Σελ. 97 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 7787929596979899102107117 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.441-1.455 από 2365
  1. #1441
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παιδιά για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα. Αν μιλάτε για επαγγελματικό πακέτο με 10 γραμμές εκεί ίσως να υπάρχει διαφοροποίηση της πολιτικής. Και στην Inalan δίνουν bridge σε επαγγελματικά πακέτα για δοκιμάστε να ζητήσετε σε οικιακές συνδέσεις.

    Στην εξυπηρέτηση μου είπαν και μένα το ίδιο. Αφού με ενημέρωσαν ότι πρέπει να τους περάσω μέσα σε μια ώρα και μου ζήτησαν κινητό για να τους αποστείλουν. Η διαφορά μας είναι ότι εγώ περίμενα να τους στείλουν ενώ εσύ όχι.
    Η συνέχεια λοιπόν της συνομιλίας που εσύ δεν έκανες είναι έτσι:

    «Μισό λεπτό μην κλείσε παρακαλώ τη γραμμή θα σας βάλω για λίγο στην αναμονή.
    ...
    ...
    Ναι με ακούτε; συγνώμη για την καθυστέρηση. Λυπάμαι πολύ αλλά έχει αλλάξει η πολιτική. Δεν δίνονται πλέον οι κωδικοί.
    Ευχαριστούμε που καλέσατε θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε και πάλι»

  2. #1442
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.717
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ela002 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα κάνεις αίτηση για 10 PSTN ή DDI ; Δεν θα σου δώσουν στοιχεία SIP να τα περάσεις σε PBX. Αν όντως σε ενδιαφέρει φαντάζομαι θα το μάθεις σύντομα και πες μας γιατί φαίνομαι εγώ ο κακός αντί για την COSMOTE και την απόφαση που έχουν πάρει.
    Καθόλου κακός

    Ομως επειδή τα λόγια είναι εύκολα και για τους ΟΤΕτζήδες
    Αν δεν τους δώσουν προφορικά
    Στέλεις mail και περιμένεις απάντηση

    Κάτι το οποίο δεν φαίνεται να έχεις κάνει
    Αλλά αποπνέεις, σιγουριά
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  3. #1443
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dr.Sat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες λίγο αν ο συναγερμός στέλνει DTMF ή είναι καθαρή Modem επικοινωνία . Αν είναι Modem τότε ζήτα από τον τεχνικό του συναγερμού να ορίσει την ταχύτητα επικοινωνίας σε Maximum 9600 bps.
    Στέλνει DTMF. Το ακούς όταν σηκώσεις το τηλέφωνο παράλληλα με τον συναγερμό που στέλνει τους παλμους. Δεν ειναι το κλασικό modem που ακούγαμε το 1990 στις dial-up
    Εχουν ενημερωθεί λέει οι τεχνικοί της περιοχής μου και ή θα το αλλάξουν κάπως απομακρυσμένα (;;; ή θα έρθουν απο εδώ.. Αλλά φέξε μου και γλύστρισα, ήδη περίμενα 25 μέρες για να έρθουν να αλλάξουν το netmod. Δεν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να το αλλάξω μόνος μου απο το Oxygen;

  4. #1444
    Εγγραφή
    31-01-2005
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    @deniSun
    Σου είπα θα ενημερωθούν σταδιακά για οικιακό που πήρες εσύ. Αν πάρεις εταιρικούς θα σου πουν να στείλεις mail. Στο mail θα λάβεις απάντηση κάποια στιγμή ότι δεν στέλνουν πλέον κωδικούς. Αν δεν κατάλαβες δεν πειράζει δεν το έγραψα για σένα αλλά για όποιον θα το βρει μπροστά του το επόμενο διάστημα να γνωρίζει. Ότι είσαι ανάγωγος φαίνεται από αυτά που γράφεις. H Θεσσαλονίκη είναι άλλη φάση για εξυπηρέτηση, σκάσε πρώτα κλήση στης Αθήνας 13818. Εγώ φταίω που είπα να σας ενημερώσω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθόλου κακός

    Ομως επειδή τα λόγια είναι εύκολα και για τους ΟΤΕτζήδες
    Αν δεν τους δώσουν προφορικά
    Στέλεις mail και περιμένεις απάντηση

    Κάτι το οποίο δεν φαίνεται να έχεις κάνει
    Αλλά αποπνέεις, σιγουριά

    Σε ποιο mail στέλνεις για να καταλάβω αν αναφέρεσαι για εταιρικό η οικιακό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ela002 : 27-06-18 στις 11:43.

  5. #1445
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.358
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ela002 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @deniSun
    Σου είπα θα ενημερωθούν σταδιακά για οικιακό που πήρες εσύ. Αν πάρεις εταιρικούς θα σου πουν να στείλεις mail. Στο mail θα λάβεις απάντηση κάποια στιγμή ότι δεν στέλνουν πλέον κωδικούς. Αν δεν κατάλαβες δεν πειράζει δεν το έγραψα για σένα αλλά για όποιον θα το βρει μπροστά του το επόμενο διάστημα να γνωρίζει. Ότι είσαι ανάγωγος φαίνεται από αυτά που γράφεις. H Θεσσαλονίκη είναι άλλη φάση για εξυπηρέτηση, σκάσε πρώτα κλήση στης Αθήνας 13818. Εγώ φταίω που είπα να σας ενημερώσω.

    - - - Updated - - -




    Σε ποιο mail στέλνεις για να καταλάβω αν αναφέρεσαι για εταιρικό η οικιακό.
    Δηλαδή μας λες ότι άλλα ισχύουν στην Θεσσαλονίκη και άλλα στην Αθήνα.
    Μήπως ισχύουν και διαφορετικά πράγματα ανά κέντρο;
    Μήπως υπάρχει και διαφοροποίηση στις τιμές των πακέτων ανά γεωγραφική περιοχή;
    Πόσο δύσκολο είναι τελικά να αποδεχθείς ότι έχεις λάθος;
    Αν διαβάσεις προηγούμενα μηνύματα θα δεις και άλλους σαν και εσένα που κατά περιόδους επειδή δεν μπορούσαν να πάρουν τους κωδικούς έβγαζαν διάφορες φήμες σαν την δική σου.

    Γιατί το γενικεύεις και δεν το κάνεις ποιο ειδικό;
    Πες απλά ότι εγώ στην δική μου περιοχή, στο δικό μου κέντρο, στο δικό μου dslam, στην δική μου πόρτα, δεν δίνουν κωδικό τηλεφωνίας.

    Έχεις γεμίσει με μηνύματα "δεν δίνουν κωδικούς τηλεφωνίας κλπ".
    ΣΕ ΕΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ.
    Τι να κάνουμε τώρα για να ικανοποιήσουμε τον εγωισμό σου;

    ΥΓ
    Συνεχίζω να είμαι ανάγωγος μέχρι να καταλάβεις κάποια πράγματα.
    Αν όμως συνεχίσεις απλά θα πρέπει να εγκαταλείψω την συζήτηση γιατί η υγεία είναι πάνω απ όλα και ο χρόνος μου πολύτιμος.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #1446
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Θα παρακαλέσω λίγο ηρεμία

  7. #1447
    Εγγραφή
    31-01-2005
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Δεν φταίω εγώ αν δεν καταλαβαίνεις ή καταλαβαίνεις και σου αρέσει να επιτίθεσαι. Είναι τόσο πρόσφατη η ενημέρωση που δεν έχει φτάσει παντού . Το σίγουρο είναι ότι τρως πόρτα αυτή την στιγμή είναι αν είσαι εταιρικός και καλέσεις 13818 Αθήνας-Αχαρνών θα σου πουν να στείλεις mail για την ανάκτηση του κωδικού. Θα στείλεις το mail σου και θα διαπιστώσεις ότι δεν θα λάβεις απάντηση σύντομα. Θα λάβεις κάποια στιγμή μια ενημέρωση που θα σου λέει δεν γίνεται να σου δώσουν κωδικούς SIP. Όταν θα ενημερωθούν οι πάντες κλπ δεν θα δίνει ούτε η Θεσσαλονίκη, ούτε οικιακό ούτε κανείς. Υπάρχει λόγος που γίνεται αυτό αλλά δεν είναι του παρόντος θέματος.Αν εσύ έχεις σκαλώσει τώρα γιατί σου έδωσαν τον κωδικό Θεσσαλονίκη στο εξήγησα αν θέλεις το καταλαβαίνεις . Δεν ξέρω πόσοι εταιρικοί συμμετέχουν στο παρόν topic αλλά αν κάποιος ζητήσει (Αθηναίος) στοιχεία και δεν σκάσει στο κέντρο Θεσσαλονίκης (λόγω overflow) επειδή φαίνεται δεν έχουν ενημερωθεί, δεν θα του δώσουν στοιχεία SIP.

  8. #1448
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Περιοχή
    Πατήσια
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    19(dB) / (dB)
    Όλοι θέλουμε να μάθουμε τι συμβαίνει τελικά αλλά δεν υπάρχει λόγος να χαμηλώσετε το επίπεδο και να το κάνετε προσωπικό ζήτημα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ela002 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει λόγος που γίνεται αυτό αλλά δεν είναι του παρόντος θέματος.
    Γιατί; Να το κάνουμε του παρόντος θέματος!

  9. #1449
    Εγγραφή
    17-12-2014
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ρε παιδιά, μια ερώτηση γιατί έχω μπαϊλντίσει: Μετά από επαφές και συζητήσεις κοντά 1 μήνα μου φέρανε σήμερα το oxygen (είχα isdn με 2 κανάλια φωνής και ψηφιακό κέντρο καρφωμένο στην B0 του νέτμοντ).
    Μπήκε το κέντρο στην B0 του oxygen, κανονικά δε θα έπρεπε να αλλάξει τίποτα (ούτε άλλαξα τίποτα στο κέντρο). Τα δύο κανάλια χώρια δουλεύουν κανονικά. Με παίρνουν στο msn όταν μιλάω στον κεφαλικό και βγαίνει στο msn κανονικά. Όταν όμως με παίρνουν στον ίδιο το κεφαλικό (με αυτόν βγαίνω πάντα) δε μου γυρνάει το κέντρο στο δεύτερο κανάλι όπως πριν. Βγαίνει στον καλούντα η αναμονή του οτέ. Αυτό με οδηγεί στο ότι φταίει το κέντρο. Δε μπορώ να καταλάβω τι έχει γίνει, αφού ουσιαστικά δεν αλλάξαμε τίποτα (ήταν στην BO του νετμοντ, μπήκε στην B0 του oxygen-αναλογικά δεν είχα ούτε έχω).
    Το μόνο που παρατήρησα και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, στο ui του oxygen το msn δεν είναι περασμένο στην καρτέλα voip2 αλλά κάτω από τον κεφαλικό στο voip1.
    Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

  10. #1450
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikoskazanakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά, μια ερώτηση γιατί έχω μπαϊλντίσει: Μετά από επαφές και συζητήσεις κοντά 1 μήνα μου φέρανε σήμερα το oxygen (είχα isdn με 2 κανάλια φωνής και ψηφιακό κέντρο καρφωμένο στην B0 του νέτμοντ).
    Μπήκε το κέντρο στην B0 του oxygen, κανονικά δε θα έπρεπε να αλλάξει τίποτα (ούτε άλλαξα τίποτα στο κέντρο). Τα δύο κανάλια χώρια δουλεύουν κανονικά. Με παίρνουν στο msn όταν μιλάω στον κεφαλικό και βγαίνει στο msn κανονικά. Όταν όμως με παίρνουν στον ίδιο το κεφαλικό (με αυτόν βγαίνω πάντα) δε μου γυρνάει το κέντρο στο δεύτερο κανάλι όπως πριν. Βγαίνει στον καλούντα η αναμονή του οτέ. Αυτό με οδηγεί στο ότι φταίει το κέντρο. Δε μπορώ να καταλάβω τι έχει γίνει, αφού ουσιαστικά δεν αλλάξαμε τίποτα (ήταν στην BO του νετμοντ, μπήκε στην B0 του oxygen-αναλογικά δεν είχα ούτε έχω).
    Το μόνο που παρατήρησα και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, στο ui του oxygen το msn δεν είναι περασμένο στην καρτέλα voip2 αλλά κάτω από τον κεφαλικό στο voip1.
    δύσκολα το βλέπω να είναι θέμα του κέντρου αυτό, για τι κέντρο μιλάμε; αν είναι asterisk δοκίμασε να βάλεις ενα Inbound για όλα τα cid/did

  11. #1451
    Εγγραφή
    17-12-2014
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ένα panasonic tda 15 είναι.
    Ψάχνω στις ρυθμισεις του oxygen, δε βλέπω τίποτα. Στο status-isdn interfaces βλέπω στο BRI-1 μόνο το L1 αναμμένο, έπρεπε να είναι και το L2; Γενικά από δοκιμές: Χρησιμοποιώ κεφαλικά προς τα έξω, παίρνω παράλληλα από κινητό στον msn-περνάει. Αν πάρω στον ίδιο τον κεφαλικό μου βγάζει αναμονή. Αυτό από που ρυθμίζεται, να χρησιμοποιήσει δηλαδή το 2ο κανάλι εκείνη τη στιγμή;

  12. #1452
    Εγγραφή
    01-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΗΧΑΝΙΩΝΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 9.4(dB)
    @nikoskazanakis δες αν έχει το oxygen στην καρτέλα Voice -> Phone Lines εκεί που λέει Target Hunting να είναι Parallel. Επίσης δοκίμασε να συνδέσεις μια αναλογική συσκευή στο phone1 και να πατήσεις *43# για να ενεργοποιήσεις την αναμονή και στο καπάκι #43# για να την απενεργοποιήσεις (θα ακούσεις βέβαια μήνυμα "Η υπηρεσία ενεργοποιήθηκε" και τις 2 φορές... αλλά don't worry). Αν θυμάμαι καλά αυτά είχα κάνει κι έπαιξε...

    Θα ήθελα με τη σειρά μου να ρωτήσω κι εγώ κάτι... Η εγκατάσταση μου αποτελείται από 1 oxygen με ένα κεφαλικό νούμερο κι ένα msn. Επίσης για τηλεφωνικό κέντρο χρησιμοποιώ ένα UCM 6202 της Grandstream. Έχω συνδέσει τις δύο αναλογικές γραμμές του oxygen (phone1 & phone2) στις FXΟ γραμμές ενός Grandstream UCM (FXO1 & FXO2). Όταν καλώ απ' έξω, δίνονται 2 κλήσεις στο τηλ. κέντρο, προφανώς γιατί το oxygen δίνει την ίδια κλήση κι από τα δύο fxs του. Το κέντρο λοιπόν έχοντας μία κανονική κλήση και μία fake προσπαθεί να μοιράσει στις συσκευές τις "κλήσεις" και ξεκινάει ένα μικρό πανηγύρι. Αν κι έχω ένα IVR περίπου 10-12" με την ελπίδα το κέντρο να αντιληφθεί τη fake κλήση και να την κόψει από μόνο του, κάτι τέτοιο δε συμβαίνει...
    Προφανώς δε μπορώ να ορίσω 1 νούμερο σε 1 FXS γιατί έτσι αν κάποιος καλέσει το ίδιο νούμερο που είναι κατειλημμένο η κλήση δε θα μπει καν στο τηλεφωνικό κέντρο. Ίσως μια λύση θα ήταν μεν αυτή, αλλά θα πρέπει από πλευράς ΟΤΕ αν βρει κατειλημμένη τη γραμμή να κάνει ανακατεύθυνση στην άλλη. Αυτό θα μας έλυνε τα χέρια.

    Υπάρχει κάποιος τρόπος που να έχετε δοκιμάσει και να δουλεύει ;

  13. #1453
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ενημερωτικά, από σήμερα το απόγευμα πάπαλα ο κωδικός της τηλεφωνίας.

    Χθες κάποια στιγμή αργά το απόγευμα σταμάτησαν οι εισερχόμενες κλήσεις. Οι εξερχόμενες γινόταν κανονικά.
    Σκέφτομαι κάτι έχει το Fritz και δεν έστρωνε ούτε με επανεκκίνηση. Κάνω reset στις εργοστασιακές και ρύθμιση από την αρχή τα πλέον απαραίτητα για να λειτουργήσει η τηλεφωνία. Μία από τα ίδια.
    Αλλάζω συνδέσεις και καλώδια, κλείνω την τηλεφωνία στο Frirz και την ενεργοποιώ στο RasPBX. Μία από τα ίδια. Εν τω μεταξύ οι 2 VoIP συνδέσεις σε άλλους παρόχους και ένα dongle GSM λειτουργούν κανονικά.

    Επειδή είχε ήδη βραδιάσει, το αφήνω για σήμερα το πρωί που είχα χρόνο να ασχοληθώ. Με έκπληξη διαπιστώνω ότι δεν έχω πλέον ούτε εξερχόμενες ενώ σε έλεγχο RasPBX και Fritz, φαίνεται κανονικά να έχει εγγραφή στον IMS.
    Το δίνω βλάβη κι επειδή εκτιμώμενος χρόνος για σύνδεση με τεχνικό ήταν σύμφωνα με το IVR πάνω από μισή ώρα, ζητώ να με πάρουν στο κινητό. Πράγματι μετά από καμιά ώρα με παίρνει μια γυναίκα και αρχίζουμε τα σχετικά.

    Με τα πολλά μου ζητά να βάλω πάνω στην γραμμή το Speedport και σε ερώτημα αν θα κάνουν κάποιο reset στην τηλεφωνία, θέλω επιβεβαίωση ότι θα μου δοθεί πάλι ο νέος κωδικός. Απαντά ότι δεν είναι δικό της θέμα και το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να εισάγει το σχετικό αίτημα. Τέλος πάντων μπαίνει στη γραμμή το Speedport και ενώ ήμαστε ακόμη σε επικοινωνία βλέπω ότι το σχετικό λαμπάκι να ανάβει. Συνδέω μια συσκευή και κάνουμε δοκιμή μαζί της ενώ ταυτόχρονα μιλάμε και στο κινητό Αποτέλεσμα όλα ΟΚ.
    Δοκιμάζω το Fritz και το RasPBX και διαπιστώνω αυτό που φοβόμουν. Registration kaputt! Βάζω πάλι το Speedport και δοκιμάζω τον παλαιό κωδικό. Αποτέλεσμα Error στην τηλεφωνία και για να φτιάξει έπρεπε να διαγράψω την σύνδεση της τηλεφωνίας και να δημιουργήσω νέα, οπότε λογικά έπαιρνε πάλι νέο κωδικό.

    Παίρνω στο καπάκι και ζητάω τον κωδικό. Αρνούνται πεισματικά λέγοντας το γνωστό ποίημα και τελικά με συνδέουν με κάποιον "ανώτερο". Ανένδοτος και αυτός, όπου κάποια στιγμή μου πετά ότι άλλαξε η πολιτική και πλέον δεν δίδεται.
    Το κλείνω κάποια στιγμή εκνευρισμένος και στη συνέχεια στέλνω email (όπως έχει αναφερθεί και δούλευε μέχρι προχθές), αλλά όσο είδατε εσείς απάντηση άλλο τόσο είδα κι εγώ μέχρι αυτή την στιγμή.
    Αύριο θα δοκιμάσω πάλι την τύχη μου, αφού πρώτα ηρεμήσω.

  14. #1454
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Perarg Εμφάνιση μηνυμάτων
    @nikoskazanakis δες αν έχει το oxygen στην καρτέλα Voice -> Phone Lines εκεί που λέει Target Hunting να είναι Parallel. Επίσης δοκίμασε να συνδέσεις μια αναλογική συσκευή στο phone1 και να πατήσεις *43# για να ενεργοποιήσεις την αναμονή και στο καπάκι #43# για να την απενεργοποιήσεις (θα ακούσεις βέβαια μήνυμα "Η υπηρεσία ενεργοποιήθηκε" και τις 2 φορές... αλλά don't worry). Αν θυμάμαι καλά αυτά είχα κάνει κι έπαιξε...

    Θα ήθελα με τη σειρά μου να ρωτήσω κι εγώ κάτι... Η εγκατάσταση μου αποτελείται από 1 oxygen με ένα κεφαλικό νούμερο κι ένα msn. Επίσης για τηλεφωνικό κέντρο χρησιμοποιώ ένα UCM 6202 της Grandstream. Έχω συνδέσει τις δύο αναλογικές γραμμές του oxygen (phone1 & phone2) στις FXΟ γραμμές ενός Grandstream UCM (FXO1 & FXO2). Όταν καλώ απ' έξω, δίνονται 2 κλήσεις στο τηλ. κέντρο, προφανώς γιατί το oxygen δίνει την ίδια κλήση κι από τα δύο fxs του. Το κέντρο λοιπόν έχοντας μία κανονική κλήση και μία fake προσπαθεί να μοιράσει στις συσκευές τις "κλήσεις" και ξεκινάει ένα μικρό πανηγύρι. Αν κι έχω ένα IVR περίπου 10-12" με την ελπίδα το κέντρο να αντιληφθεί τη fake κλήση και να την κόψει από μόνο του, κάτι τέτοιο δε συμβαίνει...
    Προφανώς δε μπορώ να ορίσω 1 νούμερο σε 1 FXS γιατί έτσι αν κάποιος καλέσει το ίδιο νούμερο που είναι κατειλημμένο η κλήση δε θα μπει καν στο τηλεφωνικό κέντρο. Ίσως μια λύση θα ήταν μεν αυτή, αλλά θα πρέπει από πλευράς ΟΤΕ αν βρει κατειλημμένη τη γραμμή να κάνει ανακατεύθυνση στην άλλη. Αυτό θα μας έλυνε τα χέρια.

    Υπάρχει κάποιος τρόπος που να έχετε δοκιμάσει και να δουλεύει ;
    Το παραπάνω είναι κάπως φυσιολογικό, δυο κλήσεις φτάνουν στο κέντρο, το ίδιο είχαμε παλιά και με τα netmod που κάναμε σύνδεση της δυο αναλογικές.
    Το πρόβλημα είναι οτι το κέντρο σου δεν καταλαβαίνει το ότι έχει γίνει disconnect της γραμμής και συνεχίζει να την δρομολογεί προς τα μέσα.
    Αυτό είναι θέμα απο το κέντρο που λογικά κάπου θα έχει ρυθμίσεις για αυτό το πράγμα

  15. #1455
    Εγγραφή
    18-02-2005
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    ΟΝΤ + Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενημερωτικά, από σήμερα το απόγευμα πάπαλα ο κωδικός της τηλεφωνίας.

    Χθες κάποια στιγμή αργά το απόγευμα σταμάτησαν οι εισερχόμενες κλήσεις. Οι εξερχόμενες γινόταν κανονικά.
    Σκέφτομαι κάτι έχει το Fritz και δεν έστρωνε ούτε με επανεκκίνηση. Κάνω reset στις εργοστασιακές και ρύθμιση από την αρχή τα πλέον απαραίτητα για να λειτουργήσει η τηλεφωνία. Μία από τα ίδια.
    Αλλάζω συνδέσεις και καλώδια, κλείνω την τηλεφωνία στο Frirz και την ενεργοποιώ στο RasPBX. Μία από τα ίδια. Εν τω μεταξύ οι 2 VoIP συνδέσεις σε άλλους παρόχους και ένα dongle GSM λειτουργούν κανονικά.

    Επειδή είχε ήδη βραδιάσει, το αφήνω για σήμερα το πρωί που είχα χρόνο να ασχοληθώ. Με έκπληξη διαπιστώνω ότι δεν έχω πλέον ούτε εξερχόμενες ενώ σε έλεγχο RasPBX και Fritz, φαίνεται κανονικά να έχει εγγραφή στον IMS.
    Το δίνω βλάβη κι επειδή εκτιμώμενος χρόνος για σύνδεση με τεχνικό ήταν σύμφωνα με το IVR πάνω από μισή ώρα, ζητώ να με πάρουν στο κινητό. Πράγματι μετά από καμιά ώρα με παίρνει μια γυναίκα και αρχίζουμε τα σχετικά.

    Με τα πολλά μου ζητά να βάλω πάνω στην γραμμή το Speedport και σε ερώτημα αν θα κάνουν κάποιο reset στην τηλεφωνία, θέλω επιβεβαίωση ότι θα μου δοθεί πάλι ο νέος κωδικός. Απαντά ότι δεν είναι δικό της θέμα και το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να εισάγει το σχετικό αίτημα. Τέλος πάντων μπαίνει στη γραμμή το Speedport και ενώ ήμαστε ακόμη σε επικοινωνία βλέπω ότι το σχετικό λαμπάκι να ανάβει. Συνδέω μια συσκευή και κάνουμε δοκιμή μαζί της ενώ ταυτόχρονα μιλάμε και στο κινητό Αποτέλεσμα όλα ΟΚ.
    Δοκιμάζω το Fritz και το RasPBX και διαπιστώνω αυτό που φοβόμουν. Registration kaputt! Βάζω πάλι το Speedport και δοκιμάζω τον παλαιό κωδικό. Αποτέλεσμα Error στην τηλεφωνία και για να φτιάξει έπρεπε να διαγράψω την σύνδεση της τηλεφωνίας και να δημιουργήσω νέα, οπότε λογικά έπαιρνε πάλι νέο κωδικό.

    Παίρνω στο καπάκι και ζητάω τον κωδικό. Αρνούνται πεισματικά λέγοντας το γνωστό ποίημα και τελικά με συνδέουν με κάποιον "ανώτερο". Ανένδοτος και αυτός, όπου κάποια στιγμή μου πετά ότι άλλαξε η πολιτική και πλέον δεν δίδεται.
    Το κλείνω κάποια στιγμή εκνευρισμένος και στη συνέχεια στέλνω email (όπως έχει αναφερθεί και δούλευε μέχρι προχθές), αλλά όσο είδατε εσείς απάντηση άλλο τόσο είδα κι εγώ μέχρι αυτή την στιγμή.
    Αύριο θα δοκιμάσω πάλι την τύχη μου, αφού πρώτα ηρεμήσω.
    Αν όντως άλλαξε η πολιτική, ο κόσμος πως θα το μάθει..? The hard way ή νομίζουν ότι όλοι έχουν το χρόνο να διαβάζουν κάποιο φόρουμ σε τακτά διαστήματα..? Από τη στιγμή που έχω συμβατό εξοπλισμό τον οποίο πουλάει και ο ίδιος ο Cosmote, θα πρέπει να μπει μία εξαίρεση στη διαδικασία. Δηλαδή εν μία νυκτί, μας πετάνε όλους εκτός..?

Σελ. 97 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 7787929596979899102107117 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-20, 23:15
  2. asterisk inbound route 2 ote συνδεσεις μεσω fritz
    Από Jesakos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-18, 19:46
  3. Βοήθεια με GrandStream UCM6202 σε Ote VoIp
    Από jami στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-18, 00:18
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-18, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας