση του google.
    Σχετικά με τα ποστ που αναφέρονται στην ορθογραφία, είναι χρήσιμα επειδή μία ανορθόγραφη λέξη,
    μπορεί να διαβαστεί κσι να ερμηνευτεί με περισσότερους από έναν τρόπους.

  11. #7466
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Like (thanks) υπήρχε παλιότερα, καταργήθηκε γιατί τελικά δεν είχε τα σωστά αποτελέσματα
    Καλό θα είναι πριν ζητήσουμε τι θα θέλαμε να κοιτάμε αν υπάρχει σχετική συζήτηση παλιότερα
    Οι εποχές αλλάζουν. Αλλά και πάλι, ακόμα και να υπήρχε παλιότερα δεν είναι κακό να το αναφέρει κάποιος. Αυτός είναι ο σκοπός του thread.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  12. #7467
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Like (thanks) υπήρχε παλιότερα, καταργήθηκε γιατί τελικά δεν είχε τα σωστά αποτελέσματα
    Καλό θα είναι πριν ζητήσουμε τι θα θέλαμε να κοιτάμε αν υπάρχει σχετική συζήτηση παλιότερα
    Γίνεται να κάτσουμε να ψάξουμε όλο το φόρουμ απλά για να βρούμε ένα θέμα; Απλά κάνουμε suggestions εδώ.

    Αυτό εδώ λες; Γιατί δεν βρίσκω άλλο

  13. #7468
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό θα είναι πριν ζητήσουμε τι θα θέλαμε να κοιτάμε αν υπάρχει σχετική συζήτηση παλιότερα
    Για μένα η αναφορά στο το δοκιμάσαμε ήδη είναι το χρήσιμο use case και καμιά φορά χρειάζεται την επανάληψη του για να θυμούνται οι παλιοί, να μαθαίνουν οι καινούργιοι και καμιά φορά για να επαναπροσεγγιζεται το θέμα αν οι καταστάσεις έχουν αλλάξει.

    Έχει την χρησιμότητα του, αρκεί να μην γίνεται καραμέλα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ συμφωνώ με τον chat1978.
    Είναι πολύ σπαστικό, να βλέπω κάποια μηνύματα, τύπου:
    Δεν ξέρω να σου απαντήσω, γιατί δεν έχω αυτό το router.
    Επίσης με ενοχλεί που κάποια μέλη απαντάνε σε ερωτήσεις μερικών που μας θεωρούν "υπαλλήλους τους"
    και ρωτάνε για τα απλούστατα πράγματα που το google είναι γεμάτο απαντήσεις.
    Εγώ πάντως δεν το έγραψα για τα τεχνικά θέματα. Ναι υπάρχει το φαινόμενο που λες αλλά οκ, μια δύο γραμμουλες δεν έγινε καί κάτι για μένα πάντα συγκριτικά με κάποια άλλα νήματα.

    Αυτό με το Google χωρά πολύ συζήτηση. Προτιμώ να μην απαντήσω. Κάποιος φορές όμως χρειάζεται και το Google it γιατί όλοι πρέπει να εξελίσσονται κοινωνικά.

  14. #7469
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να προσπαθούν κάποιοι, ενδεχομένως, να ανεβάσουν τον αριθμό των μηνυμάτων τους είναι και αυτό μια μορφή χειραγώγησης.
    Post count ισχύει μονάχα στα τεχνολογικά section του φορουμ. Οχι στα πολιτικά ή στο φραμπαλά...Και δεν έχω πιάσει πολλούς να τα ανακατεύουν αυτά τα δύο .(δηλαδή να σκίζεται να απαντάει για Modem, κάρτες γραφικών και συνθέσεις PC παραθέτοντας λινκς και να γράφει ταυτόχρονα σεντόνια στα πολιτικά)
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  15. #7470
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Όταν, "με το καλό", βγουν αληθινοί οι υποστηρικτές της Τεχνητής Νοημοσύνης και καταφέρουμε να φτιάξουμε κάποιο αλγόριθμο/λογισμικό πραγματικό AI (πράγμα που δεν το πιστεύω), όπου θα έχει την δυνατότητα να διαβάζει, να καταλαβαίνει και να τελικώς να κρίνει, με ασφάλεια και σε υψηλό ποιοτικά επίπεδο, τα μηνύματα των χρηστών και αν αυτά συμφωνόυν ή όχι με το εκάστοτε θέμα και τους κανόνες του forum, τότε ναι ίσως να μπορέσουμε να στήσουμε ένα αυτοματοποιημένο σύστημα για το ξεσκαρτάρισμα των μηνυμάτων. Τα διάφορα συστήματα τύπου ranking/thanks/like/reputation κλπ, έχουν δοκιμαστεί πολλάκις φορές εδώ και δεκαετίες και έχουν αποτύχει οικτρά*. Ο μόνος τρόπος λοιπόν για να "καθαρίσει" ένα νήμα από διάφορα off-topic και μπουρδολογίες είναι το ανθρώπινο moderation από έναν νοήμον άνθρωπο που χρησιμοποιεί το μυαλό του.

    Οπότε, δεν έχει νόημα να συνεχίζουμε μία κουβέντα για ιδέες για συστήματα που έχουν ήδη εφαρμοστεί και αποτύχει (όπου πέφτει χειραγώγηση στο φουλ). Όσο για τη "Google it" μενταλιτέ που ο sdikr αναφέρθηκε, έχει δίκιο. Αν είναι όλοι να linkάρουν στο google για το οποιοδήποτε θέμα, τότε το google σε ποιους θα linkάρει τελικά;

    * μόνες εξαιρέσεις είναι αυτές που αναφέρθηκαν, π.χ. reddit αλλά πραγματικά άμα το ψάξετε λίγο, θα βρείτε ότι πίσω από κάθε "πετυχημένο" subreddit υπάρχουν mods που το συντηρούν με πολύ δουλειά και μεράκι έτσι ώστε να μην γίνονται de-railed οι συζητήσεις και διαλυθεί. Επιπλέον και αυτό έχει άπειρα subreddits που είναι σκέτα σκουπίδια γεμάτα με spam και άχρηστα μηνύματα και posts, απλά δεν τα προμοτάρουν έτσι ώστε να τα δούμε όλοι. Το προμοτάρισμά γίνεται βλέπετε πάλι από ανθρώπους γιατί το AI παρά το hype του και το ότι μπορεί να οδηγήσει μέχρι και αυτοκίνητα (με τη βοήθεια 100αδων αισθητήρων κ.α.), δεν μπορεί δυστυχώς να βγάλει το παραμικρό νόημα από ακόμα και ένα μικρό κείμενο. Ήδη από την 3-4 λέξη έχει ξεχάσει ήδη την πρώτη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NeK : 05-09-19 στις 05:11.

Σελ. 498 από 568 ΠρώτηΠρώτη ... 478488493496497498499500503508518 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τι θα θέλατε να έχει το adslgr radio!!!
    Από gkimonas στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-08, 19:25
  2. Τι θα θέλατε να έχει περισσότερο το ADSLgr;
    Από NeK στο φόρουμ Η Γνώμη σας
    Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-06, 14:42

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας