Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 69
  1. #46
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.834
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Καπου κατι μπαζει στην υποθεση. Δεν γινεται απο τη μια να μην συγχρονιζει καθολου σε vdsl και να σου προτεινει να πας σε vdsl30...
    Απο την αλλη, το vdsl30 δεν ειναι καποιο μαγικο που θα παιζει ενω το 50 δεν. Απλα δεν θα συγχρονιζει τοσο ψηλα.
    Αν ειναι να δουλεψει το 30 θα συνδεοταν και το 50ρι απλα αυτοματα πιο χαμηλα.
    Μεταξυ vdsl30 απο καμπινα και adsl με 3km καλωδιο, ειναι η μερα με τη νυχτα. Το δευτερο δεν θεωρειται καν Internet :P

  2. #47
    Εγγραφή
    30-09-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Ειχα κρατησει το τηλεφωνο του επειδη με ειχε παρει στο κινητο οταν ειχα εκτροπη και τον ειπα σαν φιλικη χαρη να ερθει να μετρησει εξω στο κουτι ποσο παινει γιατι ειναι αμαρτια να πληρωνω για vdsl και να παιρνω adsl .Αντε να ανεχθω το εως 30 αλλα σε vdsl ,εγω συγχρονιζω σε adsl 2+ .Θα δουμε

  3. #48
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.834
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ας γινει λοπον η μετρηση στο κουτι, να βεβαιωσει ο τεχνικος οτι ειναι ενεργοποιημενο το vdsl και βλεπεις.

    Παιζουν πολλα πραγματα ρολο. Το vdsl dslam περνει πολυ πειραγμα και υπαρχουν διαφορα "profiles" που σιγουρα μπορουν να το κανουν να συγχρονισει σε vdsl mode εστω σε ταχυτητες adsl. Το δεν συγχρονιζει καθολου ειναι υποπτο.

    Υποψιν οτι αυτη η παραμετροποιηση συνηθως δεν γινεται απο τον τεχνικο που κυκλοφορει με τις σκαλες....

  4. #49
    Εγγραφή
    30-09-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Λοιπον επιστρεφω με νεα!
    Εκανε ο νεαρος στη μετρηση και πιανει καθαρο 32αρι στον κατανεμητη! Ειναι καθαρα προβλημα καλωδιαωσης δικο μου.Ο λογος που δε συγχρονιζει σε vdsl στο σπιτι ειναι οτι η ταχυτητα πεφτει αποτομα απο τον κατανεμητη σε πολυ χαμηλα επιπεδα και το ρουτερ εχει κατι σαν περιορισμο δλδ αν δε πιασει πχ 6 mbps με vdsl δε το δεχεται και παει σε adsl 2+.Οταν το εβαλε σε προφιλ 22αρι συγχρονισε στα 4 mbps με vdsl στο σπιτι! Μου ειπε οτι μαλλον τη χαζομαρα την εκανε ο ηλεκτρολογος με τα ζευγη οταν πρωτοχτιζόταν το σπιτι.Οποτε το μονο που μενει ειναι να φερω ενα καλωδιο απο τον κατανεμητη στο σπιτι και θα παιζει μου λεει στα 34-35 ανετα

  5. #50
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.834
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αυτο ειναι σχετικά εύκολο, και δινει και μια λογικη εξηγηση σε ολα οσα συμβαινουν. Βρες ενα καλο ηλεκτρολογο και προχωρα.

  6. #51
    Εγγραφή
    30-09-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote

  7. #52
    Εγγραφή
    13-08-2012
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    ZXV10 H201L
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γενικά στη θέση σου εγω θα έβαζα vdsl...μπορεί να κλειδωνες στα 20 αλλά πάλι κέρδος θα είχες από τα 4...
    Όταν τελειώσεις με την ιστορία ενημέρωσε με τα στατιστικά σου να παρουμε δρόμο και άλλοι!

  8. #53
    Εγγραφή
    30-09-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Σιγουρα να ενημερωσω το thread για να βλεπουν και οι αλλοι χρηστες οτι ακομα και στα 1300 μετρα που μου ειπε ο τεχνικος οτι περιπου ειμαι ο κατανεμητης πιανει καρφωτα 32!

  9. #54
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αν ειχε προβλημα το καλωδιο θα το ειχε βρει το μηχανιμα τοσες απωλεις απο παρεμβολες δεν νομιζω να εχει.μηπως κατι δεν κανουν σωστα?
    δεν ειχα δει την αλλη σελιδα χαχααχαχα .
    στο ειπα οτι θα εισαι 30

  10. #55
    Εγγραφή
    08-11-2014
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑ
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    17.3(dB) / 18.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε πάνε καρφωτά στα 30 και μην σκέφτεσαι να γυρίσεις σε κάτι άλλο. Και εγώ είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα με τον δικό σου και τελικά επέλεξα να μείνω στα 30. Αν και πιάνω 22 με 25 τουλάχιστον δεν έχω αποσυνχρονίσεις, έχω και καλύτερο upload. Όσο για το 50άρι μην σκας.Το μονο που θα κερδίσεις είναι το διπλάσιο upload. Σε θέμα download και broswing η διαφορά δεν νομιζώ να ειναι ιδιαιτέρα αισθητη οσον αφορά την προσωπική χρήση. Άσε που έχω ακουσει οτι πολλοι χρήστες έχουν θέμα με το 50αρι... Πάντως περιεργο για την Θέρμη αυτο που διαβάζω οτι αντιμετωπιζει θέμα με το δίκτυο. Στο κέντρο έχω δει τουλάχιστον 8 καμπινές σε ακτίνα 1 χλμ. Τώρα παραπέρα απο το κέντρο δεν ξέρω τι φάση παίζει.

  11. #56
    Εγγραφή
    30-09-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sin1643 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε πάνε καρφωτά στα 30 και μην σκέφτεσαι να γυρίσεις σε κάτι άλλο. Και εγώ είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα με τον δικό σου και τελικά επέλεξα να μείνω στα 30. Αν και πιάνω 22 με 25 τουλάχιστον δεν έχω αποσυνχρονίσεις, έχω και καλύτερο upload. Όσο για το 50άρι μην σκας.Το μονο που θα κερδίσεις είναι το διπλάσιο upload. Σε θέμα download και broswing η διαφορά δεν νομιζώ να ειναι ιδιαιτέρα αισθητη οσον αφορά την προσωπική χρήση. Άσε που έχω ακουσει οτι πολλοι χρήστες έχουν θέμα με το 50αρι... Πάντως περιεργο για την Θέρμη αυτο που διαβάζω οτι αντιμετωπιζει θέμα με το δίκτυο. Στο κέντρο έχω δει τουλάχιστον 8 καμπινές σε ακτίνα 1 χλμ. Τώρα παραπέρα απο το κέντρο δεν ξέρω τι φάση παίζει.
    Η αληθεια ειναι οτι δε μενω κεντρο(εκει υπαρχουν πολλες καμπινες), μενω προς το φραγμα της θερμης και ειναι σχετικα αραιοκατοικημενα.Απλα δε καταλαβα γιατι δε μετακινησαν την καμπινα αφου η περιοχη που βρισκεται τωρα ειναι στη μεση του πουθενα ενω εκει που μενω εγω αναπτυσεται σιγα σιγα.Απο τη πρωτη στιγμη που ειδα που βρισκεται η καμπινα στην οποια ανηκω, πριν καν αντικατασταθει ηξερα οτι καπου εκει θα επαιζαν οι ταχυτητες αλλα ημουν της λογικης πανε στα 50 για να πιανεις 30 μη σε γυρισουν σε 30αρα και πιανεις 22.Αλλα απο οτι εμαθα εδω στο φορουμ το vdsl δεν ακολουθει την τακτικη του adsl οσον αφορα το "εως την ταδε ταχυτητα" οποτε μολις φτιαξω το θεμα της εσωτερικης καλωδιωσης θα παρω τηλεφωνο να με παν στο πακετο των 30

  12. #57
    Εγγραφή
    08-11-2014
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑ
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    17.3(dB) / 18.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από __Christos__ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αληθεια ειναι οτι δε μενω κεντρο(εκει υπαρχουν πολλες καμπινες), μενω προς το φραγμα της θερμης και ειναι σχετικα αραιοκατοικημενα.Απλα δε καταλαβα γιατι δε μετακινησαν την καμπινα αφου η περιοχη που βρισκεται τωρα ειναι στη μεση του πουθενα ενω εκει που μενω εγω αναπτυσεται σιγα σιγα.Απο τη πρωτη στιγμη που ειδα που βρισκεται η καμπινα στην οποια ανηκω, πριν καν αντικατασταθει ηξερα οτι καπου εκει θα επαιζαν οι ταχυτητες αλλα ημουν της λογικης πανε στα 50 για να πιανεις 30 μη σε γυρισουν σε 30αρα και πιανεις 22.Αλλα απο οτι εμαθα εδω στο φορουμ το vdsl δεν ακολουθει την τακτικη του adsl οσον αφορα το "εως την ταδε ταχυτητα" οποτε μολις φτιαξω το θεμα της εσωτερικης καλωδιωσης θα παρω τηλεφωνο να με παν στο πακετο των 30
    Γιατί κοστίζει να την μετακινήσουν... Απλά... Ευχομαι να χαρεις την εμπειρια του vdsl ώστε να ξεχάσεις την ταλαιπώρια που τραβηξες μεχρι να βρεθεί λύση.

  13. #58
    Εγγραφή
    30-09-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sin1643 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί κοστίζει να την μετακινήσουν... Απλά... Ευχομαι να χαρεις την εμπειρια του vdsl ώστε να ξεχάσεις την ταλαιπώρια που τραβηξες μεχρι να βρεθεί λύση.
    Ευχαριστώ πολύ .Σε δυο τρεις μέρες που θα εκγαταστησω το καινουργιο καλώδιο θα ανεβασω στατιστικα .

  14. #59
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από __Christos__ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ .Σε δυο τρεις μέρες που θα εκγαταστησω το καινουργιο καλώδιο θα ανεβασω στατιστικα .
    δοκιμασε πρωτα να αλλαξεις ζευγος και να συνδεσεις το ρουτερ στην κεντρικη τηλεφωνικη πριζα

    - - - Updated - - -

    και να βγαλεις οτι αλλο τυχον φευγει σε αλλες πριζες

  15. #60
    Εγγραφή
    30-09-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Ο τεχνικός που ήρθε έκανε όλα αυτά που ανεφερες και συνέδεσε κατευθείαν το μετρητη του στην κεντρική πρίζα και δε δούλεψε.επίσης οι μόνες συσκευές που έχω είναι μια τηλεφωνική συσκευή και το ρουτερ συνδεδεμένα στην κεντρικη πρίζα με ενα σπλιττερ

Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεο adsl/vdsl tp link 9970
    Από babis3g στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-17, 23:29
  2. Ανεβασμένο ping μετά απο αναβάθμιση σε VDSL
    Από ethnik471 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-16, 12:34
  3. Μηνύματα: 439
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-15, 14:58
  4. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-15, 18:45
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 03:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας