Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 38
  1. #1
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    HELLAS
    Δελτίο Τύπου:
    ΑΡΧΗΓΕΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ

    Αθήνα, 19 Μαΐου 2015

    Εξιχνιάστηκε από τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, υπόθεση παράνομης συλλογής, κατοχής, επεξεργασίας και διάθεσης προς πώληση μεγάλου αριθμού εγγραφών με δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα, σε ψηφιακά αρχεία - λίστες Συνελήφθησαν με την αυτόφωρη διαδικασίας ένας 53χρονος και μια 52χρονη, ημεδαποί

    Στο πλαίσιο ευρείας αστυνομικής επιχείρησης, βρέθηκαν στην οικία τους, αποθηκευμένες σε ψηφιακά μέσα, λίστες με 406.000 εγγραφές δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα, όπως ονοματεπώνυμα, αριθμοί κινητών τηλεφώνων, ταχυδρομικές διευθύνσεις και διευθύνσεις ηλεκτρονικού ταχυδρομείου – e-mails

    Η έρευνα συνεχίζεται προκειμένου να προσδιοριστεί επακριβώς ο αριθμός των δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα, καθώς επίσης η προέλευση και περαιτέρω διαχείριση - διάθεση τους

    Εξιχνιάστηκε από τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, μετά από αστυνομική διαδικτυακή έρευνα που διήρκεσε πάνω από τέσσερις μήνες, υπόθεση παράνομης συλλογής, κατοχής, επεξεργασίας και διάθεσης προς πώληση μεγάλου αριθμού εγγραφών με δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα, σε ψηφιακά αρχεία - λίστες.

    Για την υπόθεση αυτή, σχηματίστηκε δικογραφία αυτόφωρης διαδικασίας σε βάρος δύο ημεδαπών, ηλικίας 52 και 53χρονών, για παράβαση της νομοθεσίας «περί προσωπικών δεδομένων», πράξεις τελεσθείσες κατ’ εξακολούθηση και κατά συναυτουργία. Παράλληλα κατηγορούνται ότι προέβαιναν και στην τέλεση του αδικήματος της Φοροδιαφυγής και της Νομιμοποίησης εσόδων από εγκληματικές δραστηριότητες (ξέπλυμα χρήματος).

    Ειδικότερα, η διερεύνηση της υπόθεσης ξεκίνησε ύστερα από καταγγελία που περιήλθε στη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, σύμφωνα με την οποία, άγνωστοι δράστες με σκοπό να κάνουν γνωστή την ύπαρξη και δραστηριότητά τους, αποστέλλουν μαζικά σε χρήστες του διαδικτύου μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, με το οποίο προσκαλούν ιδιοκτήτες επιχειρήσεων να προμηθευτούν επί πληρωμή, ηλεκτρονικό αρχείο που κατέχουν και περιλαμβάνει λίστα με εκατό πενήντα χιλιάδες (150.000) θυρίδες ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

    Για τα παραπάνω ενημερώθηκε η Εισαγγελία Πρωτοδικών Αθηνών η οποία και παρήγγειλε τη διενέργεια προκαταρκτικής εξέτασης, ενώ εξέδωσε σχετικές Διατάξεις και Βουλεύματα για την άρση του απορρήτου των επικοινωνιών και του τραπεζικού απορρήτου.

    Από την ενδελεχή ψηφιακή και συστηματική διαδικτυακή έρευνα που διενήργησαν εξειδικευμένοι Αξιωματικοί της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, σε συνεργασία με τις αρμόδιες εταιρείας υπηρεσιών διαδικτύου, τηλεπικοινωνιών και Τραπεζικούς Οργανισμούς, ταυτοποιήθηκαν τα στοιχεία των δραστών καθώς και τα ηλεκτρονικά ίχνη, μέσω των οποίων διακινούσαν μέσω διαδικτύου, τα αρχεία προσωπικών δεδομένων.

    Παράλληλα, πρόεκυψαν τα τηλέφωνα επικοινωνίας που χρησιμοποιούσαν για την αθέμιτη και παράνομη δραστηριότητά τους καθώς και οι επίμαχοι τραπεζικοί λογαριασμοί που χρησιμοποιούσαν, προκειμένου να τους καταβάλλεται το «αντίτιμο» για την πώληση του ηλεκτρονικού αρχείου προσωπικών δεδομένων.

    Πρωινές ώρες χθες (18-5-2015), πραγματοποιήθηκε ευρεία αστυνομική επιχείρηση, κατά την οποία αστυνομικοί της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος με τη συνδρομή κλιμακίου της Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα, πραγματοποίησαν με τη παρουσία Δικαστικού Λειτουργού, παράλληλες έρευνες σε οικίες και χώρους εργασίας των εμπλεκόμενων στην Αττική.

    Από την επιτόπια ψηφιακή έρευνα που πραγματοποιήθηκε σε ηλεκτρονικά αποθηκευτικά μέσα που εντοπίστηκαν σε οικία των δραστών στην Αθήνα, βρέθηκαν και κατασχέθηκαν σε ψηφιακή μορφή, αρχεία – λίστες με 406.000 εγγραφές δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα, όπως ονοματεπώνυμα, αριθμούς κινητών τηλεφώνων, ταχυδρομικές διευθύνσεις και διευθύνσεις ηλεκτρονικού ταχυδρομείου – e-mails. Παράλληλα κατασχέθηκε ένα φορητός ηλεκτρονικός υπολογιστής. Τα κατασχεθέντα ψηφιακά πειστήρια θα αποσταλούν στη Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών, για εργαστηριακές εξετάσεις.

    Οι συλληφθέντες με τη δικογραφία που σχηματίστηκε σε βάρος τους θα οδηγηθούν στον Εισαγγελέα Πρωτοδικών Αθηνών.

    Υπενθυμίζεται ότι οι πολίτες μπορούν να επικοινωνούν, ανώνυμα ή επώνυμα, με τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος προκειμένου να παρέχουν πληροφορίες ή να καταγγέλλουν παράνομες ή επίμεμπτες πράξεις ή δραστηριότητες του τελούνται μέσω Διαδικτύου, στα ακόλουθα στοιχεία επικοινωνίας:

    • Τηλεφωνικά: 111 88
    • Στέλνοντας μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου e-mail στο: ccu@cybercrimeunit.gov.gr
    • Μέσω της εφαρμογής (application) για έξυπνα τηλέφωνα (smart phones) με λειτουργικό σύστημα ios-android: CYBERKID
    • Μέσω Twitter « Γραμμή SOS Cyber Alert»: @CyberAlertGR


  2. #2
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    αραγε θα μαθουμε ποιοι ειναι? καθως εχω αναφερει στην ΔΗΕ και στην ΑΠΠΔ το γνωστο περιστατικο "SPAM" με πωληση email

    και στην ιστοσελιδα της ΑΠΠΔ λεει "υπο εξεταση" το σχετικο αιτημα/καταγγελια μου

  3. #3
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    579
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μιλάμε, όλοι αυτοί οι απατεώνες είναι πολύ βούρλα.
    Στήνουν μια ολόκληρη απάτη και δεν κάνουν το σημαντικότερο : να κρύψουν τα ίχνη τους και τα πειστήρια.

    Αν π.χ. κρυπτογραφούσαν τα παράνομα δεδομένα με το trueCrypt (που είναι πανεύκολο να γίνει), η δίωξη θα ήταν αδύνατο να τα βρει.
    Ερασιτέχνες, καλά να πάθουν...

  4. #4
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Μου αρεσει φιλε μου και συνομιλητη οτι δινεις συμβουλες σε απατεωνες (δεν ξερω αν οι απατεωνες ειναι αυτο που λες η τα θυματα τους) ουτε φυσικα ευχομαι να πεσεις θυμα τετοιων ανθρωπων γιατι πιστεψε θα αλλαξει η αποψη σου (εννοειτε οτι δεν κανω αντιπαραθεση μαζι σου ουτε εχω παρεξηγηθει)

    Μου αρεσει οτι εχεις την εντυπωση οτι αν κρυπτογραφησουν τα δεδομενα τους η ΔΗΕ δεν εχει ατομα να τα αποκρυπτογραφησουν η δεν εχει τροπους να σε αναγκασουν να το κανεις απο μονος σου?

    Τα πειστηρια της υποθεσης ειναι ο τραπεζικος λογαριασμος - συναλλαγες - paypal κτλ...δεν χρειαζεται κατι αλλο για να σε δεσουν με το "ξεπλυμα μαυρου χρηματος-φοροδιαφυγη" που ειναι κακουργηματα (ποινικα αδικηματα)

    Ετσι τσακωνουν και τους ιδιοκτητες/διαχειριστες γνωστων ιστοσελιδων/τορρεντ που εχουν εσοδα απο συνδρομες/δωρεες/διαφημισεις

  5. #5
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.439
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου αρεσει φιλε μου και συνομιλητη οτι δινεις συμβουλες σε απατεωνες (δεν ξερω αν οι απατεωνες ειναι αυτο που λες η τα θυματα τους) ουτε φυσικα ευχομαι να πεσεις θυμα τετοιων ανθρωπων γιατι πιστεψε θα αλλαξει η αποψη σου (εννοειτε οτι δεν κανω αντιπαραθεση μαζι σου ουτε εχω παρεξηγηθει)

    Μου αρεσει οτι εχεις την εντυπωση οτι αν κρυπτογραφησουν τα δεδομενα τους η ΔΗΕ δεν εχει ατομα να τα αποκρυπτογραφησουν η δεν εχει τροπους να σε αναγκασουν να το κανεις απο μονος σου?

    Τα πειστηρια της υποθεσης ειναι ο τραπεζικος λογαριασμος - συναλλαγες - paypal κτλ...δεν χρειαζεται κατι αλλο για να σε δεσουν με το "ξεπλυμα μαυρου χρηματος-φοροδιαφυγη" που ειναι κακουργηματα (ποινικα αδικηματα)

    Ετσι τσακωνουν και τους ιδιοκτητες/διαχειριστες γνωστων ιστοσελιδων/τορρεντ που εχουν εσοδα απο συνδρομες/δωρεες/διαφημισεις
    Έχεις δίκιο ..Συμβουλές δεν πρέπει να δίνουμε από εδώ σε κάτι τέτοια ! Πάντως βάσει νόμου κάποιος είναι υποχρεωμένος να συνεργαστεί με τις αρχές και αν δεν....τότε τον πιάνουν ως συνένοχο !!

  6. #6
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο ..Συμβουλές δεν πρέπει να δίνουμε από εδώ σε κάτι τέτοια ! Πάντως βάσει νόμου κάποιος είναι υποχρεωμένος να συνεργαστεί με τις αρχές και αν δεν....τότε τον πιάνουν ως συνένοχο !!
    δεν ξερω αν εχω δικιο η αδικο

    το αυτονοητο λεω καθως κανεις απο μας δεν θα ηθελε να ειναι θυμα καποιων απατεωνων (μπορει να ειμαστε γνωστες της τεχνολογιας) αλλα κανουμε λαθη καθως ειμαστε ανθρωποι , οπως μπορει να την πατησει καποιο συγγενικο/φιλικο προσωπο

    εννοειται αυτο που λες (αν και συνηθως συνεργαζεται με τις αρχες) καθως δεν συμφερει να μην το κανει...

  7. #7
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    Vodafone
    Να και μια υπηρεσία που κάνει καλά και σωστά την δουλειά της!

  8. #8
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    579
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Tα δεδομένα που έχουν κρυπτογραφηθεί με το trueCrypt (ή παρόμοιο πρόγραμμα)
    ΔΕΝ αποκρυπτογραφούνται με κανέναν τρόπο αν δεν έχεις το κλειδί.
    Είναι μακράν γνωστή η υπόθεση (και έχει συζητηθεί και εδώ στο παρελθόν) στην οποία
    το FBI προσπάθησε να πάρει δεδομένα κλειδωμένα με το trueCrypt από
    κάποιον ύποπτο για ξέπλυμα μαύρου χρήματος.
    Ήξεραν ότι τα δεδομένα ήταν εκεί αλλά δεν μπορούσαν να τα πάρουν.
    Μετά από έναν χρόνο και αφού δεν κατάφεραν τίποτε, επέστρεψαν τον δίσκο άθικτο.
    Ο ύποπτος απαλλάχθηκε λόγω έλλειψης αποδείξεων.
    Και μιλάμε για το FBI, όχι τον Σφακιανάκη...

    Επιπλέον, υπάρχει εύκολος τρόπος τα δεδομένα όχι απλώς να κρυπτογραφηθούν αλλά
    και να γίνουν κυριολεκτικώς "αόρατα" στον κρυπτογραφημένο φάκελο,
    ώστε κι αν ακόμη σε αναγκάσουν να αποκρυπτογραφήσεις τον δίσκο ΔΕΝ θα μπορούν να βρεθούν
    Περιγράφεται στις οδηγίες του προγράμματος - ακριβώς για να καλύψει την περίπτωση του εξαναγκασμού
    σε "συνεργασία" και το λέει έτσι ακριβώς.

    Αποδεδειγμένα λοιπόν, αν δεν θέλω να τους δώσω τα δεδομένα μου, δεν τα παίρνουν ότι και να κάνουν. Τέλος.
    Και δεν είναι συβουλή το παραπάνω, είναι κοινοτοπία που την ξέρει (ή πρέπει να την ξέρει) η σάρα κι η μάρα.
    Αν δεν την ξέρει, επιβεβαιώνει την άποψή μου ότι πρόκειται για βούρλα και άσχετους.

    Το πώς μπορούν να καλυφθούν τα ίχνη από τις πληρωμές είναι πιο πολύπλοκο αλλά κι αυτό μπορεί να γίνει.

    Η δίωξη έχει εύκολη δουλειά διότι ασχολείται με άσχετους επί του θέματος.
    Σχεδόν όλοι οι απατεώνες που πιάνει είναι ατζαμήδες και δεν ξέρουν ή αμελούν να προστατευτούν.
    Αμέτρητο κακόβουλο λογισμικό κυκλοφορεί παγκοσμίως, με πολύ πιο σοβαρές επιπτώσεις.
    Γιατί πιάνονται ελάχιστοι; προφανώς επειδή οι δημιουργοί του είναι πραγματικοί γκουρού και ξέρουν να κρύβονται όπως πρέπει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος A.N.T. : 19-05-15 στις 15:02.

  9. #9
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A.N.T. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα δεδομένα που έχουν κρυπτογραφηθεί με το trueCrypt (ή παρόμοιο πρόγραμμα)
    ΔΕΝ αποκρυπτογραφούνται με κανέναν τρόπο αν δεν έχεις το κλειδί.
    Είναι μακράν γνωστή η υπόθεση (και έχει συζητηθεί και εδώ στο παρελθόν) στην οποία
    το FBI προσπάθησε να πάρει δεδομένα κλειδωμένα με το trueCrypt από
    κάποιον ύποπτο για ξέπλυμα μαύρου χρήματος.
    Ήξεραν ότι τα δεδομένα ήταν εκεί αλλά δεν μπορούσαν να τα πάρουν.
    Μετά από έναν χρόνο και αφού δεν κατάφεραν τίποτε, επέστρεψαν τον δίσκο άθικτο.
    Ο ύποπτος απαλλάχθηκε λόγω έλλειψης αποδείξεων.

    Επιπλέον, υπάρχει εύκολος τρόπος τα δεδομένα όχι απλώς να κρυπτογραφηθούν αλλά
    και να γίνουν κυριολεκτικώς "αόρατα" στον κρυπτογραφημένο φάκελο,
    ώστε κι αν ακόμη σε αναγκάσουν να αποκρυπτογραφήσεις τον δίσκο ΔΕΝ θα μπορούν να βρεθούν
    Περιγράφεται στις οδηγίες του προγράμματος - ακριβώς για να καλύψει την περίπτωση του εξαναγκασμού
    σε "συνεργασία" και το λέει έτσι ακριβώς.

    Αποδεδειγμένα λοιπόν, αν δεν θέλω να τους δώσω τα δεδομένα μου, δεν τα παίρνουν ότι και να κάνουν. Τέλος.
    Και δεν είναι συβουλή το παραπάνω, είναι κοινοτοπία που την ξέρει (ή πρέπει να την ξέρει) η σάρα κι η μάρα.
    Αν δεν την ξέρει, επιβεβαιώνει την άποψή μου ότι πρόκειται για βούρλα και άσχετους.

    Το πώς μπορούν να καλυφθούν τα ίχνη από τις πληρωμές είναι πιο πολύπλοκο αλλά κι αυτό μπορεί να γίνει.

    Η δίωξη έχει εύκολη δουλειά διότι ασχολείται με άσχετους επί του θέματος.
    Σχεδόν όλοι οι απατεώνες που πιάνει είναι ατζαμήδες και δεν ξέρουν ή αμελούν να προστατευτούν.
    Αμέτρητο κακόβουλο λογισμικό κυκλοφορεί παγκοσμίως, με πολύ πιο σοβαρές επιπτώσεις.
    Γιατί πιάνονται ελάχιστοι; προφανώς επειδή οι δημιουργοί του είναι πραγματικοί γκουρού και ξέρουν να κρύβονται όπως πρέπει.
    οτι αφορα το FBI και αλλες αμερικανικες η μη υπηρεσιες αν τους ενδιαφερει η υποθεση και θελουν οπωςδηποτε να καταδικασουν τους ενοχους (πιστεψε υπαρχει τροπος και να ομολογησεις και τα στοιχεια να βρουν)

    για αυτο σου λεω μην λες "οτι δεν τα δινεις" αν θελουν μπορουν να σε αναγκασουν τα δωσεις θες δεν θες

    σε αυτα που λες περι κρυπτογραφησης δεδομενων/συναλλαγων συμφωνω ολα γινονται

    η ΔΗΕ προς το παρων φαινεται να εχει ευκολη δουλεια (καθως παντα κανουν ενα λαθος οι ενοχοι που τους οδηγει στην συλληψη τους)

    για το τελευταιο που λες διαφωνω μπορει να ειναι γκουρου , μπορει να κυκλοφορει αμετρητο κακοβουλο λογισμικο

    αλλα η συνηθεια του ανθρωπου για περισσοτερο κερδος (χρημα) η αλλιως απληστια αργα η γρηγορα οδηγει να κανουν λαθος και να τους συλλαβουν.

    μην ξεχνας επισης οτι ειμαστε ανθρωποι οχι θεοι αρα κανουμε λαθη ουδεις αλαθητος/τελειος

    αρα μην λες για βουρλα - ασχετους καθως θα πρεπει να βαλεις και τον εαυτο σου μεσα και τον εαυτο μου.

  10. #10
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    579
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αυτοί που είναι γκουρού και σχεδιάζουν σωστά διαδικτυακές απάτες είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να πιαστούν.
    Η πιο κοινή απόδειξη είναι οι ιοί ransomware που κυκλοφορούν.
    Πόσους έχουν βρει από τους δημιουργούς τους ; κανέναν !

    Όποιος στήνει μια απάτη το πρώτο που πρέπει να κάνει είναι εξαλείψει την πιθανότητα να πιαστεί, όχι να πάρει τα λεφτά.
    Όλοι αυτοί που πιάνει η δίωξη κάνουν το ανάποδο - πραφανώς λόγω ασχετοσύνης.
    Σαν να βγαίνεις να πουλήσεις ναρκωτικά φόρα παρτίδα σε πολυσύχναστο δρόμο, μέρα μεσημέρι.
    Αν ο Σφακιανάκης είχε να αντιμετωπίσει καταρτισμένους hackers, απλώς θα χάζευε άπρακτος.

    Τέλος, τα στοιχειώδη μέτρα ασφαλείας πρέπει να είναι γνωστά σε όλους.
    Αν σε έναν δίσκο έχεις δεδομένα που δεν θέλεις να τα δουν άλλοι (πχ. για περίπτωση κλοπής), πρέπει να τα κρυπτογραφήσεις.
    Αν δεν το κάνεις - ενώ είναι τόσο εύκολο - όταν πάθεις την ζημιά δεν φταίει κανείς παρά η ασχετοσύνη και το κεφάλι σου....

  11. #11
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A.N.T. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοί που είναι γκουρού και σχεδιάζουν σωστά διαδικτυακές απάτες είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να πιαστούν.
    Η πιο κοινή απόδειξη είναι οι ιοί ransomware που κυκλοφορούν.
    Πόσους έχουν βρει από τους δημιουργούς τους ; κανέναν !

    Όποιος στήνει μια απάτη το πρώτο που πρέπει να κάνει είναι εξαλείψει την πιθανότητα να πιαστεί, όχι να πάρει τα λεφτά.
    Όλοι αυτοί που πιάνει η δίωξη κάνουν το ανάποδο - πραφανώς λόγω ασχετοσύνης.
    Σαν να βγαίνεις να πουλήσεις ναρκωτικά φόρα παρτίδα σε πολυσύχναστο δρόμο, μέρα μεσημέρι.
    Αν ο Σφακιανάκης είχε να αντιμετωπίσει καταρτισμένους hackers, απλώς θα χάζευε άπρακτος.

    Τέλος, τα στοιχειώδη μέτρα ασφαλείας πρέπει να είναι γνωστά σε όλους.
    Αν σε έναν δίσκο έχεις δεδομένα που δεν θέλεις να τα δουν άλλοι (πχ. για περίπτωση κλοπής), πρέπει να τα κρυπτογραφήσεις.
    Αν δεν το κάνεις - ενώ είναι τόσο εύκολο - όταν πάθεις την ζημιά δεν φταίει κανείς παρά η ασχετοσύνη και το κεφάλι σου....
    συνεχιζεις και χαρακτηριζεις τους ανθρωπους (δεν ειναι σωστο κατα την αποψη μου)

    πραγμα λαθος καθως εισαι και εσυ ανθρωπος και οχι θεος αρα κανεις λαθη μιας και κανενας ανθρωπος δεν ειναι αλαθητος/τελειος

    ετσι και αυτοι οι απατεωνες που αναφερουμε μπορει για τωρα να εχουν καλυψει τα ιχνη τους για να μην πιαστουν αλλα οταν κυριαρχησει η εκ ανθρωπινης φυσεως απληστια για το χρημα (τα λεφτα) τοτε θα κανουν το λαθος και θα πιαστουν

    επισης θα ηθελα να σε πληροφορησω οτι σε ολες αυτες τις υπηρεσιες δουλευουν "hackers" δεν ειναι μονο αστυνομικοι/πρακτορες/στρατιωτικοι τα στελεχη τους.

  12. #12
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    579
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εγώ λέω αυτό που πιστεύω χωρίς κανέναν ενδοιασμό - και χωρίς να εξαιρώ τον εαυτό μου.
    Και εξακολουθώ να θεωρώ ότι σχεδόν όλοι οι συλληφθέντες από την ΔΗΕ είναι ερασιτέχνες, "μικροαπατεώνες της γειτονιάς",
    και πάντως όχι καταρτισμένοι hackers.

    Είναι προφανές ότι σε αυτές τις υπηρεσίες υπάρχει ειδικευμένο προσωπικό αλλά αυτό δεν αλλάζει και πολύ το αποτέλεσμα.
    Αν δεν τα κατάφερε το FBI να παραβιάσει έναν κλειδωμένο δίσκο, σιγά να μην καταφέρει η ΔΗΕ.
    Τέλος, οι τύποι που έχουν τις ικανότητες να στήνουν διαδικτυκές απάτες τόσο καλά και να μένουν άφαντοι
    δεν είναι οι ατζαμήδες που πιάνει η ΔΗΕ - γιατί μάλλον κάπως έτσι τους νομίζεις.

  13. #13
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    ολοι οσοι πιαστηκαν πιστευαν οτι δεν θα πιαστουν
    το κυριοτερο λαθος τους ειναι και θα ειναι οτι πιστευουν οτι ειναι πιο εξυπνοι απ τους αλλλους
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stamka : 19-05-15 στις 16:06.

  14. #14
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    579
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αυτοί που πιάστηκαν είναι μετρημένοι στα δάχτυλα.
    Αμέτρητοι άλλοι που είναι πραγματικά έξυπνοι ΔΕΝ βρέθηκαν ποτέ.

    Και ξαναρωτώ, πέρασαν δυο-τρία χρόνια πόσοι από αυτούς που
    π.χ. ποσπορίζονται τα έσοδα από ransomware τύπου cryptolocker μάθαμε ότι έπιασαν;
    Εγώ δεν ξέρω κανέναν.

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A.N.T. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοί που πιάστηκαν είναι μετρημένοι στα δάχτυλα.
    Αμέτρητοι άλλοι που είναι πραγματικά έξυπνοι ΔΕΝ βρέθηκαν ποτέ.

    Και ξαναρωτώ, πέρασαν δυο-τρία χρόνια πόσοι από αυτούς που
    π.χ. ποσπορίζονται τα έσοδα από ransomware τύπου cryptolocker μάθαμε ότι έπιασαν;
    Εγώ δεν ξέρω κανέναν.
    http://molinn.is/.crypt/bitcoin/Pric...ion-locked.php

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας