Σελ. 112 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 92102107110111112113114117122132 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.666-1.680 από 2365
  1. #1666
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    και στο 7590 το ίδιο κάνει από το κινητό αν έχεις ήδη το +30 στην επαφή.

    δεν δοκίμασα τι κάνει βέβαια αν έχει κάτι άλλο πχ +49 στην επαφή.

    νόμιζα ότι του έφταιγε το + και ήθελε 00, όπως όταν παίρνεις από συσκευή.

    - - - Updated - - -

    Σε εμένα έχει
    00 30
    0

    που βλέπεις τι καλεί πραγματικά
    Αυτά τα έχει εάν διάλεξης Greece η εάν διαλέξεις Other και ξανά βάλεις μόνος σου 00 30 τότε πάλι αυτόματα θα το βάλει σε Greece. Διάλεξε το Other και αστό στα μηδενικά, οπός στην φωτογραφία που έδειξα πριν παραπάνω, ενώ στο νούμερο διάλεξε none.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2018-08-01 at 21.38.26.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  27,7 KB 
ID: 195946

    Εάν το κάνεις έτσι όπως λέω, δεν θα έχεις πρόβλημα είτε με +30 είτε με 0030 η και χωρίς αυτά.

    Βλέπεις στο Telephony>Telephone Numbers>Voice transmission

  2. #1667
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MerNion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως έχει να κάνει με τις διακοπές ρεύματος που γινόντουσαν λόγω των καταιγίδων; Από χτες που έπεσε 2-3 φορές το ρεύμα δεν το έχει ξανακάνει..
    Αν πέφτει το ρεύμα σημαίνει οτι ξαφνικά ο ims σε χάνει και μπορεί να αργεί να συγχρονίσει η γραμμή ή το ίντερνετ με αποτέλεσμα στο ενδιάμεσο διάστημα να βγάζει κουλά μηνύματα σε όποιον σε καλεί..

  3. #1668
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ τώρα έχω το εξής πρόβλημα, με το Fritz 7390.
    Στην τηλεφωνία έχω επιλέξει none στα country και area prefix, όταν π.χ. καλώ από το Fritz Fon application γράφω το νούμερο χωρίς τον κωδικό της χώρας +30 η 0030, κατευθείαν 69XXXXXXXX τότε καλεί κανονικά, ενώ εάν βάλω μπροστά +30 η 0030 τότε μου λέει ότι το συγκεκριμένο νούμερο δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή, στο Voice Transmission βλέπω ότι όταν βάζω +30 προσπαθεί να καλέσει 069XXXXXXXX.

    Στον τηλεφωνικό κατάλογο όλα τα έχω με +30 μπροστά... και ως αποτέλεσμα δεν μπορώ να καλέσω κανέναν αριθμό.

    Γιατί γίνετε αυτό; πρόσφατα ξανά γύρισα σε fritz, δοκίμασα διάφορα με τα prefix country και area, δεν κατάφερα τίποτα, παλιότερα που χρησιμοποιούσα δεν θυμάμαι να είχα τίποτα τέτοια προβλήματα.

    -------UPDATE------

    Α εντάξει, το βρήκα, και κατευθείαν θυμήθηκα ότι και παλιότερα έτσι το είχα.
    Στο Telephone Numbers>Line Settings, αντί για Greece, έβαλα Other.

    Τώρα πλέον είναι ένταξη, καλεί σωστά και με +30 και χωρίς.
    Ίσως είναι κάνα bug στο firmware 6.83 του 7390.
    Συνημμένο Αρχείο 195936
    Όπως είπα, με το Fritz!Fon application όλα καλά τώρα, και με +30 και 0030 είτε χωρίς. Σήμερα παρέλαβα το Fritz!Fon C5, το C5 καλεί κανονικά εάν είναι χωρίς τα prefix (+30, 0030) ενώ εάν έχω την επαφή στο FritzBox με +30 είτε 0030 τότε προσπαθεί να καλέσει 3069ΧΧΧΧΧΧΧΧ, δεν βαζει το + η τα 00... Ακόμη και εάν πληκτρολογήσω με τα κουμπιά 003069ΧΧΧΧΧΧΧΧ αυτό συνεχίζει να καλεί 3069ΧΧΧΧΧΧΧΧ και ως αποτέλεσμα, μου λέει ότι το συγκεκριμένο νούμερο δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή.


    Ξανά άλλαξα από Other σε Greece, τώρα το C5 καλεί κανονικά και με +30, 0030 και χωρίς, ενώ το Fritz!Fon application δεν μπορεί, κάνει πάλι τα ίδια ότι είχα γράψει πριν. Αυτό μάλλον πρέπει να το δηλώσουμε ως bug του Fritz!Fon application.

    Μιας και στο Fritz!Box δεν έχω πολλές επαφές, θα της αλλάξω όλες σε χωρίς prefix, μέχρι να φτιαχτή το θέμα, θα το αφήσω σε Other, για να δουλεύει το Fritz!Fon application. Ενώ της εισερχόμενες στο C5 της δείχνει χωρίς prefix, άρα δεν θα έχω πρόβλημα, δηλαδή θα πατάω κατευθείαν κλήση στην εισερχόμενη η αναπάντητη και θα καλεί.

  4. #1669
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Δεν ανοίγεις ενα ticket ?

    Πες τους και υποστήριξη ελληνικών στο c5.

    Τους είχα ανοίξει και εγώ.

  5. #1670
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΑΛΙΑΔΑ
    Router
    Oxygen + EdgeRouterL
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα παιδιά.

    Επειδή εντός ημερών θα μετατραπεί κι εμένα η isdn VDSL μου σε voip, θα ήθελα να ρωτήσω, αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το voip του OTE μέσα από το elastix voip κέντρο μου. Θα πρέπει να βάλω τον κωδικό της σύνδεσης σε ένα νέο sip trunk ή τι;

    Ευχαριστώ.

  6. #1671
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από axrst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά.

    Επειδή εντός ημερών θα μετατραπεί κι εμένα η isdn VDSL μου σε voip, θα ήθελα να ρωτήσω, αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το voip του OTE μέσα από το elastix voip κέντρο μου. Θα πρέπει να βάλω τον κωδικό της σύνδεσης σε ένα νέο sip trunk ή τι;

    Ευχαριστώ.
    Μπορείς με sip trunk, ζητώντας τους κωδικούς της τηλεφωνίας. Την ISDN τώρα την βάζεις στο κέντρο με κάρτα ISDN ή με αναλογική;

  7. #1672
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΑΛΙΑΔΑ
    Router
    Oxygen + EdgeRouterL
    Path Level
    Fastpath
    Με κάρτα ISDN την βγάζω. Να φανταστώ αν πάρω κωδικούς μετά δεν θα χρειάζεται η κάρτα. Θα μπορώ να καλώ απ' ευθείας με ένα απλό SIP trunk. Έτσι δεν είναι;

  8. #1673
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από axrst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με κάρτα ISDN την βγάζω. Να φανταστώ αν πάρω κωδικούς μετά δεν θα χρειάζεται η κάρτα. Θα μπορώ να καλώ απ' ευθείας με ένα απλό SIP trunk. Έτσι δεν είναι;
    Αν πάρεις κωδικούς και ρίξεις την τηλεφωνία με SIP Trunk στο Elastix, δεν θα χρειάζεται πλέον η κάρτα.

    Αν θέλεις όμως, μπορείς να τους ζητήσεις το Oxygen modem/router που βγάζει θύρα S0 όπως το Netmod / Santis και να κρατήσεις την κάρτα ISDN

  9. #1674
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    17(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πάρεις κωδικούς και ρίξεις την τηλεφωνία με SIP Trunk στο Elastix, δεν θα χρειάζεται πλέον η κάρτα.

    Αν θέλεις όμως, μπορείς να τους ζητήσεις το Oxygen modem/router που βγάζει θύρα S0 όπως το Netmod / Santis και να κρατήσεις την κάρτα ISDN
    Αμα πάρει όμως κάποιο το οxygen, μετά το fritz (αν έχει το συγεκκριμένο router) ουσιαστικά καταργείτε ως Internet?δηλαδή το internet login στον οτε θα γινεται από το oxygen? γενικά ως isdn vdsl κάτοχος με netmod συνδεμένο σε fritz κ το fritz να συνδέεται απευθείας στην γραμμή του οτε για το ιντερνετ, προτιμώ να μην χρησιμοποιήσω άλλο router για αυτή την δουλειά.

  10. #1675
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Daemon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα πάρει όμως κάποιο το οxygen, μετά το fritz (αν έχει το συγεκκριμένο router) ουσιαστικά καταργείτε ως Internet?δηλαδή το internet login στον οτε θα γινεται από το oxygen? γενικά ως isdn vdsl κάτοχος με netmod συνδεμένο σε fritz κ το fritz να συνδέεται απευθείας στην γραμμή του οτε για το ιντερνετ, προτιμώ να μην χρησιμοποιήσω άλλο router για αυτή την δουλειά.
    Μπορείς να κρατήσεις μόνο το Fritz και για internet και για το VoIP.
    Η τηλεφωνία θα μπορέσει να παίξει απευθείας στο Fritz με έναν από τους δύο τρόπους:

    1) Ζητώντας από τον ΟΤΕ τους κωδικούς της τηλεφωνίας και κάνοντας μόνος σου τις σχετικές ρυθμίσεις. Κυκλοφορούν διάφορα ποστ στο forum με οδηγίες

    2) Αν είναι το 7490 ή το 7590, με το κατάλληλο firmware μπορεί να πάρει αυτόματα από τον ΟΤΕ τις ρυθμίσεις της τηλεφωνίας

  11. #1676
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Daemon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα πάρει όμως κάποιο το οxygen, μετά το fritz (αν έχει το συγεκκριμένο router) ουσιαστικά καταργείτε ως Internet?δηλαδή το internet login στον οτε θα γινεται από το oxygen? γενικά ως isdn vdsl κάτοχος με netmod συνδεμένο σε fritz κ το fritz να συνδέεται απευθείας στην γραμμή του οτε για το ιντερνετ, προτιμώ να μην χρησιμοποιήσω άλλο router για αυτή την δουλειά.
    Αν θέλεις να έχεις το Fritz στην γραμμή και χρήση του PBX έχεις τις παρακάτω επιλογές.

    α. Με παραλαβή και χρήση του κωδικού της τηλεφωνίας:
    1. Ρύθμιση της τηλεφωνίας στο PBX ως SIP Trunk. Δεν σου χρειάζεται η ISDN κάρτα του PBX.
    2. Ρύθμιση της τηλεφωνίας στο Fritz. Από την θύρα S0 αυτού θα συνδεθεί η ISDN κάρτα του PBX.
    3. Ρύθμιση της τηλεφωνίας στο Fritz που θα παίξει ως SIP Trunk του ΡΒΧ. Δεν σου χρειάζεται η ISDN κάρτα του PBX.


    β. Χωρίς παραλαβή και χρήση του κωδικού της τηλεφωνίας:
    1. Το Oxygen πίσω από το Fritz, ως απλό router και από την θύρα S0 αυτού θα συνδεθεί η ISDN κάρτα του PBX.


    Τα παραπάνω φυσικά ανάλογα ποιο Fritz έχεις, διότι δεν έχουν όλα S0 θύρα. To απλούστερο είναι το α1, όπου στην περίπτωση αυτή (και στη β1) δεν χρειάζεται να είναι το Fritz αλλά οποιοδήποτε απλό modem/router.

  12. #1677
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΑΛΙΑΔΑ
    Router
    Oxygen + EdgeRouterL
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ πάντως, έχω τώρα έναν EdgeRouter της Ubiquity για routing και χρησιμοποιώ αυτό που μου έχει δώσει ο ΟΤΕ μόνο σαν modem με bridge. Σκέφτομαι να κρατήσω έτσι κι αλλιώς το Oxygen που θα μου φέρει ο τεχνικός και να το χρησιμοποιώ κι αυτό σαν απλό modem βγάζοντας το τηλέφωνο με απλό sip trunk με το elastix. Απλώς να το έχω σε περίπτωση που κάτι μου χαλάσει από τον εξοπλισμό να μπορώ να το βάλω σαν router/modem και να χρησιμοποιήσω και την S0 αν θέλω.

    Ελπίζω να έχει και απλή "pots" γραμμή για το fax. Ακόμη δεν έχω σκεφτεί πως θα το κάνω αυτό...

  13. #1678
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    17(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    2) Αν είναι το 7490 ή το 7590, με το κατάλληλο firmware μπορεί να πάρει αυτόματα από τον ΟΤΕ τις ρυθμίσεις της τηλεφωνίας
    Έχω το 7490, φαντάζομαι εννοείς firmware που δίνει ο ΟΤΕ? γενικά θα προτιμούσα ένα universal firmware, επίσης στην περίπτωση που αναφέρεις ενδέχεται ο τεχνικός του οτε να έχει πρόσβαση στο Router κατι που εγώ δεν θέλω...

  14. #1679
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Universal είναι.
    Απλά έχει περασμένες τις ρυθμίσεις για κάποιους isp.
    Μέσα σε αυτες και του οτε.
    Αν δεν θέλεις δεν τις χρησιμοποιείς.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #1680
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Universal είναι.
    Απλά έχει περασμένες τις ρυθμίσεις για κάποιους isp.
    Μέσα σε αυτες και του οτε.
    Αν δεν θέλεις δεν τις χρησιμοποιείς.
    Σωστός.

    Από όσα έχω δει εγώ (και ένας άλλος φίλος):
    Αν διαλέξεις το προφίλ του ΟΤΕ θα σου περάσει τις ρυθμίσεις για IPTV, TR069 και θα σετάρει το internet connection με default password. Δεν ξέρω αν πειράζει και τις ρυθμίσεις qos. Θα κρύψει μάλιστα αρκετές και από τις παραμέτρους σύνδεσης (vlan id κλπ).
    Αν το modem έχει δηλωθεί στον ACS server του OTE, τότε όταν μιλήσει μαζί του, θα πάρει user/pass για το internet και ρυθμίσεις τηλεφωνίας.
    Τώρα, για να δηλωθεί στον ACS server του ΟΤΕ, κανονικά θα πρέπει να είναι αγορασμένο από αυτούς και να το έχουν δηλώσει προκαταβολικά.
    Σε εμένα δεν το είχαν δηλώσει και τους πήρα τηλέφωνο και το έκαναν. (σε άλλο φίλο το είχαν δηλώσει από πριν).

    Εμένα βέβαια μου πετάει στο log το μήνυμα "No automatic configuration or updates by the service provider possible for this device: Connection to auto-configuration server failed." και δεν ξέρω γιατί... Στο boot μιλάει κανονικά "The service provider successfully transmitted settings to this device."

Σελ. 112 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 92102107110111112113114117122132 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-20, 23:15
  2. asterisk inbound route 2 ote συνδεσεις μεσω fritz
    Από Jesakos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-18, 19:46
  3. Βοήθεια με GrandStream UCM6202 σε Ote VoIp
    Από jami στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-18, 00:18
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-18, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας