Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-54 από 54
  1. #46
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrNo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σημαινει "ειναι στον αυτοματο";
    Σημαίνει πως είτε είναι όλοι τους ανίκανοι ή τα παίρνουν οπότε και δε γίνεται κανένας έλεγχος στην αγορά πέρα απ τις εγκρίσεις στα πακέτα του ΟΤΕ.

    Καρτέλ στη κινητή, μη βιώσιμα τιμολόγια στη σταθερή, χωρίς έλεγχο σπαμ κι άγιος ο θεός.

    Κι όποτε γίνει θαύμα και μπει κάνα πρόστιμο σπάει η καρέκλα απ τα γέλια για το ύψος του.

  2. #47
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    844
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dchatz Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι δυνατόν κάνοντας ένα τηλεφώνημα σε ελληνικό κινητό να χρεώνεσαι άσχετα ποσά; ή στέλνοντας ένα SMS. Τι νομοθετικό πλαίσιο είναι αυτό που επιτρέπει τέτοιες απάτες; Τόσο δύσκολο είναι να ρυθμίσουν εκεί να ρημαδομηχανήματά τους ώστε να μη μπορεί κάποιος να κάνει τέτοιες απάτες; Δλδ αν ένας φίλος μου έχει κινητό με έναν αριθμό διαφορά από αυτό της απάτης και το πάρω κατά λάθος θα αρχίσω να χρεώνομαι ασχετα ποσά; με ένα τηλεφώνημα; πάνε καλά;
    Φίλε, θα στο πω στο περίπου μπακαλίστικα γιατί δεν είμαι ειδικός ούτε έχω γνώσεις. Δεν θα χρεωθείς κάτι επιπλέον αν πάρεις καταλάθος τηλέφωνο. Αν σου στείλουν μήνυμα και τους καλέσεις πίσω, την ώρα που μιλάς με τον άλλον, αυτοί έχουν στην κατοχή τους κάποιον εξοπλισμό και συστήματα τα οποία είναι συνδεμένα με την γραμμή και πατάνε κάποια πλήκτρα από το κινητό τους, ουσιαστικά εκμεταλλεύονται κάποια κενά ασφαλείας στην τηλεπικοινωνία και μπορούν να αποκτήσουν πρόσβαση στην συσκευή σου. Θα μου πεις και τι θα προλάβουν να κάνουν στην συσκευή σου μέχρι να τους πάρεις να απαντήσουν και σε λιγότερο από 10 δεύτερα θα τερματιστεί η συνομιλία.
    Άλλες απάτες που έχουν γίνει κατά καιρούς, σε παίρνουν και σου λένε οτι είναι από κάποιο τεχνικό τμήμα του παρόχου και να πατήσεις το τάδε πλήκτρο που εμπεριέχει * και #, τότε αποκτάνε πρόσβαση στην συσκευή σου με κάποιον τρόπο και μπορεί να σου κάνουν διάφορα. Επίσης θυμάμαι παλιά περιπτώσεις που λάμβαναν κάποιοι κλήσεις από αριθμούς του εξωτερικού, πρόσφατα μιλούσα με φίλο και μου λέει οτι αν σε καλέσει κάποιος από το εξωτερικό στο κινητό σου και το σηκώσεις χρεώνεσαι και εσύ, αυτό δεν το ήξερα βέβαια, υπάρχουν κάποιοι που εκμεταλλεύονται αυτό το αρνητικό στοιχείο και κοιτάνε με νούμερα του εξωτερικού να σου κάνουν αναπάντητη ώστε είτε να το σηκώσεις είτε να τους πάρεις πίσω και να σε χρεώσουν. Βέβαια και αυτοί χρεώνονται αν σε πάρουν, αλλά κάτι παίζει από πίσω και ουσιαστικά έχουν κέρδος.

    Αυτά πολύ μπακαλίστικα, τώρα κάποιος με περισσότερες γνώσεις σε ηλεκτρονικά και τηλεπικοινωνίες τα ξέρει καλύτερα. Πάντως οτι και να κάνουνε, δεν είναι δύσκολο να εντοπιστούν από τις αρχές.

  3. #48
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σου στείλουν μήνυμα και τους καλέσεις πίσω, την ώρα που μιλάς με τον άλλον, αυτοί έχουν στην κατοχή τους κάποιον εξοπλισμό και συστήματα τα οποία είναι συνδεμένα με την γραμμή και πατάνε κάποια πλήκτρα από το κινητό τους, ουσιαστικά εκμεταλλεύονται κάποια κενά ασφαλείας στην τηλεπικοινωνία και μπορούν να αποκτήσουν πρόσβαση στην συσκευή σου.
    Πηγή για το συγκεκριμένο κομμάτι?

  4. #49
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    844
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Το είχα ακούσει παλιά σε ένα κανάλι όταν είχε γίνει κάτι παρόμοιο. Περίμενε λίγο να ψάξω στο google μήπως βρω κάτι.

  5. #50
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    συγνωμη φιλε βασιλη και υπολοιποι

    αλλα αν μια εταιρεια δικτυου κινητης τηλεφωνιας οπως ειναι η VODAFONE/WIND/COSMOTE δεν μπορει να κινησει τις αναλογες διαδικασιες κατα ενος ιδιοκτητη νουμερου κινητης τηλεφωνιας που εχει τα στοιχεια του (ονομα/επωνυμο/διευθυνση/αφμ/κτλ...) και περιμενει να μαζευτουν καταγγελιες στις αρμοδιες δικαστικες/αστυνομικες αρχες απο πελατες-θυματα και επιτρεπει στον "απατεωνα" να συνεχιζει την "απατη του" τοτε η υποθεση βρωμαει και θα επρεπε η ΕΕΤΤ/ΑΠΠΔ και οι αρμοδιες δικαστικες/αστυνομικες αρχες να καλεσουν τους υπευθυνους για εξηγησεις και αναλογα να επιβαλουν κυρωσεις.

    δεν ειναι δυνατον να ξερει π.χ το ADSLgr.com οτι εγω ο χρηστης με το ψευδωνυμο "Zer0c00L" κανω απατες μεσω της ιστοσελιδας σε αλλους χρηστες και να με καλυπτει μεχρι να μαζευτει ικανοποιητικος αριθμος καταγγελιων για να προχωρησει το θεμα αυτο με απλα λογια θα σημαινε οτι εγω εχω καλυψη απο το ADSLgr.com (λαδωνω καποιους) για να κανω τις απατες μου.
    Καλησπέρα.Ας αναφέρω και εγω την άποψη μου.Εχω 2 νόυμερα συμβολαιού στην Vodafone(απο τις αρχές της εταιρείας 1994).Απο τις αρχές του 2015 έβλεπα παραπάνω χρεώσεις.Πήρα την ανάλυση κλήσεων και είδα οτι είχα γρεφτεί σε πενταψήφιο αριθμό με χρέωση/sms.Πράγμα αδύνατον.
    Επειδή δικαιούμαι ανανέωση τους είπα οτι θα φύγω και κινηθώ και στην ΕΕΤΤ.Σίγουρα τα γνωρίζει η κάθε εταιρεία.
    Τελικά απο τα 220 που με είχαν χρεώσει παραπάνω μου αφαίρεσαν μόνο τα 90 με τη δικαιολογια οτι τα αναγράφουν στο site τους και δεν έχουν υποχρέωση να σε ενημερώσουν.

  6. #51
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meletis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.Ας αναφέρω και εγω την άποψη μου.Εχω 2 νόυμερα συμβολαιού στην Vodafone(απο τις αρχές της εταιρείας 1994).Απο τις αρχές του 2015 έβλεπα παραπάνω χρεώσεις.Πήρα την ανάλυση κλήσεων και είδα οτι είχα γρεφτεί σε πενταψήφιο αριθμό με χρέωση/sms.Πράγμα αδύνατον.
    Επειδή δικαιούμαι ανανέωση τους είπα οτι θα φύγω και κινηθώ και στην ΕΕΤΤ.Σίγουρα τα γνωρίζει η κάθε εταιρεία.
    Τελικά απο τα 220 που με είχαν χρεώσει παραπάνω μου αφαίρεσαν μόνο τα 90 με τη δικαιολογια οτι τα αναγράφουν στο site τους και δεν έχουν υποχρέωση να σε ενημερώσουν.
    αρα συμφερει την εταιρεια παροχης δικτυου κινητης τηλεφωνιας αυτου του ειδους οι απατες (γιατι τα παιρνουν)

    οσο για το οτι δεν εχουν υποχρεωση να σε ενημερωσουν αν τους εκανες καταγγελια στην ΕΕΤΤ-ΑΠΠΔ-ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ θα σου ελεγα εγω μετα...

    στα δικα μου λεφτα - τσεπη δεν κανει κουμαντο καμια εταιρεια αλλα εγω ο ιδιος

  7. #52
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρα συμφερει την εταιρεια παροχης δικτυου κινητης τηλεφωνιας αυτου του ειδους οι απατες (γιατι τα παιρνουν)

    οσο για το οτι δεν εχουν υποχρεωση να σε ενημερωσουν αν τους εκανες καταγγελια στην ΕΕΤΤ-ΑΠΠΔ-ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ θα σου ελεγα εγω μετα...

    στα δικα μου λεφτα - τσεπη δεν κανει κουμαντο καμια εταιρεια αλλα εγω ο ιδιος
    Mέ έχει νευριάσει όλο το θέμα. Στην αρχή έλεγα να προχωρήσω σε καταγγελία γιατί και 130 ευρω δεν είναι λίγα για υπηρεσίες που και ολας δεν χρισημοποίησα. Δέν ξέρω πως να κινηθώ.Ξέχασα να αναφέρω οτι έγινε φραγη σε όλους τους πενταψήφιους αριθμους.
    Η απάντηση απο τμήμα εξυπερέτησης είναι εδω:http://www.vodafone.gr/portal/client...0&menuId=11557
    Spoiler:
    Σχετικά με το e-mail που μας αποστείλατε, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η λήψη
    sms από τον αριθμό 54422 κοστίζει 2,0673€ με ΦΠΑ και ανήκει στην εταιρεία Telebox
    (SMS services).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος meletis : 02-06-15 στις 17:19.

  8. #53
    Εγγραφή
    06-02-2015
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    827
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11888/793
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v7
    Το ίδιο είχε πάθει και η μητέρα μου με 5ψήφιο. Ευτυχώς είχε κάρτα και τις φάγανε μόνο 5€. Δεν μπορούν να κάνουν κάτι από τη Vodafone παρά μόνο φραγή. Αυτό δεν ξέρω τι είδους απάτη είναι αλλά δεν έπρεπε να σε χρεώνει για λήψη SMS χωρίς να σε ενημερώσει/ρωτήσει αν θες να λάβεις το μήνυμα.

  9. #54
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GrandGamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο είχε πάθει και η μητέρα μου με 5ψήφιο. Ευτυχώς είχε κάρτα και τις φάγανε μόνο 5€. Δεν μπορούν να κάνουν κάτι από τη Vodafone παρά μόνο φραγή. Αυτό δεν ξέρω τι είδους απάτη είναι αλλά δεν έπρεπε να σε χρεώνει για λήψη SMS χωρίς να σε ενημερώσει/ρωτήσει αν θες να λάβεις το μήνυμα.
    Στην αρχή πιστεύαμε οτι ξεπερνούσαμε τα όρια του παγίου/προγράμματος.Απο οτι έψαξα στο google υπάρχουν πολλοί ανυποψιάστοι συνδρμητες και απο τους 3 παρόχους που έχουν χρεωθεί απο 5 ψήφιο.

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. Vodafone: Ενημέρωση για spam sms - Μάιος 2015
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-15, 16:15
  2. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-15, 20:38
  3. Vodafone: Ενημέρωση για spam SMS
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-14, 09:32
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-14, 19:24
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-14, 01:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας