Σελ. 54 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 3444495253545556596474 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 796-810 από 2365
  1. #796
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Ε τότε ρε παιδιά... όλοι εσείς που τους ζητάτε και δεν σας τους δίνουν... κάτι κάνετε λάθος...!!!
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  2. #797
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Φαντάζομαι οτι υπάρχουν κάποιοι υπάλληλοι που ενδεχομένως να μην ξέρουν την διαδικασία ή να μην ξέρουν καν οτι τους δίνουν..

  3. #798
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.340
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Περιπτώσεις:
    1. Ζητάς τους κωδικούς από λάθος τμήμα.
    2. Ζητάς τους κωδικούς και ο υπάλληλος δεν ξέρει καν τι είναι αυτό.
    3. Ζητάς τους κωδικούς και ο προϊστάμενος δεν γνωρίζει τίποτε.
    4. Όλες οι παραπάνω περιπτώσεις είναι λάθος, αφού δεν ζητάς τους κωδικούς από κανέναν, απλά ζητάς να σου καταχωρήσουν την αίτηση για τους κωδικούς τηλεφωνίας.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #799
    Εγγραφή
    09-05-2017
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σε συνέχεια του post μου να σας ενημερώσω για την εξέλιξη.

    Την άλλη μέρα το πρωί χτυπάει το τηλέφωνο και μου λενε οτι είναι απο το τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ.

    Σχετικά με το αίτημα σας, να μου δώσετε ενα αριθμό να σας στείλουμε με SMS τον κωδικό VOIP.

    Έγινε ταυτοποίηση στοιχείων και σε ενα λεπτο ήρθε το μήνυμά με τον κωδικό VOIP!
    Τόσο απλά που σε σχεση με το χτεσινό τηλεφώνημα (στο 13888) δεν το πίστευα οτι τελείωσα τόσο γρήγορα.

    Αυτο, επιβεβαιώνει αυτό που λέει ο deniSun στο πάνω post.

    Τώρα εχω μόνο το Fritzbox 7490 σε VDSL50 με Voip (απο ΟΤΕ) και ολα πάνε ρολόι.

  5. #800
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.340
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από myname Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε συνέχεια του post μου να σας ενημερώσω για την εξέλιξη.

    Την άλλη μέρα το πρωί χτυπάει το τηλέφωνο και μου λενε οτι είναι απο το τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ.

    Σχετικά με το αίτημα σας, να μου δώσετε ενα αριθμό να σας στείλουμε με SMS τον κωδικό VOIP.

    Έγινε ταυτοποίηση στοιχείων και σε ενα λεπτο ήρθε το μήνυμά με τον κωδικό VOIP!
    Τόσο απλά που σε σχεση με το χτεσινό τηλεφώνημα (στο 13888) δεν το πίστευα οτι τελείωσα τόσο γρήγορα.

    Αυτο, επιβεβαιώνει αυτό που λέει ο deniSun στο πάνω post.

    Τώρα εχω μόνο το Fritzbox 7490 σε VDSL50 με Voip (απο ΟΤΕ) και ολα πάνε ρολόι.
    Το λέω αλλά ποιος με ακούει...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #801
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το λέω αλλά ποιος με ακούει...

    Άσχετο με το topic αλλά κολλάει με την ασχετοσύνη τους !

    Γνωστός μου κολλάει ιό ....Ο ΟΤΕ κλείνει την πόρτα 25 για να μην φεύγουν email ! Με παίρνει τηλέφωνο και μου ζητάει βοήθεια γιατί δεν μπορεί να στέιλει email !
    Ευνοείται από το σπίτι του όλες οι ενέργειες...
    1. Κανένας από την Τ.Υ δεν ήξερε καν τι έλεγα ...καν όμως...
    2. Ζητούσα να μου ανοίξουν την πόρτα... γιατί καθαρίσαμε τους ιούς και ο άλλος μέσω τηλεφώνου προσπαθούσε μέσω ρυθμίσεων στο Outlook να το κάνει να
    παίξει ... Μάταια εξηγούσα.. Στον βρόντο ...
    3. Μετά από 9 συνολικά τηλέφωνα βρήκα μια κοπέλα η οποία μου θύμισε γιατί το είχα ξεχάσει τα ΟΤΕ tools από τα οποία άνοιξα την πόρτα αλλά ταυτόχρονα
    βρήκε ότι το ip που είχα το router ήταν σε Spam lists... οπότε και που κλείσαμε την επαυξημένη προστασία δεν έπαιζε... Α1 Επίσης ο router δεν είχε
    περασμένους τους κωδικούς του χρήστη αλλά έπαιζε με τους default..
    4 Με ένα email στο abuse team και μετά από 24-48 ώρες το θέμα λύθηκε...

    Εσείς λοιπόν ψάχνετε γιατί δεν ξέρουν ότι δίνονται οι κωδικοί voip ... ...Καταρχήν πάμε σε ποιό βασικά πράγματα... Τι είναι το voip ...?

    Αν είστε σίγουροι για αυτό που ζητάτε...επιμένετε μέχρι να βρείτε κάποιον που να είναι στο ίδιο μήκος κύματος με εσάς... γιατί από τα 10 παλικάρια της Τ.Υ 6-8 δεν είναι ..... Μου πήρε 1-2 ώρες να κάνω format ένα PC και να βάλω κάτι προγράμματα ξανά και πάνω από 5 ώρες συνολικά για να βγάλω άκρη μαζί τους...



    Και ναι εσύ έχεις δίκιο ..Έτσι είναι

  7. #802
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων

    Άσχετο με το topic αλλά κολλάει με την ασχετοσύνη τους !

    Γνωστός μου κολλάει ιό ....Ο ΟΤΕ κλείνει την πόρτα 25 για να μην φεύγουν email ! Με παίρνει τηλέφωνο και μου ζητάει βοήθεια γιατί δεν μπορεί να στέιλει email !
    Ευνοείται από το σπίτι του όλες οι ενέργειες...
    1. Κανένας από την Τ.Υ δεν ήξερε καν τι έλεγα ...καν όμως...
    2. Ζητούσα να μου ανοίξουν την πόρτα... γιατί καθαρίσαμε τους ιούς και ο άλλος μέσω τηλεφώνου προσπαθούσε μέσω ρυθμίσεων στο Outlook να το κάνει να
    παίξει ... Μάταια εξηγούσα.. Στον βρόντο ...
    3. Μετά από 9 συνολικά τηλέφωνα βρήκα μια κοπέλα η οποία μου θύμισε γιατί το είχα ξεχάσει τα ΟΤΕ tools από τα οποία άνοιξα την πόρτα αλλά ταυτόχρονα
    βρήκε ότι το ip που είχα το router ήταν σε Spam lists... οπότε και που κλείσαμε την επαυξημένη προστασία δεν έπαιζε... Α1 Επίσης ο router δεν είχε
    περασμένους τους κωδικούς του χρήστη αλλά έπαιζε με τους default..
    4 Με ένα email στο abuse team και μετά από 24-48 ώρες το θέμα λύθηκε...

    Εσείς λοιπόν ψάχνετε γιατί δεν ξέρουν ότι δίνονται οι κωδικοί voip ... ...Καταρχήν πάμε σε ποιό βασικά πράγματα... Τι είναι το voip ...?

    Αν είστε σίγουροι για αυτό που ζητάτε...επιμένετε μέχρι να βρείτε κάποιον που να είναι στο ίδιο μήκος κύματος με εσάς... γιατί από τα 10 παλικάρια της Τ.Υ 6-8 δεν είναι ..... Μου πήρε 1-2 ώρες να κάνω format ένα PC και να βάλω κάτι προγράμματα ξανά και πάνω από 5 ώρες συνολικά για να βγάλω άκρη μαζί τους...



    Και ναι εσύ έχεις δίκιο ..Έτσι είναι
    Μα το email που σου στέλνει ο ΟΤΕ είναι ξεκάθαρο, καθαρίζεις, στέλνεις email στο abuse

  8. #803
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα το email που σου στέλνει ο ΟΤΕ είναι ξεκάθαρο, καθαρίζεις, στέλνεις email στο abuse
    Δίκιο έχεις αλλά εγώ βαρέθηκα να το κάνω έτσι και είπα να βγάλω άκρη ποιο ανώδυνα !! Το αστείο είναι τελικά πάλι στο email κατέληξα με νεύρα κρόσσια !!!

  9. #804
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δίκιο έχεις αλλά εγώ βαρέθηκα να το κάνω έτσι και είπα να βγάλω άκρη ποιο ανώδυνα !! Το αστείο είναι τελικά πάλι στο email κατέληξα με νεύρα κρόσσια !!!
    Τότε γιατί κάνεις θέμα για την ασχετοσύνη τους από την στιγμή που εσύ δεν έκανες αυτό που έπρεπε;

  10. #805
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε γιατί κάνεις θέμα για την ασχετοσύνη τους από την στιγμή που εσύ δεν έκανες αυτό που έπρεπε;
    Μα είναι ασχετοσύνη ... Το email το στέλνεις στο abuse αν είσαι σε σπαμ λιστ... όχι αν έχει κλείσει απλά η 25.. Κατάλαβες.? Την πόρτα 25 θα έπρεπε να μπορούν να ελέγχουν και όχι να λένε ότι τους κατέβει ... Και εντάξει δέχομαι ότι δεν γίνεται όλοι να γνωρίζουν όλα... Κατέγραψε το αίτημα και μην ταλαιπωρείς τον κόσμο ..Ασε να το δεις κάποιος που όντος ξέρει .. Όταν ο πελάτης σου λέει ότι με telnet προσπαθώ να ανοίξω την πόρτα 25 όποιου mailserver π.χ και δεν απαντάει ... δεν είναι πάντα σε spam ..Μπορεί να την έχει κλείσει το σύστημα του ΟΤΕ ... απλά και να μην βγαίνει έξω !

    Όπως και ο άλλος του λέει θέλω τους κωδικούς του voip και του λέει ότι άσχετο είναι ...

    Κατέγραψε το αίτημα και άστο να το δει κάποιος που ξέρει ... Αυτό λέω εγώ απλά !

  11. #806
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα είναι ασχετοσύνη ... Το email το στέλνεις στο abuse αν είσαι σε σπαμ λιστ... όχι αν έχει κλείσει απλά η 25.. Κατάλαβες.? Την πόρτα 25 θα έπρεπε να μπορούν να ελέγχουν και όχι να λένε ότι τους κατέβει ... Και εντάξει δέχομαι ότι δεν γίνεται όλοι να γνωρίζουν όλα... Κατέγραψε το αίτημα και μην ταλαιπωρείς τον κόσμο ..Ασε να το δεις κάποιος που όντος ξέρει .. Όταν ο πελάτης σου λέει ότι με telnet προσπαθώ να ανοίξω την πόρτα 25 όποιου mailserver π.χ και δεν απαντάει ... δεν είναι πάντα σε spam ..Μπορεί να την έχει κλείσει το σύστημα του ΟΤΕ ... απλά και να μην βγαίνει έξω !

    Όπως και ο άλλος του λέει θέλω τους κωδικούς του voip και του λέει ότι άσχετο είναι ...

    Κατέγραψε το αίτημα και άστο να το δει κάποιος που ξέρει ... Αυτό λέω εγώ απλά !
    To email απο την otenet είναι συγκεκριμένο και έχει συγκεκριμένες οδηγίες, τόσο απλά
    Δεν έχουν πρόσβαση οι τηλεφωνητές σε αυτές τις λειτουργίες

  12. #807
    Εγγραφή
    26-02-2017
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Καλησπέρα και πάλι.

    Επανέρχομαι και πάλι μετά από καιρό με καινούριες δοκιμές πάνω στο SIP Trunk του ΟΤΕ.

    Οι κωδικοί στέλνονται με άνεση. Εγώ έχω ζητήσει κωδικούς για 3 διαφοερτικά νούμερα και μου τους έστειλαν μέσα σε 5 λεπτά.

    Εγώ όμως αντιμετωπίζω άλλο πρόβλημα.

    Έχω speedport και σε αυτό έχω κάνει μία πόρτα του bridge και μετά έχω mikrotik το οποίο κάνει ppoe. Πίσω από το Mikrotik έχω elastix και sip trunk με τον ΟΤΕ.

    Παρατηρώ ότι μετά από ακαθόριστο χρονικό διάστημα κι ενώ το trunk ειναι reachable και registered δεν μπορώ ούτε να κάνω, αλλά ούτε και να πραγματοποιήσω κλήσεις.

    Μου επιστρέφει 401 not authorised ο IMS.
    Μόλις όμως κάνω ένα απλό reload όλα επιστρέφουν στην κανονική λειτουργεία .

    Τι μπορεί να είναι ?

  13. #808
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spooky7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και πάλι.

    Επανέρχομαι και πάλι μετά από καιρό με καινούριες δοκιμές πάνω στο SIP Trunk του ΟΤΕ.

    Οι κωδικοί στέλνονται με άνεση. Εγώ έχω ζητήσει κωδικούς για 3 διαφοερτικά νούμερα και μου τους έστειλαν μέσα σε 5 λεπτά.

    Εγώ όμως αντιμετωπίζω άλλο πρόβλημα.

    Έχω speedport και σε αυτό έχω κάνει μία πόρτα του bridge και μετά έχω mikrotik το οποίο κάνει ppoe. Πίσω από το Mikrotik έχω elastix και sip trunk με τον ΟΤΕ.

    Παρατηρώ ότι μετά από ακαθόριστο χρονικό διάστημα κι ενώ το trunk ειναι reachable και registered δεν μπορώ ούτε να κάνω, αλλά ούτε και να πραγματοποιήσω κλήσεις.

    Μου επιστρέφει 401 not authorised ο IMS.
    Μόλις όμως κάνω ένα απλό reload όλα επιστρέφουν στην κανονική λειτουργεία .

    Τι μπορεί να είναι ?
    το speedport το έχεις σε bridge?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  14. #809
    Εγγραφή
    26-02-2017
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Ναι μόνο μία πόρτα του έχω σε bridge mode και ppoe passthrough

  15. #810
    Εγγραφή
    15-04-2007
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ ΚΡΗΤΗΣ/ΝΕΑ ΧΩΡΑ
    Μηνύματα
    224
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99976/9998 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    Ερώτηση ο κωδικός του voip δεν είναι ο ίδιος που δίνουν όταν κάνεις την σύνδεση σου η είναι κάποιος άλλος;

Σελ. 54 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 3444495253545556596474 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-20, 23:15
  2. asterisk inbound route 2 ote συνδεσεις μεσω fritz
    Από Jesakos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-18, 19:46
  3. Βοήθεια με GrandStream UCM6202 σε Ote VoIp
    Από jami στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-18, 00:18
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-18, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας