Σελ. 131 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 111121126129130131132133136141151 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.951-1.965 από 2365
  1. #1951
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Δες εδώ.
    Για ρούτερ μπορείς να έχεις ότι θέλεις ακόμα και το speedport (με κλειστή την τηλεφωνία).
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #1952
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε όλα τα Fritz παίζει η VoIP τηλεφωνία του ΟΤΕ. Για SIP server θέλεις Fritz από το 7170 και μετά ή τουλάχιστον το 7140 (που παίρνει firmware του 7170).
    Μόνο προσοχή στα νεώτερα μοντέλα μετά το 7272, διότι έχουν βγάλει κάποια που ναι μεν έχουν SIP server, αλλά δεν έχουν αναλογικές θύρες RJ11 για σύνδεση απλών τηλεφωνικών συσκευών.

  3. #1953
    Εγγραφή
    19-11-2018
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Καλησπέρα σε όλους!

    Έχω δυο συνδέσεις ΟΤΕ voip (μια γραφείο & μια σπίτι) και οι δυο συνδέσεις έχουν speedport.
    Θέλω να να κάνω register στο σπίτι 2ο sip account με τους κωδικούς του γραφείου.
    Εν συνεχεία στο port 1 να βγάλω συσκευή για το σπίτι (εισερχομενες - εξερχομενες) και στο port 2 συσκευή για το γραφείο (εισερχομενες - εξερχομενες).
    Έχει δοκιμάσει κανένας κάτι ανάλογο? Έχω τις αμφιβολίες μου πριν ζητήσω τον κωδικό διότι το ship account δεν θα ανήκει στην γραμμή του σπιτιού.
    Επίσης θέλω να πιστεύω ότι στις εισερχόμενες του γραφείου η κλήση θα χτυπάει και στις δυο τοποθεσίες παράλληλα.
    Ευχαριστώ πολύ

  4. #1954
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sklst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους!

    Έχω δυο συνδέσεις ΟΤΕ voip (μια γραφείο & μια σπίτι) και οι δυο συνδέσεις έχουν speedport.
    Θέλω να να κάνω register στο σπίτι 2ο sip account με τους κωδικούς του γραφείου.
    Εν συνεχεία στο port 1 να βγάλω συσκευή για το σπίτι (εισερχομενες - εξερχομενες) και στο port 2 συσκευή για το γραφείο (εισερχομενες - εξερχομενες).
    Έχει δοκιμάσει κανένας κάτι ανάλογο? Έχω τις αμφιβολίες μου πριν ζητήσω τον κωδικό διότι το ship account δεν θα ανήκει στην γραμμή του σπιτιού.
    Επίσης θέλω να πιστεύω ότι στις εισερχόμενες του γραφείου η κλήση θα χτυπάει και στις δυο τοποθεσίες παράλληλα.
    Ευχαριστώ πολύ
    Η κάθε γραμμή πρέπει να κάνει register απο την γραμμή της, πάντα ισχύει το τελευταίο registration, όποτε ακόμα και αν γινόταν να κάνει register απο άλλη γραμμή πάλι θα δούλευε μόνο η τελευταία.

    Θα μπορούσε να γίνει με sip κέντρο, πχ asterisk ή fritz σε κάθε πλευρά

  5. #1955
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κάθε γραμμή πρέπει να κάνει register απο την γραμμή της, πάντα ισχύει το τελευταίο registration, όποτε ακόμα και αν γινόταν να κάνει register απο άλλη γραμμή πάλι θα δούλευε μόνο η τελευταία.

    Θα μπορούσε να γίνει με sip κέντρο, πχ asterisk ή fritz σε κάθε πλευρά
    Αν έχει κινητό cosmote...Μπορεί να κάνει μέσω 4g reg...

  6. #1956
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sklst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους!

    Έχω δυο συνδέσεις ΟΤΕ voip (μια γραφείο & μια σπίτι) και οι δυο συνδέσεις έχουν speedport.
    Θέλω να να κάνω register στο σπίτι 2ο sip account με τους κωδικούς του γραφείου.
    Εν συνεχεία στο port 1 να βγάλω συσκευή για το σπίτι (εισερχομενες - εξερχομενες) και στο port 2 συσκευή για το γραφείο (εισερχομενες - εξερχομενες).
    Έχει δοκιμάσει κανένας κάτι ανάλογο? Έχω τις αμφιβολίες μου πριν ζητήσω τον κωδικό διότι το ship account δεν θα ανήκει στην γραμμή του σπιτιού.
    Επίσης θέλω να πιστεύω ότι στις εισερχόμενες του γραφείου η κλήση θα χτυπάει και στις δυο τοποθεσίες παράλληλα.
    Ευχαριστώ πολύ
    καλησπέρα, ισχυουν οτι ειπαν τα παλικαρια απο πανω, απλα να συμπληρωσω εγω οτι μπορεις να εχεις και εναν αστερισκ μονο στο ενα σημειο και μεσω ιντερνετ να κανεις εκει registration και να στελνεις στο αλλο σημειο.
    Απλα ετσι γλιτωνεις το να εχεις 2 asterisk, εναν δηλαδη σε καθε σημειο.
    Αν μπορεις να εχεις 2 Fritz οκ ειναι ποιο ευχρηστο πιστευω αν και δεν ειχα ποτε και δεν εχω ασχοληθει.
    Επισης αν δεν θες να πλεξεις με κωδικους κτλ μπορεις αν το κανεις με αστερισκ να παρεις την εξοδο τηλεφωνου με μηχανημα voip router πχ αυτο το κανω με το linksys SPA 3102, το εχω κανει με Netone VOIP, Vivodi VOIP , με ISDN και με τα 2 μηχανηματα που εδινε ο ΟΤΕ και με PSTN γραμμες. Ολα τα VOIP απο τις αναλογικες εξοδους τηλεφωνου που εχουν τα μηχανηματα τους.
    Aπλα επειδη ο ΟΤΕ εδω ειναι ηδη Voip ειναι λιγο κριμα να το κανεις VOIP -> ANALOG -> VOIP -> ANALOG και φυσικα υπαρχει ενα μικρο lag αλλα προσωπικα εμενα δεν με πειραζει ειναι πολυ μικρο.

  7. #1957
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχει κινητό cosmote...Μπορεί να κάνει μέσω 4g reg...
    Είναι κάτι που δεν δουλεύει σε όλους, το επίσημο είναι το κάθε νούμερο απο την γραμμή του, ακόμα όμως και να είναι απο τους λίγους που για κάποιο λόγο δουλεύει θα έχει θέμα με το registration που πάντα θα δουλεύει η τελευταία γραμμή

  8. #1958
    Εγγραφή
    19-11-2018
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την άμεση ανταπόκριση και τις λύσεις. Καλό απόγευμα!

  9. #1959
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Επίσημο sip trunking ή επίσημος τρόπος χρήσης των κωδικών της τηλεφωνίας δεν υπάρχει δυστυχώς και όλα όσα έχουμε βρει είναι εμπειρικά και κατόπιν δοκιμών και όχι πάντα σταθερά στο πέρασμα του χρόνου...

  10. #1960
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσημο sip trunking ή επίσημος τρόπος χρήσης των κωδικών της τηλεφωνίας δεν υπάρχει δυστυχώς και όλα όσα έχουμε βρει είναι εμπειρικά και κατόπιν δοκιμών και όχι πάντα σταθερά στο πέρασμα του χρόνου...
    Κατ αυτήν την έννοια δεν υπάρχει επίσημος τρόπος χρήσης εναλλακτικού εξοπλισμού από κανέναν πάροχο.
    Είναι λάθος ο τρόπος σκέψης σου και ακόμα περισσότερο αυτό που γράφεις για το πέρασμα του χρόνου και την σταθερότητα.
    Ίσως αναφέρεσαι στο θέμα που προέκυψε με ακύρωση των κωδικών σε κάποιους χρήστες.
    Θα σου πρότεινα να διαβάσεις ξανά τις απαντήσεις στο θέμα για να καταλάβεις τι έγινε, που και πόσοι επηρεάστηκαν.
    Μετά μπορείς να αναθεωρήσεις τις απόψεις σου.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #1961
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexis12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ και λίγες μέρες έχω ΟΤΕ VoIP και καθώς το Speedport Entry 2i δεν μπορεί να λειτουργήσει ως SIP Server αν δεν κάνω λάθος, σκεφτόμουν να πάω σε Fritz.

    Θα ήθελα να ρωτήσω αν το 7270 (που είναι φθηνό από ebay) μπορεί να δουλέψει ικανοποιητικά. Επίσης να πω ότι η γραμμή μου είναι 24άρα (από καμπίνα VDSL2, Profile 17a) άρα μάλλον πρώτα θα πρέπει να μπει το Speedport με απενεργοποιημένο το VoIP και μετά πάνω σε αυτό το Fritz, σωστά;

    Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
    Φίλε μου το 7270 το έχω από τη πρώτη στιγμή που πήγα σε voip.
    Τα έχω στημένα με τον οδηγό του deni. Παίζει άψογα το 7270. Προχώρα στην αγορά.
    Φυσικά όπως ήδη σου είπανε βάζεις όποιον ρούτερ επιθυμείς.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  12. #1962
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ αυτήν την έννοια δεν υπάρχει επίσημος τρόπος χρήσης εναλλακτικού εξοπλισμού από κανέναν πάροχο.
    Είναι λάθος ο τρόπος σκέψης σου και ακόμα περισσότερο αυτό που γράφεις για το πέρασμα του χρόνου και την σταθερότητα.
    Ίσως αναφέρεσαι στο θέμα που προέκυψε με ακύρωση των κωδικών σε κάποιους χρήστες.
    Θα σου πρότεινα να διαβάσεις ξανά τις απαντήσεις στο θέμα για να καταλάβεις τι έγινε, που και πόσοι επηρεάστηκαν.
    Μετά μπορείς να αναθεωρήσεις τις απόψεις σου.
    Ακυρωθήκανε κωδικοί, δεν δίνανε κωδικούς, όχι σε έναν ή σε δυο, αλλά σε 100δες χρήστες, αύριο πάλι αν θέλουν το ξανακάνουν γιατί δεν είναι κάτι επίσημο.

    Αλλά ναι, ας διαβάσει τις απαντήσεις ξανά

  13. #1963
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακυρωθήκανε κωδικοί, δεν δίνανε κωδικούς, όχι σε έναν ή σε δυο, αλλά σε 100δες χρήστες, αύριο πάλι αν θέλουν το ξανακάνουν γιατί δεν είναι κάτι επίσημο.

    Αλλά ναι, ας διαβάσει τις απαντήσεις ξανά
    Τους μέτρησες και τους βρήκες 100άδες;
    Γιατί εγώ άλλα θυμάμαι.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #1964
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ αυτήν την έννοια δεν υπάρχει επίσημος τρόπος χρήσης εναλλακτικού εξοπλισμού από κανέναν πάροχο.
    Είναι λάθος ο τρόπος σκέψης σου και ακόμα περισσότερο αυτό που γράφεις για το πέρασμα του χρόνου και την σταθερότητα.
    Ίσως αναφέρεσαι στο θέμα που προέκυψε με ακύρωση των κωδικών σε κάποιους χρήστες.
    Θα σου πρότεινα να διαβάσεις ξανά τις απαντήσεις στο θέμα για να καταλάβεις τι έγινε, που και πόσοι επηρεάστηκαν.
    Μετά μπορείς να αναθεωρήσεις τις απόψεις σου.
    Επίσημος τρόπος εναλλακτικού εξοπλισμού δεν υπάρχει από κανέναν πάροχο γιαυτό και τόσο στην ιστοσελίδα υποστήριξης του κάθε παρόχου αλλά και στο call center αναφέρουν οδηγίες μόνο για τους εξοπλισμούς που υποστηρίζουν και μόνο. Αν τους καλέσει κάποιος για να του δώσουν οδηγίες για έναν εξοπλισμό που δεν υποστηρίζουν επίσημα θα του πουν οτι δεν μπορούν να του δώσουν οδηγίες και το συνδέει με δική του ευθύνη. Αυτό γίνεται από την αρχή του ελληνικού ίντερνετ, δεν είναι θέμα σκέψης αλλά γεγονότος. Ωστόσο επειδή η τεχνολογία και οι συσκευές έχουν κατασταλάξει σε πρότυπα κτλ σχεδόν όλοι οι εξοπλισμοί μπορούν να δουλέψουν απροβλημάτιστα με ελάχιστη/τυπική παραμετροποίηση από τον απλό χρήστη.
    Τώρα στο θέμα του ims τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα γιατί ο ΟΤΕ δεν έχει μόνο έναν ims server αλλά πολλούς και δυστυχώς δεν έχουν όλοι ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις γιατί παρουσιάζουν διαφορετικές συμπεριφορές αναλόγως σε ποιό instance tou ims είσαι συνδεδεμένος (και δεν είσαι πάντα στο ίδιο γιατί το ims.otenet.gr λειτουργεί σαν ένα load balancer με από πίσω του πολλούς επιμέρους servers όπως λειτουργεί και το κέντρο μηνυμάτων της κινητής τηλεφωνίας ή ο mail server ενός μεγάλου παρόχου κοκ). Επίσης, οι ρυθμίσεις του ims της σταθερής διαφοροποιούνται κατά καιρούς και επειδή δεν έχουν υπάρξξει ποτέ επίσημες ρυθμίσεις, δεν ενημερωνόμαστε και για τις αλλαγές φυσικά αλλά τα μαθαίνουμε όταν προκύψει δυσλειτουργία και πάμε ψαχτά να το διορθώσουμε. Γενικά δεν είναι ώριμη υπηρεσία, κάποιες φορές δείχνει οτι το πήραν από την Huawei και απλά το έβαλαν στην πρίζα και δυσλειτουργεί πυκνά συχνά ή τρώει κολλήματα με αποτέλεσμα σε απαιτητικές εγκαταστάσεις να βλέπεις διάφορα κουλά θέματα που δεν τα βλέπεις με άλλους παρόχους SIP. Δεν μιλάω σε αυτά που αναφέρει ο sdkir πιο πάνω για την πολιτική των κωδικών κοκ (που κι αυτό παίζει τον ρόλο του και δείχνει πόσο ελλειπής και άτυπα υποστηρίζεται το sip trunking σε αυτού του τύπου γραμμές (home/business μονοκάναλες, δικάναλες) γιατί επίσημα υποστηρίζεται αλλού π.χ. στα Flexy όπου έχεις οδηγίες και τμήμα υποστήριξης από πίσω που σε βοηθά (και διαφορετική κάπως υλοποίηση). Αυτά τα αναφέρω ως εμπειρία από τεχνικής άποψης (και οχι ως σκέψη/άποψη) έχοντας στην διαχείρισή μου αρκετές απαιτητικές εγκαταστάσεις μέσω sip trunking επαγγελματικών χώρων (ξενοδοχεία, διαγνωστικά κέντρα, ιατρεία κλπ) που περνάει αρκετά μεγάλος αριθμός κλήσεων καθημερινά.. Αν δεν τελειοποιήσει ο ΟΤΕ την υπηρεσία θα βασανιζόμαστε για πολύ καιρό ακόμα (εδώ βασανιζόμαστε καμιά φορά και με τον δικό του εξοπλισμό π.χ. Oxygen)..

  15. #1965
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ετσι ακριβως.
    Εδω και μερικες μερες πηραξαν το dtmf και απο οτι φαινεται το στελνουν πλεον inband..... Αναρωτιεμαι τι πινουν εκει στον οτε. Καμμια προειδοποιηση, ετσι απλα το αλλαξαμε.

Σελ. 131 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 111121126129130131132133136141151 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-20, 23:15
  2. asterisk inbound route 2 ote συνδεσεις μεσω fritz
    Από Jesakos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-18, 19:46
  3. Βοήθεια με GrandStream UCM6202 σε Ote VoIp
    Από jami στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-18, 00:18
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-18, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας