Σελ. 48 από 51 ΠρώτηΠρώτη ... 2838434647484950 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 706-720 από 762
  1. #706
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvaAthens Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, πώς τα βλέπετε εσείς που τα γνωρίζετε και καλύτερα από μένα;

    On Telecoms
    SNR Margin: downstream 20.6db/upstream 10.3db
    Line Attenuation: 5.0db/5.5db
    Data Rate: 8192kbps/955kbps

    HOL
    SNR Margin: donwstream 10.2db/upstream 10.9db
    Line Attenuation: 6.0db/4.8db
    Data Rate: 14266kbps/985kbps
    Είσαι πολύ καλά Εύα, πάρε τους αν θέλεις και πες τους να σου χαμηλώσουν το SNR στο 6.
    Η ταχύτητα σου είναι στα 12Mbps.

  2. #707
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.814
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvaAthens Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, πώς τα βλέπετε εσείς που τα γνωρίζετε και καλύτερα από μένα;

    On Telecoms
    SNR Margin: downstream 20.6db/upstream 10.3db
    Line Attenuation: 5.0db/5.5db
    Data Rate: 8192kbps/955kbps

    HOL
    SNR Margin: donwstream 10.2db/upstream 10.9db
    Line Attenuation: 6.0db/4.8db
    Data Rate: 14266kbps/985kbps

    Είσαι πολύ χαμηλά για Attenuation 6 db... Εγώ με 13 Attenuation κλειδώνω σχεδόν στα 21 Mbps (με SNR 6)! Οπότε είτε η γραμμή σου έχει πρόβλημα, είτε η HOL σε έχει σε χαμηλό προφίλ, είτε το ρούτερ είναι μάπα...

    Αν όμως δε σ' ενδιαφέρει ιδιαίτερα η ταχύτητα, άσ' το όπως είναι...

  3. #708
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    μητσο , ασε να παει πρωτα στο 6snr και μετα συγκρινε . 5db διαφορα στο margin ειναι χαοτικη διαφορα.
    επίσης εσενα η γραμμη ειναι η εξαιρεση του κανονα. Δεν σημαινει οτι οποιος δεν πιανει να 21Μ με 13att εχει προβληματικη γραμμη!!

  4. #709
    Εγγραφή
    16-07-2007
    Περιοχή
    Ingolstadt DE
    Μηνύματα
    3.266
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    23.524 /1024
    ISP
    On, M-net Sdsl
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Διάφορα
    SNR / Attn
    7(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvaAthens Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εεε, όχι ακριβώς μεσοτοιχία...είναι σχεδόν δίπλα μου όμως

    Μένω στην ίδια περιοχή χρόνια και συγκεκριμένα φέρνω γύρους 1-2 τετράγωνα, οπότε ποτέ δεν είχα θέμα με τη γραμμή, γιατί πάντα το ΑΚ ήταν σχεδόν δίπλα μου.

    Αυτά που έγραψα είναι τα στατιστικά της IP που έχω από σήμερα. Μέχρι χτες είχα διαφορετική IP. Για την ιστορία τα στατιστικά που είχα ήταν:
    snr margin: 8.3db/8.3db
    line atten: 6.0db/4.9db
    data rate: 15328kbps/1022kbps

    Για εμένα που είμαι απλός χρήστης ουσιαστικά και εφόσον κάθε φορά που θα αλλάζει η IP, θα αλλάζουν και οι ταχύτητες, θεωρείς ότι αξίζει τον κόπο να τους πω να το κατεβάσουν; Από την στιγμή που δεν έχω πρόβλημα, δεν ξέρω αν θα το κάνουν και παίζει την επόμενη φορά που θα αλλάξει η IP, να είναι πιο χαμηλό. Δε ξέρω κιόλας καλά από αυτά, απλώς υποθέσεις κάνω
    Κάθε φορά που αλλάζει η IP, στο ρούτερ σου γίνεται επανακίνηση. Αυτο πρακτικά σημαίνει πως, ανάλογα την κατάσταση του δικτύου, την συγκεκριμένη στιγμή. μπορεί να " κλειδωσεις" λιγο παρα πάνω η λιγο πιό κάτω. Αν δεν έχεις προβλήματα και είσαι ικανοποιημένη, ο κανόνας είναι απλός. ΔΕΝ πειράζεις τίποτα.

  5. #710
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Βριλησσια, Αττικη.
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300s
    SNR / Attn
    9,0(dB) / 22,2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ενεργοποιηθηκα σημερα, οπως προβλεποταν.
    Ολα καλα, μονο κωδικους δεν ειχα, τηλεφωνησα και μου τους εστειλαν εκεινη την ωρα.



    Πριν έπιανα 7mbps adsl.

  6. #711
    Εγγραφή
    30-08-2007
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9191/842
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dreamer25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχως μου ξανακανε μολις μετα απο 3 ωρες. Ρε παιδια βλεπω πως οι περισσοτεροι εχετε χαμηλο snr margin.Eμενα το noise margin στο downstream ειναι 20,8db και το attenuation 29db αντιστοιχα.Στο upstream το noise margin ειναι 11,5 και το attenuation 10 αντοιστοιχα.
    Σήμερα πάλι 4-5 αποσυνδέσεις μέσα σε 40 λεπτά από τις 21.30 (είναι η ώρα τους) με το στάνταρντ όμως προφίλ τώρα.

    Αν στείλουν τεχνικό θα πρέπει να τον πληρώσω αν βρει πρόβλημα στην γραμμή της πολυκατοικίας (επειδή είναι χώρος δικής μου ευθύνης κι όχι των παρόχων - ΟΤΕ);
    Αν θα μπορέσει να βρει το πρόβλημα αφού εμφανίζεται μόνο το βράδυ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nasos27 : 26-06-15 στις 22:55.

  7. #712
    Εγγραφή
    03-01-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    ΖΤΕ Η108Ν
    Ενεργοποιήθηκα και εγώ σήμερα. Απλά για ενημέρωση ώστε να μην ταλαιπωρηθεί κανείς άλλος, αν το παλιό σας modem είναι το Tilgin Vood (από την παλιά Vivodi) να ξέρετε ότι δεν θα δουλέψει με την HOL. Εμένα με έβαλαν τελικά να πάω σε κάποια Vodafone και να αγοράσω ένα ΖΤΕ Η108Ν ώστε να δουλέψει τελικά η γραμμή. Τα χρήματα είπαν θα μου τα αφαιρέσουν από τον πρώτο λογαριασμό.
    Εγώ νόμιζα ότι θα την γλύτωνα απλά με ένα splitter που είχα έτοιμο για το τηλέφωνο. Το πρόβλημα με το Internet με έπιασε απροετοίμαστο και έτρεχα βραδιάτικα να βρω ανοιχτό κατάστημα Vodafone. Ευτυχώς τώρα όλα καλά.

  8. #713
    Εγγραφή
    03-09-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    430
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nasos27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα πάλι 4-5 αποσυνδέσεις μέσα σε 40 λεπτά από τις 21.30 (είναι η ώρα τους) με το στάνταρντ όμως προφίλ τώρα.

    Αν στείλουν τεχνικό θα πρέπει να τον πληρώσω αν βρει πρόβλημα στην γραμμή της πολυκατοικίας (επειδή είναι χώρος δικής μου ευθύνης κι όχι των παρόχων - ΟΤΕ);
    Αν θα μπορέσει να βρει το πρόβλημα αφού εμφανίζεται μόνο το βράδυ...

    Φιλε εμενα ηρθε χτες το απογευμα τεχνικος ο οποιος ευτυχως διαπιστωσε πως το προβλημα δεν οφειλεται στα εντος του σπιτιου αλλα απεξω.Ανοιξε το κουτι,Εκανε τις μετρησεις του και ειδε οτι υπαρχουν αποσυνδεσεις για τις οποιες δεν ευθυνομαι εγω.Δεν εχω κανενα ειδος βραχυκυκλωματος η αλλο προβλημα καλωδιωσης.Δηλωσε βλαβη στον ΟΤΕ αλλα πλεον θα δουνε και μεσα απο τη hol μηπως προκαλειται το προβλημα.Καπως μου το εξηγησε οτι η αιτια ισως να οφειλεται και μεσα απο τη hol και απο κει θα ξεκινησουν πρωτα αλλα δε θυμαμαι ακριβως να στο πω.Δεν εχω καμια χρεωση για την επισκεψη.Το επιβεβαιωσα και οταν εκλεισα το ραντεβου αλλα και οταν ηρθε ο τεχνικος στο σπιτι.

  9. #714
    Εγγραφή
    03-01-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    ΖΤΕ Η108Ν
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deliol Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο για όσους πήρατε την προσφορά με τα 20,89€ (thanks sakis.kom !!!):

    Αυτό πρέπει βλέπετε στο myhol:

    Συνημμένο Αρχείο 157309

    δηλαδή ΔΥΟ προσφορές
    • 5% έκπτωση στο αρχικό τιμή του πακέτου δηλ. για το hol Double play GR +300 : 42,2-5% = 40,09€
    • 19.20€ έκπτωση προνομιακής προσφοράς (η online προσφορά που δίνει σε όλους) δηλ: 40,09-19,2 = 20,89€


    Αν δεν σας δείχνει την προσφορά 5% (και είχατε συμφωνήσει σε τελική τιμή 20.89€) , πάρτε τους τηλέφωνο και θα το φτιάξουν (εμένα το διορθώσανε σε μια μέρα) , κάντε το όμως πριν εκδοθεί ο λογαριασμός και τρέχετε μετά....
    Στην δική μου περίπτωση που ενεργοποιήθηκα χθές, την πρώτη φορά που μπήκα στο MyHOL δεν φαίνεται καμία απολύτως προσφορά. Ούτε καν αυτή των 23 ευρώ. Πήρα αμέσως τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και ειδικά για την προσφορά των 20.89 έκαναν τελείως τον κινέζο! "Δεν έχω ξανακούσει αυτή την τιμή..." και άλλα τέτοια ωραία. Για τα 23 κάτι μπορεί να γίνει αλλά θέλουν 5 εργάσιμες για να εξετάσουν το αίτημα και ο λογαριασμός βγαίνει την πρώτη του μηνός, δηλαδή την Τετάρτη. Βλέπω να έρχεται κανένα 40άρι ξεγυρισμένο εκτός αν έρθει 60 αν δεν προλάβουν να μου αφαιρέσουν και την τιμή του modem που πλήρωσα από την τσέπη μου γιατί τελικά αυτό της ON δεν ήταν συμβατό.
    Πάλι καλά που ήμουν λίγο υποψιασμένος με αυτά που έχω διαβάσει εδώ και το είδα αμέσως. Ελπίζω να βρουν την άκρη γιατί αλλιώς θα τρέχω για αλλαγή παρόχου και άντε πάλι από την αρχή...
    Πάντως δεν ξεκινήσαμε καλά...

  10. #715
    Εγγραφή
    30-08-2007
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9191/842
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dreamer25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε εμενα ηρθε χτες το απογευμα τεχνικος ο οποιος ευτυχως διαπιστωσε πως το προβλημα δεν οφειλεται στα εντος του σπιτιου αλλα απεξω.Ανοιξε το κουτι,Εκανε τις μετρησεις του και ειδε οτι υπαρχουν αποσυνδεσεις για τις οποιες δεν ευθυνομαι εγω.Δεν εχω κανενα ειδος βραχυκυκλωματος η αλλο προβλημα καλωδιωσης.Δηλωσε βλαβη στον ΟΤΕ αλλα πλεον θα δουνε και μεσα απο τη hol μηπως προκαλειται το προβλημα.Καπως μου το εξηγησε οτι η αιτια ισως να οφειλεται και μεσα απο τη hol και απο κει θα ξεκινησουν πρωτα αλλα δε θυμαμαι ακριβως να στο πω.Δεν εχω καμια χρεωση για την επισκεψη.Το επιβεβαιωσα και οταν εκλεισα το ραντεβου αλλα και οταν ηρθε ο τεχνικος στο σπιτι.
    Άκρη δεν βρίσκω τόσες μέρες με αλλαγές προφίλ, αλλαγή ρουτερ κλπ οπότε εφτασε η ώρα να έρθει τεχνικός να κάνει έλεγχο. Θα ρωτήσω και για τη χρέωση κι ελπίζω για το καλύτερο

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ppet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην δική μου περίπτωση που ενεργοποιήθηκα χθές, την πρώτη φορά που μπήκα στο MyHOL δεν φαίνεται καμία απολύτως προσφορά. Ούτε καν αυτή των 23 ευρώ. Πήρα αμέσως τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και ειδικά για την προσφορά των 20.89 έκαναν τελείως τον κινέζο! "Δεν έχω ξανακούσει αυτή την τιμή..." και άλλα τέτοια ωραία. Για τα 23 κάτι μπορεί να γίνει αλλά θέλουν 5 εργάσιμες για να εξετάσουν το αίτημα και ο λογαριασμός βγαίνει την πρώτη του μηνός, δηλαδή την Τετάρτη. Βλέπω να έρχεται κανένα 40άρι ξεγυρισμένο εκτός αν έρθει 60 αν δεν προλάβουν να μου αφαιρέσουν και την τιμή του modem που πλήρωσα από την τσέπη μου γιατί τελικά αυτό της ON δεν ήταν συμβατό.
    Πάλι καλά που ήμουν λίγο υποψιασμένος με αυτά που έχω διαβάσει εδώ και το είδα αμέσως. Ελπίζω να βρουν την άκρη γιατί αλλιώς θα τρέχω για αλλαγή παρόχου και άντε πάλι από την αρχή...
    Πάντως δεν ξεκινήσαμε καλά...
    Στο λογαριασμό που τσέκαρα χθες (στο pdf) δεν περάστηκε η έκπτωση 5% ενώ φαίνεται στο my hol. Ώρα για τηλέφωνο και γι' αυτό...

  11. #716
    Εγγραφή
    01-09-2008
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μετά από αίτημα στο my hol 26/6/15 12:15, και τηλ στις 17:35.....
    Είχα αναπάντητη στις 21:11, οδηγούσα δεν μπορούσα να απαντήσω...

    Σήμερα βλέπω αλλαγές.

    Sn margin από 11,0 / 11,5 σε 9,0/10,5 και μετά από επανεκκίνηση 9,0-9,5
    bandwidth από 8.505 σε 10.202 και μετά από επανεκκίνηση 11.651.
    υπάρχουν και άλλες αλλαγές, βέβαια δεν ξέρω αν θα κρατήσουν ....... παραθέτω την τελευταία και καλύτερη εικόνα
    Link Information

    Uptime: 0 days, 0:07:39
    Modulation: G.992.5 annex A
    Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 993 / 11.651
    Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 3,85 / 15,22
    Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 20,0
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 17,0 / 29,0
    SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,0 / 9,5
    Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
    Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Link (Remote): 0
    Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
    FEC Errors (Up/Down): 229 / 460
    CRC Errors (Up/Down): 33 / 8
    HEC Errors (Up/Down): 191 / 8

    και ακόμη δεν έχω αλλάξει το ρούτερ μου από το speedtoch σε hol zte, το φυλάω για αργότερα.
    Επειδή δεν έχω ξαναμιλήσει μαζί τους, θεωρεί κανείς φίλος πως συντρέχει λόγος να τους ξαναπάρω και να τούς ζητήσω τίποτα; ή καλά είμαι και να κάτσω στα αυγά μου;
    http://www.speedtest.net/result/4463272666.png

  12. #717
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Υπαρχει καποιος που να πηρε το πακετο που εκεισε ο Σακης με τα 20.89 κ να του εστειλαν την sim tis vodaphone και οταν πηγε να την ενεργοποιησουν ηθελαν να τον χρεωσουν?

  13. #718
    Εγγραφή
    23-04-2011
    Μηνύματα
    3.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DROOPY Εμφάνιση μηνυμάτων
    και ακόμη δεν έχω αλλάξει το ρούτερ μου από το speedtoch σε hol zte, το φυλάω για αργότερα.
    Επειδή δεν έχω ξαναμιλήσει μαζί τους, θεωρεί κανείς φίλος πως συντρέχει λόγος να τους ξαναπάρω και να τούς ζητήσω τίποτα; ή καλά είμαι και να κάτσω στα αυγά μου;
    http://www.speedtest.net/result/4463272666.png
    Εάν ο συγχρονισμός σου είναι στα ίδια επίπεδα που ήταν με την On και δεν έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα νομίζω ότι είσαι εντάξει.

  14. #719
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sailor2015 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει καποιος που να πηρε το πακετο που εκεισε ο Σακης με τα 20.89 κ να του εστειλαν την sim tis vodaphone και οταν πηγε να την ενεργοποιησουν ηθελαν να τον χρεωσουν?
    Πήγαινε σε ένα κατάστημα VODAFONE με το συμβόλαιο του Double Play και πες τους τι και πως.
    Τους δίνεις την SIM και πρέπει να σου έρθει SMS στην ίδια SIM πως έχεις τα δωρεάν λεπτά που σου είπαν από την HOL.
    Κάνε τα όπως σου έχω πει και στα ΠΜ και θα ενεργοποιηθείς. Μην δεχτείς μα και μου πως δεν υπάρχει δωρεάν χρόνος ομιλίας.
    Αν σου πουν κάτι τέτοιο, να πάρουν τηλ. μπροστά σου ώστε να ενημερωθούν από την HOL!

    Θύμισε μου, έκανες το 20.89 και στην έδωσαν ή πήρες άλλο πακέτο?

  15. #720
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Naι αυτό το πακέτο με τα 20,89,έπαθα ένα ατύχημα κ δεν περπατάω,θα περπατήσω προς στο τέλος του μήνα όποτε θα στείλω τη μητέρα μου,κ ότι γίνει.

Σελ. 48 από 51 ΠρώτηΠρώτη ... 2838434647484950 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1172
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-15, 00:47
  2. Μηνύματα: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-15, 18:08
  3. Μηνύματα: 87
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-14, 17:29
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-14, 16:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας