Σελ. 139 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 119129134137138139140141144149 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.071-2.085 από 2365
  1. #2071
    Εγγραφή
    02-07-2002
    Μηνύματα
    959
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM Fritz!Box 7590
    Μάλλον ο ΟΤΕ δεν πρέπει να είχε ολοκληρώσει τη μετάβαση στο voip. Αργά το βράδυ χάθηκε το σήμα από την τηλεφωνική συσκευή που ήταν στην πρίζα του τοίχου κι άρχισε να λειτουργεί η συσκευή στο Fon1 όπως πρέπει

  2. #2072
    Εγγραφή
    24-10-2007
    Περιοχή
    Άλιμος - Άνω Καλαμάκι
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    407
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    135223/19999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    1(dB) / 22(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σήμερα έγινε η μετάβαση σε VOBB. Ούτε το κατάλαβα. Όλα δουλεύουν άψογα!
    Κώστας

  3. #2073
    Εγγραφή
    26-01-2005
    Μηνύματα
    180
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΡΙΑΔΝΗΣ
    Router
    Alcatel Speedtouch
    Σήμερα έγινε η αλλαγή σε VOIP, από cosmote. Πριν ήμουν στην 4net.
    Αντικαταστάθηκε λοιπόν το Netmod, που τόσο όμορφα συνδεόταν με το Fritzbox 7490, με το OXYGEN.

    Στο Fritzbox, πήγα στο INTERNET --> Account Information --> Επέλεξα Internet Service Provider COSMOTE , Type of Connection COSMOTE LAN1/WAN
    'Επειτα, σύνδεσα το OXYGEN με το LAN1 του Fritzbox και περίμενα να πάρει Internet. Σημείωση, τα έχω στο ίδιο subnet της μορφής .10.176.**.*** .

    Στην αρχή το fritzbox, είχε τηλέφωνα κανονικά χωρίς Internet. Τώρα ούτε Internet ούτε τηλεφωνία.
    Με το helpdesk της cosmote περίμενα από 40' κάθε φορά και στο τέλος έκλεινε η γραμμή.

    Υπάρχει κάποιος οδηγός για το 7490? Πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

  4. #2074
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    868
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7530
    Το 7490 δεν σε βολεύει να παίξει μόνο του? Η cosmote υποστηρίζει το 7590 μιας και το πουλάει αλλά υποστηρίζεται και το 7490 όπως γράφουν τα παιδιά εδώ μέσα.

  5. #2075
    Εγγραφή
    26-01-2005
    Μηνύματα
    180
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΡΙΑΔΝΗΣ
    Router
    Alcatel Speedtouch
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skoupas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 7490 δεν σε βολεύει να παίξει μόνο του? Η cosmote υποστηρίζει το 7590 μιας και το πουλάει αλλά υποστηρίζεται και το 7490 όπως γράφουν τα παιδιά εδώ μέσα.

    Ο τεχνικός επέμεινε ότι το oxygen είναι υποχρεωτικό.

  6. #2076
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ο τεχνικός λέει το παραμύθι που του έχουν πει να λέει ή αυτό που γνωρίζει ο ίδιος.
    Μια χαρά δουλεύει το 7490 σε γραμμή VoIP OTE, αρκεί να έχει το firmware version 7. Μόνο σε αυτό υπάρχει το προφίλ του ΟΤΕ.
    Το βάζεις λοιπόν και αυτόματα θα έχει σύνδεση στο διαδίκτυο και στην VoIP τηλεφωνία. Αν η δεύτερη δεν σου δουλέψει αυτόματα, παίρνεις τηλέφωνο στην τεχνική υπηρεσία (13788), αναφέρεις ότι έχεις συμβατό εξοπλισμό και την ενεργοποιούν άμεσα σε λίγα λεπτά.

    Το Oxygen το έχω κι εγώ. Μπορεί να δουλέψει είτε κατευθείαν στην γραμμή και πίσω του κάποιο router, είτε πίσω από άλλο modem/router. Αλλά είναι αχρείαστο εφόσον πάρεις τον κωδικό της τηλεφωνίας ή αυτή παίξει αυτόματα σε κάποιο Fritz.

  7. #2077
    Εγγραφή
    26-01-2005
    Μηνύματα
    180
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΡΙΑΔΝΗΣ
    Router
    Alcatel Speedtouch
    Έβγαλα εκτός το oxygen και συνδέσαμε το rj11, κατευθείαν πάνω στο fritzbox. Η γραμμή είναι ISDN annexb.

    Το αποτέλεσμα ήταν να συγχρονίσει η DSL και να συνδεθεί στο internet το fritzbox.

    Δε χρησιμοποίησα καθόλου το καλώδιο του fritzbox, σχήματος "Y". Το καλώδιο αυτό λέει από τη μια πλευρά Fritzbox DSL//TEL και από την άλλη διακλαδωνει σε 2 καλώδιο (a. Splitter DSL & b.Telefonanschluss ISDN/analog Tel).

  8. #2078
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Με την τηλεφωνία τι έγινε;

  9. #2079
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trojy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έβγαλα εκτός το oxygen και συνδέσαμε το rj11, κατευθείαν πάνω στο fritzbox. Η γραμμή είναι ISDN annexb.

    Το αποτέλεσμα ήταν να συγχρονίσει η DSL και να συνδεθεί στο internet το fritzbox.

    Δε χρησιμοποίησα καθόλου το καλώδιο του fritzbox, σχήματος "Y". Το καλώδιο αυτό λέει από τη μια πλευρά Fritzbox DSL//TEL και από την άλλη διακλαδωνει σε 2 καλώδιο (a. Splitter DSL & b.Telefonanschluss ISDN/analog Tel).
    Δεν έχεις πλέον ISDN (σου πήραν το Netmod), αφού η τηλεφωνία είναι πλέον VoIP. Οπότε μια χαρά δουλεύει το DSL και με ένα κοινό καλώδιο. Το Υ-καλώδιο το χρειαζόμαστε σε περίπτωση DSL και TDM (ISDN ή PSTN) τηλεφωνίας.

  10. #2080
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cha0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει παρατηρήσει κανείς πρόβλημα με IVR σε Asterisk;

    Κάποιοι αναφέρουν πως πατάνε τις επιλογές αλλά τις αγνοεί. Από την μεριά του Asterisk δεν φαίνεται να έρχονται ποτέ (στα logs φαίνεται απλά timeout).
    Υπόψιν, γίνεται μόνο σε μερικούς. Από κινητό και άλλα σταθερά ΟΤΕ που δοκίμασα παίζει κανονικά το IVR.
    Μήπως έχει βρει τίποτα κανείς σχετικά με αυτό;

    Δεν νομίζω ότι είναι θέμα OTE, όπως αναφέρθηκε. Με 3CX PBX δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το IVR για παράδειγμα.

  11. #2081
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    428
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cha0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως έχει βρει τίποτα κανείς σχετικά με αυτό;

    Δεν νομίζω ότι είναι θέμα OTE, όπως αναφέρθηκε. Με 3CX PBX δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το IVR για παράδειγμα.
    Νομίζω πως είναι θέμα συνδυασμού της DTMF method και του codec που χρησιμοποιούνται. Εμένα άλλοτε μου παίζει σωστά, και άλλοτε όχι, χωρίς να μπορώ να βγάλω άκρη με το πως, που, πότε, και γιατί

  12. #2082
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Υπαρχει θεμα, δεν εχει να κανει με τον asterisk, ουτε ισχυει οτι στο 3cx δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Προβλημα υπαρχει γενικως ΠΑΝΤΟΥ γιατι πολυ απλα δεν τηρουνται οι κανονες για τη μεταδοση dtmf.
    Για παραδειγμα , αν το negotiation ειναι rfc2833 και ο τονος στελνεται μονο inband δεν υπαρχει περιπτωση να τον λαβεις σωστα.
    Το mismatch γινεται καπου στο interconnect των διαφορων παροχων.
    Το συμπτωμα ειναι αυτο ακριβως. Αλλοτε παίζει και αλλοτε οχι, χωρις να εντοπιζεται ουτε σε συγκεκριμενο πάροχο, ούτε σε συγκεκριμενο συνδιασμο.
    Εχω ηχογραφημενο μηνυμα, οπου ακουγονται τα κλαπα κλαπα στο πληκτρολογιο του τηλεφωνου ακουγονται οι τονοι inband, το negotiation με το παροχο ειναι rfc2833, προφανως δεν ερχεται τιποτε, και το trace του receiving παροχου λεει οτι και εκεινος ειναι με rfc2833, ομως ο αρχικος παροχος που έχει το πελατη έχει ζητησει rfc2833 αλλα τα στελνει inband.
    Του το τριβεις στη μουρη, το ακουει.. βλεπει και το trace και λεει οτι.. το ξερει αλλα δεν φτιαχνεται γιατι δεν μπορεί.
    Οποτε το dtmf σε ivr ειναι απλα θεμα τυχης αν θα παιξει.
    Και ουτε το inband αποτελει λύση, γιατι πχ τα κινητα δεν στελνουν ποτέ inband, και αν η διασυνδεση δεν ειναι g711 το inband απλα δεν παιζει.

  13. #2083
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik
    Σε τηλεφωνικό κέντρο με 3CX και δεκάδες αν όχι εκατοντάδες κλήσεις τη μέρα από ότι δίκτυο, πάροχο, και ότι άλλο συνδυασμό θες, δεν υπάρχει ούτε μία αναφορά προβλήματος με το IVR.

    Εξακολουθώ να πιστεύω πως είναι κάπου αλλού το πρόβλημα. Καθαρά λόγω του ότι μιλάμε για τον μεγαλύτερο πάροχο στην Ελλάδα. Και βλέπω μόνο οι 3 μας να αναφέρουμε αυτό το πρόβλημα. Αν ήταν τόσο μαύρα όσο τα περιγράφεις θα υπήρχαν πολύ περισσότερες αναφορές του συγκεκριμένου προβλήματος.
    Χωρίς όμως να έχω μπορέσει να το κάνω ούτε μία φορά reproduce από δικές μου γραμμές/κινητά μου είναι αδύνατον να το κάνω troubleshoot.

  14. #2084
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Κάποια στιγμή είχα κι εγώ πρόβλημα dtmf στον συναγερμό (όχι στην αρχή)
    Οταν κάποια στιγμή καθήσανε ο εγκαταστάτης, η cyta και το Κεντρο λήψεως σημάτων και κάνανε trace την γραμμή, λύθηκε το πρόβλημα.

    Απλώς η Cyta ενδιαφέρθηκε και οι τεχνικοί δεν ήταν ανειδίκευτοι.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  15. #2085
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Το ίδιο και γνωστός μου πριν μερικές μέρες. Έπαιζε μήνες σωστά και ξαφνικά παπαλα. Γινόταν η κλήση αλλά ο συναγερμός νομίζω ότι απέτυχε και ξαναπροσπαθούσε.

    Άλλαξαν το DTFM στο συναγερμό και στη μεριά του κέντρου και έπαιξε πάλι. Λεπτομέρειες περισσότερες δεν ξέρω γιατί δεν ήμουν μπροστά και ο φίλος άσχετος.

Σελ. 139 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 119129134137138139140141144149 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-20, 23:15
  2. asterisk inbound route 2 ote συνδεσεις μεσω fritz
    Από Jesakos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-18, 19:46
  3. Βοήθεια με GrandStream UCM6202 σε Ote VoIp
    Από jami στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-18, 00:18
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-18, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας