Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 101
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2011
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16969/1023
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    ADB P.RG A4201G
    SNR / Attn
    6.3(dB) / 9.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα,
    Αρχικά, η σύνδεσή μου είναι OTE 24Mbps (πιάνει 17).
    Θέλω να φτιάξω ένα δίκτυο Ethernet στο σπίτι μου, ώστε να συνδέω τον υπολογιστή κατευθείαν σε πρίζα Ethernet. Συνολικά χρειάζομαι πέντε πρίζες (1 στο υπόγειο, 1 στο ισόγειο και 3 στον πρώτο όροφο στα δωμάτια).
    Πρότεινα στον ηλεκτρολόγο μου να φτιάξει ένα rack και να συνδέσει το router με όλες τις πρίζες Ethernet του σπιτιού, όμως μου είπε ότι, για να γίνει αυτό, πρέπει (σχεδόν) να γκρεμίσει το σπίτι και να περάσει κανάλια. Γι' αυτό το λόγο, μου πρότεινε να βάλει πρίζες Ethernet που θα συνδέονται κατευθείαν στο καλώδιο του ΟΤΕ και όχι στο router, με το μειονέκτημα όμως ότι θα είναι πιο αργό το internet.
    Μπορείτε να μου πείτε τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα για τις δύο λύσεις και να μου προτείνετε τι πρέπει να κάνω;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν γίνεται να περάσεις ethernet απο το καλώδιο του τηλεφώνου, θα έλεγα να αλλάξεις ηλεκτρολόγο
    Το ότι θα χρειαστεί με κάποιο τρόπο να περαστούνε νέα καλώδια, τα κανάλια γίνεται να περαστούν και εξωτερικά απο τους τοίχους, το θέμα θα είναι μετά το αισθητικό

  3. #3
    Εγγραφή
    30-04-2011
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16969/1023
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    ADB P.RG A4201G
    SNR / Attn
    6.3(dB) / 9.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα έλεγα να αλλάξεις ηλεκτρολόγο
    Μάλλον αυτό θα κάνω! Μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να γίνει για να φτιάξω αυτήν την εγκατάσταση; Τι καλώδια θα χρειαστούν, πώς θα περαστούν κτλ.;

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στις θέσεις που θέλεις να βάλεις πρίζες δεν υπάρχουν τώρα ούτε τηλεφωνικές;;; το rack θα μπεί στο υπόγειο;; έχεις υπολογίσει εκεί να πηγαίνει

    πρώτα η γραμμή του OTE;;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    30-04-2011
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16969/1023
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    ADB P.RG A4201G
    SNR / Attn
    6.3(dB) / 9.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχουν τηλεφωνικές πρίζες. Δεν ξέρω πού πρέπει να μπει το rack, αλλά δεν έχω πρόβλημα, όπου και αν μπει. Αν μπορείς να μου δώσεις μερικές περαιτέρω πληροφορίες, θα με βοηθούσες!

  6. #6
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Πρώτα από όλα δεν νομίζω να χρειαστείες rack για 5 μόνο καλώδια , ένα απλό switch σου φτάνει . Αν το θες εσύ τώρα για οργάνωση κτλ οκ .
    Μπορείς από την άλλη να παίξεις με Powerlineαλλά πρόσεξε ποια θα επιλέξεις ειδικά σε περίπτωση που έχεις τριφασικό.
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  7. #7
    Εγγραφή
    30-04-2011
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16969/1023
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    ADB P.RG A4201G
    SNR / Attn
    6.3(dB) / 9.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επομένως το μόνο που χρειάζεται είναι ένα switch στο router και από εκεί να τραβήξω καλώδια Ethernet στο υπόλοιπο σπίτι; Είναι όντως τόσο δύσκολο όσο μου είπε ο ηλεκτρολόγος (ότι σχεδόν θα γκρεμίσει το σπίτι) για να περαστούν τα καλώδια εσωτερικά μέσα από τον τοίχο;

  8. #8
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από danielpanatha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρότεινα στον ηλεκτρολόγο μου να φτιάξει ένα rack και να συνδέσει το router με όλες τις πρίζες Ethernet του σπιτιού, όμως μου είπε ότι, για να γίνει αυτό, πρέπει (σχεδόν) να γκρεμίσει το σπίτι και να περάσει κανάλια.
    Κάτι σου είπε λάθος, ή κάτι κατάλαβες λάθος εσύ : τα κανάλια μπαίνουν επίτοιχα, πάνω απ' το σοβατεπί, δηλαδή, χωρίς σκάψιμο.
    Αν είναι να σκάψει (για καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα) θα βάλει σωλήνες.

    Επίσης, μπορεί να χρησιμοποιήσει την υπάρχουσα σωλήνωση τηλεφώνου, για να περάσει το utp για κάθε τηλεφωνική πρίζα.
    Για τόσες λίγες, αρκεί και ένα switch, όπως λένε και τα παιδιά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από danielpanatha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι όντως τόσο δύσκολο όσο μου είπε ο ηλεκτρολόγος (ότι σχεδόν θα γκρεμίσει το σπίτι) για να περαστούν τα καλώδια εσωτερικά μέσα από τον τοίχο;
    Το «θα γκρεμίσει το σπίτι» είναι λίγο υπερβολή, αλλα, όντως είναι αρκετή δουλειά, όποιον ηλεκτρολόγο και να φωνάξεις.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οσο μιλαμε για περασμα καλωδιων ΜΕΣΑ σε τοιχο, δυο λυσεις υπαρχουν. Η μια ειναι να ειναι εφικτο το περασμα μεσα απο υπαρχουσες σωληνωσεις (τυπικα τηλεφωνου) λυση που σπανιως ειναι εφικτη, γιατι οι σωληνες ειναι περασμενες με τροπο που δεν βολευει.
    Αν το ζητουμενο ειναι να περαστει ΕΝΑ καλωδιο (ενδεικτικα για να φτασει κοντα στην tv, μπορει και να γινεται, ανοιγοντας απλα τα κουτιά.) Βεβαια το τοπικο στοκαρισμα - βαψιμο δεν το γλιτωνεις.
    Απο κει και περα υπαρχει η λυση του μερεμετιου- σκαψιματος. Αυτο σημαινει σκαψιμο σε σοβα και τουβλο, περασμα σωληνωσεων και μετα καλωδιωσης.

    Μεσα στα πλαισια μιας γενικοτερης ανακαινισης, ειναι αποδεκτη λυση, μιας και η συνολικη επιβαρυνση ειναι μονο το τοπικο σοβατισμα.
    Στοκαρισμα και βαψιμο ουτως η αλλως θα κανει κανεις.
    Το κακο με αυτα τα σκαψιματα ειναι οτι πολυ δυσκολα δεν θα παρατηρηθουν ρωγμες μετα απο μερικους μηνες. Δεν φαινονται πολυ, αλλά αν ξερεις που ειναι ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ...

  10. #10
    Εγγραφή
    30-04-2011
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16969/1023
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    ADB P.RG A4201G
    SNR / Attn
    6.3(dB) / 9.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ok, οπότε, αν υπάρχει η δυνατότητα, θα χρησιμοποιήσω την υπάρχουσα σωλήνωση του τηλεφώνου, αλλιώς θα βάλω εξωτερικά κανάλια. Το καλώδιο πρέπει να είναι UTP Cat5e?
    Και μία τελευταία ερώτηση: Το ρούτερ με το switch είναι καλύτερο να βρίσκονται κοντά στο σημείο όπου ξεκινάει η σωλήνωση του τηλεφώνου ή μπορούν να μπουν οπουδήποτε;

  11. #11
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από danielpanatha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ok, οπότε, αν υπάρχει η δυνατότητα, θα χρησιμοποιήσω την υπάρχουσα σωλήνωση του τηλεφώνου, αλλιώς θα βάλω εξωτερικά κανάλια. Το καλώδιο πρέπει να είναι UTP Cat5e?
    Και μία τελευταία ερώτηση: Το ρούτερ με το switch είναι καλύτερο να βρίσκονται κοντά στο σημείο όπου ξεκινάει η σωλήνωση του τηλεφώνου ή μπορούν να μπουν οπουδήποτε;
    Βασικά το καλύτερο είναι εκεί που βρίσκεται το switch να καταλήγουν όλα τα καλώδια . Τώρα αν το router/modem είναι στον ίδιο χώρο είναι το ιδανικό , καθώς γλιτώνεις ένα εξτρά "πέρασμα" καλωδίου .
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  12. #12
    Εγγραφή
    30-04-2011
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16969/1023
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    ADB P.RG A4201G
    SNR / Attn
    6.3(dB) / 9.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελικά περνάω τα καλώδια μέσα από τη σωλήνωση του τηλεφώνου. Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

  13. #13
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από danielpanatha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλώδιο πρέπει να είναι UTP Cat5e?
    Ναί, αυτό είναι ΟΚ.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από danielpanatha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά περνάω τα καλώδια μέσα από τη σωλήνωση του τηλεφώνου. Σας ευχαριστώ πολύ όλους!
    Αν μπορούν να περαστούν δύο καλώδια UTP μέσα στον σωλήνα και δεν σε ενδιαφέρει το παραπάνω κόστος, πέρνα δύο για να έχεις τηλέφωνο και

    DATA ή δύο DATA στην κάθε θέση, με δύο ανεξάρτητες πρίζες. Αν δεν χωράνε θα πρέπει να υπολογίσεις τουλάχιστον δύο θέσεις και για την τηλεφωνική

    γραμμή ή μία σε κάθε όροφο. Υπολόγισε η κεντρική τηλεφωνική γραμμή να πηγαίνει κατευθείαν στο σημείο που θα μπεί το Rack ή το Patch Panel.

    Επίσης υπολόγισε πρίζα DATA για την τηλεόραση και μια πρίζα για να βάλεις Access point, αφού το ρούτερ θα είναι σε κάποιο κλειστό χώρο.

    Αν θέλεις να βάλεις μικρά Patch Panel και να αποφύγεις το rack, μπορείς να βάλεις ένα ή δύο τέτοια στον τοίχο και να τερματίσεις εκεί τα καλώδια.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    30-04-2011
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16969/1023
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    ADB P.RG A4201G
    SNR / Attn
    6.3(dB) / 9.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπορούν να περαστούν δύο καλώδια UTP μέσα στον σωλήνα και δεν σε ενδιαφέρει το παραπάνω κόστος, πέρνα δύο για να έχεις τηλέφωνο και

    DATA ή δύο DATA στην κάθε θέση, με δύο ανεξάρτητες πρίζες. Αν δεν χωράνε θα πρέπει να υπολογίσεις τουλάχιστον δύο θέσεις και για την τηλεφωνική

    γραμμή ή μία σε κάθε όροφο. Υπολόγισε η κεντρική τηλεφωνική γραμμή να πηγαίνει κατευθείαν στο σημείο που θα μπεί το Rack ή το Patch Panel.

    Επίσης υπολόγισε πρίζα DATA για την τηλεόραση και μια πρίζα για να βάλεις Access point, αφού το ρούτερ θα είναι σε κάποιο κλειστό χώρο.

    Αν θέλεις να βάλεις μικρά Patch Panel και να αποφύγεις το rack, μπορείς να βάλεις ένα ή δύο τέτοια στον τοίχο και να τερματίσεις εκεί τα καλώδια.
    Όλα τα σημεία στα οποία θέλω να βάλω πρίζες ethernet, έχουν ακριβώς δίπλα τους έτοιμες πρίζες τηλεφώνου.
    Επίσης, υπολογίζω να βάλω το modem/router, το switch και ένα μικρό patch panel στο σαλόνι στην κεντρική τηλεφωνική γραμμή, ώστε να έχω και WiFi διαθέσιμο.
    To patch panel πρέπει να είναι της ίδιας κατηγορίας με το καλώδιο (δηλ. Cat5e) ή μπορώ να πάρω και αυτό που μου πρότεινες που λέει ότι είναι Cat6;

Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-15, 19:42
  2. [Other] Δίκτυο ethernet σε σπίτι!
    Από mangr7 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-15, 02:59
  3. από ethernet σε wifi
    Από atrias στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-14, 19:47
  4. Ανυπόστατο ethernet connection
    Από hammered στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-14, 22:31
  5. Αργό Ethernet και workaround λύση
    Από Katsoulinos στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-14, 23:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας