Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 58
  1. #31
    Εγγραφή
    24-09-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σας ευχαριστω όλους για το χρόνο σας... Αρχίζω να πιστεύω οτι όλο το κόλπο γίνεται για να σκας τα 150€ για να βγάλεις κάτι που έπρεπε να εχει τελειώσει σε 5 λεπτα και χωρις πολλά πολλα.. οχι να μην έχεις ΙΕ11 να μην έχει πανσέληνο και οταν θα εισαι μπροστα στην οθονη , να εχεις ξυριστεί κόντρα.... Καλος ήρθατε στον 21ο αιωνα...
    Να είστε ολοι σας καλά.

  2. #32
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XRISTOS81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστω όλους για το χρόνο σας... Αρχίζω να πιστεύω οτι όλο το κόλπο γίνεται για να σκας τα 150€ για να βγάλεις κάτι που έπρεπε να εχει τελειώσει σε 5 λεπτα και χωρις πολλά πολλα.. οχι να μην έχεις ΙΕ11 να μην έχει πανσέληνο και οταν θα εισαι μπροστα στην οθονη , να εχεις ξυριστεί κόντρα.... Καλος ήρθατε στον 21ο αιωνα...
    Να είστε ολοι σας καλά.
    Αν έδωσες 150 σε πιάσανε κότσο.


    Ναι το να πρέπει να έχεις IE8 είναι κάπως, αλλά ειδικά στην Ελλάδα δεν είναι πρόβλημα,

  3. #33
    Εγγραφή
    24-09-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν εδωσα... αλλα αν δεν μπορεσω μεχρι τελος του μηνα να το ολοκληρωσω... εκει θα παει...

    - - - Updated - - -

    150 ευρω ετοιμο ΤΟΚΕΝ .... με το ΤΟΚΕΝ...

    - - - Updated - - -

    Κατι που προσεξα... αν και ολα τα πιστοποιητικα που ζηταει να κανω εγκατασταση στο 4ο βημα ... στην επαλήθευση που έχει εικονα στις οδηγιες... δειχνει στις αξιοπιστες κεντρικες αρχες εκδοσης ... εκδοθηκε απο ... Hellenic Public Admins ... και σε μενα δεν εχει τιποτα τετοιο... τα έχει ολα στις ενδιαμεσες αρχες εκδοσης... στην εγκατασταση τους .. επελεξα ποια θα πανε στην αυτοματη επιλογη χωρου και ποια στις αξιοπιστες κεντρικες αρχες...

  4. #34
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XRISTOS81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εδωσα... αλλα αν δεν μπορεσω μεχρι τελος του μηνα να το ολοκληρωσω... εκει θα παει...

    - - - Updated - - -

    150 ευρω ετοιμο ΤΟΚΕΝ .... με το ΤΟΚΕΝ...

    - - - Updated - - -

    Κατι που προσεξα... αν και ολα τα πιστοποιητικα που ζηταει να κανω εγκατασταση στο 4ο βημα ... στην επαλήθευση που έχει εικονα στις οδηγιες... δειχνει στις αξιοπιστες κεντρικες αρχες εκδοσης ... εκδοθηκε απο ... Hellenic Public Admins ... και σε μενα δεν εχει τιποτα τετοιο... τα έχει ολα στις ενδιαμεσες αρχες εκδοσης... στην εγκατασταση τους .. επελεξα ποια θα πανε στην αυτοματη επιλογη χωρου και ποια στις αξιοπιστες κεντρικες αρχες...
    Μήπως δεν έχεις κάνει σωστά την εγκατάσταση των root certificates;

    http://aped.gov.gr/more/obtainsignature/7-step4.html

  5. #35
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Όταν στο τέλος σου βγάζει την σελίδα με μήνυμα λάθους και περίεργα σύμβολα, άλλαξες την κωδικοποίηση στα ελληνικά να δούμε τί σου γράφει;
    Ξέρεις να αλλάζεις την κωδικοποίηση;
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  6. #36
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Η αλήθεια είναι ότι το Ermis στην έκδοση των πιστοποιητικών είναι προβληματικό τους τελευταίους μήνες. Άλλες φορές βγάζει μήνυμα σφάλματος δικτύου (κι ευτυχώς δεν έχει φτιάξει πιστοποιητικά στο USB, άρα μπορείς να ξεκινήσεις τη διαδικασία από την αρχή), άλλες φορές την πατάς, εκδίδει μια βλακεία και πρέπει να ξαναπάς στο ΚΕΠ. Συν το γεγονός ότι εκκρεμεί η αλλαγή της διαδικασίας έκδοσης του πιστοποιητικού, ήδη με ανακοίνωσή τους από τον Δεκέμβριο του '19 και ακόμη τίποτα. Και από τότε που θεωρητικά θα ενεργοποιηθεί η νέα διαδικασία, εγκρίνονται συγκεκριμένοι τύποι ΑΔΔΥ (τους γράφει μέσα η ανακοίνωση), οπότε αν είσαι από τους μη τυχερούς που έχεις ΑΔΔΥ που δε θα υποστηρίζεται, θεωρητικά το πετάς και θέλει νέο (αν είναι να εκδόσεις πιστοποιητικό από τον Ερμή)...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  7. #37
    Εγγραφή
    24-09-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τα έκανα όπως λενε οι οδηγίες... και σε κάθε εγκατασταση βγαζει οτι εγινε χωρις προβλημα... αυτα που θα πανε στην αυτοματη επιλογη χωρου και αυτα στις αξιοπιστες κεντρικες αρχες....

    - - - Updated - - -

    εκεινη τη σελιδα την εβγαλε μια φορα ... οταν ειδα το ζονκ ... και επρεπε να κανω ακυρωση του πιστοπ/κου... δεν μπορω να την ξαναφερω ... την εκτυπωσα σε pdf... και μακαρι τωρα την τριτη φορα να μην την ξαναδω..
    ΑΝ θελεις ομωσ πες μου... αν ειμαι τοσο ατυχος και τριτωσει η κατασταση ... να ξερω πως να δω τι ζορι τραβηξε...

  8. #38
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XRISTOS81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα έκανα όπως λενε οι οδηγίες... και σε κάθε εγκατασταση βγαζει οτι εγινε χωρις προβλημα... αυτα που θα πανε στην αυτοματη επιλογη χωρου και αυτα στις αξιοπιστες κεντρικες αρχες....
    Και μετά το μήνυμα επιτυχίας πάλι δεν βλέπεις τα πιστοποιητικά μέσα στο token; Μήπως θέλει να το βγάλεις και να το ξαναβάλεις για να ανανεωθεί μετά την εγκατάσταση των πιστοποιητικών;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XRISTOS81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΝ θελεις ομωσ πες μου... αν ειμαι τοσο ατυχος και τριτωσει η κατασταση ... να ξερω πως να δω τι ζορι τραβηξε...

    Το έχω στα αγγλικά: To κουμπί Page->Encoding->επιλέγεις γλώσσα


    @GoofyX λες πλέον αν μπορούμε να το κάνουμε και από υπολογιστές linux/mac και από κάθε browser στα windows; Ή απλά θα απαιτούν τίποτα Windows 10 αποκλειστικά οι κάφροι;

    Αλήθεια υπάρχει τεχνικά τρόπος η αρχή πιστοποίησης (CA) να διακρίνει αν ένα πιστοποιητικό είναι χαλαρής ή σκληρής αποθήκευσης; Ή θα πρέπει να τρέχει πάντα ένα πρόγραμμα (πχ μέσω activex) στον υπολογιστή σου για να εξασφαλίζει ότι η εγκατάσταση γίνεται σε σκληρή αποθήκευση και όχι σαν αρχείο στον υπολογιστή;
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  9. #39
    Εγγραφή
    25-10-2003
    Περιοχή
    marousi
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    433
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13000/950
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    TP-limk-kati + Netgear
    Πήρα το 840 από novatron, ~60 ευρά. Μετά τα ΚΕΠ και τον ermi είχα και εγώ θέματα. Δούλεψαν όμως οι "μαλακες" υπογραφές. Καταρχάς ακολούθησα τις οδηγίες από aped.gov.gr και κατέβασα 3-4 πιστοποιητικά στον υπολογιστή. Με χρήση του ιδιωτικού κλειδιού φτιάχτηκαν τα νέα πιστοποιητικά. Έτσι μπορούσα να χρησιμοποιήσω τα προγράμματα υπογραφής πχ jsign. Στη συνέχεια και με το πρόγραμμα διαχείρησης του token, ουσιαστικά μετέφερα τα πιστοποιητικά από το PC στο token. Έτσι ενεργοποιήθηκαν και οι hard υπογραφές. Τώρα κάθε πρόγραμμα υπογραφής με ενα drop down ρωτάει αν θέλω να χρησιμοποιηθεί soft ή hard υπογραφή. Επείσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο το email που έχει δηλωθεί σε taxis και ermi. Δεν μπορείς να υπογράψεις άλλο email με την ψηφιακή σου υπογραφή

    - - - Updated - - -

    Πήρα το 840 από novatron, ~60 ευρά. Μετά τα ΚΕΠ και τον ermi είχα και εγώ θέματα. Δούλεψαν όμως οι "μαλακες" υπογραφές. Καταρχάς ακολούθησα τις οδηγίες από aped.gov.gr και κατέβασα 3-4 πιστοποιητικά στον υπολογιστή. Με χρήση του ιδιωτικού κλειδιού φτιάχτηκαν τα νέα πιστοποιητικά. Έτσι μπορούσα να χρησιμοποιήσω τα προγράμματα υπογραφής πχ jsign. Στη συνέχεια και με το πρόγραμμα διαχείρησης του token, ουσιαστικά μετέφερα τα πιστοποιητικά από το PC στο token. Έτσι ενεργοποιήθηκαν και οι hard υπογραφές. Τώρα κάθε πρόγραμμα υπογραφής με ενα drop down ρωτάει αν θέλω να χρησιμοποιηθεί soft ή hard υπογραφή. Επείσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο το email που έχει δηλωθεί σε taxis και ermi. Δεν μπορείς να υπογράψεις άλλο email με την ψηφιακή σου υπογραφή

  10. #40
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    @GoofyX λες πλέον αν μπορούμε να το κάνουμε και από υπολογιστές linux/mac και από κάθε browser στα windows; Ή απλά θα απαιτούν τίποτα Windows 10 αποκλειστικά οι κάφροι;

    Αλήθεια υπάρχει τεχνικά τρόπος η αρχή πιστοποίησης (CA) να διακρίνει αν ένα πιστοποιητικό είναι χαλαρής ή σκληρής αποθήκευσης; Ή θα πρέπει να τρέχει πάντα ένα πρόγραμμα (πχ μέσω activex) στον υπολογιστή σου για να εξασφαλίζει ότι η εγκατάσταση γίνεται σε σκληρή αποθήκευση και όχι σαν αρχείο στον υπολογιστή;
    Δυστυχώς δεν το κόβω η έκδοση του πιστοποιητικού να γίνεται εκτός Windows. Αλλά ακόμα κι έτσι, πρέπει να γίνεται ανθρώπινα. Όχι να έχεις Windows 7 με IE 10, συγκεκριμένες ρυθμίσεις και δεν ξέρω 'γω τι. Αυτά είναι αστεία πράματα. Η υπογραφή εγγράφου μπορεί να γίνει και από Linux ακόμη και τώρα (αν δεν και δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά, υπάρχουν άλλοι που το δουλεύουν).

    Στις ιδιότητες του πιστοποιητικού, υπάρχει πεδίο με κάτι αριθμούς (αν το ψάξεις στις οδηγίες της ΑΠΕΔ θα το βρεις ποιο είναι). Το σε τι λήγει ο αριθμός υποδηλώνει αν το πιστοποιητικό είναι χαλαρής ή σκληρής αποθήκευσης. Και παρόλο που στη λίστα των οντοτήτων της Ε.Ε. η ΑΠΕΔ υπάρχει, πρέπει να βάλεις με το χέρι τα πιστοποιητικά της στη ρίζα και στις ενδιάμεσες αρχές προκειμένου να αναγνωρίσει το ψηφιακά υπογεγραμμένο έγγραφο με πιστοποιητικό που έχει εκδοθεί από την ΑΠΕΔ, που είναι βλακεία. Ενώ πχ. το GUNET (HARICA) έχει τα πιστοποιητικά της ενσωματωμένα σε browsers και λειτουργικά συστήματα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήρα το 840 από novatron, ~60 ευρά. Μετά τα ΚΕΠ και τον ermi είχα και εγώ θέματα. Δούλεψαν όμως οι "μαλακες" υπογραφές. Καταρχάς ακολούθησα τις οδηγίες από aped.gov.gr και κατέβασα 3-4 πιστοποιητικά στον υπολογιστή. Με χρήση του ιδιωτικού κλειδιού φτιάχτηκαν τα νέα πιστοποιητικά. Έτσι μπορούσα να χρησιμοποιήσω τα προγράμματα υπογραφής πχ jsign. Στη συνέχεια και με το πρόγραμμα διαχείρησης του token, ουσιαστικά μετέφερα τα πιστοποιητικά από το PC στο token. Έτσι ενεργοποιήθηκαν και οι hard υπογραφές. Τώρα κάθε πρόγραμμα υπογραφής με ενα drop down ρωτάει αν θέλω να χρησιμοποιηθεί soft ή hard υπογραφή. Επείσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο το email που έχει δηλωθεί σε taxis και ermi. Δεν μπορείς να υπογράψεις άλλο email με την ψηφιακή σου υπογραφή
    Πώς έβγαλες πιστοποιητικά χαλαρής και πως τα μετέφερες στο USB και "έγιναν" σκληρής θα ήθελα να το μάθω (κυριολεκτικά το λέω, όχι ειρωνικά).
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  11. #41
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς δεν το κόβω η έκδοση του πιστοποιητικού να γίνεται εκτός Windows. Αλλά ακόμα κι έτσι, πρέπει να γίνεται ανθρώπινα. Όχι να έχεις Windows 7 με IE 10, συγκεκριμένες ρυθμίσεις και δεν ξέρω 'γω τι. Αυτά είναι αστεία πράματα. Η υπογραφή εγγράφου μπορεί να γίνει και από Linux ακόμη και τώρα (αν δεν και δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά, υπάρχουν άλλοι που το δουλεύουν).

    Στις ιδιότητες του πιστοποιητικού, υπάρχει πεδίο με κάτι αριθμούς (αν το ψάξεις στις οδηγίες της ΑΠΕΔ θα το βρεις ποιο είναι). Το σε τι λήγει ο αριθμός υποδηλώνει αν το πιστοποιητικό είναι χαλαρής ή σκληρής αποθήκευσης. Και παρόλο που στη λίστα των οντοτήτων της Ε.Ε. η ΑΠΕΔ υπάρχει, πρέπει να βάλεις με το χέρι τα πιστοποιητικά της στη ρίζα και στις ενδιάμεσες αρχές προκειμένου να αναγνωρίσει το ψηφιακά υπογεγραμμένο έγγραφο με πιστοποιητικό που έχει εκδοθεί από την ΑΠΕΔ, που είναι βλακεία. Ενώ πχ. το GUNET (HARICA) έχει τα πιστοποιητικά της ενσωματωμένα σε browsers και λειτουργικά συστήματα.

    Πώς έβγαλες πιστοποιητικά χαλαρής και πως τα μετέφερες στο USB και "έγιναν" σκληρής θα ήθελα να το μάθω (κυριολεκτικά το λέω, όχι ειρωνικά).
    Συμφωνώ με την κριτική.
    Όμως το Δημόσιο ορθά δεν ξεκινάει να φτιάξει από την αρχή υποδομή CA, αλλά χρησιμοποιεί ως εργολάβους αξιόπιστες εταιρείες του χώρου.
    Επομένως οι περιορισμοί είναι αυτοί που τίθενται από την εκάστοτε υλοποίηση - στην προκειμένη περίπτωση αυτό το ξεπερασμένο τερατούργημα με το ActiveX .
    Είναι σίγουρο ότι η επικαιροποίηση της υποδομής που θέλουν να κάνουν θα την κάνει πιο λειτουργική, αλλά δεν περιμένω και θαύματα...

  12. #42
    Εγγραφή
    25-10-2003
    Περιοχή
    marousi
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    433
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13000/950
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    TP-limk-kati + Netgear
    Μετά από πολύ ψάξιμο κατάλαβα οτι δεν υπήρχε περίπτωση να δούλευε η εφαρμογή τους. Δυστυχώς έχουν περάσει ~10 μήνες από τότε..... και αυτό που έλειπε ήταν η εισαγωγή των πιστοποιητικών στο token. Μόλις τα εβαλα με το χερι, η εφαρμογή της novatron συνέχισε κανονικά. Μετά δοκίμασα σε άλλο PC μονο με το token kai voila ειχα hard υπογραφή. Από δευτέρα θα δω και θα σας πω τι ακριβως μετεφερα στο τοκεν...

  13. #43
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς δεν το κόβω η έκδοση του πιστοποιητικού να γίνεται εκτός Windows. Αλλά ακόμα κι έτσι, πρέπει να γίνεται ανθρώπινα. Όχι να έχεις Windows 7 με IE 10, συγκεκριμένες ρυθμίσεις και δεν ξέρω 'γω τι. Αυτά είναι αστεία πράματα. Η υπογραφή εγγράφου μπορεί να γίνει και από Linux ακόμη και τώρα (αν δεν και δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά, υπάρχουν άλλοι που το δουλεύουν).
    Για την έκδοση του πιστοποιητικού κάτι πρέπει να γίνει και για τους μη-Windows έχοντες.

    Όσο για τα Linux ναι το έχω καταφέρει και εγώ με το Libreoffice. Τόσο υπογραφή .odt αρχείων όσο και των pdf που δημιουργεί. Το κακό είναι ότι το pdf timestamping με το Libreoffice δεν λειτουργεί (ούτε σε windows) και δεν έχω κάνει bug report ακόμα.
    Με το jsignpdf το κατάφερα μέχρι να δει το token και το πιστοποιητικό μέσω PKCS#11 αλλά κατά την υπογραφή αποτυγχάνει. Τα java errors στην κονσόλα φαίνεται να δείχνουν ότι δεν κάνει σωστή χρήση των java/pkcs11 APIs...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήρα το 840 από novatron, ~60 ευρά. Μετά τα ΚΕΠ και τον ermi είχα και εγώ θέματα. Δούλεψαν όμως οι "μαλακες" υπογραφές. Καταρχάς ακολούθησα τις οδηγίες από aped.gov.gr και κατέβασα 3-4 πιστοποιητικά στον υπολογιστή. Με χρήση του ιδιωτικού κλειδιού φτιάχτηκαν τα νέα πιστοποιητικά. Έτσι μπορούσα να χρησιμοποιήσω τα προγράμματα υπογραφής πχ jsign. Στη συνέχεια και με το πρόγραμμα διαχείρησης του token, ουσιαστικά μετέφερα τα πιστοποιητικά από το PC στο token. Έτσι ενεργοποιήθηκαν και οι hard υπογραφές. Τώρα κάθε πρόγραμμα υπογραφής με ενα drop down ρωτάει αν θέλω να χρησιμοποιηθεί soft ή hard υπογραφή. Επείσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο το email που έχει δηλωθεί σε taxis και ermi. Δεν μπορείς να υπογράψεις άλλο email με την ψηφιακή σου υπογραφή

    - - - Updated - - -

    Πήρα το 840 από novatron, ~60 ευρά. Μετά τα ΚΕΠ και τον ermi είχα και εγώ θέματα. Δούλεψαν όμως οι "μαλακες" υπογραφές. Καταρχάς ακολούθησα τις οδηγίες από aped.gov.gr και κατέβασα 3-4 πιστοποιητικά στον υπολογιστή. Με χρήση του ιδιωτικού κλειδιού φτιάχτηκαν τα νέα πιστοποιητικά. Έτσι μπορούσα να χρησιμοποιήσω τα προγράμματα υπογραφής πχ jsign. Στη συνέχεια και με το πρόγραμμα διαχείρησης του token, ουσιαστικά μετέφερα τα πιστοποιητικά από το PC στο token. Έτσι ενεργοποιήθηκαν και οι hard υπογραφές. Τώρα κάθε πρόγραμμα υπογραφής με ενα drop down ρωτάει αν θέλω να χρησιμοποιηθεί soft ή hard υπογραφή. Επείσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο το email που έχει δηλωθεί σε taxis και ermi. Δεν μπορείς να υπογράψεις άλλο email με την ψηφιακή σου υπογραφή
    Το ότι το μετέφερες στο token δεν το μετατρέπει ξαφνικά σε "προηγμένη ηλεκτρονική υπογραφή". Δες τι είπε ο GoofyX. Επίσης εδώ η ΑΠΕΔ έχει οδηγίες για το πως διακρίνουμε τις χαλαρές/σκληρές υπογραφές. Εν ολίγοις, το πιστοποιητικό έχει διαφορετικό OID για τις χαλαρές και διαφορετικό για τις σκληρές. Για δες, το δικό σου έχει OID σκληρής;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την έκδοση του πιστοποιητικού κάτι πρέπει να γίνει και για τους μη-Windows έχοντες.

    Όσο για τα Linux ναι το έχω καταφέρει και εγώ με το Libreoffice. Τόσο υπογραφή .odt αρχείων όσο και των pdf που δημιουργεί. Το κακό είναι ότι το pdf timestamping με το Libreoffice δεν λειτουργεί (ούτε σε windows) και δεν έχω κάνει bug report ακόμα.
    Με το jsignpdf το κατάφερα μέχρι να δει το token και το πιστοποιητικό μέσω PKCS#11 αλλά κατά την υπογραφή αποτυγχάνει. Τα java errors στην κονσόλα φαίνεται να δείχνουν ότι δεν κάνει σωστή χρήση των java/pkcs11 APIs...

    Και ξέχασα να σχολιάσω ότι: Δυστυχώς δεν υπάρχουν open source και cross platform λύσεις πέραν των ανωτέρω. Όπου το jsignpdf έχει εγκαταλειφθεί και το libreoffice βρίσκεται στα σπάργανα ακόμα. Και για linux δεν έχεις άλλη λύση ούτε καν closed-source free λύση, όπως στα Windows που έχουν το Acrobat Reader.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  14. #44
    Εγγραφή
    25-10-2003
    Περιοχή
    marousi
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    433
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13000/950
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    TP-limk-kati + Netgear
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  sign.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  290,7 KB 
ID: 219263

    Τελικά η υπογραφή είναι οντως soft. To token περιεχει τα (σωστά??) πιστοποιητικά αλλά με Policy Identifier=1.2.300.0.110001.1.7.1.1.3 αντί για 1.2.300.0.110001.1.7.1.1.1

    Τα οποία πιστοποιητικά θυμίζω δημιουργήθηκαν και αποθηκεύτικαν αρχικα στο PC και μετά μεταφερθηκαν στο token

    edit: Από οτι έψαξα στον ΕΡΜΗ μου έχει φτιάξει πιστοποιητικά χαλαρης αποθήκευσης (γιατί τότε η εφαρμογη που ηθελε συγκεκριμενο ΙΕ και ουτε που θυμαμαι τι άλλο) οπότε ο ΕΡΜΗΣ μάλλον έφτιαξε οτι... μπορεσε!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pstratos : 28-09-20 στις 18:40.

  15. #45
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Μηνύματα
    393
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    καμιά φορά 768..
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
    Router
    speedtouch 585
    Αν όλα αυτά τα κάνετε για δοκιμές και για απόκτηση γνώσης πολύ καλά κάνετε και ασχολείστε. Αν όμως τη χρειάζεστε για σοβαρούς λόγους , δυστυχώς τα windows είναι μονόδρομος, ούτε για πλάκα μη δοκιμάσετε με οτιδήποτε άλλο.
    Π.Χ. Κάποιοι έχουν χάσει δουλειές εκατομμυρίων ευρώ γιατί ο μειοδότης είχε τελικά χαλαρή υπογραφή (ενώ νόμιζε ότι είχε σκληρή) ή για προβλήματα με τη χρονοσήμανση της υπογραφής.
    Ας ελπίζουμε ότι θα αλλάξει αυτό γιατί κι εγώ το ανοικτό λογισμικό υποστηρίζω.
    Schiller : Ενάντια στη βλακεία ακόμα και οι θεοί μάταια αγωνίζονται.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απώλεια κάμερας και θυρών USB 3.0
    Από titan1 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-15, 19:41
  2. usb to serial
    Από n_i_kos στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-15, 23:25
  3. Delock 2.5 External Enclosure SATA 6 Gb/s / IDE HDD to USB 3.0
    Από Barlong στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-15, 18:29
  4. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-14, 16:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας