Σελ. 59 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 3949545758596061646979 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 871-885 από 2365
  1. #871
    Εγγραφή
    27-01-2008
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/46000
    ISP
    o2 Germany
    Router
    FritzBox 7583VDSL
    SNR / Attn
    13(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η VoIP τηλεφωνία του OTE λειτουργεί μέσω του SIP πρωτοκόλλου, οπότε μπορεί να δουλέψει σε οποιαδήποτε SIP εφαρμογή ή συσκευή, αλλά μόνο στην τηλεφωνική γραμμή στην οποία ανήκει.
    Απλά κάθε συσκευή ή εφαρμογή, πρέπει να ρυθμισθεί κατάλληλα ανάλογα με τις επιλογές που έχει.
    Εκτός και αν κάνεις vpn με τον χώρο σου και παίζεις απο παντού....

  2. #872
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μόνο όμως με συσκευή που επιτρέπει registration από το δίκτυο, δηλαδή να δουλεύει ως sip server, πράγμα που λίγες έχουν την δυνατότητα και σίγουρα όχι η συσκευή του ΟΤΕ.

  3. #873
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.651
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο όμως με συσκευή που επιτρέπει registration από το δίκτυο, δηλαδή να δουλεύει ως sip server, πράγμα που λίγες έχουν την δυνατότητα και σίγουρα όχι η συσκευή του ΟΤΕ.
    Μπορείς από τον VPN Client να στέλνεις όλο το traffic μέσω του VPN. Έτσι όλη η κίνηση θα περνάει από την σύνδεση του σπιτιού, άρα και το VoIP registration. Register θα μπορείς να κάνεις ακόμα και με κινητό, ακόμα και αν είσαι στο εξωτερικό.

  4. #874
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς από τον VPN Client να στέλνεις όλο το traffic μέσω του VPN. Έτσι όλη η κίνηση θα περνάει από την σύνδεση του σπιτιού, άρα και το VoIP registration. Register θα μπορείς να κάνεις ακόμα και με κινητό, ακόμα και αν είσαι στο εξωτερικό.
    δε χρειάζεται όλο το τραφικ... αλλά μόνο του τοπικού δικτύου... οπότε ο sip-client θα κάνει reg στην ιπ του φριτζ...
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  5. #875
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Σήμερα τελικά παρέλαβα του κωδικούς με SMS.
    Στις 07:15 το πρωί στο 13888 ζήτησα να καταχωρηθεί αίτημα για την αποστολή των κωδικών της ευρυζωνικής τηλεφωνίας Voip. Μετά από 1 ώρα περίπου επικοινώνησε μαζί μου τεχνικός του ΟΤΕ και με ενημέρωσε όπως όφειλε ότι σε περίπτωση αλλαγής της συσκευής ή μελλοντικής αναβάθμισης του δικτύου, ο ΟΤΕ δεν εγγυάται τη σωστή λειτουργία της υπηρεσίας. Αφού πήρε την έγκρισή μου, άμεσα μου έστειλε τους νέους κωδικούς. Τους πέρασα στις 15:00 χειροκίνητα ξανά στο speedport εφόσον το είχα αποσυνδέσει όλο το πρωινό για καλό και για κακό από το internet και όλα δούλεψαν τέλεια με τους νέους πλέον κωδικούς. Μόλις παραλάβω το Fritz τότε θα τους βάλω εκ νέου εκεί.
    Άρα το χρονικό περιθώριο τελικά της 1 ώρας δεν ισχύει.

    - - - Updated - - -

    Να κάνω μια ερώτηση? Εάν σετάρεις με OpenVpn το mikrotik και έχεις για client πχ. το κινητό σου μπορείς μέσω του κινητού να κάνει κλήσεις για λογαριασμό του τηλεφώνου του σπιτιού? ή να διαχειρίζεσαι τεσπα την voip τηλεφωνία σου? Λογικά πρέπει να γίνεται.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  6. #876
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα τελικά παρέλαβα του κωδικούς με SMS.
    Στις 07:15 το πρωί στο 13888 ζήτησα να καταχωρηθεί αίτημα για την αποστολή των κωδικών της ευρυζωνικής τηλεφωνίας Voip. Μετά από 1 ώρα περίπου επικοινώνησε μαζί μου τεχνικός του ΟΤΕ και με ενημέρωσε όπως όφειλε ότι σε περίπτωση αλλαγής της συσκευής ή μελλοντικής αναβάθμισης του δικτύου, ο ΟΤΕ δεν εγγυάται τη σωστή λειτουργία της υπηρεσίας. Αφού πήρε την έγκρισή μου, άμεσα μου έστειλε τους νέους κωδικούς. Τους πέρασα στις 15:00 χειροκίνητα ξανά στο speedport εφόσον το είχα αποσυνδέσει όλο το πρωινό για καλό και για κακό από το internet και όλα δούλεψαν τέλεια με τους νέους πλέον κωδικούς. Μόλις παραλάβω το Fritz τότε θα τους βάλω εκ νέου εκεί.
    Άρα το χρονικό περιθώριο τελικά της 1 ώρας δεν ισχύει.

    - - - Updated - - -

    Να κάνω μια ερώτηση? Εάν σετάρεις με OpenVpn το mikrotik και έχεις για client πχ. το κινητό σου μπορείς μέσω του κινητού να κάνει κλήσεις για λογαριασμό του τηλεφώνου του σπιτιού? ή να διαχειρίζεσαι τεσπα την voip τηλεφωνία σου? Λογικά πρέπει να γίνεται.
    Υπάρχει σχετική εφαρμογή που κάνει μέσω wifi κλήσεις από το κινητό κάνοντας χρήση του fritz.
    Η εφαρμογή είναι του fritz.
    Δεν την έχω δοκιμάσει για να σου πω λεπτομέρειες.
    Οπότε αν συνδεθείς τοπικά με openvpn στο τοπικό σου δίκτυο, θα πρέπει να δουλεύει όπως το θέλεις.

    ΥΓ
    Αν το παραπάνω λειτουργεί μέσω του myfritz, τότε δεν θα σου δουλέψει.
    Το myfritz θέλει σύνδεση στο internet με το fritz να δουλεύει ως ρούτερ με ppp Κλήση.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #877
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik
    Δεν θα σε συμβούλευα να παίξεις με OpenVPN.

    Το ovpn support του Mikrotik είναι χάλια. Δεν υποστηρίζει UDP ή LZO compression μεταξύ άλλων.

    Με TCP το jitter είναι πολύ μεγάλο και δεν ξέρω κατά πόσο θα παλεύεται από το κινητό (ειδικά μέσω 3g/4g) για voice.

    Τελευταία έχουν ρίξει αρκετή δουλειά για IPsec IKEv2 και λίγο που το δούλεψα σε Android φαίνεται οκ.
    Τελικά όμως κατέληξα να στήσω ξεχωριστό openvpn server σε linux μιας και ο openvpn client στο Android υποστηρίζει disconnect intent (δεν το υποστηρίζει ο strongswan client για IPsec) για να μπορώ να ανοιγοκλείνω αυτόματα (μέσω liama) το tunnel όταν είμαι ή δεν είμαι στο τοπικό wifi μου χωρίς να πρέπει να ασχολούμαι κάθε φορά με αυτό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cha0s : 01-08-17 στις 17:39. Αιτία: typo

  8. #878
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cha0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα σε συμβούλευα να παίξεις με OpenVPN.

    Το ovpn support του Mikrotik είναι χάλια. Δεν υποστηρίζει UDP ή LZO compression μεταξύ άλλων.

    Με TCP το jitter είναι πολύ μεγάλο και δεν ξέρω κατά πόσο θα παλεύεται από το κινητό (ειδικά μέσω 3g/4g) για voice.

    Τελευταία έχουν ρίξει αρκετή δουλειά για IPsec IKEv2 και λίγο που το δούλεψα σε Android φαίνεται οκ.
    Τελικά όμως κατέληξα να στήσω ξεχωριστό openvpn server σε linux μιας και ο openvpn client στο Android υποστηρίζει disconnect intent (δεν το υποστηρίζει ο strongswan client για IPsec) για να μπορώ να ανοιγοκλείνω αυτόματα (μέσω liama) το tunnel όταν είμαι ή δεν είμαι στο τοπικό wifi μου χωρίς να πρέπει να ασχολούμαι κάθε φορά με αυτό.
    Κατά κύριο λόγο το χρησιμοποιώ με 3G από android.
    Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τραγικό.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #879
    Εγγραφή
    30-09-2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    AVM FritzBox 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    - - - Updated - - -

    Να κάνω μια ερώτηση? Εάν σετάρεις με OpenVpn το mikrotik και έχεις για client πχ. το κινητό σου μπορείς μέσω του κινητού να κάνει κλήσεις για λογαριασμό του τηλεφώνου του σπιτιού? ή να διαχειρίζεσαι τεσπα την voip τηλεφωνία σου? Λογικά πρέπει να γίνεται.
    Σε android συσκευή με σύνδεση vpn (από το myfritz) η τηλεφωνία δούλευε κανονικά με το fritzfon.
    Fritzbox 7490 (με εκδόση 6.30 κι 6.52)
    android 4.4.2
    Πραγματοποιεί και δέχεται κλήσεις κανονικά!

  10. #880
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elio_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε android συσκευή με σύνδεση vpn (από το myfritz) η τηλεφωνία δούλευε κανονικά με το fritzfon.
    Fritzbox 7490 (με εκδόση 6.30 κι 6.52)
    android 4.4.2
    Πραγματοποιεί και δέχεται κλήσεις κανονικά!
    με σύνδεση vpn (από το myfritz)...το ξεκαθαρίζεις....thanks
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  11. #881
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Αν κάποιον τον ενδιαφέρει η άποψή μου για το fritz, Εγώ με ipsec (vpncilla) από android σε fritz και την εφαρμογή του fritz, μπορώ να κάνω κλήσεις (υποθέτω και να δέχομαι) αλλά μπορώ να πω ότι έχω παρατηρήσει όχι καλό κλείσιμο γραμμής καμιά φορά. Δηλαδή μπορεί να ξεσυνδεθεί ή κατι τέτοιο και να μην κλήσει την τηλεφωνική γραμμή. Οπότε μπαίνω σε web interface και κάνω deactivate και reactivate. Κατά τα άλλα είναι σχετικά οκ.

  12. #882
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάποιον τον ενδιαφέρει η άποψή μου για το fritz, Εγώ με ipsec (vpncilla) από android σε fritz και την εφαρμογή του fritz, μπορώ να κάνω κλήσεις (υποθέτω και να δέχομαι) αλλά μπορώ να πω ότι έχω παρατηρήσει όχι καλό κλείσιμο γραμμής καμιά φορά. Δηλαδή μπορεί να ξεσυνδεθεί ή κατι τέτοιο και να μην κλήσει την τηλεφωνική γραμμή. Οπότε μπαίνω σε web interface και κάνω deactivate και reactivate. Κατά τα άλλα είναι σχετικά οκ.
    To fritz να υποθέσω το έχεις και adsl? ή σκέτο σαν Voip?
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  13. #883
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    To fritz να υποθέσω το έχεις και adsl? ή σκέτο σαν Voip?
    Πίσω από ένα oxygen της vodafone (αναγκαστικά). Με Static IP και δικό του δίκτυο

  14. #884
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλησπέρα.
    Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής.
    Πριν λίγες μέρες έγινα κάτοχος ενός 7360. Η γραμμή του τηλεφώνου είναι pstn και η τηλεφωνια μου είναι voip. Tο 7360 to ρύθμισα ώστε να έχω internet και όλα οκ. Έχω μπλοκάρει όσο αφορά την τηλεφωνία. Έχω πάρει τον κώδικό από τον οτε έχω κάνει καταχώρηση τα στοιχεία username κτλ, έχει γίνει register ένα ασύρματο και έχω συνδέσει επάνω και μία απλή συσκευή τηλεφώνου (όχι ασύρματη). Το θέμα μου είναι ότι όταν πάω να κάνω κλήση, το νούμερο που καλώ δείχνει κατηλημένο και το ίδιο συμβαίνει όταν από κάποιο άλλο τηλέφωνο καλώ στο σπίτι.
    Έχει αντιμετωπίσει κάποιος το παραπάνω πρόβλημα; Υπάρχει κάποια ιδέα για το πως μπορεί να λυθεί;
    Ευχαριστώ.

  15. #885
    Εγγραφή
    02-06-2017
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εμένα φίλε μου έκανε ακριβώς το ίδιο στο 7581 αλλά δεν είχα περάσει όλα τα στοιχεία σωστά, έλεγξε τα στοιχεία της τηλεφωνίας ότι είναι όλα σωστά.

Σελ. 59 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 3949545758596061646979 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-20, 23:15
  2. asterisk inbound route 2 ote συνδεσεις μεσω fritz
    Από Jesakos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-18, 19:46
  3. Βοήθεια με GrandStream UCM6202 σε Ote VoIp
    Από jami στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-18, 00:18
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-18, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας