Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    18-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    144
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Γειά σας παιδιά,

    Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση όσον αφορά τον τρόπο που λειτουργεί η cyta με τα κανάλια φωνής. Στην επιχείρησή μου έχω 2 isdn (πάνω σε τηλεφωνικό) + 1 pstn για fax (εκτός τηλεφωνικού)
    Αν κατάλαβα καλά, για την cyta 1 κανάλι = max 1 εξερχόμενη/εισερχόμενη κλήση. Έτσι δεν είναι; Συνεπώς για την περίπτωσή μου θα χρειαστώ 2 κανάλια για κάθε isdn καθώς και 1 κανάλι για την pstn. Σύνολο 5 κανάλια για να αξιοποιήσω πλήρως όλες τις γραμμές μου. Είναι σωστό το παραπάνω;
    Από 'κει και πέρα, αν έπαιρνα πχ 3 κανάλια θα δούλευε φουλ η μία isdn (ανάλογα με την παραμετροποίηση του τηλεφωνικού), θα είχα μία εισερχόμενη (ή εξερχόμενη) από την άλλη isdn και δεν θα δούλευε το φαξ. Σωστά;
    Δεν θα ήταν για μένα ποιό συμφέρουσα λύση να βγάλω την γραμμή του φαξ, να πάρω το νουμερο σε msn και να το περάσω επάνω στο φαξ (σύνολο δηλαδή 4 κανάλια

    Ευχαριστώ για τη βοήθεια

  2. #2
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.037
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Η Cyta χρησιμοποιεί εξοπλισμούς για επιχειρήσεις με Τ.Κ. που έχουν συνδυασμό θυρών (π.χ. 4BRI + 2FXS, 2BRI + 4FXS, κλπ.).Εσύ απο την μεριά σου μην κάνεις αλλαγές.Ξεκινώντας την φορητότητα προς Cyta (όλα τα νούμερα, ανεξαρτήτως το τη γραμμή είναι το καθένα) και διαλέγοντας τα συνολικά κανάλια που χρειάζεσαι, η Cyta θα κανονίσει να στείλει κατάλληλο εξοπλισμό με τον τεχνικό που θα κάνει την εγκατάσταση και πιθανότατα δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις και κάτι απο το κέντρο.Π.χ. στις 2BRI θα συνδεθεί το κέντρο με τον ανάλογο κεφαλικό σε κάθε μια θύρα (όπως τα έχεις τώρα σε κάθε μια ISDN) και σε μια απο τις FXS θα συνδεθεί το FAX με το νούμερο που έχεις.Την δρομολόγηση των κλήσεων στις ανάλογες θύρες τις κάνει ο εξοπλισμός ανάλογα με την παραμετροποίηση που θα ζητήσεις...

  3. #3
    Εγγραφή
    18-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    144
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Γειά σου NexTiN και ευχαριστώ για την απάντηση. Κατάλαβα την εξήγησή σου αλλά ένα πράγμα που δεν μου είναι ξεκάθαρο είναι το πόσα κανάλια χρειάζομαι για να υποστηριχτουν οι γραμμές μου? Πρέπει να πάρω 6 (2χ2 για τις ISDN + 1 για το φαξ) ή ο αριθμός τους δεν έχει σχέση με τις συσκευές που έχω;

  4. #4
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.037
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Ο αριθμός των καναλιών δεν έχει σχέση με τις συσκευές αλλά προφανώς με τις ανάγκες σου.Αν θες να έχεις 4 ταυτόχρονες ενεργές κλήσεις και να μην χάνεις FAX προφανώς χρειάζεσαι 5+ κανάλια.Αν μπορείς να θυσιάσεις μια κλήση (είτε του FAX, είτε του Τ.Κ.) μέχρι να ελευθερωθεί κάποιο κανάλι, προφανώς μπορείς να βολευτείς και με 4 κανάλια...

  5. #5
    Εγγραφή
    18-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    144
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ήσουν σουπερ κατατοπιστικός και γι αυτό το λόγο θα σε ανταμείψω με ακόμα μια ερώτηση
    Ας πούμε ότι περνάω σε cyta και θέλω να περάσω σε δικό μου voip κέντρο (asterisk πχ). Οι γραμμές παραμένουν πάντα isdn (οπότε θα χρειαστώ isdn κάρτα για το asterisk) ή μετατρέπονται σε pstn από τη cyta?

    Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου

  6. #6
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.037
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    H Cyta δουλεύει αποκλειστικά VoIP.Την υπηρεσία θα στην φέρει ανάλογα με τις ανάγκες σου (αριθμός καναλιών, Internet, κλπ) με ADSL, VDSL, SHDSL, κλπ.Ο εξοπλισμός που θα σου φέρει θα βγάζει ανάλογες θύρες με το τι θα ζητήσεις (BRI, FXS, PRI, κλπ).Aν πας σε Asterisk, μπορείς να πάρεις υπηρεσία SIP Trunk (αν και δεν ξέρω με πόσα ελάχιστα κανάλια την δίνει) η οποία είναι καθαρά IP υπηρεσία και γλιτώνεις την φασαρία με έξτρα κάρτες...

  7. #7
    Εγγραφή
    18-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    144
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Δηλαδή περνώντας σε sip trunk δεν θα χρειαστώ κάποια κάρτα (πχ OpenVox) για να συνδέσω επάνω της τις γραμμές μου;

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτηση για δηλωση ΟΣΔΕ
    Από kriapa στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-15, 16:26
  2. Ερώτηση για τις φορολογικές δηλώσεις του 2015
    Από Aventinus στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-15, 21:51
  3. Ερωτηση για νομιμη αντιγραφη φωτογραφιων.
    Από vaggelis7172 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-15, 22:50
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-14, 00:31

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας