Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-36 από 36
  1. #31
    Εγγραφή
    24-04-2007
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    14500/1023
    ISP
    Wind
    Router
    Linkys Wag200g
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τέλειο ποστ ! θα βοηθήσει πολλούς..αν και υποθέτω ότι είναι δύσκολο να το γνωρίζει κάποιος,αν ξέραμε επίσης ποια ρούτερ από αυτά μετά από επανεκκίνηση κρατάνε την ρύθμιση και δεν την χάνουν στο snr(όπως υποθέτω γίνεται με στα περισσότερα με telnet)θα ήτανε επίσης χρήσιμο.

  2. #32
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δυστυχως αυτο δεν το ξερω σε ολα, οποιος δοκιμασει μας λεει ...

    απο εμπειρια με telnet ... σε broadcom based, lantiq & mediatek (ex raling / trendchip)

    Στις broadcom εντολες ενα απο τα πολλα prefix, το adsl profile --save δεν πιανει παντα, απο δικη μου εμπειρια και απο αλλους που βλεπω εδω μεσα, λεει error linux 401 & upwards και δεν κανει save, δεν πιανουν, αυτα εχουν θεμα (τουλαχιστον οσα δοκιμασα)

    Aπο δικη μου χρηση με το draytek 2760, το adsl savecfg πιανει 1000%
    https://www.adslgr.com/forum/threads...64#post5404964
    https://www.adslgr.com/forum/attachm...8&d=1400285537

    Στα mediatek το wan adsl save επισης πιανει

    Για τα Ikanos (ex conexant / globespan) τα παλια πρωτα lantiq (ex-infineon), texas instument, siemens δεν ξερω, ποτε δεν πηρα τετοια γιατι παντα με οτε ημουν κυριως με broadcom ... και το 2760 σαν lantiq (συνεχεια των infineon) το πηρα γιατι οταν ημουν Αγγλια ειχα infineon dslam

    Απο οσα εχω δοκιμασει (asus, billion, amod) και ειναι μεσα στο menu η snr ρυθμιση, το κρατανε γιατι αυτοματα κανουν save στο flash memory
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 14-09-17 στις 21:48.

  3. #33
    Εγγραφή
    03-01-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα. Το Asus DSL AC56U μπορεί να αλλάζει το snr σε γραμμή VDSL από DSLAM OTE; Αυτή τη στιγμή (έχω ενεργοποιήσει VDSL εδώ και 20 μέρες) κλειδώνω στα 49998 οπότε δεν έχω θέμα με το μόντεμ/ρούτερ Zyxel vmg1312-b10d, απλά φοβάμαι ότι με τον καιρό θα πάθω ότι έπαθα σταδιακά με την εξάπλωση του ADSL 24MBPS... Aρχικά κλείδωνα στα 20Mbps και σταδιακά, όταν γέμισε η πολυκατοικία και η γειτονιά με 24άρες γραμμές (προφανώς λόγω φαινομένου crosstalk) έφτασα να πιάνω 8Mbps. Mόνο με τη ρύθμιση snr του ASUS DSL N14U κατάφερα τότε να κερδίσω 4 Mbps και να κλειδώνω στα 12.
    Φοβάμαι μην πάθω κάτι ανάλογο εν καιρώ, οπότε ψάχνω ανάλογο μόντεμ που να ρυθμίζεται το snr σε VDSL γραμμή..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lazarefa : 09-10-17 στις 12:49.

  4. #34
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Το Asus DSL AC56U μπορεί να αλλάζει το snr σε γραμμή VDSL από DSLAM OTE; Αυτή τη στιγμή (έχω ενεργοποιήσει VDSL εδώ και 20 μέρες) κλειδώνω στα 49998 οπότε δεν έχω θέμα με το μόντεμ/ρούτερ Zyxel vmg1312-b10d, απλά φοβάμαι ότι με τον καιρό θα πάθω ότι έπαθα σταδιακά με την εξάπλωση του ADSL 24MBPS... Aρχικά κλείδωνα στα 20Mbps και σταδιακά, όταν γέμισε η πολυκατοικία και η γειτονιά με 24άρες γραμμές (προφανώς λόγω φαινομένου crosstalk) έφτασα να πιάνω 8Mbps. Mόνο με τη ρύθμιση snr του ASUS DSL N14U κατάφερα τότε να κερδίσω 4 Mbps και να κλειδώνω στα 12.
    Φοβάμαι μην πάθω κάτι ανάλογο εν καιρώ, οπότε ψάχνω ανάλογο μόντεμ που να ρυθμίζεται το snr σε VDSL γραμμή..
    Ναι αλλαζει το snr με οτε ... Ομως επειδη κοιταζω συνεχεια τα topic των Asus, 1-2 φιλοι ειπαν οτι o οτε κλειδωσε το profile σε vdsl & δεν αλλαξε ουτε το Asus ... οποτε αν ο παροχος εχει κλειδωσει το profile, ισχυει το ιδιο οπως με adsl (δεν αλλαζει με κανενα modem) ... αν δεν εχει βαλει σε περιορισμο την γραμμη σου, θα αλλαξει ... τα broadcom modems, δεν θα αλλαξουν το snr (με οτε) ακομα και σε κανονικο profile, τα Asus θα αλλαξουν το snr
    Aσε που υπαρχει και αλλο κολπο με το tx power να πειραξουμε ταχυτητα (αλλα και αυτο εξαρταται το dslam)
    https://www.adslgr.com/forum/threads...51#post5909451

  5. #35
    Εγγραφή
    03-01-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Μπάμπη. Παράλειψή μου ότι δεν ανέφερα ότι έχω VDSL με πάροχο τη Wind σε DSLAM του ΟΤΕ από το οποίο μισθώνει τη γραμμή η Wind, οπότε να συμπεράνω ότι δε γνωρίζεις αν το προφίλ μου είναι κλειδωμένο (στον πάροχό μου). Αλήθεια, συμμερίζεσαι τους φόβους που προανέφερα (για μείωση ταχυτήτων συγχρονισμού εν καιρώ, λόγω αναμενόμενων πολλαπλών ενεργοποιήσεων γραμμών VDSL στη γειτονιά, όπως μου συνέβη σταδιακά 1-2 χρόνια μετά την ενεργοποίηση από μέρους μου 24άρας γραμμής σε ADSL);

  6. #36
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Με wind λογικα θα αλλαξει με το οποιο modem, το λεω βαση του post εδω
    https://www.adslgr.com/forum/threads...25#post5566325
    που εχει broadcom επανω (zyxel 1312)
    Ειναι και καπου αλλου εδω στο forum που λενε οτι αλλαζει το vdsl wind (νομιζω και στα topic των Asus) απλα αυτο το link θυμαμαι
    Βεβαια το post ειναι παλιο και μπορει να εχουν αλλαξει πολλα, ομως και τοτε απο καμπινα οτε θα ειχαν παροχη
    Τωρα να μην σε παρω στο λαιμο μου, δεν εχω vdsl και θα αργησει πολυ να ερθει εδω που ειμαι, για να κανω δοκιμες και debugging την γραμμη ... απλα πληροφοριες δινω σε wind πρεπει να εισαι οκ, αλλα φυσικα σε αγορα για αλλαγη snr θα παρεις το ρισκο σου, αν δεν βρεθει να σου πει καποιος φιλος οτι αλλαζει, αλλα και παλι ρισκο

    Tο πιο πανω link με οτε, θα δεις οτι δεν αλλαζει στον αλλο φιλο οτι και να εκανε
    https://www.adslgr.com/forum/threads...08#post5566308
    Επισης το ιδιο ισχυει σε vdsl οτε και σε αλλους κατασκευαστες broadcom με οτε, σε broadcom modem, με broadcom dslam κατι εχουν κανει και δεν αλλαζει σε vdsl ote

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-15, 15:29
  2. adsl γραμμή που να πάω???
    Από tzanetos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-14, 22:41
  3. Μηνύματα: 180
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-14, 16:38
  4. Να ζητήσω μείωση snr;
    Από Thodoris92 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-14, 12:04
  5. Software που να "φρεσκάρει" τα windows;;
    Από researcher στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-14, 10:36

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας