Σελ. 77 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 5767727576777879828797 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.141-1.155 από 2365
  1. #1141
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι σα να σου χρεωνει τα δεδομενα.
    Αλλο η παροχη του αριθμου

    Αλλα κληση VOIP προς VOIP να χρεωνεται μεμονωμενα ειναι καπως, ή η αντιστοιχη κληση στο εξωτερικο να χρεωνεται ως τετοια

    Και ναι υπαρχει παροχος που το δινει δωρεαν
    Ολες οι IP συσκευες της Gigaset μπορουν να μιλησουν μεταξυ τους δωρεαν. Καθε συσκευη εχει δικο της αριθμο
    Καλά κατάλαβα ότι τα έχεις μπερδέψει. Καταρχήν το Gigasetnet δεν είναι πάροχος, αλλά απλά μια πρόσθετη υπηρεσία που προσφέρει η εταιρεία σε όσους αγοράζουν συμβατές συσκευές της.
    Οι κλήσεις είναι μόνο εντός του δικτύου και δεν μπορεί να γίνει καμία κλήση έξω από αυτό. Και ναι, έχω συσκευές και κάποτε την χρησιμοποιούσα.
    Αντίστοιχες τέτοιες υπάρχουν δεκάδες, ακόμη και στην χώρα μας, αλλά καμία από τηλεπικοινωνιακό πάροχο.

    Ακόμη κι εσύ μπορείς να δημιουργήσεις την αντίστοιχη υπηρεσία, αρκεί να στήσεις ένα ΡΒΧ και να το χρησιμοποιεί οποιοσδήποτε και απ' οπουδήποτε εφόσον το επιτρέψεις. Όμως αυτό δεν έχει καμία σχέση με την τηλεφωνία που χρησιμοποιείται σε όλο τον πλανήτη.

    Το ότι η τηλεφωνία είναι ΙΡ δεν σημαίνει ότι δεν κοστίζει, εφόσον μιλάμε για κλήσεις σε κανονικό αριθμό που έχει όλος ο κόσμος.

  2. #1142
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.756
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην συσκευή αυτή μπορεί κάποιος να σε καλέσει χωρίς τέτοια συσκευή; να καλέσεις εσυ κανονικό τηλέφωνο χωρίς να έχεις πάνω συνδεμένη τηλεφωνική γραμμή;
    Ειπαμε, ιδιες συσκευες μεταξυ τους μιλανε
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι ότι κανένας σχεδόν δεν έχει τέτοιες συσκευές και αν έχει κάποιος δεν το ξέρει κιόλα. Η Gigaset μάλλον το έχει εγκαταλείψει το δικό της voip network.
    Οι συσκευές voip όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και αλλού είναι προς εξαφάνιση ενώ έναν καιρό διαφημίζονταν κιόλα.
    Να ομως που γυρναμε ολοι σε VOIP μετα απο χρονια
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι η τηλεφωνία είναι ΙΡ δεν σημαίνει ότι δεν κοστίζει, εφόσον μιλάμε για κλήσεις σε κανονικό αριθμό που έχει όλος ο κόσμος.
    Να με χρεωσει για το νουμερο που μου δινει, οχι για τη χρηση του
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  3. #1143
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    απ την στιγμη που σου αφαιρεί την δυνατοτητα επιλογης και θες δε θες θα εχεις αυτο θα εχεις, στο χρεωνει οσο και οπως θελει πχ μπορει να χρεωσει το νουμερο 50€ και οι κλησεις δωρεαν και σε αλλο παροχο να πας μονο voip θα σου δινει και θα εχει παραπλήσια πολιτικη

    υγ συντομα δεν θα εχει να συντηρεί και 2 δικτια αφου ο χαλκος θα φυγει οποτε κρατοντας ιδιες τιμες ολα τα λεφτα που εξοικονομεί απ το ενα δικτιο που δεν συντηρη πια πανε στη τσεπη του

  4. #1144
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειπαμε, ιδιες συσκευες μεταξυ τους μιλανε
    Άλλο πράγμα ρώτησα, άλλο απάντησες.
    Το voip δεν σημαίνει τζάμπα, μπορεί όμως να δώσει επικοινωνία "τζαμπα"
    Και μια γραμμή χαλκού μπορεί να είναι "τζάμπα", θυμάσαι τα μαγνητικά τηλέφωνα στον στρατό;

    οι πιο πολλές κλήσεις μέσα στα δίκτυα των παρόχων ανα τον κόσμο γίνονται με κάποιο είδος ip αντί για το παλιό tdm, άσχετα αν έσυ στον χώρο σου έχεις Pstn, isdn, vob, αυτό δεν σημαίνει πως είναι τζάμπα, θέλει μια υποδομή απο πίσω.

  5. #1145
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gordonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι η IP είναι στατική. Ακόμα δεν έχω καταφέρει να συνδεθεί το τηλέφωνο με το PBX. To Openvox έχει συνδεθεί σε μια άλλη θύρα στην οποία συνδέεται μέσω NAT, αν έχω καταλάβει σωστά. Βάζω και αυτή, τίποτα. Και τα logs δεν με βοηθούν και πολύ.

    - - - Updated - - -

    Αφού το PBX μιλάει με τον OTE μέσω της 5060 (άλλαξα την πόρτα στην 5060), είναι δυνατόν να μιλάει και με τα ip phones από την ίδια θύρα;
    To openvox θα συνδεθεί με τον ΟΤΕ στην 5060. Από εκεί και πέρα τα εσωτερικά μπορούν επίσης να χρησιμοποιήσουν την 5060 για τη σύνδεσή τους με το openvox. Αυτό που δε γίνεται είναι χρησιμοποιήσει άλλη συσκευή (π.χ. 2ο openvox) την 5060 για να συνδεθεί με server εκτός του LAN σου. Σε αυτήν την περίπτωση το ρούτερ σου δε θα μπορεί να ξέρει που να στείλει το traffic της 5060, στο openvox 1 ή στο υποθετικό openvox 2.

    Μπορείς αν θέλεις να στείλεις screenshots από τις ρυθμίσεις για τα extensions στο openvox και το πως τις έχεις περάσει στο yealink ώστε να δούμε αν υπάρχει κάποιο λάθος.

  6. #1146
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ για την υπομονή, το πρωί θα ανεβάσω screenshots.

  7. #1147
    Εγγραφή
    18-02-2005
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    ΟΝΤ + Fritz!Box 7590
    Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Πριν από λίγες μέρες αντικατέστησα το Speedport με το 7590 και όλα τα ασύρματα του σπιτιού με δύο FritzFon M2 και δύο C4 και επιπλέον ένα Fritz Dect Repeater 100 γιατί το σπίτι είναι μακρόστενο και στα πίσω δωμάτια έχω θέμα. Από το 7590 περνά και η voip τηλεφωνία του OTE αλλά έχει αναφερθεί από τα υπόλοιπα μέλη του σπιτιού (και έτυχε και σε εμένα), περιπτώσεις όπου οι εξερχόμενες κατά κύριο λόγο κλήσεις, έχουν θέμα στο ήχο (διακεκομμένος) και για τα δύο μέρη. Έχω αποκλείσει το Repeater γιατί συμβαίνει και με ασύρματα που είναι απευθείας συνδεδεμένα στο 7590. Επίσης είδα, δεν θυμάμαι αν είναι σε αυτό το thread ή σε κάποιο άλλο, δύο συνδυασμούς πλήκτρων που προτάθηκαν από την ΑΜΥ αλλά αν θυμάμαι καλά είναι για ISDN και για αναλογική γραμμή.
    Επίσης διάβασα σε κάποιο post ότι ακόμα και με απλή γραμμή voip, μπορώ να έχω δύο εισερχόμενες κλήσεις ή κάποιον παραπλήσιο συνδυασμό, τι πρέπει να κάνω για να το πετύχω αυτό..?
    Σας ευχαριστώ...

  8. #1148
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PatriN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Πριν από λίγες μέρες αντικατέστησα το Speedport με το 7590 και όλα τα ασύρματα του σπιτιού με δύο FritzFon M2 και δύο C4 και επιπλέον ένα Fritz Dect Repeater 100 γιατί το σπίτι είναι μακρόστενο και στα πίσω δωμάτια έχω θέμα. Από το 7590 περνά και η voip τηλεφωνία του OTE αλλά έχει αναφερθεί από τα υπόλοιπα μέλη του σπιτιού (και έτυχε και σε εμένα), περιπτώσεις όπου οι εξερχόμενες κατά κύριο λόγο κλήσεις, έχουν θέμα στο ήχο (διακεκομμένος) και για τα δύο μέρη. Έχω αποκλείσει το Repeater γιατί συμβαίνει και με ασύρματα που είναι απευθείας συνδεδεμένα στο 7590. Επίσης είδα, δεν θυμάμαι αν είναι σε αυτό το thread ή σε κάποιο άλλο, δύο συνδυασμούς πλήκτρων που προτάθηκαν από την ΑΜΥ αλλά αν θυμάμαι καλά είναι για ISDN και για αναλογική γραμμή.
    Επίσης διάβασα σε κάποιο post ότι ακόμα και με απλή γραμμή voip, μπορώ να έχω δύο εισερχόμενες κλήσεις ή κάποιον παραπλήσιο συνδυασμό, τι πρέπει να κάνω για να το πετύχω αυτό..?
    Σας ευχαριστώ...
    Για το διακεκομμένο ήχο μπορεί να ευθύνονται δύο πράγματα:
    1. qos
    2. codec
    Για το δεύτερο δες το configuration Που έχω για το c4.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #1149
    Εγγραφή
    18-02-2005
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    ΟΝΤ + Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το διακεκομμένο ήχο μπορεί να ευθύνονται δύο πράγματα:
    1. qos
    2. codec
    Για το δεύτερο δες το configuration Που έχω για το c4.
    Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου, αλλά επειδή δεν έχω αρκετή εμπειρία, δυσκολεύομαι...
    Είτε για το qos είτε για το θέμα των codecs, υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ώστε να εξαλείψω το πρόβλημα..?
    Αν qos = prioritization, τότε στα Real-time Applications υπάρχει το Internet telephony μαζί με το Vodafone Full Σήμα που έχω βάλει. Θεωρώ πάντως δύσκολο να είναι θέμα qos, γιατί συμβαίνει και σε στιγμές όπου το internet είναι σχεδόν idle.

    Για το configuration του C4 που αναφέρεις, υπάρχει κάποιο link..? Συγνώμη για το direct, αλλά έχω λίγο χαθεί...

  10. #1150
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Δες εδώ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #1151
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stereo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς, για να μη μείνεις και χωρίς τηλέφωνο, επρεπε πρώτα να φτιάξεις τα extensions και μετά να ασχοληθείς με τη σύνδεση με ΟΤΕ. Δεν πειράζει όμως.

    Αφού φτιάξεις τα extensions θα τα περάσεις πάνω σε κάθε τηλεφωνική συσκευή. Και αφού το κάνεις και αυτό θα πας στα Inbound routes και θα δημιουργήσεις ένα κανόνα για κάθε αριθμό που έχεις. Στο DID θα βάζεις MSN του ΟΤΕ και σαν destination το extension που θέλεις να χτυπάει.

    Κάτι δεν πάει καλά. Καλώ στο νούμερο που θα έπρεπε να απαντάει το extension και μου δίνει σήμα κατειλημμένου. Στο DID σε τι μορφή βάζω το MSN του ΟΤΕ; +27XXXXXXXX;

    Είναι δυνατόν να έχει γίνει register το trunk αλλά με λάθος τρόπο;

  12. #1152
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gordonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι δεν πάει καλά. Καλώ στο νούμερο που θα έπρεπε να απαντάει το extension και μου δίνει σήμα κατειλημμένου. Στο DID σε τι μορφή βάζω το MSN του ΟΤΕ; +27XXXXXXXX;

    Είναι δυνατόν να έχει γίνει register το trunk αλλά με λάθος τρόπο;
    Έχω την εντύπωση οτι δεν κάνεις register με τον αριθμό του msn αλλά μόνο του κεφαλικού και σου φέρνει και το μσν αριθμό όπου μπορείς να τον χρησιμοποιησεις οπως θες...

  13. #1153
    Εγγραφή
    18-02-2005
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    ΟΝΤ + Fritz!Box 7590
    Καλημέρα σας και χρόνια πολλά, δυστυχώς δεν βγάζω άκρη με τον προβληματικό ήχο στις εξερχόμενες κλήσεις από το 7590. Επικοινώνησα και με ΑΜΥ αλλά τεχνικός από το νέο έτος..!

    Υ.Γ. Για την ώρα με τον κωδικό #614*1*#91** που πρέπει να περαστεί σε όλες τις συσκευές, φαίνεται να έχει ξεπεραστεί το πρόβλημα...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PatriN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας και χρόνια πολλά, δυστυχώς δεν βγάζω άκρη με τον προβληματικό ήχο στις εξερχόμενες κλήσεις από το 7590. Επικοινώνησα και με ΑΜΥ αλλά τεχνικός από το νέο έτος..!

    Υ.Γ. Για την ώρα με τον κωδικό #614*1*#91** που πρέπει να περαστεί σε όλες τις συσκευές, φαίνεται να έχει ξεπεραστεί το πρόβλημα...
    Άκυρο..! Δεν κρατάει, μετά από λίγη ώρα σε δοκιμαστικό τηλεφώνημα πάλι χάλασε ο ήχος...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PatriN : 27-12-17 στις 13:53.

  14. #1154
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.135
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    23600/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    Thomson 585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkladakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώδικας:
    sip-ua 
     credentials username +3021xxxxxx password 7 012B5F0xxxxxxx realm ims.otenet.gr
     credentials username soxxxxx password 7 000E05025xxxxxxx realm voips.modulus.gr
     authentication username soxxxxx password 7 1518xxxxxxxxx realm voips.modulus.gr
     no remote-party-id
     retry invite 2
     retry register 10
     retry options 1
     timers connect 100
     mwi-server ipv4:10.1.1.254 expires 3600 port 5060 transport udp 
     registrar 1 dns:voips.modulus.gr expires 300
     registrar 2 dns:ims.otenet.gr expires 300
     sip-server dns:voips.modulus.gr
     host-registrar
    μήπως έχει κάνει κάποιος registration με call manager express ?
    εγώ δεν τα κατάφερα. Επισυνάπτω το config
    Καλημέρα και χρόνια πολλά,

    Κατάφερες τελικά να παραμετροποιήσεις CME με SIP trunking του OTE; Μπορείς να παραθέσεις το σχετικό config;
    #41693

  15. #1155
    Εγγραφή
    01-12-2012
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 / 200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L-C891FW
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nstamoul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και χρόνια πολλά,

    Κατάφερες τελικά να παραμετροποιήσεις CME με SIP trunking του OTE; Μπορείς να παραθέσεις το σχετικό config;
    Όχι δεν το κατάφερα, αν θυμάμαι καλά, στο debug είχα authentication error

    έχω άλλο λογαριασμό voip και έχασα το ενδιαφέρον μου. Υπήρχαν φήμες, τότε ότι άλλαζε ο κωδικός και τα παράτησα.

Σελ. 77 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 5767727576777879828797 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-20, 23:15
  2. asterisk inbound route 2 ote συνδεσεις μεσω fritz
    Από Jesakos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-18, 19:46
  3. Βοήθεια με GrandStream UCM6202 σε Ote VoIp
    Από jami στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-18, 00:18
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-18, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας