Σελ. 102 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 829297100101102103104107112122 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.516-1.530 από 2365
  1. #1516
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Oxygen τουλάχιστον εύκολα το δίνουν, η πάλι πρέπει να τους παρακαλάμε;
    πρέπει να έχεις γραμμή με 2 κανάλια... και τηλεφωνικό κέντρο isdn...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, αλλά:
    wan/provider -> sip -> cpe/oxygen -> emulates isdn -> 7170 turns emulated S0 to sip again -> asterisk.
    Πολλές μετατροπές.
    Θεωρητικά παίζει, αλλά πολλά μπορούν να πάνε στραβά.

    τώρα που το σκέφτομαι, παλιά είχα κάνει:
    provider -> sip -> asterisk -> wireless bridge -> FXS gateway -> παλιό αναλογικό τηλ. siemens (με πλατίνες και βακελίτη, ~1950)
    Ήταν διαστροφή, αλλά είχε γούστο το siemens με το *.


    ή έτσι.... ή μεταφορά σε voip πάροχο... και τέλος.

    έχω εδώ και χρόνια ένα 7170 σε μια έξοδο ενός isdn τηλεφωνικού κέντρο ( ως εσωτερικό νούμερο δηλαδή )... που το πάω στον asterisk... ναι κάποιες φορές... δεν παίζει.. δηλαδή έρχεται η εισερχόμενη... αλλά δεν έχουμε φωνή... στην 2η φορά είναι οκ. μπορεί να είναι και πρόβλημα του φριτζ... δεν ξέρω.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  2. #1517
    Εγγραφή
    17-12-2014
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Perarg Εμφάνιση μηνυμάτων
    @nikoskazanakis δες αν έχει το oxygen στην καρτέλα Voice -> Phone Lines εκεί που λέει Target Hunting να είναι Parallel. Επίσης δοκίμασε να συνδέσεις μια αναλογική συσκευή στο phone1 και να πατήσεις *43# για να ενεργοποιήσεις την αναμονή και στο καπάκι #43# για να την απενεργοποιήσεις (θα ακούσεις βέβαια μήνυμα "Η υπηρεσία ενεργοποιήθηκε" και τις 2 φορές... αλλά don't worry). Αν θυμάμαι καλά αυτά είχα κάνει κι έπαιξε...

    Θα ήθελα με τη σειρά μου να ρωτήσω κι εγώ κάτι... Η εγκατάσταση μου αποτελείται από 1 oxygen με ένα κεφαλικό νούμερο κι ένα msn. Επίσης για τηλεφωνικό κέντρο χρησιμοποιώ ένα UCM 6202 της Grandstream. Έχω συνδέσει τις δύο αναλογικές γραμμές του oxygen (phone1 & phone2) στις FXΟ γραμμές ενός Grandstream UCM (FXO1 & FXO2). Όταν καλώ απ' έξω, δίνονται 2 κλήσεις στο τηλ. κέντρο, προφανώς γιατί το oxygen δίνει την ίδια κλήση κι από τα δύο fxs του. Το κέντρο λοιπόν έχοντας μία κανονική κλήση και μία fake προσπαθεί να μοιράσει στις συσκευές τις "κλήσεις" και ξεκινάει ένα μικρό πανηγύρι. Αν κι έχω ένα IVR περίπου 10-12" με την ελπίδα το κέντρο να αντιληφθεί τη fake κλήση και να την κόψει από μόνο του, κάτι τέτοιο δε συμβαίνει...
    Προφανώς δε μπορώ να ορίσω 1 νούμερο σε 1 FXS γιατί έτσι αν κάποιος καλέσει το ίδιο νούμερο που είναι κατειλημμένο η κλήση δε θα μπει καν στο τηλεφωνικό κέντρο. Ίσως μια λύση θα ήταν μεν αυτή, αλλά θα πρέπει από πλευράς ΟΤΕ αν βρει κατειλημμένη τη γραμμή να κάνει ανακατεύθυνση στην άλλη. Αυτό θα μας έλυνε τα χέρια.

    Υπάρχει κάποιος τρόπος που να έχετε δοκιμάσει και να δουλεύει ;
    Το πρόβλημα δεν είναι η αναμονή. Απλά μέσω αυτής κατάλαβα το θέμα. Το πρόβλημα βγαίνει και στα 2 αναλογικά που καρφώσαμε με τον τεχνικό για δοκιμή: Πολύ απλά ουσιαστικά ΔΕΝ έχω 2 κανάλια φωνής. Ή παίζει το ένα ή το άλλο. Αν μιλάει ένα από τα 2 και σε πάρουν σε αυτό, αντί να πετάξει την κλήση στο ελεύθερο κανάλι, βγαίνει αναμονή. Αν μιλάει ο κεφαλικός και πάει άλλος να πάρει εξερχόμενη, ρίχνει την κλήση (βγαίνει και ο msn από τον κεφαλικό). Άρα δεν παίζουν 2 κανάλια παράλληλα. Ήρθε ο τεχνικός κάτσαμε μαζί 2 ώρες, αλλάξαμε 3 ρούτερ, βάλαμε το speedport, αλλάξαμε πόρτα στην καμπίνα, πήρε τηλέφωνο τους δικούς του ειδικά για το voip, τσεκάραμε τις ρυθμίσεις στο oxygen, ό,τι και να κάναμε δεν έβγαιναν 2 κανάλια. Έφυγε, μου λέει πρώτη φορά το βλέπω αυτό και από σήμερα θα ξαναασχοληθούμε.
    Σε άλλα θρεντ εδώ μου είπαν ότι μπορεί να υπάρχει θέμα με τα sip account δικαιώματα των αριθμών, να φαίνονται δηλαδή μονοκάναλοι. Τους το είπα 2-3 φορές αυτό (στον τεχνικό που ήρθε), ήταν κατηγορηματικοί ότι δεν είναι αυτό.
    Είμαι έτοιμος να ζητήσω το νετμοντ πίσω...

  3. #1518
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikoskazanakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα δεν είναι η αναμονή. Απλά μέσω αυτής κατάλαβα το θέμα. Το πρόβλημα βγαίνει και στα 2 αναλογικά που καρφώσαμε με τον τεχνικό για δοκιμή: Πολύ απλά ουσιαστικά ΔΕΝ έχω 2 κανάλια φωνής. Ή παίζει το ένα ή το άλλο. Αν μιλάει ένα από τα 2 και σε πάρουν σε αυτό, αντί να πετάξει την κλήση στο ελεύθερο κανάλι, βγαίνει αναμονή. Αν μιλάει ο κεφαλικός και πάει άλλος να πάρει εξερχόμενη, ρίχνει την κλήση (βγαίνει και ο msn από τον κεφαλικό). Άρα δεν παίζουν 2 κανάλια παράλληλα. Ήρθε ο τεχνικός κάτσαμε μαζί 2 ώρες, αλλάξαμε 3 ρούτερ, βάλαμε το speedport, αλλάξαμε πόρτα στην καμπίνα, πήρε τηλέφωνο τους δικούς του ειδικά για το voip, τσεκάραμε τις ρυθμίσεις στο oxygen, ό,τι και να κάναμε δεν έβγαιναν 2 κανάλια. Έφυγε, μου λέει πρώτη φορά το βλέπω αυτό και από σήμερα θα ξαναασχοληθούμε.
    Σε άλλα θρεντ εδώ μου είπαν ότι μπορεί να υπάρχει θέμα με τα sip account δικαιώματα των αριθμών, να φαίνονται δηλαδή μονοκάναλοι. Τους το είπα 2-3 φορές αυτό (στον τεχνικό που ήρθε), ήταν κατηγορηματικοί ότι δεν είναι αυτό.
    Είμαι έτοιμος να ζητήσω το νετμοντ πίσω...
    Έπεσες στην περίπτωση.
    Επιμένω ότι δεν χρειάζεται να κάνουν τίποτε στο χώρο σου. Είναι σίγουρα θέμα setup από τον IMS

  4. #1519
    Εγγραφή
    17-12-2014
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Κι εγώ σε αυτό καταλήγω, αλλά να το λέω σε τόσο deep level τεχνικούς (όχι στο 13888), να ρωτάνε και να μου λένε όχι δεν είναι αυτό, μετά τι να του πω εγώ, όχι είναι αυτό;! Και δεν ξέρω και πως να το πω πιο συγκεκριμένα...

  5. #1520
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Στην τελευταία LAB version έχει έτοιμο προφίλ COSMOTE.

    Έχει δοκιμάσει κανείς αν παίρνει αυτόματα τους κωδικούς τηλεφωνίας;

  6. #1521
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Τα fritz 7490 που δίνει ο ΟΤΕ έχουν custom firmware με έτοιμες τις ρυθμίσεις του ΟΤΕ για ίντερνετ, τηλεφωνία κτλ..

  7. #1522
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα fritz 7490 που δίνει ο ΟΤΕ έχουν custom firmware με έτοιμες τις ρυθμίσεις του ΟΤΕ για ίντερνετ, τηλεφωνία κτλ..
    Αυτό το ξέρω.

    Αυτό που δεν ξέρω είναι αν στην τελευταία lab έχει τις ρυθμίσεις για τον acs ώστε να πάρει αυτόματα τις ρυθμίσεις (το standard μοντέλο, όχι το custom του ΟΤΕ).

  8. #1523
    Εγγραφή
    18-02-2005
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    ΟΝΤ + Fritz!Box 7590
    Καλησπέρα σας, σχετικά με το θέμα της τηλεφωνίας που έχει προκύψει και ύστερα από επικοινωνία με την ΑΜΥ, τα Fritz δεν θα έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα με το νέο OS 7 για το οποίο όμως δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα ημ/νία κυκλοφορίας. Εναλλακτικά θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί η τελευταία beta, στην οποία απ'ότι μου είπαν υπάρχει και εκεί η επιλογή του Cosmote ως provider (δεν το έχω επιβεβαιώσει). Ήταν πολύ εξυπηρετικοί και κατάλαβα ότι όσοι έχουν Fritz, δεν θα μείνουν χωρίς τηλεφωνία.

  9. #1524
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PatriN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας, σχετικά με το θέμα της τηλεφωνίας που έχει προκύψει και ύστερα από επικοινωνία με την ΑΜΥ, τα Fritz δεν θα έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα με το νέο OS 7 για το οποίο όμως δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα ημ/νία κυκλοφορίας. Εναλλακτικά θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί η τελευταία beta, στην οποία απ'ότι μου είπαν υπάρχει και εκεί η επιλογή του Cosmote ως provider (δεν το έχω επιβεβαιώσει). Ήταν πολύ εξυπηρετικοί και κατάλαβα ότι όσοι έχουν Fritz, δεν θα μείνουν χωρίς τηλεφωνία.
    απο ποια φριτζ και μετά ισχύ αυτό?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  10. #1525
    Εγγραφή
    18-02-2005
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    ΟΝΤ + Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο ποια φριτζ και μετά ισχύ αυτό?
    Δυστυχώς ρώτησα μόνο για το 7590, καλύτερα να γίνει μία επικοινωνία με την ΑΜΥ.

  11. #1526
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    μία άλλη ερώτηση... το oxygen παίζει πίσω απο άλλο ρούτερ?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  12. #1527
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Εννοείς για τηλεφωνία μόνο; ναι παίζει.

    Χρειάζονται οι παρακάτω ρυθμίσεις:
    Πηγαίνουμε στην καρτέλα Δίκτυο - Ομάδες διεπαφών - Θύρα-1 και το αλλάζουμε από δεδομένα σε Wan-Eth

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ojygen0.png 
Εμφανίσεις:  49 
Μέγεθος:  98,4 KB 
ID: 195110

    Μετά πάμε στην καρτέλα Διαδίκτυο - Συνδέσεις και κάνουμε edit το ADSL_PPPoE
    Εννοείται ότι αν αν έχουμε VDSL γραμμή διαλέγουμε το αντίστοιχο VDSL_PPPoE

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  oxygen1.png 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  120,6 KB 
ID: 195111

    Τέλος στην καρτέλα που θα μας ανοίξει μέσα εκεί αλλάζουμε τη Θύρα WAN από ADSL σε Ethernet

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ojygen2.png 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  91,6 KB 
ID: 195113

    Σώζουμε επανεκκινούμε το router και τέλος

    Φυσικά εφόσον θέλουμε να το χρησιμοποιήσουμε μόνο για τηλεφωνία θα αλλάξουμε και τα username/password
    Πάμε στην καρτέλα διαδίκτυο - γρήγορη εκκίνηση και βάζουμε για κωδικούς το otenet@otenet.gr αφού κλήση Internet θα κάνει το router που έχουμε μπροστά

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  oxygen3.png 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  76,0 KB 
ID: 195112
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelios4711 : 03-07-18 στις 15:50.

  13. #1528
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς για τηλεφωνία μόνο; ναι παίζει.

    Χρειάζονται οι παρακάτω ρυθμίσεις:
    Πηγαίνουμε στην καρτέλα Δίκτυο - Ομάδες διεπαφών - Θύρα-1 και το αλλάζουμε από δεδομένα σε Wan-Eth

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ojygen0.png 
Εμφανίσεις:  49 
Μέγεθος:  98,4 KB 
ID: 195110

    Μετά πάμε στην καρτέλα Διαδίκτυο - Συνδέσεις και κάνουμε edit το ADSL_PPPoE
    Εννοείται ότι αν αν έχουμε VDSL γραμμή διαλέγουμε το αντίστοιχο VDSL_PPPoE

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  oxygen1.png 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  120,6 KB 
ID: 195111

    Τέλος στην καρτέλα που θα μας ανοίξει μέσα εκεί αλλάζουμε τη Θύρα WAN από ADSL σε Ethernet

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ojygen2.png 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  91,6 KB 
ID: 195113

    Σώζουμε επανεκκινούμε το router και τέλος

    Φυσικά εφόσον θέλουμε να το χρησιμοποιήσουμε μόνο για τηλεφωνία θα αλλάξουμε και τα username/password
    Πάμε στην καρτέλα διαδίκτυο - γρήγορη εκκίνηση και βάζουμε για κωδικούς το otenet@otenet.gr αφού κλήση Internet θα κάνει το router που έχουμε μπροστά

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  oxygen3.png 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  76,0 KB 
ID: 195112
    οπότε κλείνω και το dhcp... και αλλάζω την ip (192.168.1.1) σε αυτήν που θέλω... σωστά?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  14. #1529
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Περιοχή
    Πατήσια
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    19(dB) / (dB)
    Μπορεί το Oxygen να παίζει μόνο για τηλεφωνία με ISDN τηλεφωνικό κέντρο (S0 emulation) και να βάλουμε πάνω στο Oxygen ένα άλλο router (π.χ. Asus) σε bridge mode;

  15. #1530
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Γιατί να μην αφήσετε το oxygen να έχει την τηλεφωνία κανονικά, να βάλετε ένα 2ο router της προκοπής να ανοίγει ένα 2ο pppoE session μέσω του Oxygen (που θα χρησιμοποιεί το Oxygen μόνο σαν modem) και να είστε καλύτερα;

Σελ. 102 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 829297100101102103104107112122 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-20, 23:15
  2. asterisk inbound route 2 ote συνδεσεις μεσω fritz
    Από Jesakos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-18, 19:46
  3. Βοήθεια με GrandStream UCM6202 σε Ote VoIp
    Από jami στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-18, 00:18
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-18, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας