Σελ. 46 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 2636414445464748515666 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 676-690 από 2365
  1. #676
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.272
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Πολύπριζο ασφαλείας και σύνδεση πάνω σε αυτό UPS; Μάλλον λάθος.

  2. #677
    Εγγραφή
    18-02-2009
    Περιοχή
    ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    156
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1,020 / 18,760
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    7(dB) / 16(dB)
    Έβαλλα την υπηρεσία speed booster 7/3 και η μετατροπή της γραμμής σε voip έγινε 29/3 (αρχικά είχαν πει 12 εργάσιμες θέλει).

  3. #678
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.343
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν λίγες ημέρες παρέλαβα το mini UPS που δίνει ο ΟΤΕ, μόλις τους είχα πει για VoIP και UPS κατευθείαν κατάλαβαν και είπαν πως αυτήν την στιγμή δεν έχουν κανένα διαθέσιμο και να ξανά περάσω σε μια εβδομάδα. Κάποιοι εδώ νομίζω έγραφαν πως το δίνουν μόνο σε αυτούς που έχουν συναγερμό, δεν ισχύ αυτό, απ' ότι κατάλαβα μπορεί να το ζήτηση ο καθένας.

    Από τα αρνητικά, έχω παρατηρήσει ότι όταν το UPS είναι συνδεμένο σε ίδιο πολύμπριζο με το ρουτερ, τότε δημιουργεί θόρυβο στην DSL γραμμή, ακόμη και εάν το UPS είναι κλειστό και δεν είναι καν συνδεμένο στο ρουτερ.

    ...
    Σε τι απώλεια μεταφράζεται στο κλείδωμα της ταχύτητας;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #679
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τι απώλεια μεταφράζεται στο κλείδωμα της ταχύτητας;
    Σε μένα που φαινόταν ο θόρυβος μόνο σε αυτό το μικρό κομμάτι, αν θυμάμαι καλά ήταν κάπου στα <200kbps. Δεν ξέρω ίσος σε άλλους που έχουν καλύτερη γραμμή και έχουν ενεργό μεγαλύτερο φάσμα συχνοτήτων και εάν ο θόρυβος πέφτει σε μεγαλύτερο κομμάτι ίσος δουν κάτι παραπάνω...

    Εγώ κάνω το εξής, αφήνω πρώτα να συγχρονίσει το μόντεμ, και μετά συνδέω το mini UPS στο πολύμπριζο, έτσι ώστε αντί να μου τρώει ταχύτητα από τον συγχρονισμό, θα μου τρώει το SNR

  5. #680
    Εγγραφή
    05-11-2016
    Ηλικία
    99
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Μας εστειλαν εναν διακλαδωτη (αν το λεω σωστα) απο τον ΟΤΕ , πρεπει τη Δευτερα που θα ενεργοποιηθει η ευρυζωνικη υπηρεσια να το εχουμε επανω ειπανε. Το θεμα ειναι οτι δεν κουμπωνει καλα σε καμια μπριζα του σπιτιου , εννοω οτι δεν κανει το «κλιτς» που κανει για παραδειγμα οταν κουμπωνει το καλωδιο τηλεφωνου rj11 . Το κανει και σε εσας?? Ετσι πρεπει να ειναι ;

  6. #681
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosno1com Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μας εστειλαν εναν διακλαδωτη (αν το λεω σωστα) απο τον ΟΤΕ , πρεπει τη Δευτερα που θα ενεργοποιηθει η ευρυζωνικη υπηρεσια να το εχουμε επανω ειπανε. Το θεμα ειναι οτι δεν κουμπωνει καλα σε καμια μπριζα του σπιτιου , εννοω οτι δεν κανει το «κλιτς» που κανει για παραδειγμα οταν κουμπωνει το καλωδιο τηλεφωνου rj11 . Το κανει και σε εσας?? Ετσι πρεπει να ειναι ;
    Σήκωσε με ένα μαχαίρι προσεκτικά μην το σπάσεις το "κ@υλάκι" ώστε να παραμορφωθεί.
    Μετά θα κάνει κλιτς

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  RJ11.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  309,4 KB 
ID: 181892
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #682
    Εγγραφή
    05-11-2016
    Ηλικία
    99
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήκωσε με ένα μαχαίρι προσεκτικά μην το σπάσεις το "κ@υλάκι" ώστε να παραμορφωθεί.
    Μετά θα κάνει κλιτς

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  RJ11.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  309,4 KB 
ID: 181892
    θα το επιχειρησω , αλλα σε περιπτωση που κανω ζημια και το σπασω, τα μεγαλα καταστηματα εχουν τετοιο να αγορασω? ειδα στο σκρουτζ κλπ οτι ειναι 2.5 ευρω, στα μεγαλα καταστηματα [ωστε να το παρω αμεσως] δεν ξερω ,εχουν ;

    edit: το επιχειρησα , το ανασηκωσα λιγο , κανει ενα μικρο κλιτς οταν μπαινει αλλα και παλι βγαινει χωρις προσπαθεια απ τη μπριζα, ουσιαστικα δεν κουμπωνει πανω οπως το καλωδιο ας πουμε..

  8. #683
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosno1com Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα το επιχειρησω , αλλα σε περιπτωση που κανω ζημια και το σπασω, τα μεγαλα καταστηματα εχουν τετοιο να αγορασω? ειδα στο σκρουτζ κλπ οτι ειναι 2.5 ευρω, στα μεγαλα καταστηματα [ωστε να το παρω αμεσως] δεν ξερω ,εχουν ;

    edit: το επιχειρησα , το ανασηκωσα λιγο , κανει ενα μικρο κλιτς οταν μπαινει αλλα και παλι βγαινει χωρις προσπαθεια απ τη μπριζα, ουσιαστικα δεν κουμπωνει πανω οπως το καλωδιο ας πουμε..
    Μπορείς να πας σε ηλεκτρονικάδικο να σου περάσουνε καινούργιο clip, εύκολο είναι πρέπει όμως νάχεις μια ειδική φτηνή τανάλια ή πας σε oteshop να στο αλλάξουνε
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  9. #684
    Εγγραφή
    05-11-2016
    Ηλικία
    99
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να πας σε ηλεκτρονικάδικο να σου περάσουνε καινούργιο clip, εύκολο είναι πρέπει όμως νάχεις μια ειδική φτηνή τανάλια ή πας σε oteshop να στο αλλάξουνε
    Mηπως γνωριζεις εαν στο αλλαζουνε δωρεαν ;; [καλα αν ειναι για 1-2 ευρω μην φαω γυφτος :Ρ ]

    edit:

    αυτον μου στειλανε :

    https://www.germanos.gr/product/t-lt-com-2/20311274/

    Ειναι τοσο απαραιτητος οσο λενε ? αν απλα συνδεσω το σταθερο μου στο line 1 του ρουτερ, δε θα χω κατευθειαν τηλεφωνο ? ή μπα ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panosno1com : 31-03-17 στις 17:06.

  10. #685
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.343
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosno1com Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mηπως γνωριζεις εαν στο αλλαζουνε δωρεαν ;; [καλα αν ειναι για 1-2 ευρω μην φαω γυφτος :Ρ ]

    edit:

    αυτον μου στειλανε :

    https://www.germanos.gr/product/t-lt-com-2/20311274/

    Ειναι τοσο απαραιτητος οσο λενε ? αν απλα συνδεσω το σταθερο μου στο line 1 του ρουτερ, δε θα χω κατευθειαν τηλεφωνο ? ή μπα ?
    Το πιο σωστό είναι να συνδέσεις 2 συσκευές: 1 πάνω στην phone1 και μία στην 2.
    Οι περισσότερες συσκευές δημιουργούν πτώση της τάσης και δυσλειτουργίες στην συγκεκριμένη phone.
    Οπότε θα σου πρότεινα κατηγορηματικά να μην συνδέσεις δύο συσκευές πάνω στην ίδια phone και σίγουρα να μην χρησιμοποιήσεις το Τ.
    Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν σηκώσεις παράλληλα δύο συσκευές που είναι συνδεδεμένες στην ίδια phone.
    Αν απλά είναι συνδεδεμένες και πάντα παίζει η μία από τις υπόλοιπες, δεν υπάρχει πρόβλημα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #686
    Εγγραφή
    05-11-2016
    Ηλικία
    99
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πιο σωστό είναι να συνδέσεις 2 συσκευές: 1 πάνω στην phone1 και μία στην 2.
    Οι περισσότερες συσκευές δημιουργούν πτώση της τάσης και δυσλειτουργίες στην συγκεκριμένη phone.
    Οπότε θα σου πρότεινα κατηγορηματικά να μην συνδέσεις δύο συσκευές πάνω στην ίδια phone και σίγουρα να μην χρησιμοποιήσεις το Τ.
    Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν σηκώσεις παράλληλα δύο συσκευές που είναι συνδεδεμένες στην ίδια phone.
    Αν απλά είναι συνδεδεμένες και πάντα παίζει η μία από τις υπόλοιπες, δεν υπάρχει πρόβλημα.
    ευχαριστω για την απαντηση σου !

    εχουμε μια και μοναδικη τηλεφωνικη συσκευη , και ελεγα μολις γινει ευρυζωνικο το τηλεφωνο , να τη συνδεσω κατευθειαν πανω στο phone του ρουτερ ! Τι λες? Το Τ να μη το βαλω καθολου ; Αυτη τη στιγμη ειμαι : μπλε καλωδιο στο σπλιτερ , το οποιο στην αλλη ακρη τού εχω βαλει phone το τηλεφωνο και modem το modem . Να παραμεινω οπως ειμαι ; οταν γινει ευρυζωνικη η συνδεση

  12. #687
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.343
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosno1com Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω για την απαντηση σου !

    εχουμε μια και μοναδικη τηλεφωνικη συσκευη , και ελεγα μολις γινει ευρυζωνικο το τηλεφωνο , να τη συνδεσω κατευθειαν πανω στο phone του ρουτερ ! Τι λες? Το Τ να μη το βαλω καθολου ; Αυτη τη στιγμη ειμαι : μπλε καλωδιο στο σπλιτερ , το οποιο στην αλλη ακρη τού εχω βαλει phone το τηλεφωνο και modem το modem . Να παραμεινω οπως ειμαι ; οταν γινει ευρυζωνικη η συνδεση
    Εφόσον μπορεί να συνδεθεί η συσκευή απευθείας πάνω στην phone, αυτό είναι το ιδανικό.
    Ξεμπερδεύεις και με όλα τα splitter/φίλτρα και όλα τα προβλήματα που δημιουργούσαν.
    Από την στιγμή που θα έχεις μόνο μία συσκευή το Τ δε το χρειάζεσαι.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #688
    Εγγραφή
    05-11-2016
    Ηλικία
    99
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον μπορεί να συνδεθεί η συσκευή απευθείας πάνω στην phone, αυτό είναι το ιδανικό.
    Ξεμπερδεύεις και με όλα τα splitter/φίλτρα και όλα τα προβλήματα που δημιουργούσαν.
    Από την στιγμή που θα έχεις μόνο μία συσκευή το Τ δε το χρειάζεσαι.
    Ωραια , οποτε μένω όπως ειμαι ετσι ; σημειωτεον το VDSL παιζει ηδη απο σημερα. οποτε τη Δευτερα που θα γινει ευρυζωνικο το τηλεφωνο οπως ειπανε στο SMS , απλως να βγαλω το καλωδιο του τηλεφωνου απ το σπλιτερ που ειναι τωρα , και να το βαλω στη phone 1 του speedport ?

    o ote προτεινει ετσι :
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1sclrd.png 
Εμφανίσεις:  94 
Μέγεθος:  227,8 KB 
ID: 181896

    οποτε αυτο που καταλαβα ειναι : να μη βαλω το Τ , (αυτη τη στιγμη το μπλε παει κατευθειαν πριζα) και λεω εγω το 2Β να το βαλω κατευθειαν πανω στο ρουτερ χωρις να κανω το 3 Β . Θα δουλεψει ?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 1z3qcuc.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panosno1com : 31-03-17 στις 18:19.

  14. #689
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosno1com Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραια , οποτε μένω όπως ειμαι ετσι ; σημειωτεον το VDSL παιζει ηδη απο σημερα. οποτε τη Δευτερα που θα γινει ευρυζωνικο το τηλεφωνο οπως ειπανε στο SMS , απλως να βγαλω το καλωδιο του τηλεφωνου απ το σπλιτερ που ειναι τωρα , και να το βαλω στη phone 1 του speedport ?

    o ote προτεινει ετσι :
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1sclrd.png 
Εμφανίσεις:  94 
Μέγεθος:  227,8 KB 
ID: 181896

    οποτε αυτο που καταλαβα ειναι : να μη βαλω το Τ , (αυτη τη στιγμη το μπλε παει κατευθειαν πριζα) και λεω εγω το 2Β να το βαλω κατευθειαν πανω στο ρουτερ χωρις να κανω το 3 Β . Θα δουλεψει ?
    Φίλε μου είναι πολύ απλή η σύνδεση στην περίπτωση σου. Συνδεεις απλά το ρουτερ στην τηλεφωνική πρίζα και το τηλέφωνο στο ρούτερ. Δεν παρεμβάλλεται κανένα Τ η splitter/filter. Ο μόνος λόγος να τα χρησιμοποιήσεις αυτά είναι για να στείλεις το τηλεφωνικό σήμα από το ρουτερ στις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού. Κάτι που από ότι μας έδωσες να καταλάβουμε δεν σε απασχολεί

  15. #690
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.343
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosno1com Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραια , οποτε μένω όπως ειμαι ετσι ; σημειωτεον το VDSL παιζει ηδη απο σημερα. οποτε τη Δευτερα που θα γινει ευρυζωνικο το τηλεφωνο οπως ειπανε στο SMS , απλως να βγαλω το καλωδιο του τηλεφωνου απ το σπλιτερ που ειναι τωρα , και να το βαλω στη phone 1 του speedport ?

    o ote προτεινει ετσι :
    ...

    οποτε αυτο που καταλαβα ειναι : να μη βαλω το Τ , (αυτη τη στιγμη το μπλε παει κατευθειαν πριζα) και λεω εγω το 2Β να το βαλω κατευθειαν πανω στο ρουτερ χωρις να κανω το 3 Β . Θα δουλεψει ?
    Στο line του modem συνδέεις την γραμμή σου απευθείας από την μπρίζα χωρίς splitter.
    Στο phone1 + 2 βάζεις τις συσκευές σου χωρίς φίλτρα.
    Η συνδεσμολογία που δείχνεις από τον ΟΤΕ είναι για τις περιπτώσεις που θέλεις να στείλεις και πάλι στην γραμμή σου το voιce.
    Στις περιπτώσεις δηλαδή που δεν μπορείς να συνδέσεις, λόγω εγκατάστασης, την συσκευή σου απευθείας στα phone1+2.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 46 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 2636414445464748515666 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-20, 23:15
  2. asterisk inbound route 2 ote συνδεσεις μεσω fritz
    Από Jesakos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-18, 19:46
  3. Βοήθεια με GrandStream UCM6202 σε Ote VoIp
    Από jami στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-18, 00:18
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-18, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας