Σελ. 105 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 8595100103104105106107110115125 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.561-1.575 από 2365
  1. #1561
    Εγγραφή
    28-07-2007
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    946
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE ΚΑΜΠΙΝΑ
    Router
    Speedport Εntry+Cisco881
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Σήμερα πήγα στη Πρέβεζα για μπάνιο και είδα το εξής εκπληκτικό : δίπλα στις καμπίνες VDSL είχε τοποθετήσει ο ΟΤΕ γεννητριες.!!!!!!!!!!
    Είναι κίτρινες, μεγάλες, δύο φορές η καμπίνα. Όλα πάνω σε τσιμέντο και περιφραγμενα με ψηλά κάγκελα.
    Τέλος υπάρχει από ψηλά κάμερα με ηλιακό πάνελ και γράφει ότι ο χώρος βιντεοσκοπείτε για λόγους ασφαλείας και για λόγους ελέγχου αδιάλειπτης λειτουργίας.
    Είδα τέσσερις τέτοιες κατασκευές πηγαίνοντας για τα Ρίζα που πήγα για μπανιο. Στο χωριό που ρώτησα μου είπαν ότι όταν κόβεται το ρεύμα ακούν τον θόρυβο της γεννήτριας.
    Πριν λίγο πήρα τηλ. φίλο μου τεχνικό που είναι στο κέντρο στο χωριό που είναι ιατρείο μου να του το πω!! Μιλάμε τώρα για Ιωάννινα.
    Μου είπε ότι είναι νέα απόφαση και θα βάλουν και σε εμάς που περνουμε από καμπίνες, είτε από τα μεγάλα RURAL. Για τα μικρά ακόμα δεν έχουν αποφασίσει τι θα βάλουν, πάντως όχι τις μεγάλες γεννητριες.
    ΙΑΤΡΙΚΗ, ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ, LAN, WLAN, WAN, VOIP, FAST ETHERNET, ΑΣΥΡΜΑΤΕΣ ΖΕΥΞΕΙΣ.

  2. #1562
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nontasaggelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα πήγα στη Πρέβεζα για μπάνιο και είδα το εξής εκπληκτικό : δίπλα στις καμπίνες VDSL είχε τοποθετήσει ο ΟΤΕ γεννητριες.!!!!!!!!!!
    Είναι κίτρινες, μεγάλες, δύο φορές η καμπίνα. Όλα πάνω σε τσιμέντο και περιφραγμενα με ψηλά κάγκελα.
    Τέλος υπάρχει από ψηλά κάμερα με ηλιακό πάνελ και γράφει ότι ο χώρος βιντεοσκοπείτε για λόγους ασφαλείας και για λόγους ελέγχου αδιάλειπτης λειτουργίας.
    Είδα τέσσερις τέτοιες κατασκευές πηγαίνοντας για τα Ρίζα που πήγα για μπανιο. Στο χωριό που ρώτησα μου είπαν ότι όταν κόβεται το ρεύμα ακούν τον θόρυβο της γεννήτριας.
    Πριν λίγο πήρα τηλ. φίλο μου τεχνικό που είναι στο κέντρο στο χωριό που είναι ιατρείο μου να του το πω!! Μιλάμε τώρα για Ιωάννινα.
    Μου είπε ότι είναι νέα απόφαση και θα βάλουν και σε εμάς που περνουμε από καμπίνες, είτε από τα μεγάλα RURAL. Για τα μικρά ακόμα δεν έχουν αποφασίσει τι θα βάλουν, πάντως όχι τις μεγάλες γεννητριες.
    δηλαδη η γεννήτρια δουλευει με πετρέλαιο οταν κοπει το ρευμα ?
    Να ακουσω και αυτο και μετα δεν θα ξανασχολιασω για την "αναβάθμιση" ....

  3. #1563
    Εγγραφή
    28-07-2007
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    946
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE ΚΑΜΠΙΝΑ
    Router
    Speedport Εntry+Cisco881
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Προφανώς!!!!
    Αυτή είναι η δουλειά της!
    ΙΑΤΡΙΚΗ, ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ, LAN, WLAN, WAN, VOIP, FAST ETHERNET, ΑΣΥΡΜΑΤΕΣ ΖΕΥΞΕΙΣ.

  4. #1564
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Στο καφαο της γειτονιάς, σε πεζοδρομιο 1 μέτρο πλάτος, πως θα το κάνουν αυτό ?

  5. #1565
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μπαταρίες στον προβλεπόμενο εσωτερικό χώρο. Ήδη κάποιες έχουν αλλά είναι λίγες.

  6. #1566
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Περιοχή
    Ελληνικό, Αττική
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5500
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    FRITZ! Box 7590
    SNR / Attn
    24(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ σε κεντρικό KV της γειτονιάς μου, δίπλα στον σταθμό μετρό Ελληνικό, έχω δει ν'αλλάζουν και μπαταρίες.
    NAS: QNAP TS-653D-4G@16GB with WD6003FRYZ Backup NAS: QNAP TS459 Pro+ with WD50EFRX &Promise Smartstor NS4600 with WD30EZRX (iSCSI)
    UPS: Back-UPS RS BR1200LCDI Router: AVM Fritz!Box 7590 Switch: Netgear GSS116E

    Dell Latitude E6520 (i7-2720QM CPU @ 2.20GH, 16GB, SSD)
    Custom PC (GA-EX58-UD5, Zeon X5650, 12GB, Gigabyte GV-N98TSL-1GB nVidia, SSD, WD Velociraptor WD3000HLFS, other HDs)

  7. #1567
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νεώτερα από το μέτωπο. Μετά από 35 λεπτά αναμονή, ήρθα σε επικοινωνία με το αρμόδιο τμήμα ευρυζωνικής τηλεφωνίας και τελικά δεν γίνεται τίποτα. Νέα πολιτική και τα σκυλιά δεμένα.
    Το μόνο που συμφωνήσαμε, λόγω ύπαρξης Fritz (με S0 θύρα) και τηλεφωνικού κέντρου, είναι να γίνει αντικατάσταση του Speedport με ένα Oxygen.
    Ημερομηνία έλευσης του τεχνικού στις 4 Ιούλη. Όμως επειδή θα λείπω εκτός Αθηνών όλη την άλλη βδομάδα ζήτησα αν γίνεται να το παραλάβω ο ίδιος από κάποιο κατάστημα Oteshop/Γερμανό. Αρνητική απάντηση με την δικαιολογία ότι θα πρέπει να κάνει την σύνδεση της συσκευής με το κέντρο (πού 'σαι Cooll11?). Απλά αν στο μεσοδιάστημα έρθει και δεν με βρει, θα πρέπει να πάρω πάλι τηλέφωνο για νέο ραντεβού.
    Σήμερα πουρνό-πουρνό ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ κι έφερε το Oxygen. Έφαγε 1+ ώρα μέχρι να λειτουργήσει σε όλα.
    Αρχικά δεν έκανε σύνδεση με τίποτα, αν και το Argus που είχε έδειχνε κανονικά συγχρονισμό. Σε μια αναλαμπή θυμήθηκε ότι εξαρχής είναι ρυθμισμένο για ISDN γραμμές, οπότε (όπως και στα Fitz) πρέπει να μπεις στο μενού και να αλλάξεις Annex. Και μετά ξεκίνησε το μαρτύριο με τα update. 3 πήρε το μαμημένο και φάγαμε τουλάχιστον μισή ώρα μόνο γι' αυτά. Και τέλος δεν δούλευε η τηλεφωνία και χρειάστηκε reset στην κάρτα.

    Τώρα το απόγευμα το έβαλα πίσω από το κύριο router, στη θέση του Speedport. Μια χαρά τα πήρε όλα και σχετικά γρήγορα.
    Το έχω με Routed στη WAN και όχι ΡΡΡοΕ που ανέφεραν οι προηγούμενοι και δεν έχει κανένα θέμα. Σύνδεση με τη S0 του Fritz και ρύθμισή του, ΟΚ σε όλα.

    Μια ερώτηση μόνο, διότι όσο και να το έψαξα ή δοκίμασα, λύση δεν βρήκα. Τι ρυθμίσεις χρειάζεται για να επιτρέψει πρόσβαση από την WAN ώστε να μπαίνω στο μενού από το κύριο δίκτυο;

  8. #1568
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MerNion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε στο oxygen που τα έχω παίζουν.. Οχι πάντα δηλαδή. Ο συναγερμός δεν δουλεύει όπου και να το βάλω. Προφανώς κάτι γίνεται με αυτές τις ρυθμίσεις DTMF.
    Δοκίμασα τώρα και αποσυνέδεσα τελείως το fritz από το oxygen και παίζω μόνο με το oxygen αλλά τα ίδια.. Περιμένω 45 λεπτά ήδη στην αναμονή των τεχνικών της cosmote μπας και βγάλω άκρη.
    Η λύση για τυχόν άλλους που έχουν το ίδιο πρόβλημα είναι να αλλάξει ο τεχνικός του OTE από το Oxygen την επιλογή Voice > Phone Lines > DTMF σε SIP Info
    Δυστυχώς πρόσβαση σε αυτή την επιλογή έχεις μόνο με admin κωδικό που έχει μόνο ο τεχνικός του ΟΤΕ.

  9. #1569
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε μένα έπαιξε κατευθείαν ο συναγερμός (Paradox) και δεν χρειάστηκε κάποια ρύθμιση. Πιθανόν να έχει βέβαια την σωστή στο κρυφό μενού.

  10. #1570
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μένα έπαιξε κατευθείαν ο συναγερμός (Paradox) και δεν χρειάστηκε κάποια ρύθμιση. Πιθανόν να έχει βέβαια την σωστή στο κρυφό μενού.
    τον έχεις συνδέσει σας απλή τηλεφωνική συσκευή;
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  11. #1571
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στη θύρα S0 του Oxygen συνδέω το Fritz και πλέον όλες οι κλήσεις γίνονται μέσω του κέντρου που έχει αυτό. Ναι, ο συναγερμός είναι συνδεδεμένος στη Νο2 αναλογική θύρα του Fritz και στην Νο1 ένα ασύρματο Gigaset.
    Ο συναγερμός έπαιζε και πριν όσο είχα τον κωδικό και δούλευε κατευθείαν στο Fritz. Απλά σε αυτό ήθελε ρύθμιση του DTMF σε Inband.

  12. #1572
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Περιοχή
    Πατήσια
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    19(dB) / (dB)
    Μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός μετά την αναβάθμισή μου στο COSMOTE Double Play Fiberspeed 100 L με 2 κανάλια φωνής.
    Σημειώνω ότι είμαι ακόμα σε ISDN με netMod, έχω ένα έξτρα αριθμό (MSN), και τις επόμενες εβδομάδες θα γίνει αλλαγή σε ευρυζωνική τηλεφωνία με επιστροφή του Speedport και αλλαγή του με Oxygen (επειδή χρησιμοποιώ τηλεφωνικό κέντρο και χρησιμοποιώ το S0 του netMod και καθόλου τις αναλογικές του).

    Διαπίστωσα ότι όσες κλήσεις έγιναν από το MSN αντί του κεφαλικού, χρεώθηκαν εκτός του δωρεάν χρόνου ομιλίας.
    Πήρα τηλέφωνο τον OTE και μου είπαν ότι μπορούν να μου δώσουν οδηγίες ώστε όταν καλώ από το MSN να βγαίνει προς τα έξω ως called id το κεφαλικό
    και πως ο μόνος τρόπος για να χρησιμοποιούνται τα δωρεάν λεπτά ομιλίας είναι οι εξερχόμενες να βγαίνουν μόνο από το κεφαλικό.

    Όταν ρώτησα αν θα συμβαίνει το ίδιο και μετά την αλλαγή στην ευρυζωνική τηλεφωνία, μου είπαν ναι.
    Ισχύει όντως αυτό; Δηλαδή αν θέλω να φαίνεται στο caller id το MSN μου, την πάτησα;

  13. #1573
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Saxtus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός μετά την αναβάθμισή μου στο COSMOTE Double Play Fiberspeed 100 L με 2 κανάλια φωνής.
    Σημειώνω ότι είμαι ακόμα σε ISDN με netMod, έχω ένα έξτρα αριθμό (MSN), και τις επόμενες εβδομάδες θα γίνει αλλαγή σε ευρυζωνική τηλεφωνία με επιστροφή του Speedport και αλλαγή του με Oxygen (επειδή χρησιμοποιώ τηλεφωνικό κέντρο και χρησιμοποιώ το S0 του netMod και καθόλου τις αναλογικές του).

    Διαπίστωσα ότι όσες κλήσεις έγιναν από το MSN αντί του κεφαλικού, χρεώθηκαν εκτός του δωρεάν χρόνου ομιλίας.
    Πήρα τηλέφωνο τον OTE και μου είπαν ότι μπορούν να μου δώσουν οδηγίες ώστε όταν καλώ από το MSN να βγαίνει προς τα έξω ως called id το κεφαλικό
    και πως ο μόνος τρόπος για να χρησιμοποιούνται τα δωρεάν λεπτά ομιλίας είναι οι εξερχόμενες να βγαίνουν μόνο από το κεφαλικό.

    Όταν ρώτησα αν θα συμβαίνει το ίδιο και μετά την αλλαγή στην ευρυζωνική τηλεφωνία, μου είπαν ναι.
    Ισχύει όντως αυτό; Δηλαδή αν θέλω να φαίνεται στο caller id το MSN μου, την πάτησα;
    τόσα χρόνια έτσι είναι... γιατί να αλλάξει τώρα με το voip? το voip δεν σου αλλάζει το πρόγραμμα σου... αλλα την τεχνολογία της τηλεφωνίας.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  14. #1574
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Έτσι ειναι από παλιά. και σε εμένα αυτό είπαν και ρυθμισα το netmod.

  15. #1575
    Εγγραφή
    09-03-2010
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps up/down
    ISP
    HCN
    Router
    DrayTek Vigor 2952n
    Αυτό το καραγκιοζιλίκι με τις έξτρα χρεώσεις όταν στις εξερχόμενες κλήσεις θέλουμε να φαίνεται ένα MSN και όχι ο κεφαλικός αριθμός ήταν ο βασικός λόγος που έφυγα πριν δύο χρόνια από τον ΟΤΕ και πήγα στη Wind. Κανένα έξτρα κόστος εκεί.

Σελ. 105 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 8595100103104105106107110115125 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-20, 23:15
  2. asterisk inbound route 2 ote συνδεσεις μεσω fritz
    Από Jesakos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-18, 19:46
  3. Βοήθεια με GrandStream UCM6202 σε Ote VoIp
    Από jami στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-18, 00:18
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-18, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας