Σελ. 92 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 728287909192939497102112 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.366-1.380 από 2365
  1. #1366
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Νομίζω χρειάζεται λίγα λεπτά (περιοδικά κάνει έλεγχο), αλλιώς κάνε επανεκκίνηση και θα λειτουργήσει αμέσως. Κάνε πρώτα μια δοκιμή να καλέσεις π.χ. το κινητό σου, να δεις αν παίζει.

  2. #1367
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    522
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150000/50000
    ISP
    COSMOTE LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω χρειάζεται λίγα λεπτά (περιοδικά κάνει έλεγχο), αλλιώς κάνε επανεκκίνηση και θα λειτουργήσει αμέσως. Κάνε πρώτα μια δοκιμή να καλέσεις π.χ. το κινητό σου, να δεις αν παίζει.
    για καποιο λογο εκανα Unregister zoiper και pc και κινητο rr το router entry 2i και ακομα Not registered το voip.. τι στο καλο :S

  3. #1368
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Έβαλες στο ζοιπερ και συνδεθεικες με 3g και δουλευε?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  4. #1369
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    522
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150000/50000
    ISP
    COSMOTE LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE12
    Ναι και χτυπαγε κανονικα και επερνα.. και τωρα δεν συνδεεται στο speedport Να δουλεψει κανονικα :S

    - - - Updated - - -

    εβαλα τον κωδικο που μου στειλαν στο sms και δουλεψε.. ηταν η δευτερη φορα που πηρα τον κωδικο και εγινε αυτο γιατι τισ προαλλες που πειραξα εγω το password που μου στειλαν δεν εκανε τιποτα και ειχε θεμα.. τεσπα thanks παντως για δυο ταυτοχρονα κλπ χρειαζομαι είτε fritz είτε sip server ?

    αν γινετε με sip server έχετε να μου προτεινετε καποιο? το asterisk αυτην την δουλεια κανει?

  5. #1370
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δύο ταυτόχρονα registration στον ΟΤΕ από διαφορετικές συσκευές, δεν παίζει.
    Μπορούν όμως 2 ή παραπάνω διαφορετικές συσκευές να συνδέονται σε κάποιον SIP server, ο οποίος ταυτόχρονα θα παίζει ως SIP client στον ΟΤΕ (θα κάνει δηλαδή αυτός το registration).
    Τέτοιες συσκευές είναι τα IP PBX (τηλεφωνικά κέντρα), όπως τα Fritz ή ένα Asterisk.

    Το Fritz καλύπτει τις οικιακές απαιτήσεις και πολλές ενός μικρού γραφείου. Για περισσότερες δυνατότητες και χαρακτηριστικά, πας σε ένα Asterisk. Όμως ενώ στο Fritz δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω για να συνδεθούν πάνω του αριθμός απλών, ISDN, DECT ή ΙΡ τηλεφωνικών συσκευών (ή εφαρμογών), στον Asterisk εξαρχής συνδέονται μόνο ΙΡ τηλέφωνα/εφαρμογές και για οποιαδήποτε άλλη συσκευή θα χρειαστεί επιπλέον εξοπλισμός.

    Π.χ. με ένα Raspberry Pi μπορείς να στήσεις το RasPBX και να παίξεις αμέσως μέσω ΙΡ συσκευών ή εφαρμογών, με κόστος ~70€. Όμως αν θέλεις να συνδέονται και απλές τηλεφωνικές συσκευές, θέλεις κάποιο ΑΤΑ οπότε το κόστος ανεβαίνει.

  6. #1371
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Ολα είναι θέμα μεγέθους

    Σπίτι και απλό γραφείο στήνονται εύκολα και γρήγορα με fritz
    Για 400+ γραμμές πας σε asterisk και dell servers, με διαρκή παρακολούθηση για hacking
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #1372
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν είναι μόνο θέμα μεγέθους αλλά και δυνατοτήτων. Αν έχει κάποια ιδιαίτερη απαίτηση και δεν μπορεί με το Fritz τότε αναγκαστικά πάει σε Asterisk.
    Π.χ. εγώ θέλω και DISA, οπότε με Fritz δεν μπορώ να το δουλέψω ή κάποιος άλλος μπορεί να θέλει περισσότερους κανόνες dialing (in/out) από αυτούς μου μπορεί το Fritz.

  8. #1373
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι μόνο θέμα μεγέθους αλλά και δυνατοτήτων. Αν έχει κάποια ιδιαίτερη απαίτηση και δεν μπορεί με το Fritz τότε αναγκαστικά πάει σε Asterisk.
    Π.χ. εγώ θέλω και DISA, οπότε με Fritz δεν μπορώ να το δουλέψω ή κάποιος άλλος μπορεί να θέλει περισσότερους κανόνες dialing (in/out) από αυτούς μου μπορεί το Fritz.
    Συμφωνώ, πάντως η disa είναι επικινδυνη
    Απλώς συνήθως στις απλές εφαρμογές περιορίζεις και τις απαιτήσεις σου (ζεις και χωρίς disa)
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  9. #1374
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Με κρυφό IVR και κωδικό στο DISA, ουδέποτε είχα θέμα.

    Παρεμπιπτόντως, έχεις κάποια ιδέα για το πρόβλημα που έχω, ώστε να λειτουργεί αποκλειστικά το RasPBX;

  10. #1375
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με κρυφό IVR και κωδικό στο DISA, ουδέποτε είχα θέμα.

    Παρεμπιπτόντως, έχεις κάποια ιδέα για το πρόβλημα που έχω, ώστε να λειτουργεί αποκλειστικά το RasPBX;
    Δυστυχώς πολλοί συναγερμοί έχουν παρουσιάσει προβλήματα και προβληματάκια με το voip
    Είμαι χρόνια στην cyta, συνήθως ο συναγερμός δουλεύει οκ, κάποιες φορές (1-2) στον χρόνο μας βγάζει την ψυχή για καμμιά βδομάδα μέχρι να ξαναστρώσει.

    Η μοναδική αξιόπιστη λύση είναι να του βάλεις ethernet αν παίρνει και αν είναι φθηνή και να καταργήσεις το dtmf.
    Εφερα ένα παλιό καναδέζικο συναγερμό απο το γραφείο που ακόμα και σήμερα βγάζουν κάρτες eth (και συμβατές) και ξεμπέρδεψα
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #1376
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    522
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150000/50000
    ISP
    COSMOTE LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE12
    μαλιστα αν τυχον εβλεπα για fritz ποιο θα μπορουσε να μου κανει δουλεια ευκολα και γρηγορα να μπορω να το usaro και local με απλο τηλεφωνο και μεσω sip client και εφαρμογες?

    αν επερνα Raspberry Pi τι επιπλεον θα χρειαζόταν για να εχω το τηλεφωνο του σπιτιου επισης συνδεδεμενο?

    - - - Updated - - -

    επισης αν στισω asterisk μπορω να βαλω την καρτα αυτην https://allvoip.gr/product_info.php?products_id=185 ώστε να συνδεσω το analog phone πανω?

  12. #1377
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    1. Για Fritz κοιτάς σε οποιοδήποτε από 7170 και πάνω. Μπορείς και σε 7140 που παίρνει firmware του 7170. Από αυτά και πάνω όλα έχουν SIP server (client έχουν όλα, όσο παλιά κι αν είναι), όμως δεν έχουν όλα θύρες RJ11 για απλές τηλεφωνικές συσκευές. Χοντρικά έχουν όσες ο αριθμός του μοντέλου ξεκινά από 7 (7xxx). Τώρα όσον αφορά ποιο ακριβώς, εξαρτάται πόσο είσαι διατεθειμένος να ανέβεις οικονομικά. Μόνο για χρήση τηλεφωνίας κοίτα σε μεταχειρισμένα 7140, 7170 και 7270 (εδώ ή στο eBay, κυρίως από Γερμανία).

    2. Με Raspberry, για να συνδέσεις απλές τηλεφωνικές συσκευές, θέλεις μια συσκευή ΑΤΑ (Analog Telephone Adapter) που ξεκινούν από τα 40€ (π.χ. Cisco SPA122). Όμως τέτοια συσκευή είναι και ένα απλό Fritz 7140 που το βρίσκεις μεταχειρισμένο στα 20€.

    3. Η κάρτα αυτή είναι FXO και η δουλειά της είναι να συνδέεται η PSTN γραμμή του παρόχου. Τώρα με το VoIP δεν σου κάνει. Εσύ θέλεις αντίστοιχες κάρτες με FXS module. Υπόψη ότι οι κάρτες αυτές δεν παίζουν σε Raspberry αλλά σε κανονικό PC στο οποίο θα εγκατασταθεί ο Asterisk server.

  13. #1378
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    522
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150000/50000
    ISP
    COSMOTE LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE12
    το συγκεκριμενο μεταχειρισμενο fritz μπορει δηλαδη να κανει την δουλεια που θελω? δηλαδη το αναλογικο πανω και με sip client ή εφαρμογες επισης πανω στο fritz 7140 δεν θελω πολλες απαιτησεις απλα να δουλευουν ταυτοχρονα το αναλογικο και η sip client..

  14. #1379
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε 7140 θα έχεις:
    α. Να κάνει σύνδεση η τηλεφωνία του ΟΤΕ μέσω του SIP Client.
    β. Να συνδέσεις 2 απλά τηλέφωνα και έως 8 ISDN (αν έχει S0 θύρα).

    Αν του περάσεις firmware και γίνει 7170, θα έχεις επιπλέον:
    α. Να συνδέσεις έως 10 ΙΡ συσκευές ή εφαρμογές, μέσω LAN/WLAN. Παίζει δηλαδή και ως SIP server.
    β. Δυνατότητα VPN αλλά αποκλειστικά μέσω εφαρμογής του Fritz. Η αλήθεια είναι ότι σε αυτά τα μοντέλα παίζει προβληματικά σε αντίθεση με τα νεώτερα που είναι ΟΚ.

    Από το 7270 και πάνω έχεις επιπλέον δυνατότητα να συνδεθούν έως 6 DECT συσκευές, αφού το ίδιο είναι και βάση DECT.

  15. #1380
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    522
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150000/50000
    ISP
    COSMOTE LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE12
    οποτε κοιταω να δω για 7140 που παιρνει το 7170 firmware και κοιταω και το 7270 γιατι αξιζει η διαφορα... ψαχνω απο ελλαδα used αλλα δεν βρισκω ισως καταφυγω ebay. thanks a lot.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε 7140 θα έχεις:
    α. Να κάνει σύνδεση η τηλεφωνία του ΟΤΕ μέσω του SIP Client.
    β. Να συνδέσεις 2 απλά τηλέφωνα και έως 8 ISDN (αν έχει S0 θύρα).

    Αν του περάσεις firmware και γίνει 7170, θα έχεις επιπλέον:
    α. Να συνδέσεις έως 10 ΙΡ συσκευές ή εφαρμογές, μέσω LAN/WLAN. Παίζει δηλαδή και ως SIP server.
    β. Δυνατότητα VPN αλλά αποκλειστικά μέσω εφαρμογής του Fritz. Η αλήθεια είναι ότι σε αυτά τα μοντέλα παίζει προβληματικά σε αντίθεση με τα νεώτερα που είναι ΟΚ.

    Από το 7270 και πάνω έχεις επιπλέον δυνατότητα να συνδεθούν έως 6 DECT συσκευές, αφού το ίδιο είναι και βάση DECT.
    συγνωμη αν σε πρίζω μια ερωτηση ακομα το AVM FRITZ!Box 7430 https://www.amazon.de/gp/product/B01...S1PHF7ZO&psc=1 το συγκεκριμενο που ειναι DE εκδοση θα μας κανει την δουλεια? επισης μονο 1 analog Μπορω να βαλω αν καταλαβα σωστα? γιατι εχει 2 επεξηγήσεις στην photo

Σελ. 92 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 728287909192939497102112 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-20, 23:15
  2. asterisk inbound route 2 ote συνδεσεις μεσω fritz
    Από Jesakos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-18, 19:46
  3. Βοήθεια με GrandStream UCM6202 σε Ote VoIp
    Από jami στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-18, 00:18
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-18, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας