Σελ. 152 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 132142147150151152153154157 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.266-2.280 από 2365
  1. #2266
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Νομίζω κατά την μεταφορά της γραμμής σε άλλο DSLAM ή αλλαγή σε άλλη υπηρεσία (όπως από DSL σε FTTH) οι ψηφιακές ευκολίες ακυρώνονται και πρέπει να ενεργοποιηθούν πάλι μέσα από τον My Cosmote ή την αντίστοιχη εφαρμογή στο κινητό.

  2. #2267
    Εγγραφή
    14-03-2016
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    240
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote - FTTH Vodafon
    Router
    FRITZ!Box 5590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω κατά την μεταφορά της γραμμής σε άλλο DSLAM ή αλλαγή σε άλλη υπηρεσία (όπως από DSL σε FTTH) οι ψηφιακές ευκολίες ακυρώνονται και πρέπει να ενεργοποιηθούν πάλι μέσα από τον My Cosmote ή την αντίστοιχη εφαρμογή στο κινητό.
    Στο mycosmote δεν βρήκα πουθενά επιλογή για την αναμονή κλήσεων . Αυτός ήταν και ο λόγος που κάλεσα το support του ΟΤΕ.

  3. #2268
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από L.S.K. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο mycosmote δεν βρήκα πουθενά επιλογή για την αναμονή κλήσεων . Αυτός ήταν και ο λόγος που κάλεσα το support του ΟΤΕ.
    H αναμονή δεν θέλει ενεργοποίηση της υπηρεσίας από τον ΟΤΕ.
    Παρέχεται σε όλους τους συνδρομητές χωρίς αίτηση.
    Την ενεργοποιείς *43# και απενεργοποιείς με #43#
    Λόγω fritz βάλε μπροστά *#
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #2269
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από L.S.K. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχές του 2019 και μετά από καταγγελία που είχα κάνει στον ΟΤΕ για μετάβαση σε VOIP χωρίς καν να με ενημερώσουν, και γιατί αντιμετώπιζα διαφορα προβλήματα με τον αραμπά που ονομάζει ο ΟΤΕ speedport plus , μου πιστώθηκαν 300 euro για την αγορά που είχα κάνει ενός Fritz BOX 7590.
    Η γραμμή μου τότε ήταν μια VDSL 50/5 με πραγματικό sync στα 35/5 ( από ΑΚ και όχι από καμπίνα ) . Το fritz έκανε αυτό config data + voice . Δεν κάλεσα το support του ΟΤΕ για κωδικούς ή για remote config. Το fritz είχε αρίκα την ver 6 .xx και αρχικά έκανα update στην 7.xx πριν το αυτό config.
    Κατά την μετάβαση μου σε FTTH δεν έκανα καμια αλλαγή στο fritz παρα μονο ότι πλέον παίρνει από WAN και όχι από DSL port το internet. Voice ok από το πρώτο λεπτό. Διαπίστωσα όμως ότι η αναμονή κλήσεων δεν λειτουργούσε μετά την μετάβαση μου σε FTTH . Δεν μου δεχόταν την εντολή πλέον για την ενεργοποίηση της αναμονής ούτε μέσο FON 1 ούτε μέσο της ασύρματης συσκευής που έχω σύνδεση στο fritz. Σαν VDSL δεχότανε τις εντολές κανονικά.
    Με την δεύτερη γραμμή που έχω ρύθμιση στο fritz ( αλλου παρόχου ) δεν είχα πρόβλημα.
    ’Aρα σίγουρα παίζει το σενάριο ότι κάτι έχουν αλλάξει στα FTTH στο κομμάτι του voice ( μπορεί το πρόβλημα αυτό να το έχουν μονο οι πελάτες που έχουν πάροχο ΟΤΕ αλλα το δίκτυο των οπτικών είναι σε τρίτο πάροχο (π.χ. Vodafone )
    Δηλαδή σας έκαναν δώρο το Fritz 7590 ?

  5. #2270
    Εγγραφή
    14-03-2016
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    240
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote - FTTH Vodafon
    Router
    FRITZ!Box 5590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή σας έκαναν δώρο το Fritz 7590 ?
    Το αγόρασα από Κωτσόβολο 300 euro , και μου πιστώσανε 300 euro στους επόμενους λογαριασμούς.

    Απλός αυτό έγινε με καταγγελία , και αίτημα να ακούσω την συνομιλία μου είχα κάνει με το support του ΟΤΕ. Για να σου δώσω με λίγα λόγια ( λέξεις ) να καταλάβεις τι έγινε , εγώ είχα τηλεφωνία από ΑΚ ( TDM - κλασικό τηλέφωνο δηλαδή ) και μετά από αίτηση για αλλαγή router στο speedport plus και την τοποθέτηση του μου ήρθε sms ότι σε 2 ημερες η γραμμή θα γίνει VOIP. Κάλεσα για να το ακυρώσω , μου απάντησαν ότι δεν γίνετε και με την ενεργοποίηση το router μου έκανε διαφορα κωλύματα και εμενα χωρίς τηλεφωνία. Αναγκαστικά να πάρω το fritz και έκανα την καταγγελία.

  6. #2271
    Εγγραφή
    10-10-2019
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Καλησπέρα
    Σχετικά με το Fritzbox 7170 έχω το εξής θέμα: Χρησιμοποιώ ένα Internet Radio και έχω διαπιστώσει ότι υπάρχουν πρόβλημα σtο streaming με αποτέλεσμα να έχω μικροδιακοπές στην ροή των τραγουδιών. Εχω χρησιμοποιήσει και άλλη συσκευή και το πρόβλημα υπάρχει. Όταν χρησιμοποιώ το speedport του ΟΤΕ τότε δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Άρα το θέμα είναι στο Fritzbox 7170. Μήπως είναι κάποια ρύθμιση που λύνει αυτό το θέμα.
    Ευχαριστώ

  7. #2272
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από L.S.K. Εμφάνιση μηνυμάτων
    ’Aρα σίγουρα παίζει το σενάριο ότι κάτι έχουν αλλάξει στα FTTH στο κομμάτι του voice ( μπορεί το πρόβλημα αυτό να το έχουν μονο οι πελάτες που έχουν πάροχο ΟΤΕ αλλα το δίκτυο των οπτικών είναι σε τρίτο πάροχο (π.χ. Vodafone )
    Αυθαιρετο συμπερασμα. Μιλαμε για voip τηλεφωνια και μαλιστα over Internet ip's Απειρα post εδω μέσα περιγραφουν πως γνωριζοντας απλα τα credentials διαφορος κόσμος εχει στησει επυτυχως sip trunks με διαφορες παραλαγες, από απλές έως απιστευτα στραμπουληγμενες.
    Με δεδομενο οτι το connectivity σε επίπεδο ip ετσι οπως ειναι σχεδιασμενες ολες οι υπηρεσιες στην ελλαδα, παρέχεται Παντα απο το ip δικτυο του παρόχου, προκύπτει ευκολα ότι ο sbc του οτε το μονο που ελεγχει απο το δικτυο είναι αν η συνδεση ερχεται απο ip που εχει αποδωθει στο συγκεκριμενο συνδρομητη, τυπικα δλδ radius πληροφορια.
    Δεν θα μπορουσε να ειναι κιαλλιως.
    Εξαλλου, αν συζητουσαμε για θεμα registration, να καναμε υποθεσεις. Ομως ενα θεμα οπως το call waiting σε συνδεση sip/vobb/voip ειναι ξεκαθαρα θεμα cpe και sbc και ειναι αδυνατον να εμπλεκεται η οποια τεχνολογια μετάδοσης σε επιπεδο ip.
    θα εβαζα speedport στη θεση του fritz, ετσι για δοκιμη. Επισης θα εκανα factory reset το fritz.

  8. #2273
    Εγγραφή
    14-03-2016
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    240
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote - FTTH Vodafon
    Router
    FRITZ!Box 5590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυθαιρετο συμπερασμα. Μιλαμε για voip τηλεφωνια και μαλιστα over Internet ip's Απειρα post εδω μέσα περιγραφουν πως γνωριζοντας απλα τα credentials διαφορος κόσμος εχει στησει επυτυχως sip trunks με διαφορες παραλαγες, από απλές έως απιστευτα στραμπουληγμενες.
    Με δεδομενο οτι το connectivity σε επίπεδο ip ετσι οπως ειναι σχεδιασμενες ολες οι υπηρεσιες στην ελλαδα, παρέχεται Παντα απο το ip δικτυο του παρόχου, προκύπτει ευκολα ότι ο sbc του οτε το μονο που ελεγχει απο το δικτυο είναι αν η συνδεση ερχεται απο ip που εχει αποδωθει στο συγκεκριμενο συνδρομητη, τυπικα δλδ radius πληροφορια.
    Δεν θα μπορουσε να ειναι κιαλλιως.
    Εξαλλου, αν συζητουσαμε για θεμα registration, να καναμε υποθεσεις. Ομως ενα θεμα οπως το call waiting σε συνδεση sip/vobb/voip ειναι ξεκαθαρα θεμα cpe και sbc και ειναι αδυνατον να εμπλεκεται η οποια τεχνολογια μετάδοσης σε επιπεδο ip.
    θα εβαζα speedport στη θεση του fritz, ετσι για δοκιμη. Επισης θα εκανα factory reset το fritz.
    Ακολουθώ ένα βασικό κανόνα που στην πληροφορική ειδικά είναι χρυσός κανόνας " Δεν πειράζω κάτι που παίζει " . Το συμπέρασμα όντως είναι αυθαίρετο . Και βασικά δεν είναι συμπέρασμα αλλα υποθέτω ότι μπορεί να παίζει κάποιο τέτοιο σενάριο , αφού το cpe δεν παραμετροποιήθηκε στο κομμάτι του voice μετά από την αλλαγή σε FTTH. Πριν την αλλαγή γιατί είχα κάνει ενεργοποίηση ψηφιακών λειτουργιών , γινότανε με τον παραδοσιακό τρόπο κανονικά.

  9. #2274
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.651
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από L.S.K. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακολουθώ ένα βασικό κανόνα που στην πληροφορική ειδικά είναι χρυσός κανόνας " Δεν πειράζω κάτι που παίζει " . Το συμπέρασμα όντως είναι αυθαίρετο . Και βασικά δεν είναι συμπέρασμα αλλα υποθέτω ότι μπορεί να παίζει κάποιο τέτοιο σενάριο , αφού το cpe δεν παραμετροποιήθηκε στο κομμάτι του voice μετά από την αλλαγή σε FTTH. Πριν την αλλαγή γιατί είχα κάνει ενεργοποίηση ψηφιακών λειτουργιών , γινότανε με τον παραδοσιακό τρόπο κανονικά.
    Όσοι έχετε VoIP είτε είστε σε ADSL/VDSL ,είτε είστε σε FTTH στον ίδιο IMS server κάνετε register με τις ίδιες ρυθμίσεις. Από το internet περνάει η τηλεφωνία σε όλες τις περιπτώσεις. Δύσκολο μου φαίνεται να φταίει το cpe

  10. #2275
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Υπαρχει ενας μαγος εκει στον ποτε που λεγεται provisioning.
    Ανα τακτα διαστηματα σαρωνει cpe και υπηρεσιες, και "διορθωνει" settings.
    Προφανως κανεις δεν παιρνει report για αλλαγες που τον αφορουν.

    Αν ξεραμε θα μπορουσαμε να βγαζουμε συμπερασματα ευκολα.

  11. #2276
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Δεν είναι ένας ims server αλλά αρκετοί και δυστυχώς δεν έχουν όλοι ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις. Τα CPE του ΟΤΕ παίζουν βέλτιστα με όλα τα ims instances αλλά αν παίξεις με δικό σου εξοπλισμό π.χ. Asterisk τότε αναλόγως σε ποιό μηχάνημα συνδέεσαι έχεις από μερικά έως και μηδέν θέματα. Ωστόσο τον τελευταίο καιρό ίσως έχουν εναρμονιστεί γιατί δεν αντιμετωπίζω περίεργα πράγματα σε καμία εγκατάσταση..

  12. #2277
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από L.S.K. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακολουθώ ένα βασικό κανόνα που στην πληροφορική ειδικά είναι χρυσός κανόνας " Δεν πειράζω κάτι που παίζει " . Το συμπέρασμα όντως είναι αυθαίρετο . Και βασικά δεν είναι συμπέρασμα αλλα υποθέτω ότι μπορεί να παίζει κάποιο τέτοιο σενάριο , αφού το cpe δεν παραμετροποιήθηκε στο κομμάτι του voice μετά από την αλλαγή σε FTTH. Πριν την αλλαγή γιατί είχα κάνει ενεργοποίηση ψηφιακών λειτουργιών , γινότανε με τον παραδοσιακό τρόπο κανονικά.
    Μπορείς να κάνεις μία δοκιμή πληκτρολογώντας την ακολουθία που αναφέρθηκε προηγουμένως. Μισό λεπτό δουλειά είναι και δεν πειράζεις τίποτα.
    Προσωπικά θα έκανα την δοκιμή βάζοντας για λίγο το Speedport στη γραμμή, ώστε να μάθω αν φταίει ή όχι το Fritz.

  13. #2278
    Εγγραφή
    10-11-2008
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟΥ
    Γνωριζει κανεις αν παιζει το AVM FRITZ! BOX 7430 Int Version (20002740) με ΟΤΕ?

  14. #2279
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    679
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akollias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωριζει κανεις αν παιζει το AVM FRITZ! BOX 7430 Int Version (20002740) με ΟΤΕ?
    Λογικά πρέπει να παίζει το CosmOTE προφίλ δεν ειναι για συγκεκριμένο μοντέλο. αν εχει το Firmware 7.XX πρέπει να είσαι οκ.

  15. #2280
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Οτιδήποτε παίρνει την 7άρα έκδοση, παίζει κανονικά.
    Αλλά ακόμα και αν δεν την έπαιρνε... μπορείς να περάσεις τις ρυθμίσεις με το χέρι.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 152 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 132142147150151152153154157 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-20, 23:15
  2. asterisk inbound route 2 ote συνδεσεις μεσω fritz
    Από Jesakos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-18, 19:46
  3. Βοήθεια με GrandStream UCM6202 σε Ote VoIp
    Από jami στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-18, 00:18
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-18, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας