Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-38 από 38
  1. #31
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    579
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Aν έχεις για κλειδί ένα αρχείο mp3 ή jpeg ή οτιδήποτε τέτοιο,
    και τα δεδομένα είναι σε αόρατο κρυπτογραφημένο φάκελο εντός του αρχικού κρυπτογραφημένου,
    τότε δεν σπάει ούτε με κβαντικούς υπολογιστές, στον αιώνα τον άπαντα.
    Αλλά κι αν ανοίξουν τον εξωτερικό φάκελο με κάποιο θαύμα ή με εξαναγκασμό, τα δεδομένα απλώς δεν φαίνεται να υπάρχουν.
    Θα βλέπουν τα ψεύτικα που έχεις βάλει για αντιπερισπασμό. Κι ας τους να ψάχνουν ή να νομίζουν ότι τα βρήκαν.

    Δεν ξέρω θεωρία κρυπτογράφησης αλλά τα manuals έλεγαν ότι αυτή η πρακτική είναι απαραβίαστη
    και από ότι φάνηκε μάλλον είναι αλήθεια.

  2. #32
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όλοι αναπαράγουμε ότι διαβάζουμε, κανένας από μας δεν "έσπασε" το Truecrypt για να μπορεί να πεί με ακρίβεια τι συμβαίνει πραγματικά.

    Αν το έχει κάνει κάποιος, ας μας δείξει τον τρόπο για να το κάνουμε κι' εμείς. Εδώ έχει μπλεχτεί μέχρι ο ίδιος ο Snowden στην υπόθεση και

    η υπόθεση "βρωμάει" και πάρα πολύ από μακρυά, για να γίνει τόσο εύκολα πιστευτή στην εποχή της "αθωότητας" που ζούμε.

    Ας κρατάμε μερικές φορές μικρό καλάθι σε ότι διαβάζουμε, μέσα στην χαβούζα που λέγεται Internet. Κι' εγώ κάνοντας τον συνήγορο του διαβόλου

    θα πιστεύω τους μικρούς δημιουργούς, που απλά αποφασίσανε να τους θάψουν τα μεγάλα συμφέροντα.

    https://www.grc.com/misc/truecrypt/truecrypt.htm

    http://www.wired.com/2014/05/truecrypt/
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #33
    Εγγραφή
    16-07-2007
    Περιοχή
    Ingolstadt DE
    Μηνύματα
    3.266
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    23.524 /1024
    ISP
    On, M-net Sdsl
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Διάφορα
    SNR / Attn
    7(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Επιτέλους, να και κάποιος που ξέρει ΟΛΗ την Αλήθεια....Διαβάζοντας τα ενχειρίδια.
    Οσο για τους απλούς χρήστες, που πιθανόν να αποτελούν θύματα του ransomware...ενας keylogger που εθελοντικά θα βάλουν..είναι απλά η λύση!

    - - - Updated - - -

    Αυτά, άλλα δεν μπορώ να πώ.

  4. #34
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Μπράβο στην Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος. Ωστόσο για να είναι πλήρης η δουλειά, πρέπει να συλλάβουν και όσους αγόρασαν αυτά τα δεδομένα και να (α) τους επιβάλλουν να ζητήσουν δημόσια συγγνώμη, (β) τους βάλουν να παρακολουθήσουν μαθήματα για τα δικαιώματα των χρηστών στο διαδίκτυο και τις υποχρεώσεις των εταιρειών, (γ) τους δώσουν μεγάλο πρόστιμο και τα έσοδα από αυτό να πάνε σε ενέργειες για την προστασία και ενημέρωση του κοινού.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  5. #35
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    579
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο στην Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος. Ωστόσο για να είναι πλήρης η δουλειά, πρέπει να συλλάβουν και όσους αγόρασαν αυτά τα δεδομένα και να (α) τους επιβάλλουν να ζητήσουν δημόσια συγγνώμη, (β) τους βάλουν να παρακολουθήσουν μαθήματα για τα δικαιώματα των χρηστών στο διαδίκτυο και τις υποχρεώσεις των εταιρειών, (γ) τους δώσουν μεγάλο πρόστιμο και τα έσοδα από αυτό να πάνε σε ενέργειες για την προστασία και ενημέρωση του κοινού.

    Τέτοιες ενέργειες δεν εμπίπτουν στην δικαιοδοσία τους
    (με εξαίρεση ίσως την κλεπταποδοχή των δεδομένων, όπου όντως όσοι τα αγόρασαν θα πρέπει να τιμωρηθούν και να αποτραπούν να τα χρησιμοποιήσουν).

    Και σιγά τον άθλο. Κάποια πραγματικά σοβαρή υπόθεση δεν θυμάμαι να εξιχνίασαν,
    όλο κάτι δήθεν αυτοκτονίες (λες και αν ο παθών θελήσει να το κάνει πραγματικά θα το διαλαλλήσει στο FB)
    και κάτι φουκαράδες που διακινούν τραγούδια και ταινίες για να μην τα σκάει ο πολύς κόσμος στην μεγαλοεταιρίες του θεάματος.

    Ξέρω ότι ακούγομαι απαξιωτικός και κυνικός και ότι η αποψή μου δεν θα αρέσει σε πολλούς, αλλά αυτή είναι.
    Δεν έχω σε καμιά υπόληψη τη ΔΗΕ από τα περισσότερα ως τώρα πεπραγμένα της.
    Η μόνη της πραγματική χρησιμότητα ήταν σε υποθέσεις πορνογραφικού εκβιασμού και προνογραφίας - εκεί ναι, η συνδρομή της ήταν σημαντική.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος A.N.T. : 20-05-15 στις 01:55.

  6. #36
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πόσα ζητούσαν για να πουλήσουν τις 150.000 διευθύνσεις; Εγώ αυτό θα ήθελα να μάθω

  7. #37
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A.N.T. Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Είναι μακράν γνωστή η υπόθεση (και έχει συζητηθεί και εδώ στο παρελθόν) στην οποία
    το FBI προσπάθησε να πάρει δεδομένα κλειδωμένα με το trueCrypt από
    κάποιον ύποπτο για ξέπλυμα μαύρου χρήματος.
    Ήξεραν ότι τα δεδομένα ήταν εκεί αλλά δεν μπορούσαν να τα πάρουν.
    Μετά από έναν χρόνο και αφού δεν κατάφεραν τίποτε, επέστρεψαν τον δίσκο άθικτο.
    Ο ύποπτος απαλλάχθηκε λόγω έλλειψης αποδείξεων.....
    Δεν μπορώ να πιστέψω ότι το FBI παραιτήθηκε της υπόθεσης και άφησε ήσυχο τον μη συνεργαζόμενο ύποπτο, ιδιαίτερα αν υπήρχε υποψία για την Δημόσια Ασφάλεια των USA.

    Εδώ μέσα έχω διαβάσει ότι η Αγγλική Δικαιοσύνη έριξε φυλακή, σε κάποιο με κλειδωμένο σκληρό, για άρνηση συνεργασίας, αρκετή για να έχουν χρόνο ώστε να ξεκλειδώσει το σκληρό του η Scotland Yard

    Κατά λοιπά μπράβο στη Διώξη Ηλεκτρονικού εγκλήματος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Manolis_karas : 20-05-15 στις 21:03.

  8. #38
    Καταρχην δεν πιστευω οτι σε ενα αρθρο μιας δημοσιογραφικης ειδησης , αναφερεται με λεπτομερειες ολη η υποθεση και η δικογραφια.

    Μπορει τα πραγματα να ειναι πιο απλα. Ειμαι ο Χ και αγοραζω τα προσωπικα δεδομενα απο τον Υ , ο Υ μπορει να τα εχει κλειδωσει με χιλιους δυο τροπους στον υπολογιστη του ... αλλα μου τα πουλησε.

    Το ωραιο ειναι οτι μπορει να μην ειναι καν οι αρχικοι πωλητες. Πες οτι ειμαι ο Υ που αγορασε το υλικο παλι απο τον Χ , ψηφιακο υλικο εχω στα χερια μου , το κανω αντιγραφα και το πουλαω και εγω:P

    Ουτε καν γκουρου της τεχνολογιας ειμαι , αλλα μου αξιζει να παω φυλακη .... τωρα εαν δεν πιαστουν οι παντες , δεν σημαινει απαραιτητα οτι καποιοι δεν κανουν καλα τη δουλεια τους.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας