Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 58
  1. #16
    Εγγραφή
    26-06-2018
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παρότι το thread είναι παλιό και φαίνεται ξεχασμένο, ανεβάζω αυτό το post, ώστε να υπάρχει για όποιον ψάξει στο μέλλον. Μετά από πολλή προσπάθεια και πολύ ψάξιμο κατόρθωσα να λειτουργήσω την ΑΔΔΥ Gemalto (GEMALTO IDClassic 340 / ART14033 (Bundle) USB Token) σε Ubuntu 18.04.

    Προσοχή: η default library /usr/lib/pkcs11/opensc-pkcs11.so δεν λειτουργεί. Ναι μεν το σύστημα αναγνωρίζει την ΑΔΔΥ, ζητάει το PIN για να γίνει login και διαβάζει τα αποθηκευμένα πιστοποιητικά, ωστόσο δεν μπαίνει ψηφιακή υπογραφή στο αρχείο που θέλουμε.

    Αυτό που χρειάζεται είναι να εγκατασταθεί το libclassicclient της Gemalto. H ίδια η Gemalto δεν το παρέχει πλέον, δεν θα το βρείτε ούτε στο site της ούτε στο συνοδευτικό CD που θα έρθει με την ΑΔΔΥ. Εγώ το βρήκα σε αυτό το site: https://launchpad.net/~martins-bruve...-archive-extra

    Επίσης υπάρχει σε νεότερη έκδοση σε αυτό το site: https://www.luxtrust.lu/en/simple/225 (είναι ο αντίστοιχος Ermis του Λουξεμβούργου)

    Αφού το εγκαταστήσετε, φορτώνετε τη βιβλιοθήκη /usr/lib/pkcs11/libgclib.so στο Firefox ή/και στο Thunderbird. Σημειωτέον ότι το Libreoffice λειτουργεί μόνο με το configuration του Thunderbird και όχι με αυτό του Firefox.

    Τέλος, οι εφαρμογές που λειτουργούν με την ψηφιακή υπογραφή είναι: Firefox, Thunderbird, Libreoffice και PDF Studio 2018. Αντιθέτως, δεν λειτουργούν: jsignpdf, mypdfsign και Master PDF Editor. To OpenSignature είναι παλιό και εγκαταλελειμμένο και δεν κατόρθωσα να το εγκαταστήσω στο Ubuntu 18.04.

  2. #17
    Εγγραφή
    22-11-2019
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    cosmote
    θα θελα τη βοηθεια σας μια και δε ξέρω γαιτί δε βλέπει το πιστοποιητικο το libreoffice

  3. #18
    Εγγραφή
    21-10-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    224
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Με επιτυχία ηλεκτρονική υπογραφή με safenet 5110 σε debian 10
    Αυτό έγινε με το PDF Studio pro. Το πρόβλημα είναι ότι η άδεια του κοστίζει 130 ευρώ.
    Δοκίμασα με Libreoffice αλλά τζίφος. Τζίφος και με το jsignpdf (δεν μου εμφανίζει στη λίστα το Pkcs11 αλλά μόνο το Pkcs12.
    Centos 6.4 !

  4. #19
    Εγγραφή
    12-02-2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    Έχω καταφέρει να χρησιμοποιήσω ΑΔΔΥ Safenet με το jsignpdf σε kubuntu απλά μετά την τελευταία αναβάθμιση για κάποιον περίεργο λόγο το jsignpdf φαίνεται να κολλάει. Για να χρησιμοποιηθεί χρειάζεται υποχρεωτικά να εγκατασταθεί o safenet authentication client για το linux. Εδώ μπορείς να δείς οδηγίες για την ρύθμιση του προγράμματος απλά πρέπει να σιγουρευτείς ότι κάνεις εκτέλεση με java 1.8 και όχι μεταγενέστερη γιατί αλλιώς δεν παίζει.

  5. #20
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109999 kbps
    ISP
    Vodafone (μεσω Wind)
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    ZXHN H267A V1.0
    SNR / Attn
    31.9(dB) / 7.3(dB)
    Τραγικο, ακομα εν ετη 2020, το ermis.gov.gr αποθηκευουν τους κωδικούς μας για login στο site τους σε cleartext (και ειναι αριθμητικα μονο).
    Δοκιμαστε να κανετε "υπενθυμιση κωδικου" αν εχετε ορεξη...

  6. #21
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.593
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sperxios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τραγικο, ακομα εν ετη 2020, το ermis.gov.gr αποθηκευουν τους κωδικούς μας για login στο site τους σε cleartext (και ειναι αριθμητικα μονο).
    Δοκιμαστε να κανετε "υπενθυμιση κωδικου" αν εχετε ορεξη...

  7. #22
    Εγγραφή
    24-09-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σας... είπα να ξεκινήσω την διαδικασία και να την ολοκληρώσω μόνος μου... γιατί δεν με φάνηκε κάτι το δύσκολο... αλλά έχω φτάσει στον 1 μήνα προσπάθειας ... και ακόμη δεν έχω καταφέρει να βάλω ψηφιακή υπογραφή σε pdf...
    στην προσπάθεια μου... μετά την επίσκεψη στο ΚΕΠ να περάσω στο ΤΟΚΕΝ το πιστοποιητικό απο τον ΕΡΜΗ.... έχοντας πριν κάνει μετάβαση σε ΙΕ 8 ... και ότι άλλο ζητάνε.... ενώ όλα ξεκίνησαν καλά... στο τέλος ... ειδα αυτό όταν κατα την έκδοση υπηρχε συνεργασία του ΕΡΜΗΣ με το προγραμμα SafeNet Authentication(ζητουσε τον κωδικό και τον πιν) Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pki.ermis.gov.gr - MSInstallC - ΣΦΑΛΜΑ.pdf 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  124,7 KB 
ID: 219150
    Βγήκα και μπήκα.... και εμφανίζει το πιστοποιητικό ... σκληρής υπογραφής ... έγκυρο .... όλα όκ στον ΕΡΜΗ.... Στο ΤΟΚΕΝ (Gemalto ID Prime 840) ...δεν πέρασε τπτ...
    Κατεβάζω το πιστοπ/κο απο τον ΕΡΜΗ και το κάνω inport στο ΤΟΚΕΝ.... μέσω SafeNet Authentication ... πάλι όλα καλά...
    Τρέχω το Jsign Pdf.... και δεν βλέπει το ΤΟΚΕΝ και το πιστοποιητικο..... ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ????? έχω σκάσει....
    Ευχαριστώ για το χρόνο σας...

  8. #23
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XRISTOS81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας... είπα να ξεκινήσω την διαδικασία και να την ολοκληρώσω μόνος μου... γιατί δεν με φάνηκε κάτι το δύσκολο... αλλά έχω φτάσει στον 1 μήνα προσπάθειας ... και ακόμη δεν έχω καταφέρει να βάλω ψηφιακή υπογραφή σε pdf...
    στην προσπάθεια μου... μετά την επίσκεψη στο ΚΕΠ να περάσω στο ΤΟΚΕΝ το πιστοποιητικό απο τον ΕΡΜΗ.... έχοντας πριν κάνει μετάβαση σε ΙΕ 8 ... και ότι άλλο ζητάνε.... ενώ όλα ξεκίνησαν καλά... στο τέλος ... ειδα αυτό όταν κατα την έκδοση υπηρχε συνεργασία του ΕΡΜΗΣ με το προγραμμα SafeNet Authentication(ζητουσε τον κωδικό και τον πιν) Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pki.ermis.gov.gr - MSInstallC - ΣΦΑΛΜΑ.pdf 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  124,7 KB 
ID: 219150
    Βγήκα και μπήκα.... και εμφανίζει το πιστοποιητικό ... σκληρής υπογραφής ... έγκυρο .... όλα όκ στον ΕΡΜΗ.... Στο ΤΟΚΕΝ (Gemalto ID Prime 840) ...δεν πέρασε τπτ...
    Κατεβάζω το πιστοπ/κο απο τον ΕΡΜΗ και το κάνω inport στο ΤΟΚΕΝ.... μέσω SafeNet Authentication ... πάλι όλα καλά...
    Τρέχω το Jsign Pdf.... και δεν βλέπει το ΤΟΚΕΝ και το πιστοποιητικο..... ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ????? έχω σκάσει....
    Ευχαριστώ για το χρόνο σας...
    Άνοιξε το safeclient με το token συνδεδεμένο. Πήγαινε στο advanced view πατώντας το εικονίδιο με το γρανάζι. Στα αριστερά έχει μια λίστα, βρες το όνομα του token σου (πχ My Token), και άνοιξε την υπο-λίστα "CC Certificates". Εκεί θα εμφανιστεί μια άλλη λίστα με τα certificates που είναι εγκατεστημένα στο token (μάλλον θα έχεις ένα μόνο). Επέλεξε το και δες στα δεξιά. Σου βγάζει πληροφορίες τόσο κάτω από την επικεφαλίδα "Certificate" όσο και κάτω από την επικεφαλίδα "Private key"; (δες και επισυναπτόμενη φώτο)
    Αν στο private key δεν σου βγάζει τίποτα, τότε σημαίνει ότι απέτυχε κάτι κατά την αρχική εγκατάσταση-επικοινωνία με τον ΕΡΜΗΣ και δεν ολοκληρώθηκε η διαδικασία. (για αυτό μάλλον είδες και την περίεργη σελίδα).
    Αυτό που έκανες import είναι μόνο το certificate. Ο ΕΡΜΗΣ δεν βλέπει ποτέ το private key (για λόγους ασφαλείας γιατί αυτό το κλειδί πρέπει να μένει πάντα μυστικό και αποκλειστικα στην δική σου κατοχή).

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  token.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  175,9 KB 
ID: 219153
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  9. #24
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XRISTOS81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας... είπα να ξεκινήσω την διαδικασία και να την ολοκληρώσω μόνος μου... γιατί δεν με φάνηκε κάτι το δύσκολο... αλλά έχω φτάσει στον 1 μήνα προσπάθειας ... και ακόμη δεν έχω καταφέρει να βάλω ψηφιακή υπογραφή σε pdf...
    στην προσπάθεια μου... μετά την επίσκεψη στο ΚΕΠ να περάσω στο ΤΟΚΕΝ το πιστοποιητικό απο τον ΕΡΜΗ.... έχοντας πριν κάνει μετάβαση σε ΙΕ 8 ... και ότι άλλο ζητάνε.... ενώ όλα ξεκίνησαν καλά... στο τέλος ... ειδα αυτό όταν κατα την έκδοση υπηρχε συνεργασία του ΕΡΜΗΣ με το προγραμμα SafeNet Authentication(ζητουσε τον κωδικό και τον πιν) Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pki.ermis.gov.gr - MSInstallC - ΣΦΑΛΜΑ.pdf 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  124,7 KB 
ID: 219150
    Βγήκα και μπήκα.... και εμφανίζει το πιστοποιητικό ... σκληρής υπογραφής ... έγκυρο .... όλα όκ στον ΕΡΜΗ.... Στο ΤΟΚΕΝ (Gemalto ID Prime 840) ...δεν πέρασε τπτ...
    Κατεβάζω το πιστοπ/κο απο τον ΕΡΜΗ και το κάνω inport στο ΤΟΚΕΝ.... μέσω SafeNet Authentication ... πάλι όλα καλά...
    Τρέχω το Jsign Pdf.... και δεν βλέπει το ΤΟΚΕΝ και το πιστοποιητικο..... ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ????? έχω σκάσει....
    Ευχαριστώ για το χρόνο σας...
    Εάν άλλαζες κωδικοποίηση στον browser, θα διάβαζες στα Ελληνικά ότι η διαδικασία απέτυχε, και λίγες πληροφορίες για το σφάλμα.
    Η διάγνωση γίνεται όπως περιέγραψε ο @hammered.
    Λογικά θα χρειαστεί να ακυρώσεις τα εκδοθέντα πιστοποιητικά και να ξανακάνεις τη διαδικασία από την αρχή.

  10. #25
    Εγγραφή
    24-09-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καταρχήν να ευχαριστήσω για την απάντηση...
    Δεν με εμφανίζει το privet key... εμφανίζει μονο το πιστοπ/κο... θα πρεπει να ακυρωσω το πιστοπ/κο?? μπορω με καποιο τροπο να κανω την διαδικασια απο την αρχη για να περασει στο ΤΟΚΕΝ?

    - - - Updated - - -

    Είναι η δευτερρη φορα που πηγα στα κεπ..... το στανιο μου μεσα........$#@#$@#

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά θα χρειαστεί να ακυρώσεις τα εκδοθέντα πιστοποιητικά και να ξανακάνεις τη διαδικασία από την αρχή.

  11. #26
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Πριν ξανακάνεις την διαδικασία τσέκαρε μην είσαι πίσω απο cgnat παρόχου, τσέκαρε και δες αν η Ip που έχεις στο status στο modem είναι ίδια με αυτή που βλέπεις πχ στο whatismyip.com

    Δεν τα πάει καλά η διαδικασία έκδοσης αν κατα την διάρκεια της διαδικασίας σε δεί να κάνεις αίτηση απο διαφορετικές Ip

  12. #27
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.448
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XRISTOS81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν να ευχαριστήσω για την απάντηση...
    Δεν με εμφανίζει το privet key... εμφανίζει μονο το πιστοπ/κο... θα πρεπει να ακυρωσω το πιστοπ/κο?? μπορω με καποιο τροπο να κανω την διαδικασια απο την αρχη για να περασει στο ΤΟΚΕΝ?

    - - - Updated - - -

    Είναι η δευτερρη φορα που πηγα στα κεπ..... το στανιο μου μεσα........$#@#$@#
    Νιομίζω δεν χρειάζεται κάθε φορά να τρέχεις σε ΚΕΠ. Και εμένα που μου έβγαζε σφάλματα μία μόνο φορά είχα πάει, στην αρχή...

  13. #28
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νιομίζω δεν χρειάζεται κάθε φορά να τρέχεις σε ΚΕΠ. Και εμένα που μου έβγαζε σφάλματα μία μόνο φορά είχα πάει, στην αρχή...
    Είναι πολύ απλό να το διαπιστώσει. Εάν τον αφήσει να ξανατρέξει την διαδικασία εγγραφής του πιστοποιητικού στο στικάκι, τότε δεν χρειάζεται να κάνει νέα αίτηση .

  14. #29
    Εγγραφή
    24-09-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ειναι η ιδια η ip ........ μιλησα με τον πωλητη του ΤΟΚΕΝ και με ειπε οτι πρεπει ξανα απο την αρχη..... εχω απογοητευτεί ... πιστεύω οτι και 3η φορά τα ιδια... και 4η...

  15. #30
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.448
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XRISTOS81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι η ιδια η ip ........ μιλησα με τον πωλητη του ΤΟΚΕΝ και με ειπε οτι πρεπει ξανα απο την αρχη..... εχω απογοητευτεί ... πιστεύω οτι και 3η φορά τα ιδια... και 4η...
    Ξεκίνα από την αρχή και ακολούθα τις οδηγίες κατά γράμμα. Εγώ τις πέρναγα λίγο βιαστικά ή νόμιζα ότι το είχα καταλάβει, και μου έβγαζε λάθη. Αν τις ακολουθήσεις κατά γράμμα, τότε δουλεύει!

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απώλεια κάμερας και θυρών USB 3.0
    Από titan1 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-15, 19:41
  2. usb to serial
    Από n_i_kos στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-15, 23:25
  3. Delock 2.5 External Enclosure SATA 6 Gb/s / IDE HDD to USB 3.0
    Από Barlong στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-15, 18:29
  4. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-14, 16:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας