Σελ. 75 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 5565707374757677808595 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.111-1.125 από 2365
  1. #1111
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται να κάνεις port forward την 5060. Δοκίμασε να τ βαλεις να δεις αν θα δουλεψει μονο του..

    Τα τηλέφωνα που έχω κάνουν register όλα στην 5060 χωρίς να κάνω port forward στο Speedport. To PBX (OpenVox UC300) δεν κάνει register με τίποτα. Τα Yealink έκαναν όλα με την μία απλά με το registername/username/password και τον server host.

    Μερικές απορίες. Πάνω σε μια γραμμή, μόνο ένα τηλέφωνο μπορεί να είναι register; Ρωτάω γιατί μόλις έκανα το δεύτερο τηλέφωνο register, αποσυνδέθηκε το πρώτο.

  2. #1112
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gordonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα τηλέφωνα που έχω κάνουν register όλα στην 5060 χωρίς να κάνω port forward στο Speedport. To PBX (OpenVox UC300) δεν κάνει register με τίποτα. Τα Yealink έκαναν όλα με την μία απλά με το registername/username/password και τον server host.

    Μερικές απορίες. Πάνω σε μια γραμμή, μόνο ένα τηλέφωνο μπορεί να είναι register; Ρωτάω γιατί μόλις έκανα το δεύτερο τηλέφωνο register, αποσυνδέθηκε το πρώτο.
    Πρέπει να δημιουργήσεις ξεχωριστό extension για τη κάθε συσκευή αν αυτό εννοείς. Το κάθε τηλέφωνο έχει το δικό του νούμερο ώστε να μπορεί να καλεί το ένα το άλλο.

  3. #1113
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stereo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να δημιουργήσεις ξεχωριστό extension για τη κάθε συσκευή αν αυτό εννοείς. Το κάθε τηλέφωνο έχει το δικό του νούμερο ώστε να μπορεί να καλεί το ένα το άλλο.
    Άρα στο PBX χρειάζεται να φτιάξω ένα trunk και τρία extensions, ένα για κάθε τηλέφωνο. Επομένως τα τηλέφωνα δεν θα κάνουν register απευθείας αλλά θα τους δίνει το PBX. Σωστά;

  4. #1114
    Εγγραφή
    28-02-2011
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Μια ερώτηση, συγγνώμη αν έχει απαντηθεί πιο πριν, δε βρήκα κάτι.
    Έστω ότι έχουμε περάσει τους voip κωδικούς του ΟΤΕ σε μια εφαρμογή android για SIP, πχ στο κινητό μας. Από το speedport πρέπει να έχουμε απενεργοποιημένο το voip για να λειτουργήσει ή μπορούμε να τα έχουμε και τα δύο παράλληλα registered?
    Ευχαριστώ

  5. #1115
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gordonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα στο PBX χρειάζεται να φτιάξω ένα trunk και τρία extensions, ένα για κάθε τηλέφωνο. Επομένως τα τηλέφωνα δεν θα κάνουν register απευθείας αλλά θα τους δίνει το PBX. Σωστά;
    Πολύ σωστά!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zannis67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερώτηση, συγγνώμη αν έχει απαντηθεί πιο πριν, δε βρήκα κάτι.
    Έστω ότι έχουμε περάσει τους voip κωδικούς του ΟΤΕ σε μια εφαρμογή android για SIP, πχ στο κινητό μας. Από το speedport πρέπει να έχουμε απενεργοποιημένο το voip για να λειτουργήσει ή μπορούμε να τα έχουμε και τα δύο παράλληλα registered?
    Ευχαριστώ
    Πρέπει να απενεργοποιήσεις το voip στο speedport. Δεν μπορούν να παίζουν και τα 2 μαζί.

  6. #1116
    Εγγραφή
    28-02-2011
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Πιο πολύ το χρειάζομαι για να μην κάνω προωθήσεις από σταθερό σε κινητό στις διακοπές, όπως πχ τώρα των Χριστουγέννων. Μετά φαντάζομαι μπορώ να ενεργοποιήσω ξανά το VOIP στο speedport και να παίξει με τους κωδικούς που θα μου δώσουν...

  7. #1117
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zannis67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιο πολύ το χρειάζομαι για να μην κάνω προωθήσεις από σταθερό σε κινητό στις διακοπές, όπως πχ τώρα των Χριστουγέννων. Μετά φαντάζομαι μπορώ να ενεργοποιήσω ξανά το VOIP στο speedport και να παίξει με τους κωδικούς που θα μου δώσουν...
    Δεν δουλεύει σε άλλη σύνδεση το τηλέφωνο μέσω voip, θα πρέπει να κάνεις vpn ή μέσω κάποιου τηλεφωνικού κέντρου, όποτε θέλεις άλλον εξοπλισμό

  8. #1118
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Από καρτοκινητο COSMOTE που το δοκίμασα για λίγο μια χαρά φαίνεται να δουλεύει πάντως μέσω 4G.

  9. #1119
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stereo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από καρτοκινητο COSMOTE που το δοκίμασα για λίγο μια χαρά φαίνεται να δουλεύει πάντως μέσω 4G.
    Ποια εφαρμογή έχεις στο κινητό ? Είναι σε android ?

  10. #1120
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια εφαρμογή έχεις στο κινητό ? Είναι σε android ?
    Το GS Wave χρησιμοποιώ. Σε android ναι.

  11. #1121
    Εγγραφή
    28-02-2011
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν δουλεύει σε άλλη σύνδεση το τηλέφωνο μέσω voip,
    εννοείς δεν δουλεύει σε άλλη πλην από cosmote ή ότι δε δουλεύει σε άλλη τηλεφωνική γραμμή γενικά, σταθερή ή κινητή?

  12. #1122
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zannis67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εννοείς δεν δουλεύει σε άλλη πλην από cosmote ή ότι δε δουλεύει σε άλλη τηλεφωνική γραμμή γενικά, σταθερή ή κινητή?
    ως τώρα οι αναφορές στο φόρουμ, δείχνανε οτι δεν δουλεύει πουθενά εκτός απο την σύνδεση που είναι ο αριθμός.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stereo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από καρτοκινητο COSMOTE που το δοκίμασα για λίγο μια χαρά φαίνεται να δουλεύει πάντως μέσω 4G.

    είναι η πρώτη φορα που το διαβάζω αυτό, θα σε πείραζε να κάνεις μερικές δοκιμές ακόμα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 16-12-17 στις 01:29.

  13. #1123
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Εκείνο που είναι σημαντικό να τονίσουμε και να επιβεβαιώσω και με την προσωπική μου εμπειρία είναι ότι οι κωδικοί για τηλεφωνία δίνονται κανονικότατα από τον ΟΤΕ χωρίς κανένα πρόβλημα. Απλή αίτηση με FAX ή email και σε λίγες ώρες, το αργότερο ημέρα σου αποστέλνονται στο κινητό που έχεις δηλώσει για επικοινωνία.

    Υ.Σ. Αν και άσχετο να πω ότι γυρίζοντας σε ευρυζωνικό πήγα και σε σύνδεση 10/100. Μέχρι τώρα συγχρονίζει σε 9,2/80...Μεγάλη αναβάθμιση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stereo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σωστά!
    Έγινε το θαύμα και μετά από πολλούς πειραματισμούς σε πόρτες, username, register string, τα κατάφερα. Έκανε register το pbx. Τώρα πάω στο επόμενο και τελικό στάδιο. Να φτιάξω Extensions. Έχω ISDN (δύο κανάλια φωνής, φαντάζομαι το ISDN δεν είναι πια δόκιμο), πως θα διαλέξω ποια γραμμή θα χτυπάει σε κάθε extension; Δεν βλέπω κάποια επιλογή.

  14. #1124
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gordonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έγινε το θαύμα και μετά από πολλούς πειραματισμούς σε πόρτες, username, register string, τα κατάφερα. Έκανε register το pbx. Τώρα πάω στο επόμενο και τελικό στάδιο. Να φτιάξω Extensions. Έχω ISDN (δύο κανάλια φωνής, φαντάζομαι το ISDN δεν είναι πια δόκιμο), πως θα διαλέξω ποια γραμμή θα χτυπάει σε κάθε extension; Δεν βλέπω κάποια επιλογή.
    Καταρχάς, για να μη μείνεις και χωρίς τηλέφωνο, επρεπε πρώτα να φτιάξεις τα extensions και μετά να ασχοληθείς με τη σύνδεση με ΟΤΕ. Δεν πειράζει όμως.

    Αφού φτιάξεις τα extensions θα τα περάσεις πάνω σε κάθε τηλεφωνική συσκευή. Και αφού το κάνεις και αυτό θα πας στα Inbound routes και θα δημιουργήσεις ένα κανόνα για κάθε αριθμό που έχεις. Στο DID θα βάζεις MSN του ΟΤΕ και σαν destination το extension που θέλεις να χτυπάει.

  15. #1125
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stereo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς, για να μη μείνεις και χωρίς τηλέφωνο, επρεπε πρώτα να φτιάξεις τα extensions και μετά να ασχοληθείς με τη σύνδεση με ΟΤΕ. Δεν πειράζει όμως.

    Αφού φτιάξεις τα extensions θα τα περάσεις πάνω σε κάθε τηλεφωνική συσκευή. Και αφού το κάνεις και αυτό θα πας στα Inbound routes και θα δημιουργήσεις ένα κανόνα για κάθε αριθμό που έχεις. Στο DID θα βάζεις MSN του ΟΤΕ και σαν destination το extension που θέλεις να χτυπάει.
    Τεράστια η βοήθειά σου. Δεν με πειράζει να μείνει το γραφείο το ΣΚ χωρίς τηλέφωνο.

    Τα inbound routes μια χαρά, είχα φτιάξει και ring groups, οπότε νομίζω ότι είμαι οκ στις εισερχόμενες κλήσεις. Για τις εξερχόμενες αργότερα.

    Έχω κολλήσει στα extensions. Δεν μου κάνουν register. Έχω βάλει σαν host την ip του PBX και port έχω δοκιμάσει διάφορες. Τυχαία δική μου, την πόρτα του trunk, την 5060 κτλ. Τίποτα.

Σελ. 75 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 5565707374757677808595 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-20, 23:15
  2. asterisk inbound route 2 ote συνδεσεις μεσω fritz
    Από Jesakos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-18, 19:46
  3. Βοήθεια με GrandStream UCM6202 σε Ote VoIp
    Από jami στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-18, 00:18
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-18, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας