Σελ. 151 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 131141146149150151152153156 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.251-2.265 από 2365
  1. #2251
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    και πριν με το Fritz είχες VDSL VOIP ?

    Για το fritz θέλει *# πριν

    https://www.adslgr.com/forum/threads...88#post6503588
    Τελικά όσοι μεταβηκαμε από vdsl σε ftth δημιουργήθηκε πρόβλημα με τις εντολές. Στο vdsl δεν είχα πρόβλημα, δεν χρειαζόταν να πατήσω πρώτα *#

  2. #2252
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Δεν νομίζω ότι είναι θέμα τεχνολογίας dsl αλλά pbx.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #2253
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    868
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7530
    Το *# δεν έπαιξε σε κανένα συνδυασμό σε μένα. Ούτε με σύνδεση στην αναλογική θύρα. Στο 7530 που έχω.

  4. #2254
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω ότι είναι θέμα τεχνολογίας dsl αλλά pbx.
    Μήπως τις περνάει διαφορετικά τις εντολές οταν βλέπει vdsl συνδεση, ενώ οταν παίρνει Δίκτυο μέσω WAN συμπεριφέρεται σαν pbx

  5. #2255
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως τις περνάει διαφορετικά τις εντολές οταν βλέπει vdsl συνδεση, ενώ οταν παίρνει Δίκτυο μέσω WAN συμπεριφέρεται σαν pbx
    Δεν μου φαίνεται λογικό να υπάρχει τέτοιος διαχωρισμός.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #2256
    Εγγραφή
    10-10-2019
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Εχω βρει στο ebay το AVM FRITZBox 7390 INTERNATIONAL VDSL DSL Modem Gigabit WLAN / DECT REPEATER στα 45€.
    Πιστεύετε ότι θα λύσει το θέμα με το συνεχόμενο ήχο κλήσης;
    Θα έχω κάποιο άλλο θέμα με updates σε σχέση με τα 7490, 7590;
    Επίσης κάπου είδα να αναφέρεται το Supervectoring. Τι είναι αυτό;
    Ευχαριστώ

  7. #2257
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για τον τόνο κλήσης, αν περιμένεις λίγες μέρες θα σου πω. Έχω ένα 7360 γερμανικό με περασμένο το διεθνές firmware και θα το δοκιμάσω (δεν είναι σε λειτουργία αυτή την στιγμή). Αλλά θεωρώ ότι θα παίζουν οι ελληνικοί.

    Updates δεν παίρνει άλλα. Είναι καταργημένο μοντέλο και έχει μείνει στην έκδοση 6. Εξού και η χαμηλή τιμή του.
    Η VoIP τηλεφωνία του ΟΤΕ θα δουλεύει, αρκεί να πάρεις τον κωδικό της. Αυτόματα (όπως τα 7490, 7590, 7530) ποτέ, λόγω του ότι δεν παίρνει την έκδοση 7 του firmware.

    Υποστηρίζει το απλό Vectoring (μέχρι 100άρι πακέτο) και όχι το Supervectoring (35b) για μεγαλύτερα πακέτα συνδέσεων.

  8. #2258
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karthan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω βρει στο ebay το AVM FRITZBox 7390 INTERNATIONAL VDSL DSL Modem Gigabit WLAN / DECT REPEATER στα 45€.
    Πιστεύετε ότι θα λύσει το θέμα με το συνεχόμενο ήχο κλήσης;
    Θα έχω κάποιο άλλο θέμα με updates σε σχέση με τα 7490, 7590;
    Επίσης κάπου είδα να αναφέρεται το Supervectoring. Τι είναι αυτό;
    Ευχαριστώ
    Αν το μόνο πρόβλημα είναι ο τόνος κλήσης, τσάμπα λεφτά θα δώσεις. Θέμα συνήθειας είναι.

  9. #2259
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τον τόνο κλήσης, αν περιμένεις λίγες μέρες θα σου πω. Έχω ένα 7360 γερμανικό με περασμένο το διεθνές firmware και θα το δοκιμάσω (δεν είναι σε λειτουργία αυτή την στιγμή). Αλλά θεωρώ ότι θα παίζουν οι ελληνικοί.

    Updates δεν παίρνει άλλα. Είναι καταργημένο μοντέλο και έχει μείνει στην έκδοση 6. Εξού και η χαμηλή τιμή του.
    Η VoIP τηλεφωνία του ΟΤΕ θα δουλεύει, αρκεί να πάρεις τον κωδικό της. Αυτόματα (όπως τα 7490, 7590, 7530) ποτέ, λόγω του ότι δεν παίρνει την έκδοση 7 του firmware.

    Υποστηρίζει το απλό Vectoring (μέχρι 100άρι πακέτο) και όχι το Supervectoring (35b) για μεγαλύτερα πακέτα συνδέσεων.
    Και όμως παίρνει ακόμη το 7360
    Μάλιστα πήρε πριν 15 μέρες

    FRITZ!OS: 06.86
    Installed on: 29.09.2019 9:55


  10. #2260
    Εγγραφή
    10-10-2019
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τον τόνο κλήσης, αν περιμένεις λίγες μέρες θα σου πω. Έχω ένα 7360 γερμανικό με περασμένο το διεθνές firmware και θα το δοκιμάσω (δεν είναι σε λειτουργία αυτή την στιγμή). Αλλά θεωρώ ότι θα παίζουν οι ελληνικοί.

    Updates δεν παίρνει άλλα. Είναι καταργημένο μοντέλο και έχει μείνει στην έκδοση 6. Εξού και η χαμηλή τιμή του.
    Η VoIP τηλεφωνία του ΟΤΕ θα δουλεύει, αρκεί να πάρεις τον κωδικό της. Αυτόματα (όπως τα 7490, 7590, 7530) ποτέ, λόγω του ότι δεν παίρνει την έκδοση 7 του firmware.

    Υποστηρίζει το απλό Vectoring (μέχρι 100άρι πακέτο) και όχι το Supervectoring (35b) για μεγαλύτερα πακέτα συνδέσεων.
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Οπως ανέφερα σε προηγούμενο post έχω το 7170 και έχω πάρει τους κωδικούς τηλεφωνίας και
    μόνο με τον wizard έχω καταφέρει να λειτουργεί η VoIP τηλεφωνία του ΟΤΕ.
    Οσον αφορά το vectoring ή supervectoring απλά θέλω να μάθω σε τι αφορά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το μόνο πρόβλημα είναι ο τόνος κλήσης, τσάμπα λεφτά θα δώσεις. Θέμα συνήθειας είναι.
    Αν επρόκειτο για μένα κανένα πρόβλημα. Αντε τώρα όμως να καταλάβει ηλικιωμένο άτομο (88) ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το τηλέφωνο.

  11. #2261
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όμως παίρνει ακόμη το 7360
    Μάλιστα πήρε πριν 15 μέρες
    Μόνο αναβαθμίσεις για θέματα ασφάλειας. Αναβάθμιση σε νεώτερη έκδοση (π.χ. την 7) ή νέες λειτουργίες ποτέ δεν θα πάρει.
    Είναι κοινή πολιτική της εταιρείας ανέκαθεν. Νεώτερες εκδόσεις παίρνουν μόνο όσες συσκευές είναι σε παραγωγή.
    Περίπου σε ένα χρόνο να υπολογίζεις ούτε αναβαθμίσεις ασφαλείας δεν θα παίρνει και θα μεταφερθεί στον achieve κατάλογο (που είναι τα παλαιότερα μοντέλα).

    - - - Updated - - -

    To απλό VDSL δουλεύει σε διάφορα πρωτόκολλα (8a, 8b, 12a, 17a και 30a), χοντρικά μέχρι 50Mbps..
    Το Vectoring είναι μία τεχνική μείωσης του θορύβου, δουλεύοντας πάνω στα ίδια πρωτόκολλα του απλού VDSL. Μέχρι όμως ταχύτητες 100Mbps.
    To Super Vectoring, είναι νεώτερη τεχνική έναντι του απλού Vectoring και δουλεύει σε πρωτόκολλο 35b, για ακόμη μεγαλύτερες ταχύτητες.
    Υπάρχουν και άλλες τεχνικές μείωσης του θορύβου με αύξηση της ταχύτητας (π.χ. G.Fast, μέχρι Gigabit), αλλά θα αργήσουν λίγο να τα δούμε.

    Με απλά λόγια αν θέλεις ταχύτητα σύνδεσης 200Mbps, χρειάζεσαι συμβατό modem/router.

  12. #2262
    Εγγραφή
    10-10-2019
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ευχαριστώ για την επεξήγηση.

  13. #2263
    Εγγραφή
    14-03-2016
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote - FTTH Vodafon
    Router
    FRITZ!Box 5590
    Αρχές του 2019 και μετά από καταγγελία που είχα κάνει στον ΟΤΕ για μετάβαση σε VOIP χωρίς καν να με ενημερώσουν, και γιατί αντιμετώπιζα διαφορα προβλήματα με τον αραμπά που ονομάζει ο ΟΤΕ speedport plus , μου πιστώθηκαν 300 euro για την αγορά που είχα κάνει ενός Fritz BOX 7590.
    Η γραμμή μου τότε ήταν μια VDSL 50/5 με πραγματικό sync στα 35/5 ( από ΑΚ και όχι από καμπίνα ) . Το fritz έκανε αυτό config data + voice . Δεν κάλεσα το support του ΟΤΕ για κωδικούς ή για remote config. Το fritz είχε αρίκα την ver 6 .xx και αρχικά έκανα update στην 7.xx πριν το αυτό config.
    Κατά την μετάβαση μου σε FTTH δεν έκανα καμια αλλαγή στο fritz παρα μονο ότι πλέον παίρνει από WAN και όχι από DSL port το internet. Voice ok από το πρώτο λεπτό. Διαπίστωσα όμως ότι η αναμονή κλήσεων δεν λειτουργούσε μετά την μετάβαση μου σε FTTH . Δεν μου δεχόταν την εντολή πλέον για την ενεργοποίηση της αναμονής ούτε μέσο FON 1 ούτε μέσο της ασύρματης συσκευής που έχω σύνδεση στο fritz. Σαν VDSL δεχότανε τις εντολές κανονικά.
    Με την δεύτερη γραμμή που έχω ρύθμιση στο fritz ( αλλου παρόχου ) δεν είχα πρόβλημα.
    ’Aρα σίγουρα παίζει το σενάριο ότι κάτι έχουν αλλάξει στα FTTH στο κομμάτι του voice ( μπορεί το πρόβλημα αυτό να το έχουν μονο οι πελάτες που έχουν πάροχο ΟΤΕ αλλα το δίκτυο των οπτικών είναι σε τρίτο πάροχο (π.χ. Vodafone )

  14. #2264
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    *# και μετά εντολή ΟΤΕ

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  fritz2.png 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  33,0 KB 
ID: 207965Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  fritz1.png 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  57,8 KB 
ID: 207966
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  15. #2265
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από L.S.K. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχές του 2019 και μετά από καταγγελία που είχα κάνει στον ΟΤΕ για μετάβαση σε VOIP χωρίς καν να με ενημερώσουν, και γιατί αντιμετώπιζα διαφορα προβλήματα με τον αραμπά που ονομάζει ο ΟΤΕ speedport plus , μου πιστώθηκαν 300 euro για την αγορά που είχα κάνει ενός Fritz BOX 7590.
    Η γραμμή μου τότε ήταν μια VDSL 50/5 με πραγματικό sync στα 35/5 ( από ΑΚ και όχι από καμπίνα ) . Το fritz έκανε αυτό config data + voice . Δεν κάλεσα το support του ΟΤΕ για κωδικούς ή για remote config. Το fritz είχε αρίκα την ver 6 .xx και αρχικά έκανα update στην 7.xx πριν το αυτό config.
    Κατά την μετάβαση μου σε FTTH δεν έκανα καμια αλλαγή στο fritz παρα μονο ότι πλέον παίρνει από WAN και όχι από DSL port το internet. Voice ok από το πρώτο λεπτό. Διαπίστωσα όμως ότι η αναμονή κλήσεων δεν λειτουργούσε μετά την μετάβαση μου σε FTTH . Δεν μου δεχόταν την εντολή πλέον για την ενεργοποίηση της αναμονής ούτε μέσο FON 1 ούτε μέσο της ασύρματης συσκευής που έχω σύνδεση στο fritz. Σαν VDSL δεχότανε τις εντολές κανονικά.
    Με την δεύτερη γραμμή που έχω ρύθμιση στο fritz ( αλλου παρόχου ) δεν είχα πρόβλημα.
    ’Aρα σίγουρα παίζει το σενάριο ότι κάτι έχουν αλλάξει στα FTTH στο κομμάτι του voice ( μπορεί το πρόβλημα αυτό να το έχουν μονο οι πελάτες που έχουν πάροχο ΟΤΕ αλλα το δίκτυο των οπτικών είναι σε τρίτο πάροχο (π.χ. Vodafone )
    Ενδιαφέρον.
    Ας το ελέγξουν και όσοι άλλοι τυχεροί είναι σε ftth.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 151 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 131141146149150151152153156 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-20, 23:15
  2. asterisk inbound route 2 ote συνδεσεις μεσω fritz
    Από Jesakos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-18, 19:46
  3. Βοήθεια με GrandStream UCM6202 σε Ote VoIp
    Από jami στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-18, 00:18
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-18, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας