Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 58
  1. #1
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Λοιπόν σήμερα διάβαζα για την ψηφιακή υπογραφή στην Ελλάδα. Δεν μου έχει χρειαστεί μέχρι τώρα αλλά στο σχετικά κοντινό μέλλον θα μου χρειαστεί.
    Διάβαζα τις γενικές πληροφορίες από εδώ: http://www.yap.gov.gr/index.php/aped...gelmaties.html
    Λόγω του επαγγέλματος θα χρειαστεί στο μέλλον να βγάλω αυτό που η σελίδα λέει "ψηφιακό πιστοποιητικό σκληρής αποθήκευσης". Επομένως χρειάζομαι ΑΔΔΥ(Ασφαλή Διάταξη Δημιουργίας Υπογραφής), δηλαδή είτε smart card είτε usb token.

    Το πως λειτουργούν οι ψηφιακές υπογραφές το γνωρίζω ήδη από τα gpg keys που χρησιμοποιώ για email. Γνωρίζω και την θεωρία.
    Όμως δεν έχω ιδέα πως λειτουργούν τα usb tokens και πως παρεμβάλλονται στην όλη διαδικασία. Υποθέτω υπάρχουν για την μεγαλύτερη ασφάλεια των private keys μου.

    Εμένα αυτό που με καίει είναι το εξής που λέει κάπου προς το μέσο-τέλος της σελίδας:
    6. Στην συνέχεια, ο τελικός χρήστης - επαγγελματίας θα πρέπει να παραλάβει τα πιστοποιητικά μέσω Internet (σύνδεση στην πύλη ΕΡΜΗ) από τον υπολογιστή του αφού έχει κάνει εγκατάσταση των απαραίτητων οδηγών και εργαλείων.
    Και έχει link εδώ: http://www.yap.gov.gr/index.php/ergaleia.html

    Εγώ με linux (debian unstable) θα τα καταφέρω;
    Δεν ξέρω τι ακριβώς θέλει από "οδηγούς και εργαλεία" ένα usb token, αλλά μήπως είναι ήδη διαθέσιμα στο linux anyway;

    PS: Λίγο ακριβά δεν είναι τα usb tokens;
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  2. #2
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Τυχαίνει να ασχολούμαι με το αντικείμενο, λόγω της δουλειάς.

    Η διαδικασία είναι ότι ανοίγεις λογαριασμό στο Ermis, συμπληρώνεις μια χαρτούρα, πας σε ΚΕΠ για φυσική ταυτοποίηση ως πολίτης και αφού έχεις αγοράσει ένα usb token (ΑΔΔΥ), κατεβάζεις το πιστοποιητικό μέσω του Ermis (αφού προηγηθεί η ταυτοποίηση). Ίσως στη χαρτούρα που έχεις να συμπληρώσεις, να χρειάζεται κάποιο σειριακό αριθμό από το ΑΔΔΥ, οπότε το στάδιο της αγοράς θα πρέπει να έχει προηγηθεί πρώτα. Βλέποντας το link που παραθέτεις από την ΥΑΠ πιο πάνω, βλέπω ότι έχει κάποιες διαφορές η διαδικασία σε σχέση με αυτή που ακολουθείται για τους δημόσιους υπάλληλους, αλλά σε γενικές γραμμές αυτή είναι η ροή.

    Δυστυχώς σε πλατφόρμα πλην Windows δεν έχω εμπειρία με τις smart cards ή τα usb tokens. Ίσως να δουλεύουν και σε Linux, αλλά προτού αγοράσεις μια συγκεκριμένη ΑΔΔΥ, ψάξε στο internet πρώτα για να δεις συμβατότητα με Linux και αν παίζει σωστά, καθώς επίσης και να είναι συμβατή με το Ermis.

    Τα εργαλεία που δίνουν συνήθως με τις ΑΔΔΥ, είναι για να χειρίζεσαι το PIN του ΑΔΔΥ, να το ξεκλειδώσεις σε περίπτωση που έχει κλειδωθεί, να δεις κάποιες πληροφορίες σχετικά με τα πιστοποιητικά που έχει επάνω, κτλ. Αν το Linux δει το token και μπορείς να υπογράψεις, πχ. με το JSignPDF, τότε λογικά αυτά τα εργαλεία δεν τα χρειάζεσαι. Το πολύ πολύ να βρεις μια εγκατάσταση σε Windows για να κάνεις τη δουλειά σου αν γίνει κάποια στραβή.

    Από εκεί και πέρα, ναι, είναι ακριβά τα USB tokens. Αν αγοράσεις λίγα (<5) μπορεί και να σου κοστίσουν 50€.

    Αν έχεις κάποια άλλη ερώτηση, μου λες (δεν ξέρω η αλήθεια είναι πόσο σε βοήθησα με τα παραπάνω).
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  3. #3
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Αχαχαχαχα. Σε ευχαριστώ για αυτά που έγραψες, ήθελα να τα σχολιάσω αλλά:

    https://pki.ermis.gov.gr/citizens-enroll-csp.html

    (προσέξτε ότι έχει μόνο από συγκεκριμένες εταιρίες, ενώ υπάρχουν και άλλα usb tokens που μπορείς να αγοράσεις).

    Κλικ σε ένα link από αυτά που θέλουν ΑΔΔΥ, με browser εκτός IE.

    Και για όσους βαριούνται, έχω και εικόνα:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ermis-addy.png 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  26,8 KB 
ID: 155593

    Επίσης, θα το βάλω και σε κείμενο για τις μηχανές αναζήτησης να τους κάνω ρεζίλι.

    Προσοχή
    Ο φυλλομετρητής (browser) που χρησιμοποιείτε, για λόγους επιπρόσθετης ασφάλειας, δεν υποστηρίζεται για την διαδικασία έκδοσης ψηφιακών πιστοποιητικών.

    Παρακαλούμε κλείστε τον συγκεκριμένο φυλλομετρητή και ξεκινήστε την διαδικασία χρησιμοποιώντας Internet Explorer.

    Ευχαριστούμε για την κατανόηση.

    Στο αρχικό μου ποστ, το πρώτο link με τις οδηγίες σε παραπέμπει και σε ένα pdf με τις προδιαγραφές που πρέπει να πληρούν οι ΑΔΔΥ. Μεταξύ των οποίων είναι η συμβατότητα με Linux.
    Και μετά έχεις τον ΕΡΜΗ που υποστηρίζει μόνο IE(δλδ Windows) για τις ΑΔΔΥ.
    Το link με τις προδιαγραφές: http://www.yap.gov.gr/images/stories/pki/SSCD_Specs.pdf
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  4. #4
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Δυστυχώς, θέλει Windows και IE η έκδοση των ψηφιακών πιστοποιητικών (να μη σου πω κιόλας IE 8).

    Hint: η ανάδοχος εταιρία του Ermis είναι η Adacom.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  5. #5
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Hint: η ανάδοχος εταιρία του Ermis είναι η Adacom.
    Α έτσι εξηγείται γιατί όταν ψάχνω στο google για ΑΔΔΥ μου βγαίνει πρώτο το δικό της e-shop.
    Επίσης, στο e-shop της προσφέρει και η ίδια έκδοση πιστοποιητικού ως CA(όπως ο ΕΡΜΗΣ) αλλά με κόστος 200€.


    Όταν μια εταιρία που ασχολείται με την ασφάλεια και την κρυπτογράφηση, υποστηρίζει μόνο Windows και Internet Explorer τότε πραγματικά αναρωτιέσαι για το επίπεδο της ικανότητας της αλλά και της ασφάλειας των συστημάτων της...
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  6. #6
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.925
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Lol, μου θυμίζει παλιότερη περίπτωση που η πάλαι ποτέ NovaBank υποστήριζε μόνο Internet Explorer (πρώτα μόνο τον 5 και μετά και τον 6) και σε ερώτησή μου γιατί δεν υποστηρίζονται άλλοι browsers, η απάντησή τους ήταν "για λόγους ασφάλειας"...
    Ανυπόγραφος

  7. #7
    Εγγραφή
    20-06-2005
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Εγω χρησιμοποιώ το gemalto , χαρα είναι.
    Απο μια εταιρία στον νεοκοσμο το πήρα κοντα στα 50ευρω.

    Ο exlporer 11 δουλευει μια χαρα οταν προβάλεις το site του Ερμη σε κατασταση συμβατότητας.

  8. #8
    Εγγραφή
    17-02-2009
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    364
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Thomson TG585v7
    SNR / Attn
    7(dB) / 13.5(dB)
    Να κανω και εγω μια ερωτηση, οσο αναφορα τις ψηφιακες υπογραφες για να μην ανοιγω νεο θεμα.

    Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα σε οποιον υπολογιστη και αν γινει η εγκατασταση. Εχω το token και οταν παω να χρησιμοποιησω το jsignpdf ποτε δεν καταφερνει να περασει την υπογραφη. Πεταει παντα java security errors.

    Κώδικας:
    at sun.security.mscapi.RSASignature.signHash(Native Method)
    	at sun.security.mscapi.RSASignature.engineSign(RSASignature.java:390)
    	at java.security.Signature$Delegate.engineSign(Unknown Source)
    	at java.security.Signature.sign(Unknown Source)
    	at com.lowagie.text.pdf.PdfPKCS7.getEncodedPKCS7(Unknown Source)
    	at net.sf.jsignpdf.SignerLogic.signFile(SignerLogic.java:387)
    	at net.sf.jsignpdf.SignerLogic.run(SignerLogic.java:114)
    	at java.lang.Thread.run(Unknown Source)
    Καμια ιδεα;
    Seize the day but....don't miss the night!!!

  9. #9
    Εγγραφή
    04-10-2008
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    εγώ όταν κάνω την εγκατάσταση του SafeSign-Identity-Client-x64-3.0.45-admin στο τέλος μου λει να κανει εγκατάσταση στο firefox αλλά δεν βλέπω να το κάνει μήπως πρέπει να έχω προεπηλεγμένο το ΙΕ γιαυτό ή κάνω κάτι άλλο λάθος?

  10. #10
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Χμ... Σήμερα έληξε το πιστοποιητικό του Ermis...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2008
    Μηνύματα
    531
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμ... Σήμερα έληξε το πιστοποιητικό του Ermis...
    να ταν μονο αυτο.. τραγικοι σε ολα..
    https://www.ssllabs.com/ssltest/anal...hideResults=on

    για την εκδοση πιστοποιητικών συστηνουν επίσημα windows XP (!!!) και internet explorer 8-10 (!!!) . το "συστήνουν" σημαίνει ότι αν θες να βγαλεις πιστοποιητικά προτιμας αυτά.
    ενημερωτικά, δουλεψε μετά απο πολύ κοπο και σε windows 7 με ie10 πάντως...

    εννοειται για μας σε linux δεν υπαρχει λυση.. βαζεις ενα vm με winxp και παλευεις απο εκει...
    οτι να ναι...
    # apt-get install anarchism

  12. #12
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Δυστυχώς αν έχεις πρόσφατο browser (δεν αναφέρομαι σε IE 8 φυσικά), δεν μπορείς καν πλέον να μπεις στην οθόνη εισόδου του Ermis, βγάζει σφάλμα, πχ. ο Firefox βγάζει
    Κώδικας:
    An error occurred during a connection to login.ermis.gov.gr. Peer reports incompatible or unsupported protocol version. Error code: SSL_ERROR_PROTOCOL_VERSION_ALERT
    Δυστυχώς, δεν ασχολείται κανείς με το site από ότι φαίνεται.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  13. #13
    Εγγραφή
    28-07-2005
    Περιοχή
    ΑΛΜΥΡΟΣ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΜΥΡΟΣ
    Router
    ZXHN H367N
    Επειδή πρόσφατα το έψαξα και εγώ , καταφέραμε να το στήσουμε σε ένα μηχάνημα με XP και με ΙΕ 6 (βαριά για μεγαλύτερο ή πιο σύγχρονο μηχάνημα καμμια κουβέντα ... )

  14. #14
    Εγγραφή
    13-04-2016
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παιδιά καλησπέρα, ενδιαφέρομαι να αποκτήσω ψηφιακή υπογραφή και έχω κάποιες απορίες:
    1. Για ποιό λόγο κάποιες ΑΔΔΥ έχουν 50 ευρώ και άλλες φτάνουν έως και 100 ευρώ περίπου;
    2. Για ποιό λόγο να επιλέξω την ακριβή συσκευή έναντι της πιο φθηνής; Έχει κάποιες παραπάνω δυνατότητες;
    3. Μπορώ να αγοράσω μία από τις προβλεπόμενες ΑΔΔΥ, τις οποίες προτείνει ο ΕΡΜΗΣ, από το εξωτερικό, αφού εκεί είναι πιο φθηνές;

  15. #15
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Δεν γνωρίζω γιατί έχουν τόση απόκλιση στην τιμή, ωστόσο φαντάζομαι ότι πάνω κάτω θα είναι οκ, σύγκρινε τις προδιαγραφές τους και σιγουρέψου ότι παίζουν με το λειτουργικό που είσαι. Αυτές που έχω δοκιμάσει ο ίδιος είναι Safenet 5100, Token ME (που είναι bit4id) και κάρτες Σύζευξις (obsolete τα smart card). Για τα Token me έχω ακούσει τιμές για 15€ με ΦΠΑ, βέβαια για μεγάλες ποσότητες (>200). Κάνε αναζήτηση, πάρε μερικά τηλέφωνα, δεν πιστεύω ότι πρέπει να δώσεις 50 και 100€ για ένα token.

    Έμαθα ότι το Ermis έχει τα χάλια του τώρα (ληγμένο πιστοποιητικό, κτλ.) επειδή υπάρχει θέμα με τον ανάδοχο (κλασικά σύμβαση...). Προσπαθούν να το λύσουν.

    Επίσης, μια παρατήρηση. Όσοι τυχόν ιδιώτες συμμετέχουν σε διαγωνισμούς και υπογράφουν ψηφιακά έγγραφα, πρέπει να έχουν ενεργή την ασφαλή χρονοσήμανση και όχι από το ρολόι του υπολογιστή.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απώλεια κάμερας και θυρών USB 3.0
    Από titan1 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-15, 19:41
  2. usb to serial
    Από n_i_kos στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-15, 23:25
  3. Delock 2.5 External Enclosure SATA 6 Gb/s / IDE HDD to USB 3.0
    Από Barlong στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-15, 18:29
  4. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-14, 16:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας